Kerk en politiek over de Waddinxveense Shell-actie Letterlijke tekst parkeerexcessen verordening fff Comité Waddinxveen Olieboycot Zuid-Afrika SLEPENDE ZAAK ROND ”DE OVERKANT” LEIDT TOT ONTEIGENING Neerlands enige echte plateelfabriek van Gouda naar Bleiswijk WADDINXVEEN Zaterdag is ook in Waddinxveen bij Shell- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 26 MAART 1980 t»AOC Het plateelmerkje van de Kunst en Aardewerkfabriek Regina, zoals het over de gehele wereld bekend is. 4 Directeur Aad van Dijk toont enkele stukken aardewerk uit de kost bare collectie van de Kunst en Aardewerkfabriek Regina, die nu is onder gebracht bij de Ateliers voor Ambachtelijke Kunst. ravans tegengaan alsmede het achterla ten van autowrakken langs de open- J van de derde dag na die waarop zij is afge- kondigd. ?y- ren wr het oe- lOg len ;e- let als een voorbeeld van de aan- j van de mensenrechten door de Sowjet-Unie. Dat is iets waar we mee kunnen instemmen. Maar het doet wat vreemd aan, dat u hier zwijgt van de Russische bezetting van Afghanistan. te dringen om nu Zuid-Afrika j eens flink aan te pakken. Of komt u nog met akties tegen leveranties van goederen aan de Sowjet-Unie?” Artikel 5. 1. Het is verboden een voertuig dat, met inbegrip van de lading, een lengte heeft van meer dan 6 meter, te parke ren op een door burgemeester en wet houders bij een openbaar te maken be sluit aangewezen weg. 2. Het in het eerste lid omschreven ver bod geldt niet van maandag tot en met vrijdag, dagelijks van 07.00 uur tot 19.00 uur, echter met uitzondering van de op die dagen vallende algemeen er kende feestdagen. 3. Burgemeester en wethouders kun nen van het in het eerste lid omschre ven verbod ontheffing verlenen. Artikel 6. 1. Het is verboden een voertuig dat, met inbegrip van de lading, een lengte heeft van meer dan 6 meter, te parke ren daar, waar burgemeester en wet houders dit blijkens een openbaar te maken besluit schadelijk achten voor het uiterlijk aanzien van de gemeente. 2. Burgemeester en wethouders kun nen van het in het eerste lid omschre ven verbod ontheffing verlenen. Artikel 7. 1. Het is verboden een voertuig dat, met inbegrip van de lading, een lengte heeft van meer dan 6 meter of een hoogte van meer dan 2 meter, tussen zonsopgang en zonsondergang zodanig bij een voor bewoning of ander dage lijks gebruik bestemd gebouw te parke ren, dat daardoor het uitzicht voor de bewoners of gebruikers vanuit dat ge- De letterlijke tekst van de vast te stel len verordening met regels ter bestrij- van parkeerexcessen luidt als volgt: dinxveen Olieboycot Zuid-Afrika aan het college van B. en W. Een brief met dezelfde inhoud is ook gestuurd aan de leden van de gemeenteraad. We zullen dus moeten afwachten of er gemeente lijke maatregelen tegen Shell gaan komen. PvdA PvdA-voorzitter A. Slinger over deze Het doet ook vreemd aan, als politieke partijen als de PSP en de PvdA in de af gelopen maanden hun protesten tegen deze Russische inval meenden te moe ten afzwakken of helemaal te moeten inslikken en zelfs pogingen in het werk stelden om een en ander te vergoeilij- ken. In het kader van deze toch wereld schokkende dingen is het zeer eenzijdig om aan ’’Tenslotte willen wij opmerken, dat nog u het schrijven van 13 februari begint met de verbanning van Sacharov te WADDINXVEEN Vorige week meldden we in het Weekblad voor Waddinxveen de gemeentelijke plan sen, kruiwagens, kinderwagens en der gelijke kleine voertuigen; c. parkeren: het doen of laten staan van voertuigen anders dan gedurende de tijd die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddelijk in- of uitstappen van personen dan wel het onmiddellijk laden of lossen van goederen. Artikel 2. - - 1Het is een ieder die er zijn bedrijf of voudig en onmiddellijk te verhelpen ge- nevenbedrijf dan wel een gewoonte van maakt voertuigen te stallen, te herstel len, te verhuren ofte verhandelen, ver boden drie of meer voertuigen waarvan redelijkerwijs is aan te nemen dat zij hem toebehoren of zijn toevertrouwd, bij elkaar op de weg te parkeren. 2. Het in het eerste lid omschreven ver bod geldt niet gedurende de tijd die no dig is voor en gebruikt wordt tot het verrichten van herstel- of onderhouds werkzaamheden, die in totaal niet meer de SGP zal geen stappen onderne- dan één uur vergen. 3. Burgemeester en wethouders kun nen van het in het eerste lid omschre ven verbod ontheffing verlenen. Artikel 3. 1. Het is verboden een voertuig, dat is voorzien van een aanduiding van com merciële reclame, op de weg te parke ren met het kennelijke doel om daar mee commerciële reclame te maken. 2. Burgemeester en wethouders kun nen van het in het eerste lid omschre ven verbod ontheffing verlenen. Artikel 4. 1. Het is verboden een kampeerwagen, een caravan of een ander voor de re creatie bestemd voertuig, waaronder merd of hun anderszins hinder of over last wordt aangedaan. 2. Het in het eerste lid omschreven ver bod geldt niet gedurende de tijd die no dig is voor en gebruikt wordt tot het uitvoeren van werkzaamheden, waar door de aanwezigheid van het voertuig ter plaatse noodzakelijk is. Artikel 8. Het is verboden een voertuig waar mede als gevolg van andere dan een- WADDINXVEEN - B. en W. heb ben de vanavond (woensdag) verga derende gemeenteraad voorgesteld twee stukken grond aan de Kromme Esse te gaan onteigenen van de Gou wenaar P. Bremmer. Het gaat in totaal om 3.000 vierkante meter, waarvoor de gemeente 18.000,- wil betalen. De betreffende grond wordt door de gemeente al sinds 1962 gehuurd te behoeve van de speeltuin ”De Over kant” aan de Kromme Esse. De grond was destijds eigendom van mevrouw C.J. Drijver-van Nes en was verpacht aan de heer J.M. de Ruiter. De grond werd gehuurd voor ƒ200,- per jaar. In 1975 betaalde de gemeente 350,- huur per jaar, in 1977 wilde de heer De Ruiter plotse ling 1.200,- huur per jaar ontvan gen. Deze verhoging was voor de gemeente niet acceptabel; voorge steld werd de huur te verhogen tot 500,- per jaar, onder voorwaarde dat de vergoeding jaarlijks met 10% zou worden verhoogd. De voorge stelde huur bleek voor de heer De Ruiter niet acceptabel en hij wilde het terrein gaan afsluiten. De gemeente heeft toen getracht tot ankoop van het betreffende terrein over te gaan, alsmede een overeenkomst tot pach- tontbinding te sluiten met de heer De Ruiter. In augustus 1977 werd de grond, inclusief het speelterrein ver kocht aan de heer P. Bremmer te Gouda. De pacht van de heer De* Ruiter werd ontbonden. De nieuwe eigenaar is de gekochte gronden ge schikt gaan maken voor sierteelt. Bij brief van 3 oktober 1977 deelden B. en W. de heer Bremmer mede het op prijs te stellen als de huur van de grond, met inbegrip van het gebruik van de bestaande brug. gecontinu eerd zou kunnen worden. Als huur prijs werd voorgesteld een bedrag van 500,- per jaar. Bij brief van 7 december 1977 deelde de heer Brem mer mede niet akkoord te kunnen gaan met een huur van 500,-. Hij vroeg een huurprijs van 3.000,- per jaar, hetgeen voor de gemeente niet acceptabel was. Bij brief van 26 sep tember 1978 heeft de eigenaar de gemeente de huur van het speelter rein opgezegd per 31 december 1978. Burgemeester mr. A.G. Smallen- broek heeft toen een gesprek met de heer Bremmer gehad en hem ver zocht de percelen aan de gemeente te verkopen, waarbij er door hem een prijsvoorstel is gedaan. Dit prijs voorstel is door de gemachtigde van de eigenaar, de heer Van der Togt te Boskoop, afgewezen. Door de we derpartij werd geen prijsvoorstel ged aan. Ook na veel aandringen wil de eigenaar thans nog geen prijsvoorstel doen. De gemeente heeft uiteindelijk een bod van HT.OOO,- gedaan, kosten koper. Dit bedrag achtte de heer Bremmer te laag. Een motivering waarom het te laag is wordt niet gegeven, ook een vraagprijs wordt niet genoemd. Daar de gemeente de huur is opgezegd, blijft er niet veel anders over dan tot onteigening over te gaan teneinde het voortbestaan van de speeltuin veilig te stellen. Het speelterrein ligt in het in proce dure zijnde bestemmingsplan Lande lijk Gebied Oost. Het plan ligt thans bij de Kroon ter goedkeuring. Het bestemmingsplan geeft de volgende bestemming aan het perceel „Recre atie” met de subbestemming ’’speel terrein”. De voorschriften bepalen dienaangaande ”De gronden met de bestemming recreatie subbestem ming Rs zijn bestemd voor speelter rein voor de jeugd en in samenhang daarmee voor ten hoogste één ge bouwtje ten behoeve van onderhoud en beheer en voor bouwwerken geen gebouwen zijnde, ten dienste van deze subbestemming." Tegen deze bestemming zijn geen bezwaren inge diend. Uit deze bepaling blijkt dat het terrein alleen als speelterrein ge bruikt mag worden, waarbij iedere aanzet tot grootschaliger recreatie bij voorbaat is uitgesloten. Nu er geen overeenstemming over huur of aankoop bereikt kan worden blijft er niets anders over dan tot onteigening over te gaan. Van het voornemen om tot onteigening over te gaan is openbare kennisgeving gedaan op 3 oktober 1979. Tegen dit voornemen is door de heer Van der Togt namens de eigenaar bezwaar gemaakt. Reclamanten stellen dat de eigenaar bereid is de speelterrein-be- stemming te handhaven zodat het geen nut heeft deze grond te onteige nen voor dat doel. Ten aanzien van dit bezwaar van reclamant kan het volgende worden opgemerkt. Indien de gemeente het terrein niet meer huurt is ook ver huur aan de speeltuinvereniging niet meer mogelijk omdat die vereniging niet meer huur kan betalen dan de gemeente als subsidie beschikbaar wil stellen i.c. voor de huur maximaal 500.-. Het door de eigenaar ex ploiteren van de speeltuin zal - rede lijkerwijs - nooit een hoog rende ment opleveren, waarbij dan afgevraagd moet worden hoe het toezicht geregeld wordt. Als dit toezicht ten laste van de op brengst gebracht moet worden is het twijfelachtig of er nog van een posi tieve exploitatie gesproken kan wor den. De bereidheid van de eigenaar om zelf de speeltuin te exploiteren lijkt derhalve weinig kans van slagen te hebben. Nu de eigenaar geen gege vens verstrekt hoe hij denkt de speel tuin te kunnen gaan exploiteren en gezien het feit dat de eigenaar er in wezen van uit gaat dat de grond onder de speeltuin sierteelt-grond is, is het belangrijk dat de gemeente de speeltuin veilig stelt, d.w.z. de grond verwerft. over naar de Ateliers voor Ambachte lijke Kunst. De naam Regina en haar plateelmerkje zijn over de gehele we reld een begrip. Naast Gouds plateel vervaardigt Regina ook hoog kwalita tief Delfts blauw, Delfts bont en Mak- kummer tegels, borden en serviezen als handwerk. De Ateliers voor Ambachtelijke Kunst hebben recentelijk een aantal door het land verspreide ambachtelijke onder nemingen (houtsnijders, boetseerders, plateelschilders, bronsgieters e.d.) in Bleiswijk in één pand bijeen gebracht. Hier kan men kunstenaars in de prak tijk bezig zien met hun scheppend werk. Rondleidingen in groepsverband zijn mogelijk. Daarnaast wil directeur Aad van Dijk op de Goudse Markt een vestiging handhaven opdat de stad Gouda, plaats van oorsprong, dit histo rische cultuurgoed zal blijven behouden. WADD1NXVEEN/GOUDA De Goudse Kunst- en Aardewerkfabriek Regina, die wegens opvolgingsproble- men bedreigd werd met opheffing, zal toch blijven voortbestaan. Deze enige echte plateelfabriek in ons land zal worden ondergebracht bij de Ateliers voor Ambachtelijke Kunst in Bleiswijk. Hierdoor zullen de oude ambachtelijke plateeltechnieken, gebaseerd op twee eeuwen praktijk in gebruik blijven. Het betekent tevens werkgelegenheid voor enkele tientallen ambachtslieden. Regina is de enige overgebleven pla teelfabriek waar Gouds mat en glan zend plateel uitsluitend op historisch verantwoorde wijze vervaardigd wor den. Dit aardewerk wordt nog steeds 100% met de hand beschilderd. De pla teelfabriek waaruit Regina rechtstreeks is voortgekomen ontstond omstreeks 1775. De gebruikelijke recepturen zijn altijd geheim gebleven en gaan nu ook WADDINXVEEN Zaterdag is ook in Waddinxveen bij Shell- noemen benzinepompen door het Comité Waddinxveen Olieboycot Zuid-Afrika actie gevoerd tegen de apartheid in dit land. De benzineklanten kregen ow,e van het comité, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de PvdA, PPR, PSP en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), een boekje, waarin bekende Nederlanders als Aart Staartjes, Alexander Pola en Ton Planken hun visie geven op de apartheid. In brieven aan het gemeente bestuur, plaatselijke politieke partijen en kerken hebben de comitéle- den W. van Breemen, D. Kuit, A. Slinger en I. Verheul om maatregelen tegen Shell gevraagd, omdat dit olieconcern van grote betekenis is voor het blanke minderheidsregime in Zuid-Afrika. waardoor genoemde krachten ook in dit deel van de wereld hun kans krij gen.’ Y0 breken niet kan of mag worden gere den, langer dan op drie achtereenvol gende dagen op de weg te parkeren. Artikel 9. Het is verboden een voertuigwrak op de weg te plaatsen of te hebben. Onder voertuigwrak wordt mede verstaan: een voertuig dat rijtechnisch in onvol doende staat van onderhoud en tevens in een kennelijk verwaarloosde toe stand verkeert. Artikel 10. Het is verboden een voertuig op de weg te parkeren daar, waar bewoners of ge bruikers van nabijgelegen gebouwen of terreinen daarvan tengevolge van stankverspreiding of lawaai hinder of overlast kunnen ondervinden. Artikel 11. Het is verboden een voertuig te plaat sen of te laten staan in of op niet tot de weg behorende openbare beplantingen, plantsoenen, grasperken of groenstro ken. Artikel 12. Overtreding van een verbodsbepaling van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zogenaamde boottrailersjanger dan op driehonderd gulden. J Artikel 3. 1Deze verordening kan worden aan gehaald onder de titel "Parkeerexces- senverordening Waddinxveen”. drie achtereenvolgende dagen te par- keren op een door burgemeester en rust en de orde in Zuid-Afrika weldadig wethouders bij een openbaar te maken besluit aangewezen weg. 2. Burgemeester en wethouders kun- 2. Zij treedt in werking met ingang nen van het in het eerste lid omschre ven verbod ontheffing verlenen. In de brief aan het college van Burge meester en Wethouders heeft het Comité Waddinxveen Olieboycot Zuid- Afrika het volgende geschreven: ”Wij zijn geporteerd voor een olieboy cot van Zuid-Afrika. De Shell blijft echter olie en olieprodukten leveren aan Zuid-Afrika. Daarmee helpt zij een regime in stand houden, dat de men senrechten onderdrukt. Wij verzoeken u daarom plaatselijk maatregelen te ne men tegen deze onderneming, opdat zij ervaart dat haar rol in Zuid-Afrika haar niet in dank wordt afgenomen.” "Maatregelen die de gemeente kan ne men, zijn o.a. het staken van olieaf- name van Shell voor alle openbare ge bouwen en diensten, zolang deze maat schappij haar leveranties aan Zuid- Afrika continueert. Nieuwe vergunnin gen voor het plaatsen van Shellpompen binnen de gemeente niet uit te reiken. Bestaande contracten en vergunnin gen, indien mogelijk, niet meer te ver lengen.” ”Ons comité hoopt dat de gemeente Waddinxveen haar verantwoordelijk heid jegens de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika gestalte wil geven door het nen om middels de vanavond (woens- nemen van besluiten die tenderen in de dag) door de gemeenteraad vast te stel- richting van de door ons voorgestelde len parkeerexcessenverordening de maatregelen.” parkeeroverlast van vrachtwagens en Tot zover de brief van het Comité Wac caravans tegen te gaan zodat het parke- ren binnen de bebouwde kom in de weekeinden en gedurende de nacht aan banden kan worden gelegd. In de ver ordening worden voor het vrachtver voer speciale plaatsen aangewezen waar deze voertuigen wél neergezet mogen worden (Alberdingk Thijm- laan, Mercuriusweg, Van Speijkstraat en in het sportpark ”de Sniep"). Met de verordening in de hand kan de ge- zaak in een brief aan de plaatselijke po- meente ook het lang parkeren van ca- litieke partijen: ”1980 Lijkt in één klap het jaar van de mensenrechten te worden, ook al is het bare weg. daartoe niet officieel, b.v. door de Ver enigde Naties, uitgeroepen. De kwestie Sacharov doét het Westen te hoop ding lopen, en terecht. Bij deze politieke ak- tualiteit mogen wij evenwel niet verge ten, dat ook elders in de wereld, met name in Zuid-Afrika, de mensenrech ten met voeten worden getreden. Een omstandigheid die het voor ’’mensen van goeden wil” onverteerbaar maakt, is het feit dat de Shell nog steeds olie le vert aan Zuid-Afrika, welk land zich te buiten blijft gaan aan diskriminatie.” Het Comité Waddinxveen Olieboycot Zuid-Afrika en de PvdA, PSP en PPR schreef in een brief aan de plaatselijke kerken dit: Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan on der: a. wegen: alle voor het openbaar rij- of ander verkeer openstaande wegen of paden; de in de wegen of paden lig gende bruggen en duikers maken daar van deel uit; de tot de wegen behorende paden en bermen of zijkanten maken deel van de weg uit; b. voertuigen: alle voertuigen, met uit- bouw op hinderlijke wijze wordt belem- zondering van treinen en trams, twee- ’’Graag vestigen wij als plaatselijke par- wielige fietsen en tweewielige bromfiet- tijen en organisaties uw aandacht op de landelijke actie van het Comité Zuide lijk Afrika, werkgroep Kairos en Vrouw-Kerk-Tweederde-Wereld, ge richt tegen de olieleveranties van Shell aan Zuid-Afrika. Zoals u weet, functio neert in dit land een politiek en economisch systeem, gebaseerd op ra cisme. Deze aktie beoogt door een olie boycot aan dit systeem een einde te maken. Wij vertrouwen er op dat u als plaatselijke kerk deze aktie, ten gunste van uw zwarte medebroeders en zusters in Zuid-Afrika, op energieke wijze zult ondersteunen.” SGP Een paar reacties over dit onderwerp willen wij aan u doorgeven. De Kies vereniging van de SGP en namens deze voorzitter J.W. van de Werken en se cretaris G. van Lagen: ”De afdeling van men om deze te voeren aktie te onder steunen. Wellicht had u ook van onze kiesvereniging niet anders verwacht, want wij hebben niet de minste be hoefte aan protestakties en politieke betogingen. In onze democratische sa menleving achten wij ons parlement competent genoeg om te beoordelen of hier inderdaad van een misdrijf sprake is en om hier dan desgewenst maatrege len tegen te nemen.” ’’Overigens willen wij opmerken dat de berichten over onrust en gevaar voor mensenlevens in Afrika telkens in de openbaarheid komen. De guerillaakti- viteiten van aanhangers van Moegabe in Rhodesië spreken voor zichzelf en temidden van marxistische stromingen en anti-christelijke krachten, doet de aan. Het is ons inziens voor het vrije westen zelfmoord, om te streven naar een situatie waarbij Shell geen olie meer zou leveren aan Zuid-Afrika,

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 27