Niemand weet waar Jan Molenaar is begraven WITTE PRIJZEN ALTIJD VERS! Tweehonderd gulden boete voor wapenbezit Gebruik van De Bonkelaar en Ketelhuizen Marechaussee en sabotage-agent uit Waddinxveen stierf op 30 maart 1942 Slachtoffer van het Englandspiel Gouwebloem KWALITEIT MAAKT WONINGEN DUURDER OPENBARE COMMISSIE VERGADERING in- Als geheime sabotage- schoot op hen af. De vierentwintigja- VORSTELIJK GEDRAGEN ENGLAND SPIEL eniging Industriële Woning- en Utili- Wad- bouwkosten vrij fors is uitgevallen lichtend voor de kracht van de wind. De parachutisten aan de rand van het Tenslotte nog de herinnering van de Haarlemmer C. Beverdam, zoals hij die ook vlak na de oorlog aan het papier toevertrouwde: ”Op de le Paasdag 1942, werd ik des morgens om 6 uur gewekt door mijn schoonmoeder te Hellendoorn, waar wij logeerden, die mij vroeg, wat ze en wapens hebben wij medegenomen. Dat was Jan Molenaar, zoals ons later bleek. Ik moest eerst zorgen, dat de overlevenden in veiligheid kwamen, zo moeilijk neer. Hij kon niet tot stilstand komen. Zijn parachute sleurde hem voort - in de richting van een stenen put. Molenaar trachtte het obstakel te WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 7 MEI 1980 WADDINXVEEN De Waddinxve- ner Jan Molenaar was betrokken bij het Englandspiel. Over dit spionage- drama zendt de NCRV-televisie ko mende zaterdag een samenvatting van de reeds eerder uitgezonden documen- tatTéreèks uit. Afgelopen zaterdag heeft prinses Juliana in Den Haag onder grote belangstelling een monument ter herdenking van de slachtoffers van het Englandspiel onthuld. Het gedenkte ken, dat in de Scheveningse Bosjes staat, is vervaardigd door de beeldhou wer Titus Leeser en beeldt een neerko mende parachutist uit. Den Haag is als plaats voor het beeld gekozen omdat de gevangenen door de Gestapo op het Binnenhof werden verhoord. In het ge bouw waar deze verhoren plaatsvon den, is tevens een plaquette onthuld. Het Englandspiel is de naam voor de misleiding van de Britse inlichtingen dienst door de Gestapo, waardoor on geveer vijftig Nederlandse agenten ge vangen werden genomen, van wie een deel de oorlog niet heeft overleefd. volvoeren. Door de sterke wind maak ten ze veel drift, Jan botste tegen een in een weiland staande paal en bleef do delijk verwond liggen. Zijn vier vrienden bleven bij hem, tot dat enige burgers van Hellendoorn zich over hem hadden ontfermd. Na enige uren is hij ter plaatse overleden. De goede Nederlanders van Hellen doorn hebben hem toen opgebaard in een garage, maar het werd niet stil ge noeg gehouden. De moffen kwamen, namen het lijk met zich, verdreven het publiek, zodat zijn graf onbekend is” schappen betrof, veel beloofde voor de toekomst. Jan werd een goed kame- raad, een goed politieman. Iemand die Aanwending krediet^ ^5.000, wist van aanpakken. Een steun voor zijn brigadecommandant, bij zijn kame raden zeer gezien. In 1940 kwam Jan met ons in Engeland. Op een t-i stond Jan met tranen in zijn ogen voor mij: ’’Opper, ik wil wat doen, ik wil vechten tegen de moffen”. Spoedig daarna werd Jan parachutist. Daarna vertrok hij naar de school van de ’’Intellegence Service”(Geheime Dienst). Enige tijd later schreef hij mij, dat hij de zware training met goed ge volg had doorstaan en was bevorderd tot le Luitenant. Nu heb ik mijn doel fie en een broodmaaltijd in Bergen Bos vaderland te kunnen doen, zo schreef hij. Later vernamen wij, dat hij in Ne derland was geweest en weer in Neder land was geweest en weer in Engeland terug was. Hij was toen bevorderd tot r JJ J- ruchten tot ons door, dat hij was geval len voor zijn vaderland”. Jan Molenaar deed mee aan het Eng landspiel. ”De grootste aller in de doofpot gestopte spionagetragedies”, noemde de schrijver A. den Doolaard na de Tweede Wereldoorlog het zo ge ruchtmakende Englandspiel, dat ook bekend staat als Unternehmen Nord- pol. Twee namen voor hetzelfde wrede spel, dat Duitse contraspionagedien sten in de Tweede Wereldoorlog heb ben gespeeld met de Nederlandse en Britse geheime dienst. Vierenvijftig Ne derlanders vonden de dood als direct gevolg van dit macabere spel. Slechts vijf overleefden het. Honderden ver zetsmensen werden opgepakt. Velen keerden nooit terug. Onder hen dus de jonge Wad- dinxveense marechaussee Jan Mole naar. het boek ’’Englandspiel, spionagetrage- die in bezet Nederland 1942-1945” van Na de Tweede Wereldoorlog vertelde de oud-brigadecommandant van Jan Molenaar, adjudant Rouvroye uit Ot- tersum, over deze Waddinxvener het volgende verhaal: ’’Omstreeks oktober 1939 kwam Jan Molenaar als jong marachaussee van Over hem staan ook passages in het depót op de brigade Venray. Al spoedig bleek dat Jan Molenaar, wat studiezin, dienstijver en karaktereigen- tig ’n gat voor de parachutes. Hij wierp er ook de zender in. ’t Apparaat was kapotgeraakt bij de landing. Hij sleepte het lichaam van Molenaar achter wat struiken en verliet daarop haastig het landingsterrein. Met ’n dof gevoel van verdriet vertrok Andringa met bestem ming Amsterdam”, aldus Jelte Rep in zijn boek over de dood van de als mar conist ’’Martin” optredende V.’-d dinxvener Jan Molenaar. GOED KAMERAAD (geraamd op post 13.2.04 begroting 1980 t.bv. onderhoud van speel tuinen). avond l4- Rondvraag. WADDINXVEEN - Ter gelegen heid van het feit dat het dezer da gen 40 jaar geleden is dat Neder land werd bezet door de Duitsers en het 35 jaar geleden is dat daar een einde aan kwam hebben wij in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week uitvoerig stilge staan bij datgene wat de Wad dinxvener van nu nog herinnert aan de Tweede Wereldoorlog: het mo nument aan het Stationsplein, de grafstenen op de oude begraaf plaats aan de Kerkweg-West, straat namen, genoemd naar prima ver- s zetsstrijders en oude verhalen. Dat zijn tastbare herinneringen aan een afschuwelijke tijd. Een tijd ook waarin de jonge marechaussee en sabotage agent Jan Molenaar uit Waddinxveen op 30 maart 1942 in Hellendoorn op 24- jarige leeftijd het leven verloor. Zijn in onze gemeente wonende zusters E. Versluis-Molenaar (leplaan 15) en H. Konijn-Molenaar (Brugweg 20) en broer J. Molenaar (Kromme Esse 7) hebben van hun broer slechts een foto en een postuum aan hem uitgereikte onderscheiding. Zijn graf is onbekend gebleven tot op de dag van vandaag. ARBEIDERSGEZIN Over hem lezen we in het Weekblad voor Wadfdinxveen van 1947 het vol gende: ”Jan Molenaar stamde uit een gewoon arbeidersgezin. Toen in mei 1940 de oorlog uitbrak, was hij marechaussee te Domburg. Hij vocht daar tegen de overweldigende vijand en week ten slotte uit naar Engeland. In Engeland gekomen behoorde hij niet tot degene die het kalm afwachtten, nee, hij gaf zich vrijwillig op voor de geheime dienst. Al spoedig bleek dat hij daarvoor ge knipt was. Door zijn grote moed, hel der inzicht, volkomen betrouwbaarheid en liever sterven dan spreken, werd hij een grote kracht. Hij werd spoedig ka pitein. In 1941 en 1942 kwam hij met een vlieg- WADDINXVEEN/DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft een 26- jarige inwoner van Waddinxveen we gens illegaal wapenbezit conform de eis van de officier veroordeeld tot 200 gul den en verbeurdverklaring van het vuurwapen. De Waddinxvener had het wapen in Amerika gekocht. Toen hij naar Neder land ging wilde hij het wapen graag in zijn bezit houden. De politie had het wapen in de auto van de verdachte aan getroffen. "Een knap gevaarlijke situatie, want je kunt nooit weten wat je er zelf mee doet. En nog erger wordt misschien de situatie als het pistool wordt gestolen” merkte de officier van justitie op. Hoe wel het illegaal bezit van een vuurwa pen in Nederland een ernstig misdrijf is zag de officier wel reden tot clementie. Daarom eiste hij geen gevangenisstraf op. Een 22-jarige Waddinxvener werd we gens het bezit van een clandestiene zendinstallatie veroordeeld tot 200 gul den boete en verbeurdverklaring van de installatie. De officier van justitie wees er op, dat het nu mogelijk is onder bepaalde voorwaarden een zendver gunning te krijgen. Nog steeds komen er strafzaken uit de tijd, dat het bezit van een zendinstallatie zonder meer was verboden. Gezien de gewijzigde omstandigheden wilde de rechter geen zware boete op leggen, ook al omdat de kosten van de apparatuur hoog zijn. hun onderzoek. Familie Molenaar, Gij kunt trots zijn op Uw Jan, want hij heeft iets groots verricht; Waddinxveen, schrijft die naam van Jan Molenaar met gulden letters op Uw gedenkteken, want een der Uwen heeft ging zich vorstelijk gedragen; Leden van het Wapen der Koninklijke {ƒ3.500,ventilatie 700,instal ten voorbeeld zijn, hij was een heid en een der Uwen; Jan Molenaar heeft niet tevergeefs ge leefd, gestreden en geleden. Zijn leven zij ons een voorbeeld". WADDINXVEEN - De Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Wad dinxveen - met de gebouwen De Bon kelaar en twee Ketelhuizen - ontplooit vele activiteiten, zoals clubs voor kin deren, film, cabaret, toneel en concer ten voor zowel jongeren als volwasse nen, Nederlandse taallessen voor bui tenlandse werknemers, vrouwenactivi teiten, vrije-tijdscursussen. Daaruit blijkt dat de Stichting niet al leen voor jeugd en jongeren werkt, maar voor alle leeftijden en groepen van de Waddinxveense bevolking. Dat gebeurt in drie gebouwen van de Stich ting: De Bonkelaar aan de Beukenhof, het Ketelhuis aan de Busken Huëtlaan en het Ketelhuis aan de Tollenslaan. Er zijn nog enkele ochtenden, midda gen en/of avonden één of meer lokalen van de gebouwen beschikbaar, waar voor de Stichting zelf geen activiteiten heeft. Daar de gebouwen er zijn ten be hoeve van de Waddinxveense bevol king stelt de Stichting het komend sei zoen (vanaf augustus) de nog niet inge vulde uren gaarne ter beschikking aan derden. Verenigingen, clubs, stichtingen en ook andere groeperingen die behoefte heb ben aan een onderkomen - permanent of incidenteel - en die bereid zijn daar voor een onkostenvergoeding te beta len, kunnen dit kenbaar maken aan on derstaand adres. Voor nader overleg over tijdsstippen en over de financiële en andere voorwaarden voor gebruik, verzoekt de Stichting belangstellenden zo spoedig mogelijk contact op te ne men. Het adres is Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Waddinxveen”, se- creatriaat Peuleyen 70, 2742 EK Waddinxveen. Jan Molenaar. 5. Verhoging tarieven gaande 1 juli 1980. 6. Behandeling uitgangspunten voor de samenstelling van de begroting 1981. 7. Behandeling uitgangspunten voor de samenstelling van de meerjaren begroting voor de periode 1980 t/m 1984. 8. Voorlopige vaststelling van: a. rekening 1978 van de commissie wijkwerk Waddinxveen-Zuid; b. rekening 1978 van het gemeen schappelijk antennesysteembedrijf; c. rekening 1978 van de dienst op enbare werken. 9. Voorlopige vaststelling gemeente- rekening 1976. 10. Aankoop woning Kerkweg 26. 11. Sloop van de woning Kerkweg- Oost 165 (voormalig notarishuis). 12. Begrotingswijziging (krediet f 2.500,voor het volgen van cur sussen door ambtenaren, dienstjaar 1980). FINANCIËN WADDINXVEEN De raadscom missie voor de financiën vergadert ko mende donderdagmiddag 8 mei in het gemeentehuis in het openbaar over deze agenda: 1Notulen vergadering 3 april 1980. 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken: a. nieuwsbrief van de Ver. Ned. Gemeenten inzake bezuiniging smaatregelen; b. agenda vergadering 11 april van het Intergemeentelijk automati- sewringscentrum Midden- Nederland; c. schrijven d.d. 28 april 1980 aan St. Jeugd- en Jongerencentrum in zake subsidie emancipatie- activiteiten; d. brief d.d. 17 april 1980 van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland inzake subsidiëring ka mermuziek; e. rekening over 1979 van de to neelvereniging Toi-Toi. 3. Verlenen van een krediet van f 12.000,voor het plaatsen van dakkapellen en het treffen van iso- latiemaatregelen t.b.v. de wonin gen Alb. Thijmlaan 4 en 6. 4. Wijziging raadsbesluit d.d. 30 ja nuari 1980 inzake verkoop grond 46 woningwetwoningen. C.A.I. wanhopig gevoel groef ndnnga haas- moest beginnen met een parachutist WADD1NXVEEN/BODEGRAVEN die bij haar om hulp aanklopte. De gemiddelde woningwetwoning er. Mij bleek toen, dat er een kameraad premiewoning is de afgelopen vijf jaretv van deze parachutist een halve kiiome- ongeveer veertienduizend gulden duur ter verder gewond was achtergebleven, der geworden, als gevolg van hogere Bij onze komst bleek de gewonde reeds kwaliteitseisen. overleden te zijn. Dit blijkt uit een studie, die de aanne In de prille morgen hebben wij daar mingsbedrijven, aangesloten bij de Ver- onze hoofden ontbloot en een ’’Rust eniging Industriële Woning- en Utili zacht” uitgesproken. De papieren, geld teitsbouw in Bodegraven, hebben later i j doen. Deze bouwers hebben gezamen lijk een marktaandeel van veertig pro cent in de sector woningwet- en pre miebouw. moesten wij hem laten liggen. Een eier- Deze sterk gestegen kwaliteit is een var zoeker vond hem en deed er aangifte de oorzaken dat de stijging van d? van. Hierna werd Jan opgehaald en op- bouwkosten vrij fors is uitgevallen gebaard en begonnen de Duitsers met (Volgens Bredero Verenigde Bedrijver was de stijging van de Bouwkoste nindex in 1979 bijvoorbeeld 10,2 pro cent, terwijl het prijsindexcijfer slecht een stijging van 5 procent te zien gaf). Zowel voor woningwetwoningen al- voor premiewoningen zat de prijsstij j in warmte-isolatie (gemiddek f 2.200,per woning), geluidsisolatie -- Marechaussee, laat Jan Molenaar U laties 800,en diverse ƒ2.900, Daarnaast kwam de prijsstijging voor uit de luxe of extra sanitair, hang- ei sluitwerk en voorzieningen om de zo! der bewoonbaar te maken en waarva» de kosten tussen de 2.500et 4.000,lagen. Jelte Rep uit 1977. Daarin lezen we: ”In de nacht van 29 op 30 maart 1942 koerste een Britse bommenwerper laag over Oost-Nederland. Er stond een straffe wind, sterker dan in Engeland was verwacht. De struiken en boomp- machine van de RAF naar Nederland, jes op de hei bij Ommen bogen diep sprong als parachutist af, om hier op drachten te volvoeren. In 1942 is hij zelfs 6 weken in zijn vaderland geweest, springluik besloten niettemin de sprong Als spion liet hij niets van zich horen, te wagen. Als geheime sabotage- hoe aanlokkelijk het ook was even con- agenten zouden ze wel voor meer geva- tact te zoeken met zijn ouders te Wad- ren komen te staan. De wind joeg de dinxveen. Zo zwierf hij dan als spion in parachutes met zich mee. De grond zijn land, totdat hij zijn plicht had ge- f daan en weer terug naar Engeland rige marechaussee Jan Molenaar kwam vloog. Op 29 maart 1942 woei er een flinke bries wind, Jan Molenaar vloog met een toestel van de RAF boven Hellen- doorn. Met vier andere parachutisten ontwijken. Het mislukte. Hij sloeg met sprong hij af, om weer een opdracht te zijn hoofd tegen de put en kwam dode- ---■- r'J- ---J-■- lijk gewond tot stilstand. De parachute bleef zenuwachtig klepperen om los te komen. Zo werd hij gevonden door zijn com pagnon, de achtentwintigjarige pries terstudent Leo Andringa. Deze kon niet veel meer voor Jan doen dan bid den. Urenlang bleef hij met hem in de armen zitten, wachtend op de dood. Toen de ochtend al schemerde, diende Andringa zijn kameraad de zelfmoord pil toe, die tot de uitrusting behoorde. Kort daarop stierf Jan Molenaar, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen. Met tranen in de ogen en met een misselijk, WADDINXVEEN - De Wad dinxveense therapieclub De Gouwe bloem vertrekt woensdag 21 mei om half negen voor de jaarlijkse uitgaans dag. Vertrokken wordt vanaf de IJser- manweg, waarna het gezelschap de kof- bereikt en hoop spoedig wat voorjnijn te Apeldoorn zal nuttigen. ..„j—i i i Voor de middag staat een wildspeur- tocht door de Kroondomeinen op het programma, met aansluitend een drankje en een diner in restaurant De t - Cantharel. Tussen half acht en acht uur Kapitein. Later drongen de droeve ge- worcjt de groep in Waddinxveen terug verwacht.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 5