al actief als Unifil- commandant Waddinxvener Koos de Vogel (45) WITTE PRMZENHAL lijmen den Ouden Oplichter gegrepen Zaterdag vertrokken naar Libanon voor negen maanden 17 mei: Ouderwetse familiedag in de Dorpstraat Expressepost voor 13.00 uur op het postkantoor GOED EN GOEDKOOP! I WADDINXVEEN - Het stond al in het Weekblad voor Waddinxveen van twee weken geleden, maar de landelijke dagbladpers hoorde het pas eind vorige week dat de Waddinxveense luitenant-kolonel J. C. A. C. (Koos) de Vogel (45) de gewonde commandant van de Nederlandse Uni- filtroepen in Libanon, kolonel B. C. M. van Genuchten, zou gaan opvol gen. Zaterdag is de aan de Heggewinde wonende leraar logistiek aan de Hogere Krijgsschool van de Koninklijke Landmacht al naar Zuid- Libanon vertrokken als chief-operations-officer van de Unifilstaf in Nakoera. Nico Haak. A en bepaalde WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DINSDAG 29 APRIL 1980 A. Blom-T. Driesse K. Huizinga-J.de Pater G. Dankers-D. Brandhorst C. Stolker-J. Borsboom P. van Es-A. Crone 2-0 1-1 1- l 2- 0 1-1 1-1 2-0 2-Ó 2-0 2-0 0-2 2-0 0-2 2-0 0-2 2-0 Dat de Waddinxveense militair dit jaar de leiding van het Nederlandse Unifil- bataljon op zich zou gaan nemen was hem eind vorig jaar al verteld. Maar toen werd er uitgegaan van september. Die datum is met vier maanden ver vroegd, omdat de inmiddels terugge keerde kolonel Van Genuchten een paar weken geleden op een landmijn reed, waarbij hij ernstig gewond raakte. Zijn milt moest worden verwijderd. VOORBEREIDING Kolonel De Vogel (vlak voor zijn ver trek tot die rang bevorderd) zal als alles goed gaat zijn taak in Libanon negen maanden vervullen. Hij heeft zich min der goed daarop kunnen voorbereiden. de Waddinxvener een cursus van een maand in Zweden zou gaan volgen. Hij zou daar in een staffunctie bij de Vere nigde Naties meedraaien. Ook zou hij nog twee weken gaan meelopen met kolonel Van Genuchten in Libanon. Maar met het vervroegen van de ’’wis seling van de wacht” is daar niets van gekomen, omdat alles wat niet strikt noodzakelijk was van het voorberei dingsprogramma werd geschrapt. Toch heeft de 45-jarige overste De Vo gel, op 19 februari 1935 in het Noord- brabantse Ginneken en Bavel geboren, sinds 1967 wonend in Waddinxveen en oud-gemeenteraadslid voor de VVD, niet hu’ gevoel dat hij onvoldoende WADDINXVEEN in de 4e ronde van de finale om het clubkampioen- schap van de damvereniging Excelsior wist Tijmen den Ouden door een gede- r gen overwinning op Gerrit van der Zij- Dik Heeren I met 6 uit 4 en'jan de ater den afstand te nemen van de andere met 7 uit 4. den afstand te nemen van de andere finalisten. Na spannende strijd eindigden de parti jen tussen Kees Kramp en Fred Zaad- hof en tussen Piet Swart en Cor Barelds in remises. Theoretisch gezien hebben 5 van de 6 finalisten nog kans op het kampioenschap. De tweede poule kent ook een span nend verloop. Blom won van Driesse. Hierdoor gaat Blom aan de leiding met 6 uit 4, gevolgd door Twigt met 5 uit 3. Gerrit Heeren remiseerde met Dik WADDINXVEEN/GOUDA - De Goudse politie heeft een 35-jarige man zonder beroep uit Gouda aangehouden op verdenking van oplichting en flesse- trekkerij. De man is gisteren voorgeleid voor de officier van Justitie. Hij heeft bekend anderen voor een totaalbedrag van bijna 33.800 gulden te hebben bena deeld. In het verleden heeft hij zich al vaker aan dergelijke vergrijpen schul- diggemaakt. Wat de man onder meer op zijn kerf stok zou hebben is het middels een on gedekt bankgiroformulier verkrijgen van 6350 gulden aan juwelen bij de plaatselijke juwelier en het op dezelfde wijze ’’kopen” van'724 gulden huishou delijke artikelen bij een andere winkel. WADDINXVEEN - Bij het Len tefeest van het winkelcentrum Dorpstraat op zaterdag 17 mei gaat het er de organiserende win keliers Gert-Jan van der Loo, Adrie Verhoeff, Cees Been, Cees van der Linde, Jans Wielaard, Jan Visser en Wim Rip vooral om op het oude Dorp een dag lang de sfeer van een ouderwetse familie dag te brengen. Dat gebeurt over ruim twee we ken in een voor het verkeer afge sloten Dorpstraat tussen 11.00 en 18.00 uur met onder meer optre dens van de welbekende zanger Nico Haak en de disc-jockey- komiek-gastheer Hans Versnel. Op het Lentefeest van de Dorps traat gaat het niet om braderie achtige toestanden, maar om in dividuele demonstraties van de winkeliers uit dit centrum. Daar naast is er vermaak voor jong en oud, zoals handicapfietsen, kolos sale wippen, sjoelen, ringsteken in karretjes, kinderspelen en ga zo maar door. Natuurlijk ontbreekt ook het Rad van Avontuur niet. De artiesten maken gebruik van het podium dat aan het eind van de Dorps traat staat opgesteld, en waar vo rig jaar Rob de Nijs zich liet ho ren. Verder kan men er weer ge noeg lekkere dingen eten, zoals de overheerlijke snacks van Gert- Jan van der Loo en poffertjes. Het publiek, dat naar men in de Dorpstraat hoopt weer met dui zenden naar Waddinxveens oud ste woongebied zal komen, zal daarnaast worden geconfronteerd met die dingen welke sinds jaar en dag duidelijk maken dat een bezoek aan de Dorpstraat nog al tijd dubbel en dwars waard is. T. den Ouden-G. v. d. Zijden A. Rietveld-D. Heeren 1 C. Kramp-F. Zaadhof J. Both-B. Eijk G. Heeren-D. Schouten P. Swart-C. Barelds G. v. Mannekes-D. v. Willigen K. Huizinga-M. v. Willigen J. de Haan-J. de Heer P. v. Gils-P. de Mik Schouten, waardoor eerstgenoemde lij- A. de Mik-D. Heeren II staanvoerder blijft met 6 uit 4. Spanning blijft ook in poule 4 bestaan. De hoogste plaatsen worden hier inge nomen door De Haan en Crone met re spectievelijk 6 uit 4 en 5 uit 4. Beide voorbereid naar het verhitte Midden oosten vertrekt. ”A1 sinds eind vorig jaar ben ik heel gericht publicaties over Libanon gaan volgen. Ook heb ik met diverse mensen gesprekken kunnen voeren. Gisteren (donderdag) ben ik bijvoorbeeld bij Van Genuchten in het ziekenhuis in Apeldoorn geweest”. Het ongeluk dat Van Genuchten is overkomen heeft De Vogel overigens niet verontrust. Hij stelt: ”Je loopt daar natuurlijk een verhoogd risico. Dat moet je je wel realiseren, maar niet meer dan dat. Je moet er niet constant aan denken want dan wordt het een ob- cessie. Van Genuchten vertelde me dat wat hem is gebeurd op puur toeval be- uv. uaa,vH .i/wj uviv.mvu, rustte en dat in Nederland minstens net omdat het nog in de bedoeling lag dat zoveel kans loopt op een verkeersonge- val. Het is wel niet helemaal met elkaar te vergelijken maar ik heb toch geen last van extra bezorgdheid. Trouwens, mijn huisgenoten ook niet”. Zijn echtgenote vult aan: ”Ik kijk er ook niet moeilijk tegenaan. Vergeleken met het aantal Unifil-militairen dat in Libanon verblijft valt het aantal gewon den erg mee. Maar als daar iets ge beurt, baart het gelijk veel opzien. Het is wel zo dat je na zo’n ongeluk met Van Genuchten gelijk weer eens met je neus op de gevaren wordt gedrukt”. VRIJWILLIG De mogelijke gevaren hebben De Vo gel, vader van drie kinderen (twee dochters van 21 en 17 jaar en een zoon van 19 jaar), er destijds niet van weer houden zich vrijwillig voor de (Jnifil- taak aan te melden. ”Als je het beroep van militair gekozen hebt dan moet je ook de bereidheid hebben om minder aantrekkelijke taken te verrichten. Niet gaan afwachten en anderen achteraf kritiseren. Natuurlijk kunnen er wel privé-omstandigheden zijn die een re- Een eventuele wijziging van de taak- den vormen voor terughoudendheid. -XT-—vu;: Als deze situatie zich vijf jaar geleden had voorgedaan had ik me waarschijn lijk niet opgegeven. M’n kinderen wa ren dan nog te jong geweest. Maar nu kunnen m’n vrouw en kinderen het best negen maanden zonder mij stellen. Je kunt als beroepsmilitair niet vanwege je gezin alle gevaren proberen te ont lopen. Dan heb je het verkeerde be roep gekozen. Dan ben je net als een brandweerman die nooit naar een brand wil omdat hij bang is dat er een plafond boven z’n hoofd instort”. De Vogel zal in Libanon deel uitmaken van de ongeveer 300 man tellende staf onder leiding van generaal Erskine. Zijn voornaamste taak zal zijn die van ’’chief operations”. Dat houdt in veel onderhandelen met de strijdende parti jen (Palestijnen, Haddad-milities en Israeli’s) en proberen infiltraties op Li banees grondgebied te stoppen of te voorkomen. Voorts zal hij als hoogste van de 800 aanwezige Nederlandse mi litairen, representatieve verplichtingen moeten vervullen, bijvoorbeeld wan neer een delegatie parlementariërs of een bewindsman od bezoek komt. De regelmatige opduikende roep om; spelers moeten nog tegen elkaar spe len. In de 5e en 6e poule worden kopposi ties ingenomen door respectievelijk De in Waddinxveen wonende Unifil-commandant JC. AC. de Vogel. Het idee van een betaalde vakantie zul len de meeste militairen die zich voor Libanon aanmelden wel niet meer heb ben. Wat dat betreft hebben de publici teitsmedia goed werk gedaan. Ook in de voorbereiding worden indianen verhalen uit de wereld geholpen. Toch is er genoeg animo van vrijwilligers, ook bij de soldaten. Van degenen die er nu zitten is er nu maar één aangewezen en die heeft nog gevraagd of hij mag bijtekenen”. Animo om er het beste van te maken is zeker ook aanwezig bij overste De Vo gel. Zegt hij: ”Ik zoek van nature de positieve kanten van de zaak. Wat me in Unifil erg aantrekt is het werken in internationaal verband. Je ontmoet mensen van de meest uiteenlopende nationaliteiten, zoals Ieren en Ghane- zen. En verder is het Midden-Oosten ondanks alle narigheid toch een prach tig en boeiend gebied in de wereld, het lijkt me de moeite waard om daar eens geweest te zijn”. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Wie dagelijks voor 13.00 uur op het postkantoor aan de Kerkweg- Oost expressepost afgeeft kan er op rekenen dat die post nog de zelfde dag wordt bezorgd. Dat blijkt uit het nieuwe vervoersy steem dat PTT-Post voor de expresse-dienst heeft ingevoerd om een aanzienlijke verbetering in de dienstverlening te kunnen bereiken. Per jaar worden er in ons land 3 miljoen expresse-stukken ver stuurd (15.000 per dag op de drukste dagen). De verbetering kan worden bereikt doordat expresse-zendingen sneller zullen worden vervoerd. Daartoe gaat de postdienst van maandag tot en met vrijdag gebruik maken van drie speciale treinverbindingen, die erop zijn gericht om de expresse-post die voor het vastge stelde tijdstip is aangeboden, nog diezelfde dag bezorgd te krijgen. In de bestelling verandert er niets, evenals thans zullen de expresse-stukken omiddellijk na aankomst bij de geadresseerde worden bezorgd. Er zijn drie netten van postkanto ren te onderscheiden, met ieder een eigen vervoersmogelijkheid voor expresse-post: In het hele land Bijna 400 postkantoren (waaron der Waddinxveen), over het hele land verspreid, zijn de startpun ten van het Landelijk Epresse- net. Expresse-zendingen die 's ochtends voor een bepaalde tijd op deze kantoren worden aange boden, worden diezelfde dag overal in Nederland besteld (met uitzondering van Vlieland, Ter schelling, Ameland Schiermonnikoog). 50 grote plaatsen Expresse-zendingen voor onge veer 50 grote plaatsen kunnen nog dezelfde dag bezorgd worden als terpostbezorging ’s middags voor een bepaalde tijd plaatsvindt. 5 grote steden Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht zijn tegen de avond verbonden door het zgn. Randstedennet. De expresse-bestelling vindt die zelfde dag plaats als de terpostbe zorging geschiedt voor een be paald tijdstip laat in de middag. een krachtdadiger optreden van het 6000 man tellende Unifil-leger tegen de diverse vechtende groeperingen vindt bij overste De Vogel weinig weerklank. Hij zegt: ’’Unifil zit daar met een man daat dat in gezamenlijk politiek overleg is bereikt. Dat mandaat houdt in een zo gering mogelijk gebruik van geweld. stelling wordt beslisF in New York bij de Verenigde Naties. Ik hoor wel eens de opmerking dat Unifil Haddad er uit moet rammen omdat hij de fruste- rende factor is. Maar het is niet zo dat generaal Erskine en zijn staf eventjes iets kunnen bedisselen. Unifil moet zich houden aan het huidige mandaat waarin het gebruik van geweld bijzon der omzichtig is geregeld. Pas als alle andere middelen hebben gefaald of uit zelfverdediging mag geweld worden ge bruikt. Die omzichtige regeling is goed want het is helemaal niet zo moeilijk om een zaak uit de hand te laten lopen”. GRIMMIG Overste De Vogel heeft bij zijn aan komst in Libanon een wat grimmiger sfeer aangetroffen. De moord, onlangs op twee Ierse VN-militairen, getuigt daarvan. De Vogel: ”'Het geweld in Li banon is een soort golfbeweging. Het laait op en zakt daarna weer in. Maar in welke periode je daar ook bent, het is een enorme fysieke belasting. Dat komt omdat jer zeven dagen per week en veel meer uren achter elkaar in touw bent dan je in Nederland gewend bent.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 5