Betrek Waddinxveners 3 Acht politici in PvdA panel over bouwlokaties en Boskopers meer bij aanleg van Gouwebos Woningbouw in de regio Gouda n Motie ;n n Dinsdagavond 20 mei in De Unie 4 Vier Boskoopse tuin- en land schapsarchitecten in nota: si JG I I x>r I JI; '1 «s* J ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB r VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! West (Moordrecht) en Waddinxveen- 4. Wat heeft dit nu allemaal met Wad- ional. n lange gaan 9 ait- n ver- ■per and. isief ekst- iters, zijn bouwlokaties ’’Gouda-West” en ’’Wad dinxveen Zuid”) leverde als resultaat sten betreffen vooral de achteruitgang van de Goudse binnenstad o.m. door de Waddinxveense concurrentie. iag- aatst ag in meen n het taan, Wad- tele- WADDINXVEEN ’’Bouwlokaties Gouda/West Moordrech- t/Oost.” Dat is het onderwerp van de openbare ledenvergadering van de plaatselijke PvdA op dinsdagavond 20 mei in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost. obetaal iroek er broekje met in 5, dame< 1, etuitjc :k. ■N onze regio betreft, in het streekplan Zuid-Holland-Oost. WADDINXVEEN In het pasver- schenen nummer van Prikbord, een uit gave van de plaatselijke PvdA, ver scheen bij wijze van voorinformatie voor de op dinsdagavond 20 mei om acht uur in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost te houden panel discussie over de bouwlokaties in de Goudse streek het volgende lezens- waardig verhaal onder de kop ’’Wo ningbouw in de regio Gouda” van oud- PvdA-voorzitter drs. Martin Kraaie- stein: ver landelijk wonen, vandaar dat het ook niet aan gemeenten moet worden overgelaten. Overigens zijn de argu- Zuid). Deze studie (vergelijkend studie menten van Moordrecht niet allemaal onredelijk: het in niet alle opzichten Oud-PvdA-voorzitter ze ook aktie gevoerd: iedereen wil lie- Kraayestein. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 MEI 1980 HET WEEKBLAD 5. Een duidelijke zaak is de eerste in druk. Maar de bezorgheid van Wad- dinxveen was nog niet ten einde. Het zojuist genoemde rapport werd voorge legd aan het Waddinxveen niet onbe kende adviesbureau ’’stad en land- schap” en ook de directeur openbare werken maakte een commentaar: Be ide adviezen kwamen ongeveer op het zelfde neer. Het rapport kreeg een dikke onvoldoende. ”Ons” adviesburo stad en landschap vroeg zich zelfs af waarom Waddinxveen-West (over het Noordeinde!) niet in de beschouwing was betrokken. Van je adviesburo moet je het maar hebben? richtng van een adviescommissie, waarin het recreatieschap en de werk groep ’’Groen” zitting kregen. Het duurde echter tot 1978 voordat de Grontmij N.V. opdracht kreeg om weer eens schetsplannen te tekenen. Drie werden er gemaakt, en één daarvan werd uitverkoren om eind vorig jaar ge presenteerd te worden. Op dat plan richten de vier architecten hun kritiek. Ze vinden dat er in dat plan vrijwel niets terug te vinden is van yo king tot voeren.” Vanaf 20.00 uur discussiëren over dit onderwerp de volgende socialisten: sta tenleden: M. v. d. Molen-van Rossen en E. H. Oskam. Uit Gouda: R. Harms (wethouder) en C. Holshuljsen (fractie lid). Uit Moordrecht: F. Beckers (frac tievoorzitter) en P. Meyer (PPR frac tielid, de PPR en PvdA zitten sammen WADDINXVEEN Al op de PvdA-ledenvergadering van 13 maart 1979 werd met algemene stemmen de volgende motie aan genomen: De leden van de Partij van deArbeid, afdeling Wad dinxveen in vergadering bijeen op 13 maart 1979, zijn van mening dat de inhoud van de verklaring van de fraktie en het bestuur van de PvdA van 1 maart j.L inzake de woningbouw in Zuid-Holland het uitgangspunt dient te zijn voor het door het gemeentebestuur van Waddinxveen te voeren be leid. Dit betekent met name dat het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland en de Rijksoverheid met alle daartoe geëigende middelen moeten trachten de woning- bouwplannen in alle delen van de provincie, maar met name in Gouda, zoals genoemd in het Streekplan Zuid-Holland-Oost, te realiseren. Essentieel hiervoor kan zijn dat er extra financiële steun van de Rijksoverheid komt. De leden van de PvdA Wad dinxveen zijn van mening dat het Provinciaal Bestuur bij uitstek de instantie is, die uiteraard in nauw overleg met betrokkenen, tot een goede afweging moet komen, uit gaande van de in de Verstedelij- kingsnota genoemde afstemming van wonen en werken. Dit houdt in dat het gemeentebestuur van Waddinxveen een terughoudens beleid terzake dient te voeren en in ieder geval geen aktiviteiten moet ondernemen die de huidige plannen van het Provinciaal Be stuur inzake de uitvoering van het streekplan Zuid-Holland-Oost kunnen doorkruisen. teit van de huidige plannen voor gaan heten) veel te wensen over. Dat staat te lezen in het rapport ”Na vijftien jaar Gouwebos” van een onaf hankelijke werkgroep tuin- en land schapsarchitecten, bestaande uit Toine Aben, Rian van Damme, Ad Kooien en Brenda Troll. Het rapport, dat te koop is bij boekhandel Van Geest aan de Dorpstraat in Boskoop, heeft enerzijds tot doel een nader kritisch onderzoek te stimuleren naar de activiteiten en planontwikkelingen die zich met be trekking tot het Gouwebos hebben voorgedaan en anderzijds het informe ren van de Waddinxveennse en Bos koopse bevolking over deze activiteiten en planontwikkelingen. De plannen voor de aanleg van een park dateren al uit 1965. Toen bena derde de gemeente Waddinxveen buur gemeente Boskoop om op de ongeveer zeshonderd meter brede strook grond tussen beide gemeenten een groot groengebied te maken. Al in 1966 lie pen die plannen echter spaak. Er was wel een schetsplan, waarin sprake was van een stadspark, sportparken en een weilandgebied, maar provincie en rijk wilden daar geen subsidie voor geven. Argument daarvoor was dat het plan geen regionaal karakter had. NIEUW PLAN Tot 1971 bleef het stil. Toen richtten echter beide gemeenten een recreatie schap op dat voor de opstelling van een nieuw plan zorg moest dragen. Er werd grond aangekocht en er werd een hoor zitting gehouden over een aantal door Staatsbosbeheer ontworpen schetsp lannen. Daarop reageerde de Wad- rige plannen en dat het te weinig door timmerd is. ”In het schetsplan en de voorafgaande rapporten voor het Gouwe Bos zitten vele missers enn zijn te veel zaken onbeantwoord gebleven”, aldus Toine Aben, één van de samen stellers, ”De opstellers hebben zich ons inziens niet voldoende op de hoogte ge steld van de situatie ter plaatse.” INSPRAAK Kritiek hebben de vier architecten ook op de inspraakmogelijkheden. In het verleden zijn die duidelijk onvoldoende geweest, en voorkomen moet worden dat dat nu weer het geval wordt. Im mers, zo vinden de vier, als de bevol king niet bij de plannen betrokken wordt loop je de kans dat het architec tonisch gezien wel een mooi plan wordt, maar dat de mensen er totaal geen binding mee hebben. Bovendien is het de bevolking die een flinke duit in het zakje moet doen bij de financiering van de plannen. Via de ge meentelijke belasting wordt per hoofd een bijdrage van veertig gulden ineens gevraagd, terwijl daarna een jaarlijkse bijdrage van ruim zestien gulden nodig is om het park in stand te houden. CONCLUSIES De vier tuin- en landschapsarchitecten hebben in hun rapport ”Na vijftien jaar Gouwebos” de volgende vier conclu sies opgenomen: ”Het recreatieschap, een zelfstandig J ver schuldigd te zijn aan de gemeenteraden van Boskoop en Waddinxveen, opdat een ’’bredere” controle op en toetsing van de financiële en inhoudelijke akti viteiten mogelijk is. Dit is noodzakelijk want het zijn tenslotte deze instanties die straks, na verantwoordelijkheid moeten dragen voor de door het re creatieschap genomen beslissingen.” ”De bevolking is niet wezenlijk be trokken bij het Gouwebos. Het recrea tieschap heeft zelfs niet ingespeeld op spontane akties en wensen vanuit de bevolking. Om de mensen bij de pla- nontwikkeling te betrekken dient vol doende informatie verstrekt en zullen er inspraakmogelijkheden gegeven moeten worden. Wensen vanuit de be volking dienen gehonoreerd te wor den.” ”ln het schetsplan en de vooraf gaande rapporten voor het Gouwebos zitten vele missers er zijn te veel zaken onbeantwoord gebleven. De opstellers hebben zich ons inziens niet voldoende op de hoogte gesteld van de situatie ter plaatse. Men heeft een ’’tekentafelp- lan” gemaakt hetgeen duidelijk naar voren komt in de hoofdstukken land schap, recreatieve voorzieningen en ontsluiting van ons rapport.” "Doordat een ons inziens te lage - 1. Steeds weer duiken er berichten op dat Waddinxveen zal gaan ’’groeien” en woningen zal gaan bouwen voor de regio. Hoe is nu de stand van zaken? Er is al erg veel over te doen geweest. Voor wie het niet allemaal heeft kun nen volgen: het onderstaande korte overzicht geeft de grote lijn weer. 2. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft enkele jaren geleden een sreekplan Zuid-Holland-Oost vastge steld. Dit streekplan geeft o.m. aan waar in onze regio gebouwd mag wor den en voor wie. Het is belangrijk dat dit niet aan de gemeenten wordt over gelaten in ons dichtbevolkte landje, want dan zou elke gemeente maar zijn gang kunnen gaan. Juist een provin ciaal bestuur heeft een beter overzicht en kan de verschillende plannen het be ste afwegen. In onze regio heeft Gouda een opvangtaak gekregen voor de wo ningbouw. Waddinxveen mag alleen bouwen voor de eigen ’’aanwas”. Wo ningbouw is dringend noodzakelijk in regio. Er staan mensen op wachtlijsten die graag een betaalbare woning willen hebben. Een urgente zaak dus, die alle aandacht verdient. 3. Gouda moet dus bouwen. Er zijn twee plaatsen waar dat moet gebeuren, a. Gouda-Oost - dat is richting Haas in één fractie). Uit Waddinxveen: A. H. van Gent (wethouder) en C. Wijnen (fractielid). Waar worden enige duizenden wonin gen gebouwd? In Gouda-West, d.w.z. verwerkelijken in die delen van de pro- Moordrecht-Oost of in Waddinxveen- Zuid? Waar wordt de bal verwacht, nu men al lange tijd kaatst om de te bou- trecht en b. Gouda-West - dat ligt voor een belangrijk gedeelte op het grondge bied van Moordrecht. Waarom worden er nu geen bouwplannen ontwikkeld? Een heel lang verhaal, maar een paar belangrijke punten zijn: a. Gouda heeft veel geld nodig van het rijk om die bouwplannen te kunnen realiseren. Vo rige keer is dit met Bloemendaal hele maal uit de hand gelopen, b. Het Rijk r wil wel subsidie geven, maar alleen als 3B er één gezamenlijk plan komt Voor Gouda-Oost en Gouda-West; want vooral Gouda-Oost is erg duur en West kan een en ander compenseren, c. Moordrecht wil geen medewerking verlenen aan de uitbreiding van Gouda. Moordreecht vindt o.a. dat de plannen Gouda-Oost en Gouda-West ontkop peld moeten worden. Pas op langer ter mijn zal dan een beslissing over Goude- West genomen moeten worden: eerst veel studeren. In Moordrecht hebben - recreatieschap - in tegenstelling tot het verleden - een alert beleid met betrek- subsidieverlening zo’n gelukkige lokatie, daar vlak bij de op dat Gouda West een betere lokatie twee bruggen over de sluis. Maar het werd geraden dan Waddinxveen. Een gaat om een urgent volkshuisvesting- belangrijke conclusie luidde (citaat) De sprobleem waar de PvdA niet om heen lokatie Waddinxveen-Zuid is goed- kan. koper dan Gouda-West. Doch indien rekening wordt gehouden met een aan tal bijkomende en met name maat- dinxveen te maken? Een prima vraag, schappelijke kosten van de lokatie maar een moeilijk antwoord. Wad- Waddinxveen-Zuid, wegen de maat- dinxveen heeft geen taak volgens het schappelijke en planologische voorde- streekplan om voor de regionale wo- len van het bouwen in Gouda-West ningbouw te zorgen. Maar het gemeen- ruimschoots op tegen het financiële tebestuur van Waddinxveen maakt zich voordeel van Waddinxveen-Zuid wel bezorgd en laat dat regelmatig blij- (einde citaat). De maatschappelijke ko ken. Nu heeft Moordrecht ook vorig jaar gepleit om een vergelijking te ma ken tussen de bouwlocatie Gouda- WADDINXVEEN/BOSKOOPDe bevolking moet meer worden be trokken bij de plannen om het weilandgebied op de grens tussen Wad dinxveen en Boskoop een park aan te leggen. Bovendien laat de kwali- het Gouwebos (zoals het park moet 6. En nu? Vorige week heeft de ge meenteraad in Moordrecht een motie aanvaard, welke o.m. inhoudt dat Moordrecht geen medewerking zal ver lenen, waardoor de woningbouw in de regio op lossere schroeven wordt gezet. Waddinxveen blijft bezorgd. De mini ster van Volkshuisvesting houdt de hand op de knip. Het provinciaal be stuur weet het ook niet meer. Oh ja we zouden bijna vergeten om wie het gaat: de duizenden woningzoekenden. Wat zullen zij ervan vinden? Waarschijnlijk dat de politici het te druk met elkaar hebben en in ieder geval de woninge- nood niet op zullen lossen. Andere ak- tiemiddelen zoals kraken zullen steeds meer gebruikt gaan worden en terecht. 7. Wat moet er dan gebeuren. De PvdA Waddinxveen heeft vorig jaar duidelijk haar mening weergegeven waar de verantwoordelijkheid ligt. Het is de taak van de provincie en de rijkso verheid om tot een afweging te komen van de ruimtelijke-financiële en olks- huisvestingsaspecten. Langer talmen is onverantwoord. De woningzoekenden lichaam, dient verantwoording in onze regio kunnen niet langer wachten. M. dinxveense werkgroep ’’Groen” met een viertal eigen schetsontwerpen. Er trad weer een stilte op, die pas twee jaar later doorbroken werd met de op- financiële raming voor de onderhouds- _:_i- _j_--kosten en de ontwikkelingskosten van het Gouwebos opgesteld is verwachten wij in een latere fase onaangename financiële verrassingen voor de betrok ken gemeenten, pas na het presenteren van het basisplan kan subsidie verkre gen worden. Nu er dan na vijftien jaar een dergelijk plan gemaakt is, zal het wen woningen? Voor de leden van de PvdA in Waddinxveen is de bouwplaats geen raadsel, omdat zij op 13 maart 1979 met algemene stemmen een motie aannamen, waarvan de voornaamste conclusie was en is, dat het provinciaal bestuur en de rijksoverheid moeten proberen de woningbouwplannen te vincie die daartoe zijn aangewezen, wat Qe vier Boskoopse tuin- en landschapsarchitecten op een hek voor het in aanleg zijnde Gouwebos. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Cees Bakker). wil wel subsidie geven, maar alleen als

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3