Hoe een bijna failliet bedrijf zich uit de verliezen werkte foto sjaak Hotelroom O Rottemeren op expositie De rol van directeur J. Lagendijk bij Mulder’s te Boskoop Discussie-avond Industriebond N W W’veen Agenda Goudse Bioscopen VASTE LAGE PRIJZEN! Hr 7 verschillend formaat in 7 exclusief album Ws- ix capaciteit van 20 ton per uur. O Mulder’s directeur J. Lagendijk •4 r witte mizEm WADDINXVEEN - De afdeling Wad dinxveen en omstreken van de Indus triebond FNV organiseert op dinsda 18 maart een discussie-avond in café restaurant De Unie te Waddinxveer Aanvang 20.00 uur. IN HET MOERAS De herrijzenis van Mulder’s Fabriek van Rollend Materieel is in de eerste plaats te danken aan directeur J. La gendijk, die in 1975 werd aangetrok ken. Na bij Philips, Bammens en Tornado te hebben gewerkt had hij zich in de eerste helft van de jaren zeventig gewijd aan het rentabiliteitsherstel van een machinefabriek in Friesland. Deze laatste ervaring kwam bijzonder goed van pas, want Mulder’s Fabriek van Rollend Materieel zat in 1975 verder in het moeras dan de commissarissen op dat moment in de gaten hadden. De op- drachtportefeuille was vrijwel leeg, voor een groot deel van het personeel was wertijdverkorting aangevraagd en de liquiditeit was tot het absolute mini mum gedaald. Snel ingrijpen was dan ook noodzakelijk. Hoewel Mulder’s Fabriek van Rollend Materieel er slecht voor stond had het bedrijf toch perspectieven. De onder neming is gespecialiseerd in het maken van betoncentrales en betonmixers. Een sterk specialisme, zeker wanneer men de naoorlogse groei van de bouw- nijverheud in aanmerking neemt. Mul- der’s maakte bovendien een uitstekend produkt, met in Nederland een sterke marktpositie. Sinds 1969 was er een sa menwerking met de Engelse onderne ming Stothert Pitt Ltd, die een be lang van 49% in het aandelenkapitaal van Mulder’s had. Mogelijkheden tot internationalisatie van de afzet waren daarmee in beginsel aanwezig. De nieuwe directie van Mulder’s stond in 1975 voor een moeilijke opgave. De Engelse onderneming had indertijd een belang in het kapitaal genomen om een steunpunt in de EEG te verkrijgen. Toen Engeland zelf deel van de EEG ging uitmaken verviel de noodzaak hiertoe. Bovendien stelde de ontwikke ling van Mulder’s de Engelsen teleur, terwijl van de exportmogelijkheden na uwelijks gebruik was gemaakt. Het ent housiasme van de grootaandeelhouder was dan ook danig bekoeld, vooral toen in 1975 bleek dat Mulder’s er veel slechter voor stond dan iedereen had gedacht. INJECTIE Mulder’s Fabriek van Rollend Mate rieel had op heel korte termijn een WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het Recreatieschap Rottemeren heeft een kleine tentoonstelling samengesteld over het 900 hectare metende recrea tiegebied De Rottemeren. De tentoon stelling geeft aan de hand van kleuren foto’s, tekeningen, kaarten en teksten een beeld van dit recreatiegebied, dat ligt in de driehoek Rotterdam-Den Haag-Gouda. Het recreatieschap wil met deze ten toonstelling het gedrag van de bezoe kers van het recreatiegebied - en vooral van de jeugdige bezoekers - in positieve zin beïnvloeden. Bij de tentoonstelling behoort een lesbrief voor scholieren. De expositie zal voor het eerst te zien zijn in het provinciehuis aan de Kon- ingskade in Den Haag, en wel van 7 tot en met 25 maart. De tentoonstelling is vrij toegankelijk, op werkdagen tussen 10 en 16 uur. Daarna zal de Rotteme- rententoonstelling te zien zijn in een aantal plaatsen in de omgeving van het Rottemerengebied. De Rottemerententoonstelling is één van de voorlichtingsactiviteiten in het kader van het Overleg Samenwerking sorganen Openluchtrecreatie (OSO). Het Recreatieschap Rottemeren, een samenwerkingsorgaan van de ge meente Rotterdam, Bergschenhoek, Bleiswijk en Zevenhuizen en de provin cie Zuid-Holland, is lid van het OSO. De Rottemeren-expositie is als OSO- project tot stand gekomen met subsidie van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk (hoofdaf deling Openluchtrecreatie). Met nieuwe aandeelhouders, de lening van de Nationale Investeringsbank en een hoger kredietplafond van de huis bank kon in 1976 worden begonnen aan de herstructurering van Mulder’s Fa briek van Rollend materieel. De hoge kwaliteit van het produkt maakte het mogelijk betere prijzen te maken en de produktie op te voeren. Door de be perkte van de Nederlandse markt was uitbreiding van de export noodzakelijk. Mogelijkheden daartoe werden onder meer in het Midden-oosten gevonden. Met name de kleinere betonmortelin- stallaties leenden zich uitstekend voor deze markt. Daarom werden voor dit gebied zoge naamde Containerbatches ontwikkeld. Een en ander heeft ertoe bijgedragen dat nu ongeveer de helft van de omzet van Mulder’s wordt geëxporteerd naar onder meer Duitsland, België, Grie kenland, Ierland en het Midden oosten. De omzet bestaat voor circa 55% uit betonmixers, waarvan er nu jaarlijks ongeveer vierhonderd worden ge maakt. Voorts dragen betonmortelcen- financiële injectie nodig. Bij de Natio nale Investeringsbank werd een krediet van f 700.000,— verkregen om de eer ste liquiditeitsnood te lenigen. Daar door werd het mogelijk maatregelen te nemen waarmee een faillisement kon worden voorkomen. Kernpunten in dat pakket van maatregelen waren: een verhoging van de verkoopprijzen, het uitzetten van de hoofdlijnen voor nieuwe organisatie en het opstellen van een plan voor de tweede helft van de ja ren zeventig. Daarbij moest worden gekozen uit drie mogelijkheden, te weten, inkrimping, uitbreiding of voortzetting van zaken op hetzelfde niveau. Er werd voor een expansie gericht beleid gekozen. Dat maakte het aantrekken van nieuwe middelen noodzakelijk. PASSAGE 47 WADDINXVEEN TELEFOON 101828) 2477 Eén van de nieuwsteprodukten van Mulder's is deze betonmortelcentrale met een de foto is de Waddinxvener ANeven bezig met het assembleren. de aandelen daalde tot ongeveer een derde van de nominale waarde. In het midden van de jaren zeventig leek het erop, dat Mulder’s Fabriek van Rol lend Materieel haar poorten definitief zou moeten sluiten. Toch is dat niet ge beurd. Gedurende de laatste paar jaar heeft de onderneming zich hersteld. De omzetten stegen, aan de verliezen kwam een einde en met ingang van 1977 wordt er weer met winst gewerkt. Nadat in 1976 nog bijna f 1 miljoen werd verloren, verdiende Mulder’s in 1977 het schamele bedrag van ƒ20.000,In 1978 bedroeg de winst iets meer dan f 6 ton en in 1979 is ver moedelijk ruim ƒ7 ton verdiend. Daarmee is in het afgelopen jaar het verlies uit de balans verdwenen, zodat het aandelenkapitaal van 2,8 miljoen weer geheel intact is en er een begin is gemaakt met het opbouwen van reserves. De vooruitzichten voor het lopende jaar zijn eveneens goed. Naar verwach ting zal de omzet dit jaar met 10 pro cent kunnen toenemen. Wanneer deze prognose wordt gehaald zal Mulder’s in 1980 een omzetniveau van ongeveer 24 miljoen bereiken. In 1974 bedroeg de omzet nog geen 11 miljoen, zodat de onderneming in de afgelopen vijf jaar een krachtige groei heeft kunnen realiseren. Dat was ook nodig, want in 1974 was Mulder’s Fabriek van Rollend Mate rieel bijna ter zieTe. In het eerste deel van de jaren zeventig is in totaal onge veer ƒ3 miljoen verlies geleden. Het zichtbaar eigen vermogen liep terug van een kleine 5 miljoen tot minder dan 2 miljoen. Geen wonder dat het dividend jaren lang is gepasseerd en dat de koers van trales circa 30% tot de omzet bij, terwi de resterende vijftien procent betrel king heeft op algemeen constructs werk. Wanneer Mulder’s Fabriek va Rollend Materieel in Boskoop dit jat een omzet van een kleine 25 miljoe behaalt, staat de onderneming aan d grens van haar capaciteitsmogelijkhi den. De fabriek, de installaties en h< personeelsbestand van ruim 150 mer sen stellen niet in staat veel meer t produceren. Nu de beschikbare capt citeit dit jaar ten volle wordt benut z; de onderneming zich op een volgend fase in haar bestaan moete voorbereiden. CONSOLIDERING De recente geschiedenis van Mulder Fabriek voor Rollend Materieel ka men in twee fasen indelen. De eerst fase strekte zich uit over de jaren 197 en 1976, de tweede periode heeft be trekking op de jaren 1977 tot en me 1980. In de eerste fase was de opdracht or het bedrijf van de ondergang te redder terwijl in de tweede fase weer een fur dament onder de onderneming moes worden gelegd. De derde fase breek nu aan. Dat wordt de periode van con solidering, van versterking en van di versificatie. Mulder’s zal moeten be houden wat nu is opgebouwd en zie. daarnaast op andere terreinen moetei gaan bewegen. Op dit moment is de on derneming immers te sterk afhankelijl van één bedrijfstak en wel de bouw een sector waarvoor de economisch vooruitzichten - zeker in Nederland niet al te gunstig zijn. De mogelijkheden om Mulder’s Fa briek van Rollend Materieel te fusione ren met De Jong in Vianen en De Jong Munsters te Erp mogen daarom nie worden overschat. De onderneminj zou nog sterker dan nu het geval is ziel op de produktie van bouwmachine toeleggen, een dergelijke eenzijdigheii is niet wenselijk. Bovendien is Mulder’ - hoewel gered van de ondergang - no; allerminst een onderneming die al sterl genoeg is om een fusie aan te gaan. D onderneming zal eerst nog verder moe ten aansterken, wil een dergelijke in grijpende stap verantwoord zijn. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De in Boskoop staande Mulder’s Fabriek voor Rollend Materieel was in 1975 vrijwel failliet. Met een steunkrediet van de Nationale In vesteringsbank werd de redding soperatie aangevangen van het be drijf dat ook met Waddinxveen banden heeft: de wieg ervan stond in de Dorpstraat, de huidige direc teur J. Lagendijk woont in onze ge meente en bij Mulder’s werken zo’n 30 Waddinxveners. De verlie zen zijn nu weer geheel uit de ba lans verdwenen. Hoe dat is geko men zullen wij u vertellen aan de hand van het artikel dat over Mul- der’s is verschenen in het Finan cieel Economisch Weekblad. De geschiedenis van Mulder’s Fabriek voor Rollend Materieel vangt aan in 1922. Toen werd in Waddinxveen met een wagenmakerij gestart. Het bedrijf werd in 1943 ingebracht in een ven nootschap onder firma en in 1948 werd de structuur van naamloze vennoot schap verkregen. In datzelfde jaar bracht Slavenburg’s Bank het kleine bedrijf naar de beurs. Het bedrijf van Mulder’s werd na de Tweede Wereldoorlog ondergebracht in een tentoonstellingshal in Boskoop. De hal werd in eerste instantie gehuurd en later gekocht. De aandelen werden in 1948 op de Am sterdamse beurs geïntroduceerd. Als beursfonds heeft Mulder’s nooit veel te betekenen gehad. Op het moment van de introductie bedroeg de omzet ruim 1 miljoen en het aandelenkapitaal 560.000,De onderneming was fei telijk te klein voor officiële beursnote ring en dat is steeds zo gebleven. Bo vendien was de rentabiliteit pover. In het jaar van introductie bedroeg de netto-winst 22.400,en daaruit werd een dividend van 4% uitgekeerd. De aandelen zijn nu ruim dertig jaar aan de beurs genoteerd. In die tijd werd tienmaal het dividend gepasseerd, ter wijl de uitkering nooit boven de tien procent is gekomen. Met name in de ja ren zeventig heeft het fonds teleurge steld. Slechts over 1970 en 1972 ontvin gen de aandeelhouders een uitkering en wel van 9% respectievelijk 5%. Ondanks het matige beleggingsresul- taat en het ontbreken van dividend heeft de koers van de aandelen de laat ste paar jaar een krachtig herstel te zien gegeven. De aandelen Mulder’s note ren nu 840,bij een nominale waarde van 1.000,Het aandelen kapitaal bedraagt 2,8 miljoen en dit is voor bijna de helft in vaste handen. Gaat men uit van een winstverwachting van ƒ700.000,voor 1979, dan komt de winst per aandeel uit op 250, De koers/winstverhouding bedraagt op die basis 3,4 en dat is een laag cijfer. De aandelen zijn dus laag geprijsd. Toch is de recente geschiedenis van Mulder’s interessant. Deze geschiede nis laat namelijk zien dat in een moei lijke branche als de metaal een bijna failliete onderneming uit het moeras kon worden getrokken. Voorts blijkt uit de historie van Mulder’s dat vernieu wing van management en financiële steun van de overheid een bedrijf overeind kan helpen dat een gespeciali seerd produkt op de markt brengt. Dit is ook voor beleggers een goede zaak, want de koers is inmiddels 2, 3 maal zo hoog dan tijdens de crisis van 1975/76. De recente geschiedenis laat zien, hoe belangrijk het management van een on derneming is. Beleggen in aandelen is beleggen in management. Bij kleine, minder bekende ondernemingen wordt hiervan veelal een goed bewijs gele verd. Mulder’s Fabriek van Rollend Mate rieel heeft dan ook weer een goed jaar achter de rug. Definitieve cijfers over 1979 zijn nog niet gepubliceerd, maar wel heeft de onderneming laten weten dat de omzet in het afgelopen jaar met 15% is gestegen, nadat er in 1978 reeds een omzetstijging van 40% was gereali seerd. THALIA Do. en Vrij. 8 uur, Za. en Zo. 3.30 7 en 9.15 uur, Di. en Wo. 8 uur SPETTERS, 16 jr. Za. en Zo. half twee, Wo. half drie SJORS EN SJIMMIE EN DE TOVERRING, a.l. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtv.), maandagcyclus 8 uur FRITZ THE CAT, 16 jr. SCHOUWBURG Za. 7 uur, Zo. 7 uur, Di. en Wo. 8.15 uur HET GEHEIM VAN BEAR ISLAND, 12 jr. Za. en Zo. 9.15 uur, Ma. 8.15 uur I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN, 16 jr. Za. en Zo. 2 uur KUIFJE EN HET GEHEIM VAN HET GUL DEN VLIES, a.j.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 7