I Rondom de IA hefbrug 1 April Leuke dingen PvdA Expositie Schoolzwemmen (2) Verlof INRUILAUTOTEST r VOLVO 1 TEST SYSTEEM Betty Stöve Schoolzwemmen MEDEWERKER 5 die beschikt over voldoende pioniersgeest om samen met onze vertegenwoordiger in dit rayon F de reeds bestaande klantenkring goed te verzorgen en verder uit te bouwen. Service B.V -j HOOFTMAN AUTOBEDRIJF B.V. Koninginneweg 1a/Zijde 6 - Boskoop DAF44 DE LUXE IMBB^olang fit»; Slat WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN WOENSDAG 9 APRIL 1980 E AV 187 1 l eitz MERCURIUSWEG 16B WADDINXVEEN TEL. 01828-3488/3283 week woensdag zelfs bliceren van het bezoek VOLVO 244 GLA VOLVO 343 DLA VOLVO 66 DL VOLVO 66 GL OPEL ASCONA 20 SR RENAULT 14GTL PEUGEOT 304 MINI 1000 1978- 1 1976-11 1976- 9 1977- 5 1979- 4 1978- 8 1975- 1 1977- 1 1974- 3 Het VOLVO TEST SYSTEEM biedt u: een strenge VOLVO-keuring op 41 vitale punten. Voor auto’s v.a. f 4.000,-: het keurmerk van Veilig Verkeer Nederland de VOLVO-BOVAG garantie. Samenstelling: Bert J. Woudenberg a WB a a a Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Wij zijn een groothandel in gereedschappen nomen uit "Prikbord”, een uitgave van de jaar moet zijn. ons college in november 1977 de "com missie zwemonderwijs" benoemd. Deze Een briefje van het dagelijks bestuur van de PvdA "In het Weekblad voor Waddinxveen van IJ Z.IJI1 Wil gl UUIIIU1IUVI III g,VI WVIJVIIU.p'p/V'll y voor de machinale hout- en kunststofverwerkende industrie. Wij willen onze slijpersservicedienst in Waddinxveen uitbreiden!! Hiervoor zoeken wij een Dinsdagavond kwam Betty Stöve, toptennister van Nederland, naar Waddinxveen, waar zij op uitnodi ging van de afdeling tennis van de christelijke sportvereniging Be Fair, aan deze vereniging een be zoek bracht. Zij kwam tussen zeven en acht uur naar het tennispark „De Buiten hof” om het een en ander te vertel len over de tennissport en gaf bo vendien een aantal waardevolle ad viezen. Telefoon 01727-5242 6e klas. Dat kinderen namen van allerlei apparaten moeilijk vinden, blijkt wel: "Meester, mag de overheid even aan?" de overhead-projektorj! Een kind moet gaatjes maken in een sten- cilblaadje: "Zal ik de transperator even halen? (combinatie van transparantje en projektor). Het bewuste bericht in de Wad- dinxveense Post. 2. klas. "Al is een hond nog zo bont, er zit altijd wel een vlekje aan."Z'n kont! Hoe heet het drankje dat men voor het diner gebruikt? "Een agressiefje!" Hoe heet de maaltijd tussen de middag? "Slobber!" Een kind gooit in het wilde weg met de bal onder de gymles. Zegt een ander veront waardigd: "Je hoeft niet zo in het wilde west te gooien, hoor!" Begrippen als "afkorten"en "in lettergre pen verdelen" zijn nog moeilijk voor de tweede klasser. Een leerling moest een verbindingsstreepje plaatsen tussen twee woorden en kwam voor alle zekerheid nog even vragen: "Juf moet ik de korting er af doen?" Zegt een kind: "Mijn moeder heeft nieuwe spoedkoralen. Een kind vertelt dat hij een verstopte neus heeft. De juf leeft mee: "Vervelend joh, maar wat kan ik eraan doen?" Zegt een ander: "Opzoeken natuurlijk!" De informatiebus met een compleet overzicht van isolatie- en renovatie- systemen. Dat het schoolzwemmen in de smaak valt lezen we geregeld in de bladen van de di verse scholen. Zo schreef Anneke Ver- woerd uit klas 2 van de protestants- christelijke De Savornin Lohmanschool in het blad van de school over het met de klas gaan zwemmen: "Wij zijn al in het diepe met zee bezig. Dat is leuk hoor! Want je moet hurk duiken. En weet je wat dat is? Nou dan zal ik het juli maar vertellen. Je moet met je benen wijd gaan staan cp de kant natuurlijk en je hand leg je op je andere hand. En dan moet je springen. De vakantietijd staat weer voor de deur en daarmee ook de tijd dat er nogal wat ou ders zijn die denken recht te hebben op extra vakantieverlof Dat wil zeggen ver lof buiten de vastgestelde schoolvakanties om op vakantie te gaan. Dit heeft dus niets te maken met buitengewoon verlof, dat °P wordt verleend voor huwelijken, begrafe- nissen, jubilea, verhuizingen, bezoek aan medici en ga zo maar door. Het mag inmiddels als bekend worden verondersteld dat door het hoofd van de school geen toestemming mag worden ver leend voor extra vakantieverlof buiten de normale schoolvakanties om, dan alleen wegens gewichtige omstandigheden. Dit is geen kwestie van onwil van het hoofd, maar een uitvloeisel van wettelijke regels, die te vinden zijn in de Leerplichtwet. De praktijk van de laatste jaren heeft uit gewezen dat er nog dikwijls ouders zijn, die menen wèl voor een dergelijke toe stemming in aanmerking te komen. Daarom is het misschien goed er ook van bestuurszijde nog eens op te wijzen, dat op de hierboven bedoelde toestemming in het algemeen niet gerekend kan worden. Enkele, in de praktijk meest voorkomende voorbeelden: Deze toestemming wordt niet verleend, indien als motief wordt aan gevoerd het ontlopen van een grote ver keersdrukte; dit kan nl. niet als een ge wichtige omstandigheid, als bedoeld in art. 14 van de Leerplichtwet worden aan gemerkt. Evenmin zal doorgaans een voorkeur van de ouders voor een bepaalde vakantie, die niet (geheel) samenvalt met de vastgestelde schoolvakantie als een ge- Op school vallen heel wat leuke dingen uit monden van kinderen te horen. In het schoolblad van de protestants- christelijke De Savornin Lohmanschool (Lindengaarde) is daarvan eens melding gemaakt. Leest u maar mee! wichtige omstandigheid worden aange merkt. Voor alle duidelijkheid wijzen de school besturen in Waddinxveen op het feit, dat een eventueel geconstateerd ongeoorloofd verzuim door het hoofd van de school moet worden doorgegeven aan het ge meentebestuur. Zij kunnen vervolgens be sluiten een proces-verbaal te laten opma ken. Alsdan is dikwijls een fikse boete het gevolg. Tenslotte nog dit. Mocht u een verzoek voor extra vakantieverlof willen indienen, omdat u van mening bent, dat er in geval sprake is van een gewichtige om standigheid, dan dient u niet het school hoofd, maar het schoolbestuur, dan wel de gemeente schriftelijk te benaderen. 5e klas. Bij een taalles moest van het werkwoord blaten een deelwoord gemaakt worden. Het resultaat was als volgt: Bla ten: Het schaap heeft de hele nacht geblert In hel Weekblad voor Waddinxveen van 1 1 woensdag 26 maart schreven we - zes da- gen voor dinsdag 1 april - dat Nederlands beste tennisspeelster aller tijden, Betty Honderden schoolkinderen volgen jaar- Stöve, "volgende week dinsdagavond tus- lijks in Waddinxveen hun zwemlessen en sen zeven en acht uur" naar het Be-Fair- halen jaarlijks de fameuze diploma’s A en tennispark De Buitenhof in het sportpark B. Het schoolzwemmen is niet meer weg "de Sniep zou komen voor het geven van te denken uit het lager onderwijs. Het tennisadviezen. Een goede 1 aprilgrap, heeft in de veertig jaar dat het nu onder want velen liepen erin. deel vormt van het leerprogramma zijn Ook en met name de Waddinxveense nut bewezen. De waarde van de natte Post. Deze krant - nooit te beroerd om gymnastiek moet niet alleen uitgedrukt ons Weekblad klakkeloos te citeren - worden in termen van "redzaamheid" maakte het helemaal bont door vorige want het is de gehele ontwikkeling van het week woensdag zelfs een verslagje te pu- kind die gebaat is bij zwemonderwijs. Nie- van Betty Stöve mand peinst er dan ook over het uit de aan Be Fair-tennis, terwijl ze natuurlijk leerplannen te halen. Ook de nieuwe wet helemaal niet is geweest. Je zal voor je in- op het basisonderwijs laat er ruimte voor, formatie op zo’n blad aangewezen zijn... Kennis van moderne houtbewerkings methoden moet aanwezig zijn. Enige kennis van de duitse taal kan nuttig zijn. Leeftijd ca. 23-30 jaar. Rijbewijs B.E. vereist. Uw brieven met Uw levensloop vergezeld van recente pasfoto worden strikt vertrouwelijk behandeld en kunt U richten aan: Mercuriusweg 5, Waddinxveen PvdA Waddinxveen. Hierin geeft Frans Bos een oordeel over de handelwijze van Hans Barth t.o.v. het notarishuis. Ook staat in dat zelfde Weekblad de reactie commissie is samengesteld uit enige hoof- 1 ’en bijzondere lagere Bij o..r scholen, zwembadpersoneel en ambtena- stakingsacties ontlokte het feit dat nie ren van de secretarie-afdeling onderwijs mand achteruit wilde gaan en iedereen net .r.en welzijnszaken. De commissie conclu- als z’n buurman op vakantie wil, de vol- Prikbord toe te sturen. Bovendien doet hij deerde dat de ideale aanvangsleeftijd voor gende uitspraak: "maar ik niet hoor!" voorkomen of dat bewust gedaan is, hier- bet schoolzwemmen zes a zeven jaar is. Waarom dan niet? "Mijn buurman gaat bij wordt de PvdA dus al schuldig ver- Aangezien de vrees bestond dat bij kinde. altijd naar Friesland en daar wil ik niet klaard, zonder verhoord te zijn. r„„ naar toe! Er is echter geen sprake van kwade opzet geweest. Natuurlijk had Hans Barth een exemplaar behoren te krijgen, maar beho ren kan wel eens leiden tot vergeten. Of vergeet men bij D ’66 - laten we zeggen on bewust - nooit iets? Dit alles karakteri seert toch wel Hans Barth". In Waddinxveen werd het schoolzwemmen bij het beschikbaar komen van het over dekte bad op het lesrooster gezet in ver band met het grote verdrinkingsgevaar voor de kinderen. Hierdoor werd binnen het lesprogramma voornamelijk aandacht besteed aan de overlevingstechniek. Door wijziging van de inzichten over het schoolzwemmen krijgt tegenwoordig ech ter, zoals bij de gymnastieklessen, ook de ontplooiing van de kinderen meer aan dacht. De doelstellingen van het schoolzwemmen kunnen worden omschreven als "overle ving en ontplooiing". Onder dit laatste kan worden verstaan: de vorming van het bewegen en het be wegingsgevoel: het vormen van een positieve houding tegenover het zwemmen: het aankweken van persoonlijkheids- of gebladerd, kenmerken, zoals o.a. gemeenschaps zin, gevoel voor samenspel, onderlinge 3e klas. Bij een wereldverkenningrepetitie hulpvaardigheid, zelfbeheersing, door- wordt de volgende vraag gesteld: Hoe heet zettingsvermogen, gevoel voor sportiej het oog van een insekt? Antwoord van één spel. van de kindereninstinkt (facetoog Een andere vraag was: Wat is een territo- De ervaring heeft geleerd dat er voor de rium? Antwoord: Dan zegt het dier: "Dit gemiddelde leerling ongeveer twee cursus- is mijn gebit" (gebied). jaren nodig zijn om de overlevingstechniek Bij een andere repetitie wordt er het vol- aan te leren. Hieruit vloeit voort dat, wil gende gevraagd: Als de leerlingen vanJe- de tweede doelstelling de ontplooiing) ge- zus het land ingaan, worden ze geen disci- realiseerd worden, de totale duur van het pelen meer genoemd maar: Antwoord: de vorige week, is een een artikel overge- schoolzwemprogramma meer dan twee toeristen (Apostelen). J" in/ir mnot tHh Om o.a. dit aspect nader te bezien, heeft 4e klas. Op de vraag: Hoe halen vissen adem" kwam het antwoord: "Door ramen en deuren!" Wat betekent C.D.A.?: 'Communisties Demokratiese Appel". i een gesprek over het waarom van de Op het parkeerterrein van de Bouw- voorlichting aan de Staringlaan is mor gen, vrijdag en zaterdag een mobiele expositie te zien op het gebied van isolatie- en renovatiesystemen. De expositie is voor het publiek geopend op donderdag van 9.00 tot 20.00 uur, op vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 uur tot 14.00 uur. De expositie wordt in een zogenaamde informatiebus gehouden en biedt een compleet overzicht van praktische sy stemen. Deskundigen zijn beschikbaar voor het verstrekken van informatie an adviezen over o.m. kunststofkozijnen, gevelsystemen-, warmte- en geluidisole- Lindengaarde) bijvoorbeeid dit rende beglazing, brand- en inbraakbe- veiliging enzovoorts. Bovendien wordt informatie verschaft over de begrippen ’’Balansisolatie” en ’Tsotheek”, systemen die financiering van isolatieprojecten mogelijk maken zonder dat dit huurders of eigenaren extra geld kost. Bouwvoorlichting Waddinxveen is een voor het publiek toegankelijk advie scentrum annex permanente expositie op het gebied van bouwen, verbouwen, renoveren en wonen. de protestants- van Hans Barth op ’t artikel van Frans Bos den van openbare waarin Hans Barth suggereert dat van PvdA-zijde men het niet nodig oordeelde om hem een exemplaar van dat bewuste voorkomen of dat bewust gedaan is, hier- bet schoolzwemmen zes a zeven jaar is. Aangezien de vrees bestond dat bij kinde ren van deze leeftijd de groepsgrootte en de wekelijkse frequentie problemen zou den opleveren, is in het schooljaar 1978/1979 bij wijze van proef met instruc- tiezwemmen voor de eerste klassen van twee scholen begonnen. Bij dit experiment zijn de eerste klassen van De Savorin Lohmanschool en de Jan Ligthartschool betrokken. Nu dit experiment twee jaar loopt, blijkt dat er zich in de praktijk geen problemen voordoen en dat de resultaten bevredigend zijn. De bij het experiment betrokken schoolhoofden zijn van mening dat het zwemmen van de eerste klassen moet worden voortgezet.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 23