Wijlen W. C. Slob en de Rabobank A. Oudijk: Vertrouwen in de toekomst Eerste zittingen in huis aan Zuidkade Loco-burgemeester A. H. van Gent op jubileumontvangst ’’Rabobank 1 van de belangrijkste pijlers van ons bedrijfsleven i f n vj A Va CX - 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG! APRIL 1980 de Rabobank aan de Kerkweg-Oost was het vrijdagmiddag een gezellige en felicitaties in ontvangst nemen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). Een klok voor de jubilerende bank van notaris J, in 't riode een eigen stempel op de bank 1; dige maatschappij en ondanks het feit 1; t; komen werken, benoemd tot directeur en overwogen dan nu soms het geval is. Dat was overigens ook niet zo’n won- hebben voor de borg moet ik toch zeg gen dat er zeer waardevolle aspecten aan heid, de sterke schouder waar de zwak- mate waarderen dat zij hem in een be paalde periode van hun leven hebben gekend.” genomen zijn onder een luttel aantal voorzitters: van Bergen, Hijkoop, van der Torren, Noordam. Allen markante MOEILIJKE JAREN Kassier H. D. v. d. Weerdt, waarover de heer Oudijk tijdens de jubileumont- vangst in de Rabobank sprak, leidde Waddinxveens oudste bank van 1905 tot 1940. Behalve het moeizame begin minder goede soms ook verkeerde) die toen het lenen van een bepaald bedrag (na het tweede jaar was er een winst z- n. van de leden meebeleefd van de moei- mogelijkheden en onmogelijkheden die op dat moment aanwezig zijn. Door ruimte op de geldmarkt, door de hoogte van de rente enz.” "Dat deze ontwikkeling heeft kunnen plaats vinden is behalve door de inzet van het voltallige personeel in grote WADDINXVEEN Uiteraard werd er op de vrijdagmiddag gehouden offi ciële ontvangst van de 75 jaar oude Ra bobank Waddinxveen niet alleen over het verleden gesproken, maar ook over de toekomst. ’’Want op het verleden rust het heden, op het nu wat komen gaat”, aldus Rabobankvoorzitter A. Oudijk. Hij zei er zeker van te zijn dat ook in de toekomst de plaatselijke Ra bobank een zeer belangrijke functie zal kunnen blijven vervullen binnen de Waddinxveense samenleving. ”De banden die wij hebben, niet alleen met het midden- en kleinbedrijf, met de boeren en tuinders maar ook met de zeer vele Waddinxveense verenigingen en met het gemeentebestuur van Wad dinxveen geven ons de verplichting op adequate wijze in de behoefte aan mid- delen te voorzien. Dat kan ook, maar dan moeten wij wel kunnen beschikken over voldoende middelen uit eigen kring.” ”Er is ooit een tijd geweest dat wij een dankbaar gebruik konden maken van het feit dat een groot aantal Raboban- ken meer middelen toevertrouwd kre gen dan zij konden uitzetten. Die situa tie doet zich praktisch niet meer voor zodat wij weer net als in de beginpe riode op onszelf zijn aangewezen.” ’’Wanneer wij hierbij in aanmerking nemen dat wij 29% van de middelen die ons zijn toevertrouwd bij de Centrale Bank moeten aanhouden om steeds aan onze verplichtingen te kunnen vol doen dan zal het u duidelijk zijn dat in het van bedrijvigheid bruisende Wad dinxveen, waar wij al zeer vele jaren geld nodig hebben om aan de behoefte te voldoen dan wij aan spaargelden bin nen krijgen steeds sprake is van een spanningsveld tussen middelen en uit zettingen. Gelukkig hebben wij als één van de uitwijkmogelijkheden nog een Rabohypotheekbank waar wij inmid dels een aantal posten met een waarde van f 52.000.000,hebben onderge bracht. ’’Wanneer Waddinxveen en zijn naaste omgeving zo levendig blijven als nu zal deze bank zich constant moeten in spannen om zijn taak naar behoren te vervullen. Weest u er echter van over tuigd dat zowel het bestuur als de direc tie en alle andere medewerkers zich ten volle bewust zijn van hun verantwoor delijkheid en daar ook naar zullen han delen. Nu en in de jaren die voor ons liggen.” Tijdens de receptie in de grote hal van de Rabobank aan de Kerkweg-Oost was het vrijdagmiddag een gezellige en geanimeerde drukte. Links boven ziet u directie, bestuur en raad van toezicht van de 75-jarige bankinstelling WADDINXVEEN Tijdens de offi ciële ontvangst vorige week vrijdag middag in het mooie pand van de jubi lerende Rabobank Waddinxveen is ge regeld stilgestaan bij wijlen W. C. Slob, de man die ’’zijn'” Tank diende van 1945 tot zijn plotselinge dood op 56- jarige leeftijd in de zomer van 1977. Wouter Comelis Slob, wiens echtge note de jubileumviering aan de Kerkweg-Oost bijwoonde, was een ge ziene Waddinxvener die in 1945 in dienst kwam van de toenmalige Coöpe ratieve Boerenleenbank Waddinxveen. In 1959 werd hij benoemd tot directeur van deze bank als opvolger van de heer W. Verboom. Onder de aanwezigen bevonden zich loco-burgemeester A. H. van Gent (PvdA), wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD), me vrouw A. H. Smallenbroek-van Eek, hoofden van gemeentelijke diensten, vertegenwoordigers van collega- banken en instellingen waarmee de Ra bobank zaken doet en niet te vergeten een groep van zeker 25 mensen die voorkwam in het ledenregister van de bank in de twintiger en dertiger jaren. Drs. Broekhuysen vulde dit rijtje aan met de cliënten en medewerkers, zon der welke groepen een bankinsteling niet zou kunnen functioneren. ONPERSOONLIJKER Tijdens de officiële ontvangst stelde Rabobank-voorzitter A. Oudijk vast dat in feite alle aanwezigen een inten sieve relatie met de bank hebben. ’’Zoals u hier zit dekt u niet de gehele 75 jaar van ons bestaan, maar toch wel zo’n 55 a 60 jaar. In deze periode heeft de Rabobank zich moeten aanpassen aan de mensen en de mensen hebben zich moeten aanpassen aan snelle maatschappelijke ontwikkelingen die, jammer genoeg, het bankgebeuren veel onpersoonlijker hebben gemaakt dan vroeger het geval was. De tijd van kas sier H. D. v. d. Weerdt is definitief voorbij”, aldus de heer Oudijk. Hij doelde op de tijd dat iedere cliënt op zijn beurt binnen kwam, tegenover de kas sier aan het bureau ging zitten en op heeft gemaakt. Hij is er dag en nacht mee bezig geweest. Met zijn aansteke lijk enthousiasme en zijn feilloos gevoel voor verhoudingen heeft hij vele men sen een helpende hand kunnen biedenn bij de ontwikkeling van hun bedrijf. Hij heeft familieveten helpen oplossen, er feniskwesties helpen regelen.” "Hij heeft honderden adviezen gege ven, waarvan er velen maar zeer zijde lings met de bank te maken hadden. De heer Slob was een centrale figuur in de Waddinxveense gemeenschap, die te veel van deze man geëist heeft. Hij is te jong van ops heengegaan. Ik weet dat vele mensen, die zoals ik, intensief met hem hebben samengewerkt, het in hoge "Hij was ook met iedere vezel van zijn lichaam betrokken bij de bouw van dit huis. Het was in zijn tijd dat de speciali satie binnen de bank vorm kreeg. Des kundigen voor leningen en kredieten, voor effecten en beleggen, voor verze keren en reizen. Het is voor een groot deel aan zijn activiteiten te danken dat er nauwelijks een andere plaats in Ne derland te vinden is met zoveel spaarre keningen t.o.v. het aantal inwoners”, aldus Rabobank-voorzitter A. Oudijk over wijlen W. C. Slob. Mooi Makkumer aardewerk van J. Oosterwaal regio directeur van de Rabobank en vertegenwoordiger van de hoofddirectie) voor van links naar rechts directeur drs. W. Broekhuysen en voorzitter A. Oudijk. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). zijn gemak zijn zaken regelde terwijl er toch nog mensen in de wachtkamer za ten. Die wachtkamer waar het altijd schemerde omdat het mooie glas in lood met de ploeg en de korenaren zo- mate te danken aan het feit dat onze bank is aangesloten bij de Centrale Bank. De grote overkoepelende orga nisatie, die gezorgd heeft dat het image van de Rabobanken een zeer degelijke is en die met adviezen en spelregels zorgt dat de Rabobanken ook door de Nederlandse Bank voor vol worden aangezien. Zonder dit grote overkoepe lend orgaan zou het volkomen onmoge lijk zijn hier zo’n bank te laten bestaan en zouden wij ongetwijfeld de weg van alle kleine lokale banken zijn gegaan.” PIJLER Loco-burgemeester A. H. van Gent keek in zijn toespraakje nog even terug naar de tijd dat met name de boeren zich bij de Boerenleenbank thuisvoel- den. In de afgelopen 75 jaar is Wad dinxveen veranderd, is het bedrijfsle ven veranderd en daarmee ook de klan tenkring van de huidige Rabobank, welke zowat het oudste bedrijf van onze gemeente is met een groot perso neelsbestand. Hoewel voor de heer Van Gent de ver leiding groot was te spreken over de macht van de banken in het algemeen, de plaats van de Rabobank Wad dinxveen in het bijzonder en dat soort zaken deed hij dat niet, maar stelde hij simpel vast dat de Rabobank Wad dinxveen één van de belangrijkste pij lers van het plaatselijke bedrijfsleven is. "Ik hoop dat u die pijlers van het plaat selijk bedrijfsleven is. ”Ik hoop dat u die pijler nog zeer lang zal kunnen zijn”, aldus de loco-burgemeester, die het had over één welhaast bloeiende bankperiode, waarin wijlen bankdirec teur W. C. Slob een groot aandeel had. Tot de verdere sprekers op de jubileu- montvangst behoorden nog regio directeur van de Rabobank J. Ooster waal (”De Rabobank Waddinxveen zit op de goede koers”, zei hij onder de aanbieding van een mooi stuk Makku mer aardewerk), notaris J. in ’t Hol (die sprak over een mijlpaal, hoewel naar zijn mening de bank nog in de jonge lingsjaren verkeert en onder de aanbie ding van een klok - ”om bij de tijd te ui.jj,ei te hopen dat de Rabo bank de belangen van de plaatselijke bevolking zou blijven behartigen), P. Grootendorst, secretaris van de kring Gouwe- en Rijnstreek van de Rabo bank en oud-kassier W. Verboom, die herinneringen ophaalde aan de bank in en na oorlogstijd. Namens de directie en de medewerkers bood de heer P. van Vliet voorzitter A. Oudijk een ha mer aan. Die had het bestuur nog niet... door de bank werden verstrekt gebeur den vrijwel allemaal nog, net als in de tijd van Raiffeisen, onder borgstelling van familie en vrienden.” "Alhoewel deze vorm van kredietverle- .ning eigenlijk niet meer past in de hui dige maatschappij en ondanks het feit dat uitwinning soms nare gevolgen kon aanpakte totdat hij in 1959 als zelfstan- 1 dig makelaar ging werken. 1 Op dat moment werd de heer W. C. de borgtocht zaten. De saamhorig- Slob, die in 1945 bij de Rabobank was hebben nooit opzichzelf gestaan, ze zijn blijven altijd beïnvloed door adviezen van de directie en door adviezen en voor- WADDINXVEEN Met een vol huis - zoals bankdirecteur drs. W. Broekhuysen het uitdrukte - heeft de Rabobank Waddinxveen vorige week vrijdagmiddag stil gestaan bij het 75-jarig jubileum. Velen waren naar het bankgebouw aan de Kerkweg-Oost gekomen voor de officiële ontvangst, waarmee een dag voor de oprichtingsdatum - 29 maart 1905 - een reeks van festivi teiten deze lente, zomer en herfst rond het drie kwart eeuw bestaan van Waddinxveens oudste bankin stelling van start is gegaan. Rabobank-voorzitter A. Oudijk was ui terlijk zeer bewogen toen hij bij het vertellen van de 75-jarige geschiedenis van de Rabobank Waddinxveen was aangekomen bij de periode-Slob. "Met de geldsanering in 1945 was de heer Slob binnengekomen. Op dat moment hield de bank op eenmansbank te zijn en begon de snelle ontwikkeling, eerst nog wat aarzelend maar toen hoe lan ger hoe sneller. Tussen 1955 en 1960 ging de omzet van 22 naar 42 miljoen. Van 1960 naar 1965 van 42 naar 123 V2 miljoen en nu in 1980 bijna l'/2 miljard gulden.”’”Ik zeg niet teveel als ik vast stel dat de heer Slob van de ontwikke ling van deze bank zijn levenswerk WADDINXVEEN Op gezag van de plaatselijke Rabobank schreven we twee weken geleden in het Weekblad voor Wad dinxveen dat de aloude Coöpera tieve Boerenleenbank Wad dinxveen op 29 maart 1905 was begonnen in een woonhuis aan de Brugweg, waar in de begintijd re gelmatig zittingen werden gehou den. Op 26 juni 1931 zou een pand aan de Oranjelaan zijn be trokken, terwijl men in 1972 ver huisde naar het huidige bankge bouw aan de Kerkweg-Oost. "Dat laatste is allemaal waar”, zo betoogde oud-kassier W. Ver boom vrijdagmiddag tijdens de jubileumontvangst in het bankge bouw. ’’Maar wat het begin be treft klopt het niet helemaal, om dat de Rabobank vanaf 1905 een poosje zittingen heeft gehouden I in het huidige pand van haarsty- I list Cees van Es aan de Zuidkade. j Daar woonde toen kassier H. D. j v. d. Weerdt en zodoende”, aldus I de man die bij de Rabobank j werkte van 1940 tot 1959. Een klok voor de jubilerende bank van notaris J, in 't Hol (links). Het geschenk wordt omhoog gehouden door voorzitter A. Oudijk, terwijl directeur W. Broek huysen tevreden toekijkt. (Foto: Weekblad voor Wad dinxveen/Sjaak Noteboom). op leunen kon, de verant- verplichtingen voldaan kon worden, kere wat op leunen kon, de verant- - de functie die hij tot aan zijn dood in woordelijkheid om te zorgen dat aan de 1977 zou bekleden. In 1978 volgde drs. verplichtingen voldaan kon worden, W. Broekhuysen hem op. ”Een des- het is er allemaal nog wel, maar ik denk kundig opvolger, die het ongetwijfeld van minder en in ieder geval veel meer weer anders doet dan de heer Slob, veel licht wegnam. "Misschien heeft de versluierd. maar die zijn kans zal moeten hebben architect hem wel zo ontworpen om de mofii IIKF UUFN om een aanta' zaken naar zÜn eigen in- mensen eerst nog eens goed te laten na- zicht te regelen”, vond de heer Oudijk. denken over wat ze gingen doen daar Kassier H. D. v. d. Weerdt, waarover "De bank zoals hij hier nu staat en aan de andere kant van die deur.” de heer Oudijk tijdens de jubileumont- functioneert”, zei de Rabobankvoorzit- ”Aan de ene kant ging het veel gemoe- vangst in de Rabobank sprak, leidde ter maar even, ”is het resultaat van delijker toe dan nu aan de andere kant Waddinxveens oudste bank van 1905 duizenden bestuursbesluiten (goede en heb ik het gevoel dat de mensen van de consequenties daarvan serieuzer van f 145,17‘/2) heeft hij alle zorgen lijke jaren rond 1920 en later van de cri- persoonlijkheden, die ieder in hun pe- der want de eerste geldleningen die sisjaren tussen 1930en 1940. "Hij stond r T- de mensen met raad en daad terzijde hebben gedrukt. Die bestuursbesluiten totdat zijn ziekte hem dat ónmogelijk maakte”, aldus de heer Oudijk, die eraan herinnerde dat de plaats van de heer Van der Weerdt in 1940 werd inge- schriften van de Centrale Bank. Door nomen door de heer W. Verboom, die op een geheel andere manier de zaken KA y I r,„ f i vel

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3