Winsten meubelbranche komen door Veiling, NKF en Eminent worden met name genoemd sterk gemotiveerde medewerkers In jaaroverzicht Goudse Kamer C. v.d. Bas met safari-dia’s voor bejaarden Meeluisteren met de Kamer kan binnenkort Gouwebrug geruisloos verdwenen Nieuwe winkelsluitingswet benadeelt toonkamers RPF ernstig bezorgd over Afghanistan VASTE LAGE PRIJZEN! WADDINXVEEN/GOUDA - In het overzicht over de gang van zaken in 1979 ge eft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Holland - zonder daarbij namen te noemen - een globaal inzicht in de ook voor Waddinxveen belangrijke bedrijfstakken als de verfindustrie, de houtin- wend aan lange en strenge winters, zo- die bedrijven welke van de overheid af- produktie, daardoor een ongunstige Het blijft opvallend dat de voorberei- bouwnijverheid afhankelijk is van het het aannemingsbedrijf. Men bedenke arbeidsmarkt heersen de concurrentie derivaten daarvan. net. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 JANUARI 1980 zijn te danken aan de omstandigheid dat men een sterk gemotiveerd perso- - de nieuwe NKF-kantoorflat officieel kwam openen. WADDINXVEEN - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft goed- :t I- i; rika heeft zich niet laten verleiden tot een Iran en haar recht gezocht bij interna tionale arbitraire organen, het is de Sovjet-Unie die nu haar kans schoon ziet en bruut geweld gebruikt in een soevereine staat. stak kunnen komen werken. WINKELSLUITING Het inwerkingtreden van de nieuwe wet op de winkelsluiting in 1979 bracht een inkorting van de zaterdagmiddag met zich mee. Aangezien in het Mid- denhollandse gebied in de kleinste plaatsen de winkels meestal al eerder dan 18.00 uur gesloten waren bete kende dat dat er in de kleinere plaatsen weinig veranderde. In de grotere centra betekende het een iets ingekorte zater dagmiddag. De verplichting om de winkels te slui ten op de Koninginnedag, Tweede Paasdag, Hemelvaartsdag en Tweede om- prestatie verricht heeft, men kan heel goed inspelen op veranderingen van voorkeur en van het publiek. Het brengen van een nieuwe collectie kost in deze kleinere bedrijven verhoudings gewijze bijzonder veel: de normale pro- voor werken die in uitvoering of in por- EMINENTBV De handel in electronische orgels, pia no’s en orgels vertoonde vooral in de eerste 7 maanden van 1979 een terug slag. Een reden er voor is moeilijk aan te geven - deze soort artikelen concur reren met het tweede huis, de caravan, de dure vakantie e.d. Na 1 augustus zette een opleving door, maar deson danks is 1979 geen succes - er zijn geen redenen om dit van 1980 wel te mogen verwachten. De belangstelling voor total energy is toenemend. Voorwaarde voor een der gelijk project is dat er zowel afname voor electriciteit als voor warmte gega randeerd moet zijn. Op die manier zal een optimaal gebruik gemaakt worden van de primaire energiebron. Een zeer fraai project kwam tot stand in de nieuwbouw van Eminent in Wad- dinxveen. Meerdere projecten zouden er mogelijk zijn maar dan moet er een samenwerking komen tussen de ver schillende betrokkenen. WADDINXVEEN/GOUDA - In het jaaroverzicht 1979 van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en omstreken wordt er aan herinnerd dat de eertijds gedachte brug over de Gouwe tussen Boskoop en Wad- dinxveen geruisloos uit de planner is verdwenen. Deze Gouwe-brug vormde een onderdeel van een nieuwe secundaireweg vanaf Zoe- termeer, maar deze is uiteindelijk geschrapt, zodat ook het in aan leg zijnde Gouwebos voor dit doel niet behoefde te worden aangetast. De verdwenen Gouwebrug wordt in het jaaroverzicht 1979 ten to nele gevoerd bij het bespreken van de vervoers- en verkeerspro blemen van de Boskoopse tuin ders. Gehoopt wordt nu dat de geplande aanleg van een paar rondwegen bij de dorpskern van onze buurgemeente enige versoe peling van de doorstroming kan bewerkstelligen. ”Een verbete ring van de waterweg en van de wegen in de omgeving van de hef- brug kan namelijk tot sneller doorstroming van schepen en auto’s leiden”, aldus de Kamer. van de Nederlandse Kabel Fabriek BV aan de Noordkade en de fabriek van electronische orgels Eminent BV met een vestiging aan de Staringlaan. Alge mene indrukken worden gegeven van de voor onze gemeente zo belangrijke bedrijfstakken als de verfindustrie, de houtindustrie (meubels, timmerbedrij ven) en de bouwnijverheid. VEILING De omzet van de Coöperatieve Tuin bouwveiling Gouda en omstreken aan de Bredeweg was over 1979, zo blijkt uit het overzicht van de Kamer, gemid deld 5% hoger dan in 1978. De kosten stijgingen bedragen echter plm. 12%. behoeve van het volgen van de Kamer debatten door de aangeslotenen. De kosten hiervan komen neer op omzetstijging in geld met 6,1%. De f 4.000,Met het abonnement is y - j zorgen er overigens niet voor dat de ta rieven van de CAI omhoog moeten. De genoemde kosten kunnen worden op- van door blijven de winstmarges bij steeds ningen als stijgende kosten, zich op een veel te laag peil bewegen. Een grote moeilijk heid in deze bedrijfstak blijft de personeelsvoorziening. BOUWNIJVERHEID De bouwnijverheid was niet meer ge- De burgerlijke-en utiliteitsbouw heeft - wend aan lange en strenge winters, zo- in vergelijking met een aantal andere tale meubelverkopen in Nederland in dat het jaar 1979 een zeer ongelukkige bedrijfstakken - niet zoveel reden tot vinden.Hierdoor kunnen de veilingkos- ten bij de groentenveiling - die mo menteel zeer laag zijn - stijgen, wat weer kostenverhogend voor de telers gaat werken. drijven baart zorg. Eenzelfde stagnatie NKF KABEL BV Voor de hoofdvestiging telecommuni catie van NKF Kabel BV - een aanzien lijk bedrijf met 550 medewerkers en in geheel Nederland ongeveer 1.080 - was 1979 niet zo eenvoudig. De strenge vorst had een nadelige invloed, zowel op de output van de fabrieken als op de omzet. De stijging die zich in 1979 voordeed in de grondstof olie had een nadelig effect op de prijzen van de kun ststoffen. De praktijk toonde aan dat deze stijging in veel gevallen niet direct doorberekend kon worden. dustrie (meubels, timmerbedrijven) en de bouwnijverheid. vooral die uit de Oostbloklanden (met name Roemenië). Verwacht wordt dat het aandeel van de importen op de to- 1979 op 60 zal uitkomen. De winsten die op dit moment in de WADDINXVEEN/GOUDA - Het afgelopen jaar 1979 was niet alleen voor de Nederlandse economie ’n ongunstig jaar, maar ook voor die van Midden Holland. Dat blijkt uit het overzicht over de gang van zaken in 1979, zoals de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Hol land (de nieuwe naam van de Goudse Kamer) dat vorige week heeft ge publiceerd. De koude, de politieke onzekerheid, de havenstaking en in ternationale verwikkelingen blijken ook in onze streek hun gevolgen te hebben gehad. In neergaande richting zijn vooral de netto-bedrijfsresultaten in de industrie, de groothandel, de detailhandel en in de dienstverlening gegaan. Vooral de gang van zaken in de middenstandsbe- komen we tegen in de bouwnijverheid. Woningen worden steeds moeilijker verkocht, terwijl betalingen aan le veranciers worden vertraagd, zo is de Kamer aan de weet gekomen uit de enquete-resultaten, die dit jaar weerge ven hoe het in 38 branches is geweest en er in vooisraat. Zoals gebruikelijk worden in het over zicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Holland slechts een aantal bedrijven bij naam genoemd. Voor Waddinxveen zijn dat de Coöperatieve Tuinbouwveiling voor aooroereKena Kon woraen. Gouda en omstreken aan de Bredeweg, *KF van oordeel dat de opbouw van de hoofdvestiging telecommunicatie d,e a^tlvlte‘t ‘n deze regto positief bein- van de Nederlandse Kabel Fabriek RV ^°fd werd door de gunstige ligging. Ook de personeelsaanname verliep daardoor redelijk. Problemen vormen de hoogte van het loonniveau. Dit wordt gezien als een blijvende belem mering voor de opvoering van de export. Het ziekteverzuim anderzijds remt de produktiviteitsverbetering af. De Waddinxveense vestiging aan de Noordkade is een onderdeel van de NKF-Groep BV, waar 10.000 mensen 60 procent geëxporteerd, vandaar heeft hij de titel: ”Op safari in Kenya” meegegeven. De avond wordt georga niseerd door de culturele commissie van de Stichting Gecoördineerd Be- jaardenwerk Waddinxveen en is tegen betaling van één gulden toegankelijk. gen hiervan zijn begin 1980 nog steeds i r:1 wapens kon worden besloten zich falie- door het hele jaar 1979 achter ten op- -11_11- 1- J 1- - x mijnpolitiek van de Sovjet-Unie. Het RPF-bestuur dringt er l derlandse regering dan al op aan, in overleg met haar bondgenoten de on derstaande drastische maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot het in dammen van de Russische machtsnoli- tiek en de s.u. Kan weemouoen van het scheppen van nog meer ’’achter tuintjes”. 1Het opschorten van alle diploma- daar van de ’’papieren” winst ten volle tieke, economische en culturele be- belasting betaald moet woraen. trekkingen met de Sovjet-Unie tot alle De grote moeilijkheid in de houthandel i te- is bovendien, zoals in alle jaren, de ver- iggetrokken zijn. koopprijzen aan de inkoopmarkt aan te !!c‘. zZbrcidcn van het NAVO- passen. Het is in de houthandel blijkbaar verdragsgebied tot de Indische Oceaan, een onmogelijke zaak om tot een ge- MEUBELBRANCHE Het blijkt dat de strenge en lange win ter ook de meubelbranche nadelig heeft beinvloed. De binnenlandse afzet van de meubelbranche, nadelig bein vloed. De binnenlandse afzet van de Nederlandse meubelindustrie bleef 22% achter op 1978 en de import slechts 2,5%. Door het later en minder opleveren van nieuwe woningen is er een enorme stagnatie in de doors troming ontstaan, want bij oplevering van één woning zijn circa zes verhuizin gen gemoeid. De strenge winter, het koude voorjaar en de natte zomer heb ben met betrekking tot de consump tieve meubelbestedingen ervoor ge zorgd dat de hierdoor ontstane achter stand op 1978 niet meer in te halen was. In 1979 werd de opgaande lijn in de be stedingen in de vrijetijdssektor verder doorgetrokken. Dit verschijnsel was al enige jaren kenbaar. Het consumptie patroon beweegt zich veel meer op het gebied van vakantiereizen, recreatie, aankoop van nieuwe auto’s en vooral op het kunnen blijven rijden met de auto. De Nederlandse meubelindustrie merkt dit alles aan den lijve. Temeer omdat de gemiddelde omvang van deze bedrijven loopt van klein tot middel groot. De buitenlandse fabrieken zijn qua omvang en ook qua produktie daarmee in het voordeel. Het gevolg is, dat de Nederlandse meu belindustrie ook in 1979 weer terrein prijs heeft moeten geven aan o.a. im porten uit West Duitsland, Italië en WADDINXVEEN - De heer C. van der Bas, directeur van meubeltoonzaal Stolker BV aan de Wilhelminakade, vertoont maandagavond 21 januari om werken. De omzet van ”ons” bedrijf acht uur dia’s voor alle Waddinxveense bedraagt enkele honderden miljoenen bejaarden in het Anne Frank-centrum. guldens. Van die omzet wordt ongeveer Zijn met beelden geïllustreerde lezing voor 60 procent geëxporteerd, vandaar dat vorig najaar staatssecretaris mr. K. H. Beijen van Economische Zaken - en I Doorde'"n7ind"er&göedr*ukkomsten*zai dan in het bijzonder exportbevordering er een omschakeling van de groente- mk F-iran.n«rn3. „rr.™,.! J sector naar de bloemensector plaats MAKELAARDIJ Voor de makelaardij was 1979 rond uit een slecht jaar. Onder invloed van een samenstel van omstandigheden nam de geneigdheid om een huis te kopen af. In 1978 zette een daling van de prijzen van oudbouwhuizen in, eerst in tefeuille waren. Dat kostte" bijzonder de laatste maanden van 1979 kwam er veel moeite en alleen de actiefsten weer een stabilisatie van de prijzen. i Een aantal factoren heeft tot deze het "Goudse is dan ook blij met het kopersstaking geleid. experiment van de leerwerkplaats die de bedrijfstak in staat stelt mensen op te leiden die oorspronkelijk een ander beroep voor ogen had gestaan. zette om de resterende negen maanden tot een groter prestatie te komen door middel van een versnelling van de voor bereiding en een goede organisatie van duktie stagneert er door, er gaat een grote hoeveelheid loonkosten in. Een tweede oorzaak van grote zorg is slaagden daarin. De bouwnijverheid in het personeelsprobleem. Veelal wordt - - - beschikt over een vaste kern die al vele of enkele jaren in het bedrijf werkt. Men geeft zich bijzonder veel moeite nieuwe medewerkers aan te trekken en dat wil ook wel eens lukken, maar lang Hoewel de hele bouwnijverheid zich in niet altijd. Het is logisch dat vacante plaatsen in een fabriek zeer vertragend werken en zeer nadelig zijn voor de produktiviteit. In de meubelindustrie zou zeker een aantal mensen goed werk de uitvoering lukte dat niet bijzonder, kunnen vinden. Er is een project, geza- Het blijft opvallend dat de voorberei- menlijk met de technische school in dingsperiode van werken door de be- Gouda, voor een vakopleiding aan de- trokkenheid van vele overheidsinstel- genen die als volwassenen in de bedrijf- lingen dan wel het zich betrokken ge- ger wordt. Men vergeet te vaak dat de n°g 4%. Pas m het derde kwartaal steeg bouwnijverheid afhankelijk is van het tic cfzct :r. het bir.nenlar.d ettnmerke efficiënt kunnen voorbereiden en uit- lijk, n.L met bijna 17%. voeren. Kostenverhoging en een werk- WADDINXVEEN - Het landelijke be stuur van de Reformatorische Politieke Pinksterdag kostte natuurlijk enige Federatie (RPF), waarvan de afdeling zet. Vele winkels waren vroeger op de publiciteit is gevestigd in Waddinxveen Koninginnedag een halve dag geopend, bij plaatselijke RPF-lid B. van der De Tweede Pinksterdag was vooral van Roest aan de Passage 166, heeft ken- belang voor de grotere woninginrich- baar gemaakt om een viertal punten tingsbedrijven, zoals ”de toonkamers ernstig bezorgd te zijn over de voortdu- langs de Gouwe”. rende strijd in Afghanistan: a. Terwijl de Sovjet-Unie al tientallen TIMMERBEDRIJVEN jaren de bevolking van vele oost- Het jaar 1979 begon voor vele timmer- Europese landen tegen hun wil gegij- bedrijven bedroevend. De lange vorst- zeld houdt en sommige landen heeft periode beïnvloedde de resultaten voor geannexeerd zien wij thans dat de het jaar 1979 sterk ongunstig. Alle Sovjet-Unie op brutale wijze haar bouwwerken lagen maanden plat. De machtssfeer heeft uitgebreid tot Afgha- orderportefeuilles van de timmerfa- nistan. brieken raakten leeg. b. Het is duidelijk dat de Sovjet-Unie Qjj leidde er toe dat bij inschrijving van gebruik heeft gemaakt van de crisis in werken direct na de vorstperiode er zo- Iran en dat haar rechtvaardiging voor danige prijzen op tafel werden gelegd de inval een leugen is. Hetgeen.alleen dat degene die de order kreeg er zelfs al blijkt uit de moordpartijen op Afg- zjjn materialen niet voor kon kopen, haanse leiders, met name tijdens de in- Gelukkig behoort dit weer tot het ver- val- leden. De prijzen zijn nadien weer wat c. Het is duidelijk dat het door velen normaler geworden, terwijl gehoopt gehanteerde argument dat de Vere- wordt op een zachte winter. nigde Staten de spanning tussen Oost „Olrru. ..nrl en West te veel hebben laten oplopen hulihavdll volstrekt^ onjuist is. Integendeel:, Ame- Het jaar 1979 is, door verschillende '..„ft ..._L t„t oorzaken, voorde houthandel geen ge- begrijpelijke bevrijdingsactie in makkelijk jaar geweest. De strenge winter was oorzaak van een omzetda ling die in de loop van het jaar moeilijk in te halen bleek. Deze winter is ook mede de oorzaak ervan geweest dat niet al te sterke bouwbedrijven in de d. Het is duidelijk dat de voorstanders moeilijkheden zijn geraakt. De gevol- van het eerst met de Russen praten gen hiervan zijn begin 1980 nog steeds voordat tot het moderniseren van kern- merkbaar. De betalingen bleven daar- wapens kon worden besloten zich falie- door het hele jaar 1979 achter ten op kant hebben verkeken op de lange ter- zichte van vorige jaren. De inkoopprijzen van alle houtsoorten bij de Ne- zijn dit jaar steeds opgelopen en heb ben nu een ongekende hoogte bereikt. De prijs van het zachthout is in ruim één jaar tijd met ca. 50% gestegen! Deze stijging betekent een enorme aan slag op de liquiditeitspositie van ver schillende bedrijven. In feite kan men voor de ontvangen verkoopprijs alleen met verlies hetzelfde hout terugkopen is. ”Wie daarna nog door inspraak ge- afwijken. De verwachtingen voor 1980 teisterd wordt voelt zich wel zwaar de zijn bepaald niet hooggespannen. Veel dupe”, aldus de Kamer zal afhangen van de ontwikkeling van Wat de woningbouw betreft was de aannemerij enkele jaren geleden niet tieke, economische en culturele be- Russische troepen uit Afghanistan ruggetrokken zijn. 2. Het uitbreiden van het NAVO- van eind vorig jaar tot realisering van een telefoonaansluiting in het ontvang- u ststation van de Centrale Antenne In- Tekenend is dat de export het hele jaar richting (CAI) aan de Staringlaan ten vertraging zijn onaanvaardbaar voor behoorlijk achterbleef. Per saldo l het aannemingsbedrijf. Men bedenke bracht 1979 over de eerste 9 maanden dat ondanks de spanningen die op de een daling in volume van 0,1%, tegen arbeidsmarkt heersen de concurrentie een :z ~?,J bij de aanbestedingen toch nog scherp jaarinkomsten zullen daarvan niet veel ƒ4.800,gemoeid. Beide uitgaven zijn bepaald niet hooggespannen. Veel de prijzen Van aardolieproducten en.de gevangen in de exploitatie van het CAI- JX_1 nat VERFINDUSTRIE Volgens het overzicht van de Kamer is in 1979 voor de verfindustrie de meest op de voorgrond tredende ongunstige factor die van de enorme prijsstijgingen van grote delen van het grondstoffen pakket. Met de gevolgen van de extreem lange winter en het natte koude voorjaar heeft deze een forse aanslag gedaan op de marges en de groei van de omzet belemmerd: bijna 10% omzetdaling in volume ten op- v»vi xxv.. wx.vxxv.. v zichte van 1978 in het Ie kwartaal, in voelen van inspraakgroepen steeds lan- het eerste halfjaar was de achterstand keuring gehecht aan het raadsbesluit - - .40/ Fix,, b..,nr»nnl cfaorr n i r» rl x/rxricr iaor tnt rp a 1 i c ri n ct van de afzet in het binnenland aanmerke- zonde verkooppolitiek te komen. Daar- van oordeel dat het verkopen van wo- warme broodjes geen nor male situatie was. Inmiddels is de ver koop van nieuwe woningen, vooral in de vrije sektor, veel moeilijker gewór den dan een lange reeks van jaren het geval was. De situatie zoals die nu is mag evenwel niet al te lang duren. in vergelijking met een aantal andere start had. Drie maanden een geringe klagen. De uitzondering daarop maken produktie, daardoor een ongunstige cl.r meubelbranche nog behaald worden ontwikkeling in de verhouding tussen hankelijk zijn. Dat is bijvoorbeeld het kosten en baten. Dit heeft op vele an- geval met de wegenbouwbedrijven. dere bedrijfstakken en ook in de bouw- neel én een actieve leiding een grote bedrijven zelf een sterke invloed gehad e. i. i gang van zaken z0 was de ar. beidsmarkt het gehele verdere jaar moeilijk. Men wilde inhalen en daarvoor tim merlieden en metselaars aantrekken

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3