PREVENTIEFAGINA VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Zet u zelf niet onder stroom Ook kinderen veilig in auto LATEN WE PROBEREN ZONDER SCHADE EN SCHANDE WIJS TE WORDEN Maai of knip uw eigen levensdraad niet af Zuinigheid met isolatie bedriegt de portemonnee Zorg voor goede aarde in huis Verbandtrommel hoort erbij Elke vijf minuten een inbraak Kaarsen en vuurwerk zijn geen speelgoed Slipgevaar in huis Gemak en last van geld en cheques I ij ■i EN BEVEILIGING Wie een motormaaier heeft doet er goed aan na het gebruik de kabel van de bougie te verwijderen. Dan be staat niet het gevaar dat de motor aanslaat wanneer men de messen schoonmaakt of wanneer kinderen met de machine spelen. De sfeer van de dagen rondom kerst en nieuwjaar is ondenkbaar zonder kaarsen en vuurwerk. Maar kaarsen en vuurwerk zijn ondenkbaar zonder gevaar voor brand. Daarom is het goed nog eens enkele dingen op een rijtje te zetten, die er aan kunnen meewerken dat de gezelligheid van de decembermaand niet verandert in narigheid. O o o> WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 VEILIGHEID Aan de keuze van het juiste materiaal voor het isoleren van een woning of een ander gebouw zit meer vast dan men weleens denkt. Isolatiemateriaal bestaat in verschillende soorten met even zoveel verschillende eigen schappen. Bovendien lopen de prij zen nogal uiteen. En het is juist de prijs die vaak bepalend wordt voor de keus. Waarbij wordt vergeten (of niet bekend is) dat die lage prijs zich later jaar in jaar uit kan wreken in de vorm van extra hoge premies in ver band met brandrisico. Elektrisch tuingereedschap is ge makkelijk, maar kan ook gevaarlijk zijn. Gebruik het bijvoorbeeld nooit in de regen of in een vochtige tuin. En let goed op het snoer. Wordt dit door grasmaaier of heggeschaar be schadigd, dan kan men een dodelij ke stroom door het lichaam krijgen. Moet er wat schoongemaakt of ge repareerd worden aan de appara tuur, zorg dan altijd dat er geen stroom op staat. Bij het werken met een elektrische heggenschaar is het niet verstandig op blote voeten of sandalen te lo pen. Het snoer kan men het best over de schouder dragen. Stevige schoenen of klompen zijn een noodzaak voor wie met de elektrische grasmaaier werkt. Houd kinderen en dieren uit de buurt, en ruim eerst losse stenen op. In huis en bedrijf, in auto en vakan- tie-onderkomen is een verband trommel onontbeerlijk, vanzelf sprekend met een goede en verant woorde inhoud. Gemiddeld wordt er in Nederland elke vijf minuten een inbraak gepleegd. Dat wijst er op dat het niet zo moeilijk moet zijn ergens binnen te dringen. In veel ge vallen is dat inderdaad, zeker voor een wat ervaren kraker, ,,een fluitje van een cent”. Oorzaak van deze gemakkelijke toegan kelijkheid is in vele gevallen de ondeugde lijkheid van het hang- en sluitwerk. Een slot is pas helemaal betrouwbaar, wan neer ook onderdelen als de schoot en de sluitplaten aan alle eisen voldoen. En daar ontbreekt het nogal eens aan. Zelfs een slot met een degelijk klaviersysteem of ci linder is waardeloos als de bijpassende schoot en sluitplaat niet eens bestand zijn tegen een eenvoudige schroevendraaier. Een paar dievenklauwen kunnen voor komen dat inbrekers uw deur of raam uit de scharnieren kunnen lichten. Bekijk uw huis eens kritisch aan alle kantenRamen bovenlichten, achterdeuren, tuin-, schuur- en garagedeuren hetzij van hout of metaal het kan allemaal beveiligd wor den. Zulk verre van ideaal hang- en sluitwerk wordt nogal eens toegepast in de bouw. De aannemer ziet dit onderdeel dikwijls als „sluitpost”. Laat daarom de vakman, bijvoorbeeld een slotenspecialist, bekij ken of u wel het juiste hang- en sluitwerk aan uw huis hebt. Ook het TBBS in Baarn kan u hierover uitvoerig inlichten. Huishoudelijke apparatuur moet vanzelfsprekend aan bepaalde vei ligheidseisen voor de gebruiker vol doen. Aardgeleiding is daarbij van groot belang. Wel worden tegen woordig allerlei apparaten (zoals stofzuigers, haardrogers en boor machines) ondergebracht in een be huizing van kunststof en dubbel geï soleerd. Ze zijn dan veilig, ook al hebben ze geen steker met aardge leiding. Anders zit dat met apparaten die met water te maken hebben, zoals wasmachines, koffiezetapparaten en koelkasten. De metalen delen daarvan moeten met een deugdelijk aardgeleidingssysteem worden ver bonden. In veel woonhuizen, vooral oudere, laat de kwaliteit van de aardaanslui- ting veel te wensen over. Laat daar om in zo’n geval de elektriciën de zaak eens controleren en zonodig een goede aarde „slaan”. Helemaal veilig wordt een installa tie als er ook nog een aardlekscha- kelaar in wordt aangebracht. Al bij naar verhouding kleine ,,fout”-stromen schakelen die au tomatisch de gehele installatie uit. Elektriciteit is zo gewoon geworden in het dagelijks leven, dat de veiligheid nogal eens uit het oog wordt verloren. Zorgen vakmensen voor de aanleg (volgens de voorgeschreven norm NEN 1010) dan ontstaan er in de praktijk weinig problemen. Moeilijkheden en onvei lige situaties komen voor wanneer men zelf, zonder de juiste kennis van zaken, aan de elektrische installatie gaat sleutelen of er diverse apparaten op gaat aansluiten. Er vallen heel wat slachtoffers door ondeskundig gebruik of onjuiste reparatieNiet alleen verwondingen ook ongelukken met dodelijke afloop kunnen er het gevolg van zijn. Laat dus de vakman komen. Dat geldt ook wanneer een stop (zekering) doorslaat. De oorzaak hiervan kan overbelasting zijn, maar ook een defect aan een elek trisch apparaat of kortsluiting in het net of in een snoer. - Ga, als u er geen verstand van hebt, dus niet zelf „repareren”. - Gebruik geen zelfgemaakte of gerepareerde zekeringen. - Laat de vakman bepalen hoe zwaar de stoppen mogen zijn. - Begint een apparaat te stinken, schakel dan onmiddellijk de stroom uit. Veel geld hebben kan heel plezierig zijn, maar met veel geld in huis zit ten of op pad gaan is niet verstandig. Er zijn altijd mensen die graag het geld uit uw zak of sok in hun hand laten glijden. Daarom kan geld, dat niet direkt nodig is voor het dage lijks bestaan, veel beter naar de bank of de giro worden gebracht. Wie toch veel kontant geld in huis moet hebben, doet er verstandig aan een ingemetselde muurkluis of een verankerd vloerkluisje aan te schaffen. Het vervoeren van grote hoeveelheden geld is werk voor specialisten, en niet voor de pen ningmeester van een vereniging. Met betaalcheques en betaalkaarten kan veelal kontant worden afgere kend. De bijbehorende pasjes moe ten apart worden opgeborgen. Raakt men beide tegelijk kwijt, dan kunnen er grote problemen ont staan, die u geld kunnen kosten. Hoe gemakkelijk cheques en be taalkaarten ook zijn, er kleeft één bezwaar aan, dat kontant geld niet heeft: uw naam en adres zijn op de kaart of cheque vermeld. Wanneer u bijvoorbeeld duidelijk met vakantie gaat en aan de grens nog tankt of andere inkopen doet, krijgt de ont vanger van de cheque twee gege- ven’s, die in handen van dieven let terlijk geld waard kunnen zijn: uw naam en adres en het feit dat u enige tijd afwezig bent. Bedenk dus steeds dat u met het afgeven van een cheque ook uw vi sitekaartje afgeeft. Vindt u dit, om welke reden ook, minder gewenst, dan kunt u beter kontant betalen. De mate van brandbaarheid is een van de faktoren die een rol spelen bij de beslissing welk isolatiemateriaal moet worden gekozen. Het ene materiaal heeft uitstekende isole rende eigenschappen, maar kan moeilijk bevestigd worden en is nog brandbaar ook. Het andere heeft weliswaar een lagere isolatiewaar- de, maar is gevoeliger voor vocht en brandt slecht. Toch is in de doolhof van keuzemogelijkheden altijd wel een verantwoorde oplossing te vin den, waarbij het risico op schade zo klein mogelijk is. Bij de bouw wordt helaas in veel gevallen de voorkeur gegeven aan een zo goedkoop mogelijke oplos sing, die nog net voldoet aan de mi nimale eisen op het punt van isola tie. Staat het gebouw er eenmaal, dan zijn de veiligheid en de even tuele schade zaken van de eigenaar en de verzekeraar. Wie zelf opdracht geeft tot het aan brengen van een bepaald soort iso latiemateriaal, dat hoofdzakelijk op basis van de lage prijs is gekozen, ondervindt steeds vaker dat het brandrisico van de bouwconstructie er aanzienlijk door blijkt te zijn toe genomen. Soms wordt zo’n conse quentie bewust geaccepteerd. Vaak is men echter niet op de hoogte van de voor- en nadelen van het gekozen materiaal. Wie plannen tot nieuw bouw of verbouwing heeft doet er daarom verstandig aan zich zo vroeg mogelijk van alle facetten rondom de isolatie op de hoogte te stellen. In ieder geval zo vroeg, dat er nog veranderingen in de bouw kunnen worden voorgesteld. Over het algemeen geldt trouwens wel dat onbrandbare isolatiemate rialen altijd de voorkeur verdienen, zowel op daken als in muren. Onbrandbare materialen zijn onder meer glas- en steen wol, schuimglas en perlite. Probeer - uiteraard buitenshuis - eens een stukje van het materiaal aan te steken en kijk wat er gebeurt, Bepaal dan of u het wel of niet in huis haalt. - Laat kinderen niet met brandende kaarsen spelen. - Let er op dat brandende kaarsen niet dicht bij brandbare stoffen staan. Dus ook niet ih de buurt van gordijnen en vitrages. Vergeet niet dat een tochtvlaag - als de deur opengaat bijvoorbeeld - al funest kan zijn. - Blaas de kaarsen uit als u de ka mer voor langere tijd verlaat. - Zorg voor goed passende kaar senhouders van onbrandbaar mate riaal. Ze moeten bovendien stevig zijn en zo geconstrueerd dat het kaarsvet niet op de meubels valt. - Laat in een kerstboom de kaarsen niet te ver opbranden. - Gebruik liever elektrische kaar sen van goede kwaliteit. - Zorg voor een emmer met natte dweil of een tuinslang bij de kerst boom - Gebruik geen vuurwerk binnens huis. „Koud vuur” bestaat niet. - Hebt u er geen bezwaar tegen dat kinderen vuurwerk afsteken, be spreek dan met hen de gevaren en leer hen er mee omgaan. - Voor jonge kinderen is het ge bruik van vuurwerk af te raden. - Gebruik voor het aansteken van vuurwerk een brandende sigaret of sigaar, nooit een vlam. - Gooi nooit vuurwerk van balkons in verband met voorbijgangers, au to’s en dieren. - Bewaar geen vuurwerk tot het volgend jaar. Dat betekent maar brandgevaar in huis. Gladheid maakt niet alleen op de weg elk jaar heel wat slachtoffers. Ook in huis is het een verschijnsel waar door veel kwetsuren worden veroorzaakt. Boosdoeners zijn dan altijd weer losse kleedjes en tapijten op een gladde ondergrond. Leg daarom onder zulke vloerbe dekking een antislipmat. Bij elke meubelzaak is deze ver krijgbaar. Opstaande of krullende ran den van vloerbedekking zijn eveneens een gevaar voor de voetganger binnenshuis. Zulke randen moeten dus meteen worden hersteld of vlak gemaakt. Ook kleden voor de deur, die hoger zijn dan de drempel, vragen extra voorzichtigheid, omdat men er gemakkelijk over struikelt. Het is daarom beter bij het aanschaffen van zo’n stukje vloerbedekking rekening te houden met de hoogte van de drempel. Auto’s lijken typische vervoermiddelen voor alleen maar grote men sen. De hele inrichting en de uitrusting zijn daar op af gestemd. Voorzieningen om ook kinderen veilig te vervoeren worden (althans door de fabrikant) vrijwel niet getroffen. Vandaar dat men zelf voor de veiligheid van het kroost moet.zorgen. Babies tot ongeveer negen maanden mogen nooit op schoot of op de bank worden meegenomen. Zij kunnen het veiligst in een stevige reiswieg tussen voor- en achterbank worden geplaatst. Kinderen onder de vijf jaar kunnen het best beschermd worden met een door het TNO goedgekeurd kinderzitje, of desnoods een stevig kussen, gecombineerd met de heupgordel op de achterbank. De gordel loopt dan gunstiger over de heup, en het kind heeft meer uitzicht. Voor kinderen tussen de vijf en de vijftien jaar is de heupgordel het veiligst. Een driepuntsgordel moet in geen geval gebruikt wordenDe diagonale band hiervan kan dan te dicht langs de hals lopen. Zitten er alleen maar driepuntsgordels in een auto, laat dan het diagonale gedeelte achter de rug van het kind om lopen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 17