VEEWAGEN TE WATER Iedereen eens Waddinxveen en over sloop notarishuis Waddinxveen helpt mee met vluchtelingenwerk de openbaarheid van bestuur Woning beschikbaar voor opvang Collecte J. A. Ooms SUPER VOORDEEL! ANWB-kantoor in Gouda open Vier weken cel voor dodelijke aanrijding POLITIENIEUWS WADDINXVEEN i terwijl het betrokken echtpaar A. Stigter dat wel als voorwaarde stelt. WADDINXVEEN - Het vluchtelingenwerk in Waddinxveen krijgt meer mogelijkheden. De plaatselijke Vereniging voor Vluchtelingen heeft - zoals onlangs in het besluitenlijstje van het college van Burgemeester en Wethouders viel te lezen - van de gemeente het huis aan de Dorpstraat 62 toegewezen gekregen voor de opvang van vluchtelingen op tijdelijke basis. LEKKENDE TANK VAN VRACHTAUTO WADDINXVEEN De laatste reddingslijn die het notarishuis in Wad dinxveen nog voor sloop kon behoeden, heeft het - zoals bericht - bege ven. Een aanbod van een echtpaar uit Gouda om het pand over te ne men en zoveel mogelijk in oude luister te herstellen is door het gemeen tebestuur van de hand gewezen. De gemeente heeft geen geld over voor het behoud van het eens zo statige maar inmiddels strek vervallen pand, WADDINXVEEN - In de nacht van zondag 4 op maandag 5 mei raakte - zo blijkt uit het rapport van de Waddinxveense rijkspolitie - E. van M. uit Reeuwijk met zijn kleine veewagen in het water langs de Middel- burgseweg. Door nog onbekende oorzaak kwam hij in de berm terecht, waarna de auto niet meer onder controle was te krijgen. Takelbedrijf Hijkoop heeft het voertuig op het droge gehaald. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 MEI 1980 1 WADDINXVEEN/DEN HAAG - De is om in onderhandeling te gaan. Het was hem echter niet geheel duidelijk wat het bod was. Burgemeester mr. A G. Smallenbroek antwoordde dat het in de becijfering van het Goudse echtpaar opgenomen bedrag ad f 225.000, wegens opbrengst grondverhuur De Bonkelaar niet terecht is opgenomen, evenmin als de kosten van afschrijving op het notarishuis. Deze laatste kosten behoren bij de boekwaarde, die per 1- 1-1980 ongeveer f 290.000,be ster van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Onbekend is nog op welke wijze in Waddinxveen de Wet Openbaarheid van Bestuur in praktijk gebracht zal gaan worden, omdat tot nu toe alleen door de heer M. Boere (PvdA) hierover een vraag is gesteld in een vergadering van de raadscommissie voor algemeen Openbaarheid van Bestuur en hoe zij ermee moeten omgaan. Het moet vervolgens in de bedoeling liggen dat er naar aanleiding van de wet nog een gemeentelijke verordening wordt gemaakt. Als iemand de ge vraagde informatie niet krijgt van de gemeente en hij meent er toch recht op te hebben, dan kan hij - en dat is het aardige van de wet - in beroep gaan bij de Raad van State. Dit rechtscollege zal dan uitspreken, of de gemeente wel of niet goed gehandeld heeft. De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders heeft dat laatste al geruime tijd voor ogen. DROEFENIS In de vorige week donderdagmiddag gehouden raadscommissie voor de fa- nanciën zei de heer D. Lont (PvdA) met droefenis kennis te hebben geno- men van het feit dat het bod van één de raad geen mogelijkheden ziet om te' potenTieel belanstellende onvoldoende onderhandelen, valt onvermijdelijk het besluit om het notarishuis te slopen en 1 Wordt de vluchteling geaccepteerd dan moeten we met hem naar de vreemde lingenpolitie, naar de sociale dienst en vaak naar de plaatselijke politie om vingerafdrukken te laten nemen. Het eerste dat we daarna doen is ze een cur sus Nederlands laten volgen; het liefst in eigen omgeving maar anders in Am sterdam. De sociale dienst betaalt de reiskosten en de kosten van de cursus. Verder begeleiden wij de vluchtelingen ook bij het zoeken naar werk, het vin den van een tandarts en huisarts en ver der bij alle andere formaliteiten zoals de inschrijving bij het arbeidsbureau en het ziekenfonds”. ANWB-kantoren, heeft Gouda’s bur gemeester Chr. van Hofwegen het kan toor van de organisatie officieel ge opend. Het besluit om Gouda als vesti- 1 X .1 B kiezen viel in 1971het duurde tot 1979 voordat een plaats (de nieuwbouw van een verzekeringsmaatschappij) gevon den werd. Het verzorgingsgebied van het nieuwe ANWB-kantoor omvat on- meer Nieuwerkerk, Capelle, Wad dinxveen, Schoonhoven. Er komen viif vaste medewerkers die tijdens het hoogseizoen assistentie krijgen van uit zendkrachten. WADDINXVEEN/ROTTERDAM - De Rotterdamse rechtbank heeft een 23-jarige scharenslijper uit Wad dinxveen veroordeeld tot vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Hij had op 13 juni van het vorige jaar op de Burgemeester Jamessingel een dodelijk ongeval veroorzaakt. De rechtbank achtte dood door schuld be wezen. Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank uit spraak gedaan. Het pand wordt momenteel bewo'ond door een Eritrees vluchtelingengezin dat er vanaf februari 1980 bivakkeert. Met behulp van de Vereniging voor Vluchtelingen is het schoongemaakt, bewoonbaar gemaakt en ingericht met grotendeels tweedehands meubilair, gordijnen, lampen en dergelijke. Bij de gemeente Waddinxveen is voor hen een woonruimte aangevraagd. Als de Eritreeërs kunnen verhuizen, kunnen andere vluchtelingen worden geholpen. TIJDELIJK Miep Koops van de Vereniging voor Vluchtelingen in Waddinxveen licht de gang van zaken omtrent de opvang van vluchtelingen toe; ”Het is meestal zo dat wij vanuit Amsterdam, een seintje krijgen van "jongens, wij zitten om hoog, kunnen jullie wat doen?”. Tot voor kort konden we dus meestal alleen de vluchtelingen begeleiden bij de aan komst in Nederland en tijdelijk onder dak verlenen. Eerst gaan we dan met de meenten tot meer actie tot het geven weinig te van informatie. De burger krijgt het recht op informatie, aan de andere kant zijn de overheidsinstanties verplicht die informatie te geven en uit eigen bewe ging informatie te verstrekken, dus ook als er niet om gevraagd is. De wet levert allerlei organisatorische WADD1NXVEEN/GOUDA De probleempjes op voor de gemeenten. Waddinxvener J. A. Ooms is export- manager geworden van BV Grossiers- bedrijf ”De Vaart”, Ter Aar. Dit be drijf, een groothandel in levensmidde len, is gevestigd in Bodegraven en wordt geleid door H. J. A. v. d. Poll te Bodegraven. Dit alles blijkt uit een nieuwe inschrijving in het handelsregi- bestuurlijke zaken, waar de zaak op nieuw aan de orde zal komen. Gesproken moet bijvoorbeeld gaan worden waar Waddinxveners kopieën van gemeentelijke stukken kunnen krij gen en tegen welke prijs. De prijs moet natuurlijk zodanig zijn dat de open baarheid erdoor wordt bevorderd. Mis schien wordt dat dus wel gratis of een kwartje per kopie (het tarief dat bij fotokopieer-apparaten in het postkan toor wordt gehanteerd). Verder zullen de stukken, die bespro ken worden door de raadsleden tijdens openbare commissie- en raadsvergade ringen, voor een ieder ter inzage moe ten zijn. Natuurlijk zullen alle ambtena ren goed op de hoogte gebracht moe ten worden van de inhoud van de Wet baliseerd terzake het rijden door het rode licht. Dit geldt ook voor het ver keerslicht op de Chopinlaan, veelal in gebruik tijdens het aan- en uitgaan van de scholen aan de Peter Zuidlaan. JEUGDIGE DIEFJES De afgelopen week werd op een avond door personeel van sloperij Bas op het terrein aan de Noordkade twee jeug dige Waddinxveners bertrapt. Één van hen had de sleutels van een op het ter rein staande auto op zak. Een autora dio bleek te zijn ontvreemd. Op donderdag 8 mei werd telefonisch melding gedaan van een lekkende tank van een vrachtauto, geparkeerd op de Wadde. Onder de dop van de brand stoftank liep dieselolie. Oorzaak: on deugdelijke dop. Daar de vrachtauto scheef stond en de eigenaar/chauffeur niet kwam opdagen, zijn er een tiental liters uitgevloeid, tot de brandstof aan de vulopening stond. De uitgelekte brandstof is met zand bedekt. DIEFSTAL KLEDING De laatste maanden worden bij de poli tie vele meldingen van diefstallen van kleding van was- en drooglijnen ge daan. Het gaat hierbij alleen om dames- en meisjesonderkleding. Deze diefstallen vinden voornamelijk in de avond- en nachtelijke uren plaats. SNELHEIDSCONTROLE In samenwerking met de afdeling snel heidscontroles van de Verkeersgroep der Rijkspolitie te Ypenburg is op vrij dag 9 mei van 15.00 tot 19.00 uur radar en fotografische snelheidscontrole ge houden op de Sniepweg. Ongeveer 40 bestuurders werden bekeurd. De snel heden varieërden van 64 tot 130 ki lometer per uur. Ook in Waddinxveen zal er van 19 tot en met 25 mei worden gecollecteerd voor AVO-Nederland, de vereniging voor d arbeids- en welzijnszorg voor minder vah- draagt. De berekende waarde van het den. Sinds 1927 zet AVO-Nederland zich pand t w 3.000,— is derhalve on- in voor de gehandicapten, ongeacht hun juist Als daarbij, volgens de gedach- lvll5ul‘6, j - jzvi jaai vupaviit overtuiging. Op woensdag 21jnei zal So- wordt aangehouden, dan liggen de cij- - fers dermate ver uit elkaar, dat overeenstemming onhaalbaar wordt. ”Een bod van 53.000,vormt inder daad een groot gat”, aldus de heer Lont. Hij onderschreef, dat er onvol doende aanknopingspunten waren om te kunnen onderhandelen. Toch is het de moeite waard geweest om te trach ten kopers te vinden. Hoewel met enige pijn zei het PvdA-lid zich niet te zullen verzetten tegen het voorstel van het college. De heer H. P. Barth (D’66) vroeg of de briefschrijver in kennis was gesteld van het feit, dat de brief onvoldoende aan- vluchtelingen intensief hun voorge schiedenis bekijken; waarom ze zijn ge vlucht, hoelang ze al bezig zijn om weg te komen, de levensloop van hen en hun familie. Aan de hand van die ge sprekken, die soms wel vijf of zes avon den in beslag nemen, bepalen we of het een zaak voor ons is of niet. Ook wethouder A. H. van Gent de grond in erfpacht uit te geven voor (PvdA), die als enige van het college vervangende nieuwbouw ter plaatse, van burgemeester en wethouders zich sterk heeft gemaakt voor het behoud van het notarishuis, ziet geen mogelijk heden meer om sloop nog te voorko men. Het laatste woord is nu aan de gemeen teraad, die ook nog niet meteen tot sloop wilde overgaan, zolang niet be kend was hoe het aanbod van het echt paar A. Stigter precies luidde. Als ook STATUS Een groot probleem daarbij is volgens Miep Koops het langzame malen van de ambtelijke molens: ”Als wij een vluchteling hebben geaccepteerd gaat er een rapport naar vreemdelingenza ken en de justitie, die de zaak nog eens van alle kanten bekijken. Vervolgens komt er een politierapport met ”ja” of ”nee” en de vermelding van de status van de vluchteling. Er bestaat een A- status en een B-status. Een vluchteling met een A-status heeft vrijwel dezelfde rechten en mogelijkheden als een wille keurige Nederlander. Een B- vluchteling mag alleen blijven als hij werk heeft en mag politiek niet zo ac tief zijn als een Nederlander. Maar zijn positie is vastgesteld en voor het rap port van justitie binnen is, gaan er wel een paar maanden overheen. Zolang moet een vluchteling van de uitkering van de sociale dienst leven omdat hij zonder verblijfsvergunning niet mag werken”. Moeilijkheden die je zou verwachten, zoals taalproblemen, komen nauwelijks voor, zegt Miep Koops: "We redden ons vaak met Duits of Frans. Is dat niet mogelijk dan staat een aantal tolken tot onze beschikking maar tot nu toe heb ben we de moeilijkheden steeds zelf op kunnen lossen”. "In de drie jaar dat we draaien hebben we de nodige contacten overgehouden. Toen we een keer Chilenen kregen, hadden we hulp van een Venezolaanse die al een tijd in Nederland was. We hebben ook een Koerd geholpen die ons ten dienste was toen we een keer een Libiër hulp verleenden: ze spraken namelijk beiden Arabisch. Nee, taal moeilijkheden zijn we tot nu altijd te boven gekomen. Het is veel vervelen der als je een tijd bezig bent met vluch telingen en dan merkt dat je je een half jaar voor niets inspant”. TELEURSTELLING Miep Koops: ”We hadden een keer een Roemeens echtpaar geaccepteerd, waar we alles voor hebben gedaan. Maar het gedroeg zich slecht bij de werkgever, reed in een onverzekerde auto en veroorzaakte een aanrijding. Justitie r kwam er later achter dat dit echtpaar al Chopinlaan blijft-’ noodzakelijk. Weke- in Oostenrijk een aanvraag had inge diend en dat hen was toegezegd dat het in Oostenrijk kon blijven. Dan wordt zo’n stel opgepakt en het land uitgezet”. STEUN De bevolking van Waddinxveen staat niet afwijzend tegenover de activiteiten van de vereniging. Miep Koops: ”We hebben een keer een oproep voor gast gezinnen gedaan om vluchtelingen pak weg twee tot acht weken onder te bren gen. Daar hebben we veel reacties op gehad. De Eritreeërs die nu aan de Dorpstraat zitten zijn ook heel tevre den. Ze hebben goede contacten met hun buren en straks kunnen ze waar schijnlijk over naar een flat. Twee keer per jaar krijgen we een flat van de ge meente toegewezen voor permanente per 1 mei in werking getreden Wet Op- huisvesting van vluchtelingen. En als je enbaarheid van Bestuur verplicht zo nagaat dat we nu al drie jaar op eigen wel het rijk en de provincie als de ge- benen staan, alles met behulp van vrij willigers, dan hebben we 1 klagen”. --rWADDINXVEEN/GOUDA - Bijna wgHdkheden^ zelfde verschijningsvorm”, niet in de twintig jaar nadat Gouda werd opgeno- mJ Onnr de iaarliikse collecte is zii advertentie zijn teruggevonden. De men m het netwerk van mobiele voorzitter veronderstelde dat dit laatste ook in de raad aan de orde zal komen. Derhalve zal hij er daar op ingaan. ue vereruK"^ j-j-Wethouder A. H. van Gent ant- A VO-Nederland streeft naar een samenle- woordde, dat hij met de briefschrijver gingsplaats yooreen^vast kantoor uit te kansen “en mogelijkheden hebben als niet van de brief. Het bod bleek het uiterste te zijn en gegadigde zei daarbij niet de vacantie, bij schijn te willen wekken nog hoger te kunnen. nos -- De heer Barth zei zijn antwoord, inzake der burgers beschouwd en be- voorste' tot sloop te zullen geven na beantwoording van zijn vraag in de [aad. ln8- C. van ’t Hoog stemde met het voorstel in. pand, t.w. 3.000,— is derhalve on- politieke- dan wel levensbeschouwelijke t7n7ang7 “s.OOO’,—"per’jaar erfpacht cutera, na het journaal op Nederland 2, een filmpje over de doelstelling en het werk van A VO-Nederland vertonen. A VO-Nederland wordt jaarlijks overstelpt met hulpvragen. Het gaat hierbij zowel om hulpvragen om materieel als op advi serend gebied. Na ondermeer het invoeren van de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AA Whad deze organisatie verwacht, dat er minder hulpvragen zouden komen. Ook thans bestaat er nog een grote be hoefte bii de gehandicapten aangesoecia- liseerde en professionele hulp. In haar 55-jarig bestaan heeft AVO- Nederland ervaring en deskundigheid op gedaan om aan vele hulpvragen te kunnen knopingspunten bood om te onderhan- voldoen. delen. Hij constateerde dat de uitgang- Echter op één gebied schieten haar eigen spunten van de motie: "herbouw in de- gebied Door de jaarlijkse collecte is zij advertentie zijn teruggevonden. deels in staat aan de vele vragen tegemoet A" te komen. Ook nu weer doet zij een drin- gend beroep op uw financiële hulp. De vereniging stelt zich onafhankelijk op. ving, waarin de gehandicapten dezelfde een gesprek heeft gevoerd na ontvangst JizjAAdm zi/c van Hp Hnp£ Hpt Kz-vri Iiifprcfp gehandicapten. Bij huisvesting en werk, bij sport, spel, recreatie en v-—-—-- vervoer, enz. Gehandicapten worden in het dagelijks leven nog maar al te vaak als "tweede rangs" b"~f handeld. DIEFSTALLEN UIT AUTO’S De afgelopen week werden aan het groepsbureau aangiften van diefstal uit geparkeerde auto’s gedaan. Uit één auto werd een semafoon van f 4.000,ontvreemd. Van een tweede auto werd een raampje ingeslagen, waarna hieruit kleding werd weggenomen. AANHANGWAGENS Het komt de laatste weken veel voor, dat aanhangwagens, gekoppeld achter personenauto’s, meerdere mankemen ten vertonen. De meest voorkomende zijn: het niet voeren van de juiste ken tekenplaat; niet aangesloten verlichting en het niet aanwezig zijn van de hulp- koppeling. Meer informatie hierom trent kan men op het politiebureau aan de Kerkweg-Oost verkrijgen. ILLEGAAL Terzake van illegaal verblijf alhier is een 30-jarige Marokkaan uitgezet. Hij was tevens niet in het bezit van identi teitspapieren. Op donderdag 8 mei is hij door de Waddinxveense politie overgegeven aan de Koninklijke Mare chaussee te Schiphol. GEEN VOORRANG VERLEEND Op woensdag 7 mei om 11.30 uur vond er een aanrijding plaats op de splitsing Nassaulaan-Waldeck Pyrmontlaan. J. van G. (35) uit Waddinxveen ver leende, rijdend op de Nassaulaan, geen voorrang aan de van rechts op de Wal deck Pyrmontlaan naderende A. v. d. B. (33), eveneens uit Waddinxveen. Er ontstond alleen materiële schade. CONTROLE VERKEERSLICHTEN Veel toezicht en controle op de ver keerslichten nabij de hefbrug en op de lijks worden tientallen bestuurders ver-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 7