In memoriam Cuperus lente/zomer C^WnTEPRlIZENHAL Europese modetrends Minister en oud- minister spraken partijgenoten toe maandagmiddag ter aarde besteld Rommel- markt Feestavond KVO-dames in Het Trefpunt I Ds. J. R. Cüperus op 26 april WT VASTE LAGE PRIJZEN! II II 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 26 MAART 1980 i; thuis Minister drs. J. de Koningg van Ontwikkelingssamenwerking in de Ont- *1 moetingskerk. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Woensdagavond 19 maart kwam het bericht dat onze oud-collega en vriend ds. Jacob Reins Cuperus in het Goudse Bleulandzie- kenhuis was overleden. Na een kortstondige ziekte werd zijn levenshuis afgebroken. Hij was bijna 80 jaar. Immers op 4 september 1900 werd hij te Birdaard (Fr.) geboren. Eerst diende hij het onderwijs. Doch op 19 juli 1931 werd hij in Masten broek bevestigd tot predikant. Hier mee ging in vervulling de begeerte van zijn hart te dienen in het wondere ambt van dienaar des Woords. Ruim 34 jaar was hij predikant en diende 4 gemeenten. Óp 1 mei 1966 ging hij met emeritaat. Zo verknocht was hij aan zijn laatste gemeente Wad- dinxveen dat hij er bleef wonen. Na zijn emeritaat werd hij o.a. in Hoeve laken en later een reeks van jaren in Haastrecht hulp in het pastoraat. In de jaren dat hij in Waddinxveen stond heeft hij een groot aandeel ge had in de voorbereiding van de derde predikantsplaats. Was hij ook de grondlegger van het A.A.C. Was de eerste voorzitter van die commissie. Jong en oud ging hem ter harte in de snelgroeiende gemeente. Daarom zijn inzet voor het A.A.C. Vergeet ook niet zijn liefde voor de kleuters. Jaren lang was hij de stuwende kracht in stichting Herv. Kleuteronderwijs. Nu is hij niet meer. Zijn heengaan stemt ons en zeker zijn gezin tot droef heid. Wat verliezen zij veel in hem. De Heere had hem met rijke gaven begif tigd. Hij was ongetwijfeld een intelli gent en begaafd mens. Zeer belezen. En ook bereisd. Maar het grootste was en is dat hij bo venal delen mag in de genade Gods, geopenbaard in Christus. Reeds van zijn prille jeugd af. Wat was er een liefde in zijn hart voor de Heere en Zijn dienst. Een liefde die vooral tot uiting kwam op de kansel. Daar was hij in zijn element. Wat kon hij met vuur Christus verkondigen. Hem aan prijzen als de enige Zaligmaker. Als vriend van de Bruidegom kon hij met warme liefde lokken Jezus te zoeken. En zo is hij door Gods genade velen tot rijke zegen geweest. Wat was hij een vriend van allen die de Heere ootmoedig vrezen. Diep respect had hij voor de kinderen Gods. Zelf rijk bedeeld met genade zag hij hoog tegen anderen op. Nu is afgelost van zijn aardse loop baan. Zijn onrustig, soms zelfs zeer ontstuimig leven is hier op aarde af gesloten. Hij is ingegaan in de rust die er overblijft voor het volk van God. Bevorderd tot heerlijkheid mag hij nu zijn in de vreugde zijns Heeren. Zijn stof is te ruste gelegd op de akker der doden in Waddinxveen. Het is wel gezaaid in oneer. Maar het zal eenmaal opgewekt worden in heer lijkheid. Dan mag hij met een verheer lijkt lichaam zijn Koning eeuwig en volmaakt dienen. Dat mag de troost zijn voor zijn kin deren en kleinkinderen. En ons geldt het woord: ’’Gedenkt uwer voorgangers, die u het Woord Gods gesproken hebben; en volgt hun geloof na, aanschouwende de uit komst hunner wandeling.” Ds. JOH. VERWELIUS. T WADDINXVEEN/AMSTERDAM - De voorjaars/zomermode voor 1980 laat twee verschillende stromingen zien. De stoffen vertonen enerzijds veel sprankelijke, frisse pastelkleuren ontleend aan de natuur met bloem- en bladmotieven, anderzijds scherpe con trasten en geometrische en a- symetrische lijnen. Grote tegenstellin gen dus. HERLEVING VAN ZESTIGER JAREN Was 1950 het vorige seizoen het lich tende voorbeeld, nu lijkt het erop dat de zestiger jaren zullen herleven. De jassen worden korter, de jurken en rokken korter, kort tot superkort: de minirok zal de benen weer aan ieder straaltje zon kunnen blootstellen. Ook de ”op-art”, zwart-wit kombinaties, wordt opnieuw gesignaleerd en resul teert in een wat gematigde vorm in de terugkeer van pied-de-poule en pepita- ruitjes. De schouderlijn blijft breed en tame lijk hoekig; de rokken strak. VROUWELIJKE LIJN BLIJFT Volkomen in tegenstelling tot deze strenge vormgeving is de natuurlijke, vrouwelijke tendens die een vloeiende bewegelijkheid voorschrijft: soepele stoffen, zwierende rokken, wijde mouwen. De kleuren zijn zacht of ge- kombineerd, zoals marine met wit, marine met turkoois e.d. Uit het bovenstaande blijkt dat in de eerste zes maanden van 1980 in het modebeeld de natuur en de geometry hand in hand gaan. SIERADEN VOLGEN KLEDING- MODE De trend in sieraden volgt, althans in Frankrijk, Italië en Duitsland en zelfs Spanje, de algemene modevoorschrif- ten op de voet. Ondanks de ook in die landen gestegen prijzen voor edelme talen is de vraag naar gouden sieraden nauwelijks teruggelopen. Ook hier dus twee richtingen: de geo metrische en de vrouwelijk - grote opvallende rechtlijnige of ron de broches - strakke, Afrikaans aandoende ’hals banden’ - vierkante of rechthoekige oorclips die als het ware het halve oor bedek ken - enorme, scherpgevormde armban den en ringen VAN KEMENADE Het huidige PvdA-Tweede-Kamerlid en belangrijkste tegenspeler van de li berale onderwijsminister dr. A. Pais sprak daar over drie onderwerpen: het onderwijsstimuleringsbeleid, de open school en het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs (Opvo). Nu dé regering de tering naar de nering gaat zetten, dreigt de kansarme groe peringen het kind van de rekening te worden. Zowel in onderwijs, vorming als welzijnswerk moeten de sociaal- culturele achterstanden worden weg gewerkt, wik er werkelijk sprake zijn van de veelgeroemde gelijke kansen. Het Opvo is geen antwoord op de vraagstukken die binnen het onderwijs leven. Het grote verschil in de school loopbanen van de 12- tot 16-jarigen (LBO, MAVO, HAVO, VWO) leidt tot uiteenlopende maatschappelijke carrières. Het huidige voortgezet on derwijs kampt met twee levensgrote problemen: 1. kinderen moeten op twaalfjarige leeftijd reeds kiezen voor school- en maatschappelijke loop baan, 2. door de indeling in schoolty pen doen we aan reservaatvorming. Slechts 30*% van alle kinderen in het voortgezet onderwijs komt in aanra king met de ambachtelijke kant van onze beschaving. Van Kemenade pleit al jaren voor één zelfstandig schooltype voor twaalf- tot zestienjarigen. In deze school, meestal de middenschool genoemd, komen al- Aan de andere kant ziet men ook veel elegante, supervrouwelijke juwelen met of zonder stenen, maar altijd op vallend groot. De stenen zijn overwegend zacht van kleur: maanstenen, turkoois en lichte opaal. NEDERLANDSE SIERADENMODE De Nederlandse sieradenmode wijkt enigszins af van het algemene Europe se beeld. In ons land zijn de gouden sieraden nog steeds klein en zeer vrou welijk. Om toch een merkbaar accent te leg gen op de kleding worden kettingen met twee of meer - van verschillende lengten - tegelijkertijd gedragen en ook setjes zijn erg in trek. Hetzelfde effect wordt bereikt met een kombinatie van goed bij elkaar pas sende juwelen: ring, armband, oorbel len, ketting en eventueel ook nog een broche. Nieuw in Nederland zijn de uiterst fij ne, maar heel lange oorbellen die vaak gekompleteerd worden met steentjes of kleine pareltjes. Iets grotere ontwerpen zijn meestal vervaardigd van goud-op-zilver of goud-op-alpacca. De motieven doen nogal Oosters aan, veel bloem- en bladkombinaties, al dan niet met steentjes. Pareltjes, en ook het Biwa pareltje, zijn nog altijd erg in trek; andere favo riete stenen blijven in Nederland on veranderd de bloedkoraal en granaat. Oud-minister dr. J. A. van Kemenade in café-restaurant De Unie met naast zich PvdA-voorzitter A. Slinger. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ Sjaak Noteboom). le kinderen in aanraking met het am bachtelijke, de techniek, vreemde ta len, exacte vakken en literatuur. Na jarenlang onderwijs op de overgelever de manier blijkt de achterstandsitua- tie van de kansarmen in de maatschap pij vrijwel onveranderd. ”Het wordt tijd dat we terwille van de sociale rechtvaardigheid, maar ook wegens cultuurpolitieke eisen onze achter stand op het buitenland wegwerken. In een groot aantal West-europese sta ten, zelfs in België, heeft men een on derwijsstelsel dat meer kinderen kan sen biedt dan bij ons. Verandering van de samenleving is een kwestie van lan ge adem; daarom moeten we er niet morgen, maar vandaag (en liefst giste ren) mee beginnen,” aldus Van Keme nade. DE KONING Dat minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking niet zozeer als be windsman naar de Waddinxveense Ontmoetingskerk was gekomen, maar meer als mede-opsteller van het CDA- program van uitgangspunten benadrukte CDA-voorzitter W. Waterreus in zijn openingswoord. De minister bena drukte het belang van het CDA- program van uitgangspunten, dat hij het eigen politieke profiel van de christen-democraten noemde en een weerslag van de duurzame samenhang van het CDA. Bij het toelichten van een aantal artikelen uit het program be sprak minister De Koning uitvoerig vooral die zaken welke betrekking heb ben op de ontwikkelingssamenwerking. WADDINXVEEN - Terwijl vorige week woensdagavond in de Ontmoe tingskerk CDA-minister voor Ontwikkelingssamenwerking drs. J. de Koning voor de Waddinxveense christen-democraten het nieuwe CDA- program van uitgangspunten kwam toelichten (waarvan de bewindsman mede-opsteller is), sprak op een steenworp afstand in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost oud-minister van Onderwijs, dr. J.A. van Kemenade voor de PvdA-afdeling Waddinxveen. Ds. J. R. Cuperus. WADDINXVEEN - Zaterdag 26 april houdt de evangeliesatie- commissie van de Centrale Hervormde Gemeente voor de zesde maal de jaarlijkse rommelmarkt. De organisatoren: ”Wij houden dit grootse gebeuren in een nog grotere tent dan het vorge jaar aan de Nesse. De opbrengst is bestemd voor het eigen jeugd- en evangeliesatie werk. U kunt ons daarmee weer helpen door uw spullen alvast te brengen bij De Schaapskooi. Als u daarvoor niet in de gelegenheid bent of u hebt grote spullen dan wordt het op 29 maart bij u opgehaald ’’grote ophaaldag”. Ook kunt u onze ’’hand- en spandi enst” bellen (7003 of 6119) en het grote goed wordt bij u afgehaald.” WADDINXVEEN - Na een door wijkpredikant ds. L. Roetman geleide rouwdienst in het Hervormd Wijkge- bouw De Hoeksteen is maandagmid dag op de algemene begraafplaats aan de Alberding Thijmlaan ter aarde besteld de vorige week woensdaga vond na een kortstondige ziekte in het Goudse Bleulandziekenhuis overleden emeritus-predikant van de Nederland se Hervormde Kerk, ds. J.R. Cuperus. De overledene, die van 1957 tot 1966 de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen diende en aan de lep- laan 2 bleef wonen, is 79 jaar gewor den. In december 1975 was de echtge note van ds. Cuperus overleden. In de landelijke gereformeerde bondskring was de Waddinxveense predikant een bekende figuur. Ds. Ja cob Reins Cuperus, in 1900 geboren in Birdaard (Fr.), was eerst onderwijzer. Op zijn 30e jaar, in 1931, werd hij na een theologische opleiding in Gronin gen en Utrecht predikant in Masten broek. Vandaar ging hij in 1933 naar 's-Grevelduin-Capelle en in 1937 kwam hij in Doornspijk, waar hij twintig jaar bleef, hoewel hij in die pe riode niet minder dan 86 maal een be roep kreeg. Van 1957 tot zijn emeri taat in 1966 stond hij ten slotte in Waddinxveen. Ds. Cuperus publiceerde veel in het Gereformeerd Weekblad en maakte verschillende wereldreizen om Neder landse emigrantengemeenschappen te bezoeken. Vier zoons van hem werden ook predikant. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 28 maart houden de dames van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) hun jaarlijkse feestavond in het Gereformeerd Verenigings gebouw Het Trefpunt. Op deze avond, die om 19.45 uur begint, zal worden opgevoerd de klucht in drie bedrijven ”De onbetaalbare loodgie ter”. Hierna is er bal met muziek van Hammnondorganist Adrie van Vliet. Voor niet-leden bedraagt de toegan- sprijs 3,50.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3