Waddinxvener Ab m WITTE PRIJZENHAL v. Vliet schrijft over hongerwinter 4 K Utrechts Byzanthijns Koor aparte belevenis if J Ut1 Ié Twee toegiften in Ontmoetingskerk M GOED EN GOEDKOOP! E J. l'H U j r f f W# fe| l. i GERT HUIZER de echte bakker fe fe| fel I a CU ad dings veen. a V 14 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 den aan weerszijden van dit riviertje is GIJS KOOREN Ze komen steeds met velen want die koek van Gert is om te stelen. t i en ligt 6 meter beneden de zeespiegel. Het gaf ook enige welvaart in de streek: HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! - O - - - - IT - - Zuidkade 11 telefoon 2354 jMI [IA winkelgalerij Groensvoorde 8 - iet 2382 Waddinxveen Luisteren naar dit koor is een aparte belevenis. Je voelt dat je in contact bent met een andere cultuur en het is wonderlijk daarbij te bedenken dat dr. Antonowycz met rasechte Nederlan ders werkt en toch een on-Nederlandse sfeer weet te scheppen. ORGEL MET40 REGISTERS Het koor bestaat sinds 1951 en heeft in de loop van de jaren in binnen en bui tenland een goede reputatie opge bouwd. Je zou dit ensemble kunnen vergelijken met een orgel met 40 regi sters, die dan elk nog een eigen zwelpe- daal hebben. Zoals de dirigent dit be speelt is een ervaring. Niet alleen de ge luidssterkte doorloopt alle stadia tussen een teer pianissimo en een sterk en uit gelaten fortissimo, ook de klankkleur wisselt voortdurend en zorgt aanhou dend voor verrassingen. De muziek kun je niet met iets bekends vergelijken, dus of het volgens de regels van de kunst goed of niet goed wordt uitgevoerd is moeilijk vast te stellen. Bepaalde onzuiverheden, met name bij de bassen, zijn misschien terug te voeren tot de wat oudere leden in deze groep, maar storend was het niet. Wat wel opviel waren de prachtige so lostemmen bij de tenoren en het is knap om soms volledig er uit te sprin gen en even later weer zonder moeite onder te gaan in het totaal. Vooral in de volksliedjes na de pauze kon je voelen dat muziek in de Oe- ging droogmaken. De plaats waar men kraïne wordt gebruikt als middel om je thans bijeen is,Js in j 872^ drooggemaakt te uiten. Op deze ritmen zou je zo mee willen dansen. TWEE TOEGIFTEN Het publiek heeft het gebodene zeer gewaardeerd en I eind leverde nog twee toegiften op, een beleid dat degene die economisch ge bonden zijn, in Waddinxveen huisve sting behoren te krijgen. Vanaf 1970 ging men meer denken aan de ruimtelijke ordening, omdat men van mening was dat men voorzichtig moest zijn met het groene hart van Hol land. Ook in Waddinxveen werd er wat dat betreft pas op de plaats gemaakt. Het inwoneraantal nam dan ook na 1970 slechts toe met 1.000 en bedraagt op dit moment 21.300. Het is plezierig, te constateren dat de integratie tussen de autochtone Wad- dinxveense bevolking en de nieuwe be volking optimaal is verlopen. Ook in de verschillende verenigingen en in de kerken is nauwelijks enig verschil te be speuren. Het voorzieningenniveau in Wad dinxveen is in de loop der tijd niet ver waarloosd. In de sportsector beschikt de gemeente bijvoorbeeld over een open verwarmd zwembad en een over dekt zwembad, een sporthal, acht gym nastieklokalen, 22 tennisbanen, een tennishal, 14 voetbal- en trainingsvel den, een atletiekbaan, hockeyvelden en de daarbij behorende accommodaties. Voorts is er een schietbaan en een ma nege. Met de onderwijssector is het niet veel minder gesteld; een aantal scholen voor kleuter- en basisonder wijs, twee mavo-scholen, een havo/at- heneum - met een duidelijke streek- functie -, een school voor lager beroep sonderwijs en een school voor nijver heidsonderwijs. In de welzijnssector vallen te noemen de streekmuziek- er doorheen, maar ook thans is er nog een druk scheepvaartverkeer. Er ontstonden ambachtelijke bedrijven in de houtverwerkende sector en daar door ontstonden weer meubelfabrieken en timmerfabrieken. Tussen 1930 en 1940 vond de ontslui ting van Waddinxveen als zodanig plaats. In 1934 werd begonnen met de aanleg van de spoorlijn Gouda-Alphen. Tot op heden heeft Waddinxveen het laagst gelegen spoorwegstation van Europa. JAAGPAD In 1935 werd het jaagpad langs de oost zijde van de Gouwe bestraat en heden ten dage gaan er 20.000 motorvoertui gen per etmaal overheen. In 1940 vond de aansluiting plaats met het rijkswe- gennet, dat Waddinxveen verbond met Rotterdam, Den Haag en Utrecht. In 1960 en volgende jaren kan men dan de resultaten zien van de toch wel gun stige ligging van Waddinxveen midden WADDINXVEENDe rooms-katholieke St. Victorparochie heeft de Waddinxveense zangliefhebbers met het oog op een bijna 100-jarige St. Victorkerk aan de Zuidkade op een geweldige wijze in de feestvreugde laten delen. In een volle Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde bracht WADD1NXVEEN/AMSTERDAM Met de beschrijving van de win ter van honger en dood in 1944 heeft de Waddinxveense majoor Ab L. J. van Vliet, die verbonden is aan de sectie Krijgsmachtgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht, meegewerkt aan het voor de Amsterdamse dinsdagavond het Utrechts Byzanthijns Koor onder leiding van dr. My- roslaw Antonowycz een programma van Oud-Slavische religieuze liede ren en Oekraïnse volksliederen. schooljeugd gemaakte boekje ”Je was er niet bij”. Dit boekje is een uit gave van de oud-illegale bladen Het Parool, Trouw, De Waarheid en Dit werd direct na de bevrijding, op 10 mei 1945, in een toespraak voor de voormalige ondergrondse strijdkrach ten, gezegd door ds. J. J. Buskes. Het citaat is nu als motto meegegeven aan „Je was er niet bij.” Burgemeester W. Polak van Amsterdam onderstreept de uitspraak van Buskes nog eens in zijn voorwoord, waarin hij zegt dat „de oor logsjaren herdenken meteen een de monstratie betekent tegen de gevaren die onze maatschappij ook nu nog be dreigen.” „Je was er niet bij” (128 bladzijden, f 9,telt acht hoofdstukken: „Opmars van macht en geweld” (door Aik Mee- use), „Van Duitse overweldiging tot Februaristaking ’41" (door Gerard Maas, oud-redacteur van De Waar heid), „De uitroeiing van de joden” (door Evert Werkman, redacteur van Het Parool), „Het verzet was als een rode draad" (door dr. Richter Roeg- holt), De winter van honger en dood" (door majoor Ab. L. J. van Vliet), „Ca nadezen bevrijdden Amsterdam”, „Ca nadese herinneringen aan de bevrijding van Amsterdam”, Scholieren van nu - zo denken ze erover” (door Trouw- redacteur Jan Roelfs). Daarnaast zijn er ontroerende verzetsgedichten opgenomen. rijen en de veeteelt vond plaats in de uitgebaggerde veengrond aan de oost- het applaus aan het zijde van de Gouwe. De Gouwe was en r. 1 *s no8 steeds een belangrijke verbin- Oekraïnse Serenade en een Oekraïns dingsweg voor Waddinxveen. Toenter- tijd ging de stoomboot de "Volharding” Op dit moment voert de gemeente het vaarwel. Dat sloot prima aan bij een leuke geste van de organisatoren, want tot verrassing van alle aanwezigen be dankte Magda Bergsma de dirigent in het Oekraïns en bood hem bloemen langs de westelijke oever, voornamelijk bibliotheek, jeugd- en jon- derencentra, buurthuizen en bejaar denvoorzieningen. Voorts is Wad dinxveen verbonden met twee recrea tievoorzieningen, te weten ’t Weegje en het Bospark. Dit laatste is een gemeen schappelijke regeling tussen de ge meenten Waddinxveen en Boskoop; met de uitvoering daarvan kan men spoedig beginnen. WINKELCENTRA Voorts beschikt Waddinxveen over enige gunstig gelegen winkelcentra, waarbij het overigens jammer is dat Waddinxveen niet beschikt over één groot winkelcentrum. Ook de verkeers- voorzieningen zijn - evenals in het ver leden - goed. Enige tertiaire wegen zijn gereconstrueerd en men is in een ver gevorderd stadium met de reconstruc tie van de Kanaaldijk. Bovendien be schikt Waddinxveen over twee spoor wegstations. Sinds anderhalf jaar heeft de gemeente een nieuw gemeentehuis dat weliswaar te klein is om het interge meentelijk overlegorgaan te ontvan gen, maar dat voor de ambtenaren toch een bijzonder grote vooruitgang is ge weest. Momenteel werkt de gemeente aan het kernenbeleid, aan de uitplaatsing van grote industrieën, aan nieuwe bestem mingsplannen - in het plan Zuidplas kunnen de komende 10 jaar 2.000 wo ningen worden gebouwd - en aan de ontwikkeling van een nieuw industrie terrein. Al met al is het dus een bedrij vige gemeente waar het goed werken en wonen is”. Het Utrechts Byzanthijnskoor. dit moment nog steeds. In de 15de eeuw begon men in deze streek met het turfsteken, omdat de 150 bierbrouweri jen in de stad Gouda behoefte hadden aan energie. Men ging ook turf bagge ren, waardoor grote veenpiassen (de Zuidplas, de Noordplas én de Pettep- las) ontstonden. Daardoor zijn ook al lerlei bijzondere piassendorpen ont staan met veel dijkjes en hier en daar Veel mensen uit Rotterdam, Den Haag een woning. en Gouda vestigden zich in Wad- In de 18e en 19e eeuw kwam daarin dinxveen. Er werden niet alleen nieuwe verandering, toen men die plassen weer woningen gebouwd, maar ook het oude woningbestand werd drastisch ter hand genomen. Van een totaal woningbe stand van 6600 woningen bestaat op dit moment 85% uit woningen van na 1945. de akkerbouw begon in de droogmake- De volkstelling van 1971 wees uit dat ruim 50% van de Waddinxveense be roepsbevolking elders werkzaam was, terwijl ‘/3 daarvan een regionale functie had. Deze mensen waren dus niet zo zeer gebonden aan een vast werkadres. Vrij Nederland. "Je was er niet bij" brengt de bijna on wezenlijk genoemde geschiedenis van de periode 1940-1945 tot leven. Voor een samenleving als de onze, die nu al vijfendertig jaar vrede kent, lijkt het bijna onwezenlijk dat dit Nederlanders overkwam, in Nederland gebeurde. In- sterke mate moet dit gelden voor dege nen, die na de Tweede Wereldoorlog werden geboren. Hiermee is tevens het nut vastgesteld van het nog eens op een rijtje zetten van een aantal feiten uit de tijd van de Duitse bezetting:, voorko men dat de vergetelheid toeslaat. TOEGANKELIJK Het boekje waaraan de Waddinxvener Ab L. J. van Vliet meewerkte is een be knopt en daardoor voor minder gedul dige lezers toegankelijk relaas gewor den. De geslaagde lay-out en de foto’s, (onder redactie van Trouw- fotoredacteur Arie Legerstee), waar van er enkele niet eerder werden gepu bliceerd, dragen hiertoe bij. Wat is het doel van deze uitgave? Op de eerste bladzijde van het boekje staat het ant woord: „Als wij verzuimen de jeugd te vertellen, hoe erg het is geweest, dan zal er een jeugd opgroeien, die alles weer moet meemaken om te weten hoe erg het is geweest.” Waddinxveen: Bedrijvige gemeente waar ’t goed werken en wonen is rxr-Mxw zr-r-xr hpipid dat dpopnp dip pcnnnmïRch oe- school, de bibliotheek, je WADDINXVEEN - Voor het intergemeentelijke overlegorgaan Midden-Holland, dat vanavond (woensdag 27 februari) in Reeuwijk in het openbaar vergadert, heeft wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (WD) laatst eens iets verteld over de historie van Wad dinxveen. Het was een boeiend verhaal dat nu eens niet ging over poli tieke zaken. Het is misschien best eens aardig te lezen op welke wijze onze liberale gemeentebestuurster dat deed. "Waddinxveen is al in de 12e eeuw ont- in het groene hart van Holland. De staan op de vruchtbare oevers van het goede verbindingsmogelijkheden per riviertje de Gouwe. Op de woeste gron- trein, bus, auto en boot maakten en den aan weerszijden van dit riviertje is maken Waddinxveen tot een aantrek- begonnen met het agrarisch gebruik kelijke woon- en werkgemeente. De van die gronden en dat gebeurt tot op stijgende welvaart maakte het forensi sme mogelijk: iedereen kon zich lang zamerhand een autootje aanschaffen en wonen en werken in dezelfde plaats was daardoor niet meer noodzakelijk. Vanwege de woningnood in de rand stad werd gezocht naar andere, prettig gelegen woningen en Waddinxveen bouwde die. Het inwoneraantal nam in die tijd toe van 10.000 tot 20.000.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 11