de hefbrug ..I - Solidair (1) Waarschuwing Kors van der Torren Solidair (2) Twee feesten Japanse fiets voor Ton Baan Amnesty Ambtelijke molens SS., w1 8 f WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 23 APRIL 1980 Op 15 juni 1979 is er op het Landbouw- Over de moord op aartsbisschop Romero wijk elke tweede dinsdag van de maand kunnen bezoeken of op de schrijfmiddag en -avond, elke laatste donderdag van de maand. aantallen kunnen produceren. Op het Centrum zijn enkele prototypes van pom- De Waddinxvener A. van Veen heeft zich in de in het dagblad Trouw gevoerde dis cussie gemengd over de door J.A. Duis- terhof geventileerde visie dat Pascha en Avondmaal twee "aparte" feesten waren. Maar daarover kan de heer Van Veen in zijn bijbel niets terug vinden. Zo schrijft hij in Trouw: "Ten eerste lees ik dat Jezus toen Hij zijn laatste ascha (abusievelijk Avondmaal ge noemd) ging vieren. Hij zelf uitdrukkelijk opdracht gaf het Pascha gereed te maken en uit de evangeliegegevens blijkt dat hij 1980 door de NOVIB toegezegd. De welbekende touwpomp is een succes: er is nu een geperfectioneerde mal ge- Naar aanleiding van het in september 1979 verschenen Amnesty Rapport over de "Doodstraf' hebben we in oktober een thema-avond georganiseerd over dit on derwerp in het Anne F rank-centrum. Me vrouw van Kalmthout, lid van de PSP in Hazerswoude. heeft hierover een inleiding gehouden, waarna er gelegenheid was tot discussie. Ook in "Wordt Vervolgd" ver schenen er uitgebreide artikelen over de Doodstraf, want Amnesty wil in de ko mende jaren een uitgebreide anti- doodstrafcampagne gaan voeren. Op de Kerst-lnn lag de Amnesty bro chure "Kind van de Rekening" ter inzage om het publiek te informeren over de schendingen van de rechten van het kind. avondmaal mogen deelnemen "omdat ze er toch ook niet bij waren. Wat we wèl doofheid kunnen zeggen is. dat Jezus het feest toen heeft gevierd juist met allemaal mensen die, ervoor, tijdens en zelfs nog erna, er niets van begrepen. Ook dat laatste staat in mijn bijbel en is voor mij, als ik het zegt Paulus ervan. Ten derde lees ik in soms ook niet begrijp, een grote troost.” Over de moord op aartsbisschop Romero van San Salvador schreef Jan Oosthoek de volgende ingezonden brief aan het dag blad Trouw en de Goudsche Courant: Kruisigt Hem, kruisigt Hem! Bijna twin tig eeuwen geleden was dit het oordeel van de door Pilatus en de Joodse geestelijk heid verzamelde massa over het lot van Je zus. Sindsdien is vele navolgers van Hem in hun strijd voor rechtvaardigheid voor goed het zwijgen toegebracht. Zo werd ds. Martin Luther King door zijn strijd tegen het rassendiscriminerende denken van Amerika in 1968 door een kogel lafhartig vermoord. En zo ging in de "lijdensweg 1980" aartsbisschop Romero van San Salvador: Dood hij is niet meer!? "Song for my Brother" zong Mahalia Jackson aan het graf van ds. Martin Lut her King. Vele miljoenen mensen zullen nu in haar geest weer met haar mee zin gen bij de dood van Romero, van wie velen met gebalde vuisten. De geest van Jezus, maar ook van Martin Luther King, Romero en vele anderen of wel het soli dair zijn met onze "minste broeders en zusters", waar ook ter wereld is echter niet te doden. \-J Het jaarverslag over 1979 van Amnesty International Waddinxveen is weer ver- schenen. Een paar citaten daaruit, zodat den aftrek. Onze diaserie werd ook in vele andere plaatsen in Nederland vertoond, o.a. in Zwolle, Leiden, Woerden en Aal smeer. Van 1 oktober tot medio december werd er een Zuid-Afrika aktie gehouden, waar bij de leerlingen van het VWO werden be trokken. Er werd geschreven naar de Zui- dafrikaanse autoriteiten om informatie te vragen over vele scholieren die in dit land gevangen zitten; men informeerde o.a. naar het aantal scholieren, hun namen, leeftijd, verblijfplaats, proces, behande ling en eventuele vrijlating. OVERIGE ACTIVITEITEN De schrijfavonden en -middagen wer den ook dit jaar maandelijks bezocht, waardoor een paar honderd brieven wer den verstuurd naar de autoriteiten van vele landen, waar schendingen van de mensen- Dit is tweewielerspecialist Gijs Kraye- steijn van de Brugweg en de 14-jarige Ton' werd de tweewieler aan de Waddinxvener Baan uit Waddinxveen. Ton Baan houdt bij Krayesteijn overhandigd omdat de zorgvuldig de door hem gewonnen lichtge- leerling de protestants-christelijke dinxveense winkeliers zijn hier al de dupe van geworden. Wij raden u aan taalopdrachten niet als betaling aan te nemen. we een grote Roemenië-aktie gehouden. Di verse kerken en de vakbonden werden be naderd om mee te doen aan de aktie. Veel brieven werden verstuurd naar de Roe meense autoriteiten en naar de Roe meense ambassade in Nederland. Ook de gezamenlijke adoptiegroep schreef mee. Artikeltjes verschenen in de lokale kran ten en vele handtekeningen werden gezet onder de door ons aangeboden petitielij- sten, waardoor de Roemeense autoriteiten kennis konden nemen van ons protest te- i van de mensen rechten in dit land. Öp de Koningin Wil helmina MA VO werden de R oemenië-dia 's vertoond. In het kader van de "Urgent Actions" heeft het landelijk sekretariaat in Amster dam namens onze groep in oktober een te legram gestuurd naar Irak om de autori teiten opheldering te vragen over de legale situatie van de Shiitische Ayatollah Mu hammed al Sadr. In dit overwegend Soe- nitische land zijn vele Shiiten zonder enige vorm van proces het afgelopen jaar geëxecuteerd, een bedreigende situatie voor deze minderheidsgroepering, waar van deze ayatollah de geestelijk leider is. In het kader van de USSR-aktie heb ben we tijdens twee tournooien in de Sporthal "de Sniep" een stand ingericht om aan deze aktie bekendheid te geven onder de sportlieden in Waddinxveen i.v.m. de komende Olympische spelen van 1980 in Moskou. Amnesty International is vóór het schei den van sport en politiek, maar sport en mensenrechten zijn niet te scheiden. Vele handtekeningen werden verzameld, zo ook in de diverse kerken en in de Mr. A. de Roosschool en naar de Russische autori teiten gestuurd. Burgemeester Smallen- broek heeft naar een collega in Rusland geschreven n.a.v. de vele schendingen van de mensenrechten aldaar. De kinderen van de Evangelisatie Club hebben kaarten getekend en verstuurd naar Russische po litieke gevangenen. Ook werd er een voor dracht gehouden voor ouderen van de Club over de USSR-aktie. In de lokale pers werd er aandacht besteed aan deze aktie. HET SCHOLEN WERK Ook dit jaar hebben we onze diaserie op vele Waddinxveense basisscholen ver toond en enige honderden lesbrieven von ten. zijn gevangenis, het bewakingsperso neel zonder ooit enige zinnige reaktie te- rug. Inmiddels is hij vrijgelaten, waar- venhuizen en Zoetermeer. De werkgroep schijnlijk december 1979. RHODESIË EN CHILI In 1979 werden een twintigtal brieven, die ons bereikten van Rhodesische politieke gevangenen en hun families naar het In ternationale Sekretariaat in Londen door gestuurd voor onderzoek. Door een aantal mensen in Waddinxveen werd er gekorre- 'erkgroep zich spondeerd met enkele vrijgekomen Rhode- ciële hulp op kleine schaal verleend. Er werd f 700,overgemaakt naar Amne sty in Londen voor de gezinnen van Rho- werd aangevoerd. Ook de daarmee desische politieke gevangenen. wenst geen piartijpolitieke en kerkelijke bindingen. Zij zal zich voorlopig intensief oriënteren op de bovengenoemde landen door bestudering van informatie en docu mentatiemateriaal. dat over deze landen beschikbaar is en open staan voor geïnte resseerden in deze materie in de ge noemde regio. Naar buiten toe zal de wi .r voorlopig slechts bezig houden met de sti- sische gevangenen en materiële en ftnan- mulering van de verkoop van Nicaragua- "!Xl'' l'"1" kojfie die na de omwenteling voor het eerst op 26 februuari j.l. in Rotterdam weer i samenhangende bewustwording van de be volking in de bovengenoemde gemeenten zal men zich gaan bezighouden met het uitgeven van een lesbrief voor het basison derwijs. Deze lesbrief werd door leden van duidelijk wordt waar de 25 actieve leden zich op het gebied van het adoptie-, actie- en scholenwerk zich nou precies een jaar lang mee bezig houden: ADOPTIE Het jaar 1979 heeft goede resultaten op geleverd voor onze adoptiegroep. Na hard werken werden twee van de drie geadop teerde gevangenen vrijgelaten. De gevan gene uit Syrië, Nasr Shammali, werd als hoofdredakteur van Al Thawra in 1972 ge arresteerd. In 1976 kreeg de adoptiegroep Waddinxveen hem toegewezen. Het was een beroemde gevangene: eenmaal was hij gevangene van het jaar" van de Interna tionale Journalistenfederatie. Drie jaar lang is er geschreven naar familie, autori teiten, de ambassadeur en zelfs naar Sar tre en Hoessein. Nooit is er antwoord ont vangen. Hij is redelijk behandeld in de Al rechten plaatsvinden. Helaas is de situatie Mezze gevangenis in Damascus. In ja- van de schendingen van de mensenrechten nuari 1980 is hij vrijgekomen. in de meeste landen van de wereld zeer De gevangene uit Uruguay, Celestino ernstig te noemen en kon men op deze Amaya, was in mei 1976 tijdens een sta- wijze in een aantal, door Amnesty voorge- kmgsoptocht opgepakt met nog ongeveer dragen individuele gevallen schrijven om gelaten. Amaya en 18 anderen kwamen in de gevangenis terecht. Vanqf augustus 1976 tot voor kort zat Ramon gevangenis in Montevideo. Door wicht fiets uit Japan vast. Dezer dagen scholengemeenschap voor MAVO en LTO j. j Koningin Wilhelmina" deze had gewon nen bij een prijsvraag in het kader van een in het Rotterdamse Ahoy' gehouden beroepenmanifestatie. oa t en betaald met een be taalopdracht van de Slavenburgsebank, met waarschuwen u er voor dat deze betaalop drachten niet gedekt zijn. Enkele Wad- Waddinxveen behoefte aan is. deze be- De berichten die de Kerngroep kortgele- hoofd te bieden. den uit Torna gekregen heeft, wijzen op j '"1 een goed jaar. Het heeft er flink geregend centrum een afdeling voor ondervoede kin- en men verwachtte een goede oogst. Ir. Jos Besselink, die we kennen van zijn be zoek aan Waddinxveen eind 1978, werkt sinds januari '79 aan het op eenvoudige ken De in het het winkelcentrum Luifelbaan aan de Brederolaan gevestigde Boskoopse bloemist Maap Groenendijk kan weer ru stig slapen. Afgelopen week kreeg hij van de gemeente Waddinxveen, waar hij een filiaal heeft, vergunning om rond kerst 1979 kerstbomen te verkopen!!! Ook werd er gecorrespondeerd met een aantal Chileense gezinnen. Er werd zal hierbij van groot belang zijn. Verder f 500,overgemaakt naar een pater in Chili voor een aantal gezinnen aldaar en in april 1979 nog eens f 400,Ook werden er kledingpaketten verstuurd naar de voormalige steungroep "Waddinxveen deze gezinnen. Solidair met nieuw )Nicaragua" samen- Ak'| itc gesteld en op alle basisscholen in Wad dinxveen gebruikt. Dit lesmateriaal zal in 5n januari/februari^ 1979 Jtebben de bibliotheek van het Tropenmuseum te Amsterdam ter inzage komen te liggen. Met afschuw heeft de werkgroep de moord op aartsbisschop Romero van San Salva dor ervaren, en verklaart zich solidair met de mensen wiens lot deze bisschop zich zo intensief en liefdevol aantrok en voor wie hij zo veel betekenen mocht. Hoopvol ver wacht de werkgroep, dat deze barbaarse moord zal resulteren in het versneld tot stand komen van een vrij El Salvador, door toegenomen verzet in de wereld te gen het achter deze moordpartij schuil- genade vele ^schendingen gaande machtsdenken. r-- >- zi- helmina MA VO werden de R oemenië-dia 's deren met hun moeders gekomen. Sinds de opening zijn er zo 'n 50 kinderen opge nomen. De moeders krijgen les in het ma- i van verschillende soorten pap, zowel manier vervaardigen van waterophaalsy- als lessen over voedingsmiddelen, hygiëne, sternen. De financiering van zijn werk- enz. Groentes worden gebruikt uit de ge- zaamheden, waarvoor ook Waddinxveen meenschappelijke groentetuin. Op deze zijn steentje bijdraagt, zijn tot 1 april wijze wordt verbetering gebracht in de j voeding en daardoor in de gezondheid stoestand van deze kinderen. Moeders en kinderen blijven er minimaal 2 weken en maakt, die aan een aantal handwerkslie- maximaal 2 maanden. Daarna worden ze den is verstrekt, zodat zij hiermee grotere begeleid zolang als nodig is. de liturgie daarvan ook tot het einde toe mijn bijbel niets over kinderen die niet volgde, ook nadat hij aan het breken van zouden kunnen begrijpen wat volwassenen het brood en het drinken uit de derde (wie zijn dat?wel begrijpen. Integendeel, Pesach-beker de beker der dankbaar- het gaat hier omdingen die, naar Jezus ei- heid) een diepe dimensie had toegevoegd: gen woorden, voor de wijzen en verstandi- het verbreken van zijn lichaam en het ver- gen zijn verborgen en aan de kinderen zijn gieten van zijn bloed. Hij zegt zijn discipe- gopenbaard. Precies het omgekeerde dus. len dat ze voortaan als ze "dit" doen (en Ten slotte slaat de opmerking dat Jezus wat is dat anders dan brood en wijn ge- geen kinderen aan het avondmaal heeft bruiken bij de Pesachmaaltijd) ze het bedoeld, omdat ze er bij hun laatste Pa- moeten doen tot zijn gedachteniseen zin- scha ook niet bij waren, nergens op! Zo volle toevoeging dus aan het oude feest geredeneerd zouden er ook geen vrouwen, van Gods verlossende daden. Ten tweede zelfs in het geheel geen niet-Joden aan het lees ik dat de Israëlieten de Messias Jezus niet kónden herkennen, omdat God (ja, God zelf ze met blindheid en had geslagen. Er is dus geen sprake van niet of wel willen van de mens, omdat vol gens mijn bijbel het geloof een genade gave is van God, "en dat niet uit uzelf’, De Waddinxvener Jan Oosthoek heeft er een i hem opgerichte werkgroep Latiins- Amerika. De bewoner van de Jan Cam- pertlaan - bekend van zijn stellingname te- gen leed, verdriet en honger in de wereld, acties voor leprozen op Noord-Sumatra en de hulpcampagne voor de alfabetisering in (nieuw) Nicaragua - is met de nieuwe werkgroep op de proppen gekomen om in ^1 lüJJ'TP-.ZJ II-IIJ te vragen voor allerlei Latijnsameri- kaanse problemen. Hierbij zal voorlopig met name worden brieven zijn er geschreven naar autoritei- gewerkt voor de Midden Amerikaanse sta- ten Nicaragua en El Salvador binnen de gemeenten Waddinxveen. Boskoop, Ze- I Waddinxvener Jan Oosthoek heeft er j Q -- _J nieuw doel bij: de vorige maand door Bv II i opgerichte werkgroep Latijns- llwIlUvllll I TkrSPMidden-M^ Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 J Het bestuur van het winkelcentrum Brug heeft gisteren dinsdag) de volgende waar- schuwing gegeven aan de winkeliers in dezer dagen is Kors van der Torren Waddinxveen: van Bredeweg in Zevenhuizen naar Boven-Uolta vertrokken. Hij gaat daar pen geïnstalleerd. "Door een persoon uit Gouda worden werken als vrijwilliger in een dorp dichtbij Er zijn ook wat minder goede berichten, goederen gekocht en betaald met een be- Toma en hij heeft aangeboden om foto ’s De ondergrondse waterspiegel daalt en 'r en dia’s te maken, kranten op te sturen, en het is vrijwel onmogelijk om voortdurend als adres Raam 216 in Gouda. Wij allerlei andere dingen te doen waar bij de de putten dieper te maken. Op het Land- Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking bouwcentrum in Toma is men bezig met fjet ontwikkelen van technieken en gereed schappen om deze moeilijkheden het Kors van der Torren. Mezze gevangenis in Damascus. In ja nuari 1980 is hij vrijgekomen. De gevangene uit Uruguay. Celestino Amaya, was in mei 1976 tijdens een sta- 60 anderen. Velen werden na verhoor vrij- het lot van vele politieke gevangenen te 7" ._x12-verbeteren. de gevangenis terecht. Ook in 1980 blijft het noodzakelijk om dit anaf augustus 1976 tot voor kort zat zinvolle werk voort te zetten en zal men de Amaya zonder vorm van proces in de San schrijfavond in de pastorie in de Victor- Ramon gevangenis in Montevideo. Door mishandeling waren zijn voeten en enkels zwaar geblesseerd. Pogingen kontakt te krijgen met zijn familie zijn mislukt. Veel

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 15