Spring veilig om met stroom in huis BRANDGEVAAR! PREVENTIEFAGINA VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Meer aandacht LATEN WE PROBEREN ZONDER SCHADE EN SCHANDE WIJS TE WORDEN Van prullenmand tot grote brand Een merkteken op kostbare stukken Levensgevaar voor een schone brommer Rook u niet dood in bed Stormschade vaak gevolg van slecht onderhoud voor ramen en achterdeuren GEEN PEUK IN PRULLEBAK Ontploffende spuitbus: hels projectiel Tank op slot Uiterste voorzich tigheid met de spiritusbrander Laat uw fiets registreren Z', al EVEN geduld AUö EN BEVEILIGING - Laat bij toepassing van nieuwe apparatuur en bij verbouwing of uit- Er zijn mensen die hun brommer schoonmaken in een ruimte zonder enige ventilatie, een zeer brandbaar oplosmiddel om olieresten, vuil en vet te verwijderen in een plastic emmer hebben, dit met een kwast rijkelijk opbrengen en er nog bij ro ken ook. Zij spelen met hun leven, omdat de damp van het oplosmiddel zeer explosief is. ’Het is daarom verstandiger in zo’n geval de brommer of de fiets in de openlucht zijn behandeling te ge ven. Het oplosmiddel kan het best in een blikje of glazen potje worden gedaan en met een doekje worden opgebracht, waarna het met een schone doek weer kan worden weg gewreven. En ook buiten niet roken tijdens het karwei, natuurlijk. breiding een erkend installateur de bedrading aanleggen. KOOK NÓÓIT IN BED - Neem horren er uit. - Jalouzieruitjes in ijzeren houder- tjes zijn gemakkelijk te verwijderen. Laat die dus vervangen. - Een ventilator in het keukenraam biedt vaak de gelegenheid het er on der liggende raam open te maken. Houd hier rekening mee bij het plaatsen van zo’n afzuigapparaat. - Laat nooit een raam openstaan als u even weggaat. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5 MAART 1980 VEILIGHEID - Laat bedrading en installatie re gelmatig controleren door een er kend installateur. Veel branden ontstaan in prullen manden. Dat lijkt vreemder dan het is. Aan het eind van de werktijd of na een avondje bezoek worden de asbakken maar al te vaak in de prullenmand geleegd. Een peuk die nog smeult kan dan na enige tijd - soms na enkele uren - brand veroor zaken in de prullenmand. Juist in zulke omstandigheden is er meestal niemand aanwezig die de eerste rook ontdekt. Een enorme brand kan op deze manier het gevolg zijn van ondoordacht opruimen. Asbak ken kan men daarom beter legen in een metalen emmer met water. En men kan het best prullenbakker) ge bruiken van metaal, voorzien van een ,,vlamdovend” deksel. Prullenbakken staan vaak in een hoek van een kamer, dicht bij gor dijnen. Het kan verstandig zijn er een ander plaatsje voor te zoeken, want een begin van brand plant zich via de gordijnen in razendsnel tem po voorj. Heel wat mensen van wie kostbaar heden zoals antieke stukken, por selein, schilderijen en dergelijke worden gestolen, slagen er, wan neer die goederen worden terugge vonden, vaak niet in te bewijzen dat zij de rechtmatige eigenaar zijn. Het is daarom zinvol zulke kostbaarhe den van een (zo onopvallend moge lijk) merkteken te voorzien. Dat is tegenwoordig mogelijk met een elektrische graveerpen. Goederen waarin niet gegraveerd kan worden, zoals bontmantels en tapijten, kunnen worden gemerkt met een speciale schrijfstift. Deze bevat onzichtbare inkt, die pas zichtbaar wordt onder ultraviolet - licht. Veel stormschade aan huizen is het gevolg van achterstallig onderhoud. Door veroudering van cement in schoorstenen, muren en daknokken ontstaan verzwakkingen, die bij storm tot schade kunnen leiden. Een heel dak kan zelfs in elkaar ge drukt of weggeblazen worden als het onderliggende dakhout ten ge volge van onvoldoende ventilatie verrot is. Bij de bouw van een pand worden eisen gesteld inzake de bevestiging en verankering van konstruktiede- len. Het is goed te (laten) kontrole- ren of aan deze eisen ook werkelijk is voldaan. Uitstekende delen zoals zonweringen, antennes en dakka pellen zijn meestal zeer gevoelig voor storminvloeden. Ga daarom eens na of ze wel voldoende stevig bevestigd zijn. Ruiten kunnen in een storm sneu velen door de kracht van de wind, maar meestal gebeurt dat door rondvliegende voorwerpen. Afge zien van een juiste konstruktie zijn hier natuurlijk weinig voorzorgs maatregelen tegen te nemen. Wel kan men, wanneer er storm op komst is, voorwerpen in de buurt van ruiten verwijderen, zodat regen en wind na breuk van een ruit min der schade opleveren. Diefstal is in zulke gevallen alleen te voorkomen door persoonlijke bewaking of door de ramen dicht te timmeren. Daar voor moeten dan wel de nodige ma terialen aanwezig zijn. Hoe meer elektrische apparaten er in huis komen, hoe meer stroom is er nodig. Dit kan een aantal gevaren met zich meebrengen. Bij het gebruik van bijvoor beeld wasdrogers en afwasmachines moet men er op letten dat deze apparaten op de juiste manier en op de juiste plaats worden aangesloten. Meestal zal daarvoor een extra stroomgroep moeten worden aangebracht. Het komt echter nogal eens voor dat men deze apparatuur toch op een bestaande groep aansluit. Er wordt dan een zwaardere stop (smeltvei- ligheid) aangebracht. Hierin zit een groot gevaar. De kans bestaat dat de stroomgroep geschikt is voor een bepaalde stroomsterkte en dat ook de bedrading daarop is berekend. Brengt men nu een zwaardere stop aan, dan kan door de bedrading een te zware stroom gaan lopen, met als gevolg oververhitting en brand. Eenzelfde situatie ontstaat wanneer er via één stopkontakt te veel stroom wordt afgenomen. Dat kan wanneer via een driewegstekker (waarvan het gebruik overigens verboden is) drie apparaten van stroom worden voorzien. Ook dan is de kans op oververhitting en brand groot. Bij vernieuwing of verfraaiing van woonhuizen komt het nogal eens voor dat losse bedrading wordt weggewerkt door een simpele af dekking of door de draden op te ne men in de decoratie. Dat kan ge vaarlijke situaties opleveren. Wie er zeker van wil zijn' dat zijn elektrische installatie in orde is, moet de volgende punten in acht nemen. - Gebruik geen verlengsnoeren of driewegstekkers. - Laat u bij de aanleg van verlich- tingsarmaturen voorlichten door een erkend installateur. - Doe in lamphouders (ook bij spots) nooit een zwaardere lamp dan die past bij de houder. In nor male lamphouders mag nooit een lamp sterker dan 75 Watt worden toegepast. - Zorg steeds voor een goede warmte-afvoer. Vermijd dus het in bouwen van verlichting in bijvoor beeld kunststof. - Waag u zelf en uw huis niet aan noodreparaties. Wie bij het roken in bed in slaap valt heeft grote kans om er het leven bij te laten. Raakt het beddegoed in brand, dan ontstaan er gevaarlijke ver brandingsgassen en rook. Het gevolg is dat men bewusteloos raak en stikt. Rook daarom nooit in bed! Doet u dat toch en hebt u het geluk wakker te worden door het begin van brand, zorg dan eerst voor frisse lucht door de ramen te openen. Blus daarna het brandende beddegoed met water. Brandt de matras, breng deze dan naar buiten. Een spuitbus die ontploft doordat hij te heet wordt, is een hels projectiel. De brokstukken vliegen in zo’n geval alle kanten uit over een afstand van veertig meter. Bovendien veroorzaakt de ontbranding van de inhoud een vuurbal met een doorsnede van enkele meters. Dat is bij proefnemingen gebleken. Spuitbussen leveren het meeste gevaar op als ze worden verhit doordat ze dicht bij een open vuur of in de brandende zon staan, zodat de temperatuur hoger kan worden dan zo’n vijftig graden Celsius. - Zet daarom spuitbussen nooit bij de open haard of in de zon (bijvoorbeeld op de hoedenplank van de auto!). - Gebruik spuitbussen nooit bij open vuur zoals een waakvlam, open haard of sigaret. - Ventileer goed bij het spuiten binnenshuis. - Prik of boor nooit in een volle of lege bus. - Gooi lege bussen niet in het vuur. Naarmate de benzineprijzen verder stijgen neemt de kans op diefstal van brandstof uit andermans auto toe. Wie zich tegen dergelijke onaange name ervaringen wil wapenen, kan een afsluitbare tankdop aanschaf fen. Voor alle merken auto’s zijn ze te koop, vaak zelfs nog in verschil lende uitvoeringen. Een bijkomend voordeel van zo’n dop is dat men zelf of de pompbediende niet meer kan vergeten de dop op de tank te doen. Tenminste, als men het sleu teltje aan dezelfde sleutelhanger doet als de kontaktsleutel. De spiritusbrander, waarvan de meeste fondue-stellen zijn voor zien, is een warmtebron die met de nodige zorg moet worden behan deld. Spiritus is zeer brandbaar. De vlam er van is slecht zichtbaar, zo lang hij vrij brandt. Meestal kan het reservoir, waarin de spiritus zich bevindt, weggeno men worden uit het statief waarop de pan staat. Dat moet absoluut ge daan worden wanneer spiritus moet 'vorden bijgevuld. Men kan dit het best buiten doen, of desnoods op het aanrecht in de keuken. Er moet zorgvuldig op worden gelet dat het reservoir niet te vol raakt; de vloei stof mag niet zichtbaar zijn. Giet men er toch te veel in, dan moet een deel van de spiritus verwijderd wor den. Daarna moet de buitenkant van het reservoir goed droog geveegd worden, zodat deze geen vlam vat bij het aansteken. Zorg er voor dat u altijd een doofdekseltje bij de hand hebt om de vlam snel uit te kunnen maken, als dat nodig is. De achterdeur is favoriet bij inbre kers. Dat is geen wonder, want in veel gevallen is die deur aanzienlijk minder goed beveiligd dan de voor deur. Niet zelden steekt er de sleutel nog in, of moet een eenvoudig haakje of schuifje van een paar dub beltjes voor de beveiliging zorgen. Bovendien zijn de sloten in achter deuren over het algemeen zo een voudig, dat ze met een loper of een simpele sleutel gemakkelijk open te krijgen zijn. Zorg er daarom voor dat uw achterdeur even goed wordt beveiligd als de voordeur. Beveili ging is dan pas zinvol, als er geen zwakke plekken in zitten. Zwakke plekken zijn vaak ook de ramen. Glas is nu eenmaal gemak kelijk te vernielen. Een inbreker zal echter niet gauw door een kapotte ruit naar binnen gaan. Hij zal eerder proberen via de ruit het raam van binnen open te maken. Lukt dat niet, doordat het raam extra ver grendeld is, dan is de kans groot dat hij zijn poging opgeeft. Goed hang en sluitwerk aan de rameij heeft dus wel degelijk zin. Het TBBS kan u hierover nader inlichten. Nog een paar adviezen betreffende ramen: Veel gestolen fietsen komen nooit meer bij de rechtmatige eigenaar te rug, doordat deze niet in staat is de politie een duidelijke omschrijving van zijn tweewieler te geven. Zo’n omschrijving hoeft echter helemaal niet zo vaag te zijn, als men zijn fiets laat registreren bij de ANWB. Men behoeft daarvoor geen lid te zijn of te worden. De enige voorwaarde is dat op de fiets een door TBBS en ANWB geaccepteerd veiligheids slot met een volgnummer is ge monteerd en dat in de fiets een fra-- menummer is ingeslagen. Bij zo’n slot horen twee registratiekaarten. Daar moeten op worden ingevuld: naam en adres, slotnummer, sleu- telnummer (om eventueel nieuwe sleutels by te laten maken), merk en type van de fiets. Een exemplaar is voor de eigenaar van de fiets, het andere moet worden opgestuurd naar de ANWB. In geval van diefstal kan de politie met de gegevens van deze kaart heel wat beter uit de voeten dan met vage mededelingen als: ,,’t Was een zwarte fiets met een terugtraprem.” En de kans dat de eigenaar zijn ge stolen karretje terugkrijgt is er aan zienlijk groter door. o 'öoJ] O// 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 15