de hefbrug ötop noejs ^eeHondcn Lc doden Dr. Frido Ritter Rode Kruis In Zürich 1150 Foto’s Tekeningen van Siska Compeer mP-e&r School 16Lqs4 J - 3M ‘--'ff 4 -f ff WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 28 MEI 1980 'i Eén van de tien spelers en speelsters, die Samenstelling: Bert J. Woudenberg met de tekst dat het "op het vliegveld soms ging voor dr. Ritter. ren, dan zit ik wel in de bouwkeet een Technologie TNO te Delft zal men gaan ben op de seksuele drift van de dieren. Het HET W EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! als ze weten er wordt elders met ons mee- kendheid als de man die het gezelschap wetenschappers aanvoert die de muskusrat ter. 'Niet alleen de muskusklier moet he- i van ken worden. We moeten ook naar geur- Dat was Michiel Geerdinck in de Goud- sche Courant. Sjak Jansen van het Alp- dere. Thans zijn het er al zo 'n twaalfhon derd. miljoen gulden gemoeid is?" Mensen die belangstelling hebben voor het t eens een kijkje nemen in de albums van de heer Hofman. Wel eerst even bellen (2473) voor een afspraak. "Ik kan er eigenlijk wel drie dagen over vertellen", verzekert de heer Hofman. Ze waar van de oude man. i er zeer kwiek rond stapt met zijn camera knip-klaar. Wetend, dat er geen enkel belangrijk moment aan Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 rat, waarvan er traditionele manier (klemmen, fuiken, net-constructies en i 200.000 zijn gevangen. Wanneer er iets bijzonders is met de tun nel". zegt Hofman niet zonder trots, "ko men de opzichters het speciaal mij vertel len. En toen laatst mijn zwager uit Cali- Hij is gefascineerd door de wijze waarop fornië over was en ik de opzichters vroeg de ruimbemeten betonnen tunnelbak ont staat. Het boeit hem enorm. Zelfs zo, dat hij na- en in het ochtendgloren staat hij paraat, wanneer in de bouwput iets opmerkelijks gebeurt, "tegenwoordig knip ik soms veer tien dagen niets. Dan weer tien, twaalf in anderhalf uur komt voor geloofsvrijheid. De CSl is een afkorting. Het betekent Internationale Christelijke Solidariteit. Ze wil als chr. gaan. Die gang bestaat hoofdzakelijk uit organisatie,, mensen die om hun geloof in het fotograferen van is begonnen en voltooid. Tot die tijd zal Hofman er vrijwel dage- en in 1975 begon de bouw van het aquaduct - ook nog op het vroegere wei land van mijn vader - Fotografie is mijn en na de eerste foto's dacht ik er Iedere Nederlander kent het Rode Kruis. Maar slechts weinigen weten wat het alle maal doet. De vakantieboor voor gehandi capten - de J. Henry Dunant - hulp na rampen in het buitenland, de bloedtrans fusiedienst, ja daarmee is men in het bij zonder vertrouwd. Maar het Rode Kruis helpt ook direct naast de deur, met welfa- rewerk, met eerste-hulpverleningen bij tal van gebeurtenissen, met sociale zorg - zoals aangepast vervoer - voor gehandi capten, met tal van andere kleine, maar o zo belangrijke diensten. Niet minder dan 40.000 vrijwillig)st)ers zetten zich in Nederland in voor de activi teiten van het Rode Kruis. Zij behoren tot de 480 plaatselijke afdelingen, waar dat werk - met ondersteuning van het hoofdbu reau in Den Haag - allemaal wordt geor ganiseerd. De financiële ondersteuning komt echter van de Nederlandse bevol king. Van u dus. Het Rode Kruis is iedere dag paraat om daar in te springen waar dat nodig is. Soms zijn dat spectaculaire hulpverlenin gen, maar meestal vormen van hulp die door niemand worden opgemerkt. Behalve dan door degenen die er zo duidelijk mee gebaat zijn. Een voorbeeld: op het ogen blik draaien er in ons land meer dan twee honderd telefooncirkels van het Rode Kruis, waarbij chronische zieken, eenza men en andere contactbehoevenden dage lijks een praatje met elkaar maken. Met op de achtergrond een vrijwilligster van het Rode Kruis, die ook maatregelen kan nemen als de telefoon ergens niet wordt opgenomen. De deelnemers aan die telefooncirkels waaronder die in Waddinxveenbehoeven niet in de publiciteit te komen. Maar het Rode Kruis moet dat wel, opdat u weet hoeveel activiteiten deze vereniging ten be hoeve van anderen ontplooit. Want dan zult u bereid zijn de onontbeerlijke finan ciële steun te geven, die hulp betekent voor de te verlenen hulp. Daarvoor gaat dezer dagen de collectebus rond of wordt u ge vraagd op een andere manier een bijdrage te geven. Bij voorbaat hartelijk dank! zijn signaalstoffenlaboratorium van de Hoofdafdeling Maatschappelijke Techno logie TNO in Delft - moeilijker krijgen. onweerstaanbaar naar het ermee behan delde voedsel lokt. "Eigenlijk weten we nog niet precies om wat voor lokstoffen het gaat", zegt dr. F. J. Ritter, die het onderzoek naar de sig- naalstoffen van de muskusrat gaat leiden. "Het is bekend, dat de muskusrat stoffen afscheidt die haar gedrag beïnvloeden. We Deze tekening "Stop met zeehonden te doden" is van Siska Compeer. We kwamen hem tegen in de Babbelbode, het schoolblad van de wijkschool St. Jozef aan de Kanaalweg. Siska Compeer zit in de vierde klas van deze school. V’- jhst CZS 2 f.-< Q Tf ff, ,:F T,-r' >y De Waddinxveense hervormde predikant zijn, ‘die bijvoorbeeld directe invloed heb- muskusratten hier onder te brengenDat was Michiel Geerdinck in de Goud- ds Joh. Verwelius zit overal. Maakte hij ben op de seksuele drift van de dieren. Het Het onderzoek is net gestart, in de ko- ffhe Courant Sjak Jansen van het Alp- er kortgeleden melding van dat men zich kan een verbinding zijn die de muskusrat mende vier jaar moeten allerlei proeven, hens Dagblad kwam met dit verhaal terug bij hem, kon opgeven voor vliegreizen van leiden tot één of meer feromonen die de Nicólaas Hofman, de 77-jarige kademee- de bouw van de Gouwetunnel in zijn ge- onder leiding meente betreft. Want neem het bouwter rein. Voor u en mij is het ten strengste ver- muskusrat in hun opmars tegenhouden. "Ze kunnen bijvoorbeeld inspelen op het sexgedrag van de muskusrat", zegt dr. Ritter. "Ze kunnen de rat dwingen een bepaald spoor te volgen. Ze kunnen ook een soort .7 t ware fen dat doen. Er is zeker vier jaar onder- een chemische barrière vormen, die de zoek nodig, voordat we misschien de mus kusrat met haar eigen in het laborato rium nagemaakte signaalstojfen kunnen pakken". De muskusrat. Een op het eerste gezicht lief beestje, dat eigenlijk ten onrechte met het woordje "rat" is opgezadeld. In het dierenrijk is in feite de bever een van de meest nabije familieleden. Met een lengte van zo’n veertig centimeter en een gewicht van gemiddeld anderhalve kilo doet het dier zeker niet ratachtig aan. In de Verenigde Staten is het beestje één van de belangrijkste bontleveranciers. Het van hem afkomstige bisam-bont is een ge wild artikel. Tot het begin van deze eeuw kwamen er in Europa geen muskusratten voor. Daar werd verandering ingebracht door de Tsjechische vorst Mansfeld, die omstreeks 1905 vijf geïmporteerde exemp- heid gaf. Vanaf dat moment begon de muskusrat Europa te veroveren. Als een moderne rattenvanger van Ha- meln staat dr. Ritter voor de taak om de muskusrat een halt toe te roepen. Hij zal geen fluit gebruiken, maar toch proberen met bepaalde middelen dit waterkonijn oj deze moerashaas op een spoor naar de dood te zetten. Vruchtbladrollers, faraomieren en bij voorbeeld kakkerlakken kunnen meepra ten over de positieve resultaten, die dr. Ritter en zijn medewerkers met hun feromonen-onderzoek hebben bereikt. Verschillende signaalstojfen zijn geïdenti ficeerd en daarna in het laboratorium na gemaakt. Dat maakt, dat de vruchtbladroller, die in boomgaarden jaarlijks voor vele miljoe nen guldens schade zorgde, nu met behulp van een nagemaakt feromoon in een soort sex-val gelokt kan worden en als het ware door de natuur gedwongen zijn gang naar een dodelijk bordeel begint. Van de farao-mier is het spoor-feromoon ontdekt. Niets kan deze insekten kennelijk weerhouden om daarna het spoor te vol gen. dat door de mens wordt vastgesteld. De Miami-prentbriefkaart van de Waddinxvener dr. Frido Ritter. keerd. Hij was daar op de jaarlijkse conferentie strobreed in de weg gelegd, mits hij alt- van de CSE Ds. Verwelius: waar De CSI is de grootste christelijke werel- het werk zijn, kan wel dorganisatie die waar ook ter wereld op geleefd en meegebeden. Ook verleent de organisatie rechtskundige bijstand. Advo- Twaalfhonderd verschillende kiekjes heeft eaten pleiten bij de betrokken regeringen Hofman tot dusver van de in aanbouw om loslating van de gevangenen. En verbe- zijnde Gouwetunnelgemaakt. "Veel? Wat tering van hun levensomstandigheden, heet veel", zegt Hofman. "Als je het uits- Ontroerend is ‘t als je uit de mond van ver- trijkt over die vijf jaar is het helemaal niet volgde christenen hoort hoevelen er om veel, dan zijn het er nog geen zes per hun geloof en getuigenis van Jezus Chri- week". stus vervolgd, gemarteld, ja zelfs gedood Hofman is er voorlopig nog niet uitgefoto- worden. Ontroerend. Maar tegelijk ook grafeerd. Hij kan er maar niet genoeg van beschamend voor ons. Wij hier in vrijheid krijgen. Wat bezielt zo 'n man, vraag je je zijn soms druk in de weer met allerlei bij- af. Wat voor een lol beleeft hij eraan, om komstigheden. En dat terwijl elders chri- dag in. dag uit. op dat lawaaierige bouw- stenen in nood zijn. Bemoedigend is ook terrein rond te dwalen? te horen hoe de Heere die mensen sterkt "Een herrie is het daar zeker", beaamt en ondersteunt. Soms op verrassende Hofman, "maar je moet er wat voor over wijze. Laten wij ook hen niet vergeten. En hebben, zeg ik maar. Je moet goed begrij- in ons gebed hen gedenken. pen dat ik hier kortbij woon en vroeger al tijd heb gespeeld. Vandaar mijn inte resse Wat heet interesse? Als Hofman de kans kreeg, zou hij daar vandaag nog zo'n tentje opzetten. "Ach, je moet weten dat ik met de bouwlui de grootste vrienden ben tuo v#«: T-oc-.fsw Het Weekblad voor Waddinxveen had nog maar nauwelijks een maand geleden ver teld dat het welbekende Waddinxveense echtpaar N. Hofman-Doornhein donder dag 1 mei zouden gedenken dat het vijftif jaar geleden in het huwelijk trad, of het tweetal aan de Zuidkade 192 kreeg niet alleen heel veel gelukwensen, maar ook aardig wat persvertegenwoordigers over de vloer. Onze collega's was het namelijk in onze berichtgeving opgevallen dat de urntirtcr^ lyuj vu] veirriuuTieerue exernp- l -j t n i n laren op zijn landgoed in Bohemen de vrij- bruidegom niet alleen kruidenier was ge- J J weest in de Burgemeester Trooststraat, bekend staat als een goed knutselaar en nog altijd dienst doet als kademeester, maar ook 1150 foto’s heeft gemaakt van het Gouweaquaduct-in-wording. Nicólaas Hofman (77) en zijn vrouw Aagje (76) kregen onder andere bezoek van Geertje Bos van het Dagblad van Rijn en Gouwe op bezoek, Michiel Geerdinck van de Goudsche Courant en Sjak Jansen van het Alphense Dagblad. En allemaal hebben ze uitvoerig geschreven over de knutselwerkzaamheden van de heer Hof man "Wat mijn hand vindt om te doen, pak ik aan"), zijn betrokkenheid van de therapieclub De Gouwebloem, zijn leven smiddelenbedrijfje in de Burgemeester Trooststraat ("We hadden boter, kaas en eieren en wat fijne vleeswaren het in casseren van kade gelden ("Er zijn wel eens onwillige schippers, maar ik trek me niets van ze aan. al doen ze nog zo lelijk, want betalen moeten ze tóch") en natuur lijk zijn fotohobby: Vier albums vol foto's over de in oktober 1975 begonnen bouw van het Gouweaquaduct. "Geknipt" met een eenvoudige kleinbeeldcamera. In de Goudsche Courant schreef Michiel Een van ae tien spelers en speelsters, aie 1 M dinsdagavond 6 mei voor de bejaarden en U ft M ft ft ftl vrijdagavond 9 mei tijdens de première in |*UIIUvll het Anne Frank-centrum op het toneel stonden in het blijspel "De Lieverdjes" van de jubilerende Waddinxveense toneel vereniging "Toi-Toi"1970-1980), was de aan het Kamilleveld 23 wonende Wad- dinxvener dr. Frido Ritter. Een bijzonder aardige en intelligente man. die op de planken Harrold Stewart - een bezorgde vader van een op trouwen staande zoon - levensecht neerzette. In een blijspel dat draaide om heel wat koffers. Reden voor Frido Ritter om laatst tijdens Insekten kunnen zelfs gedwongen worden Geerdinck onder meer: Vroeger graas- een bezoek aan Miami "to the Lieverdjes de naam van wie dan ook op een met den de koeien van mijn vader op Rijksweg of Toi-Toi" een prentbriefkaart te sturen zo’n specifieke stof behandeld stuk papier 12 met de tekst dat het "op het vliegveld soms te zetten. c~ nog moeilijker is de juiste koffer te vin- De muskusrat is een geheel nieuwe uitda- l den'. ging voor dr. Ritter. "We weten dat het hobby mannetje een muskusklier bezit, die be- een grote reportage van te maken vertelt geworden.henikernietaanhetfotografe- Dr. Frido Ritter, die in zijn schaarse vrije paalde sterk geurende stoffen afscheidt"Nicólaas Hofman eenvoudig. ren. dan zit ik wel in de bouwkeet een tijd dus toneel speelt, geniet landelijke be- vertelt hij. Dat is de drijvende gedachte achter het glaasje fris te drinken" "Bij Unilever hebben ze enkele jaren gele- "knippen" van de gigantische fotorepor- h,,™- den een aantal van die stoffen weten te tage, die doorklinkt tussen een stroom van met andere wapenen te lijf wil gaan. Het identificeren. Dat was een zuiver weten- woorden over werktuigbouw- en water- j - i waarbij het ging bouwkundige aspecten van het aquaduct, om een beter begrip van het wezen van zo- ager uit Cali- was en i of het mogelijk was hem rond te leiden, zeiden ze: "Wat let u meneer Hofman, u kent hier de weg beter dan wij. Gaat uw gang", zeiden ze. Da's toch mooi, niet?". "Heb je enig idee vraagt Hofman, "hoe veel beton, er voor de tunnel nodig is? Om precies te zijn 42 kilometer. Da's van Waddinxveen tot even voorbij Utrecht. Een sliert, niet?" Even later zegt Hofman heel serieus: "Als en 3.8 miljoen kilo bewapening in je het naadje van de kous wilt weten, zijn de damwand. En kwam er 240.000 ku- we drie dagen zoet. Ik overdrijf niet. Wist bieke meter natte grond. 110.000 kubieke je trouwens dat met het hele geval ruim 47 Voorlopig zorgen de muskusratvangers meter droge grond en 579 ankers aan te de voor zijn onderzoek zo broodnodige De werklieden op het aquaduct begroeten project mogen overigens best verder opdringen van deze gevaarlijke haalt hij die middeltjes die bontjagers al deren het enthousiasme dijk- en oever-vernieler tegen te houden met signaalstojfen of feromonen. Een nieuw strategisch hulpmiddel ter verster king van de inspanningen die op dit gebied Op het terrein al gedaan worden. 1 Deze feromonen worden door de musku- sratten ondergebracht. Zij srat zelf afgescheiden en hebben ten doel soortgenoten er op te wijzen dat er in hun wereldje iets bijzonders aan de hand is. in waterstaatsgevaarlijke knaagdier gaat het schappelijk onderzoek, dus door de Wadinxvener - die laatst we- tenschapsjournalist Kees Roos van het genaamde ringverbindingen. Biologisch dagblad De Telegraaf op bezoek kreeg in zijn deze stoffen echter verder nooit on- -i-.-ir.-i.L--j_ derzocht". Voor het onderzoek is 'n programma ge- ast de gedetailleerde foto-geschiedenis, maakt, dat vier jaar zal duren. "We zijn ook allerhande andere zaken met betrek- Zoals misschien bekend heeft de minister duidelijk aan het pionieren zegt dr. Rit- king tot het bouwproject heeft bijgehou- van Verkeer en Waterstaat, ir. D. S. ter. "Niet alleen de muskusklier moet he- den. "Tot nu toe"leest Hofman van een Tuijnman driekwart miljoen gulden toege- lemaal op het afscheiden van stoffen beke- kladje, dat hij voor het gesprek heeft opge zegd aan TNO om 'n nieuwe bestrijdings- hen worden. We moeten ook naar geur- steld, "is er 42 kilometer betonpaal de methode te ontwikkelen tegen de muskus- stoffen in de urine en in de uitwerpselen grond ingegaan. Ruim 4,5 miljoen kilo be de laatste twee jaar op kijken. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de tonijzer 0 muskusrat ook nog andere klieren bezit J muskusratvangers] die feromonen produceren I' F a- - Op de Hoofdafdeling Maatschappelijke ervoor, dat dr. Ritter in het bezit komt van pas, verdeeld over het hele project Technologie TNO te Delft zal men gaan d. - '.j.. --- onderzoeken of het mogelijk is het steeds muskusklieren. Uit de Verenigde Staten hem met ha. die Jotograaj van vader op zoon gebruiken om musku- Alhoewel Hofman sratten naar een bepaalde plaats te lok ken. i van het Radiologisch Insti- zijn blik voorbij kan gaan. Ook 's nachts tuut TNO in Rijswijk zijn negen musku- ~~j vormen het eerste materiaal voor het onderzoek. Dr. Ritter "De beestjes zijn zo goed opgebor gen, dat er geen kans op ontsnapping be- principe kunnen dat chemische stoffen staat. Ik heb vergunning gekregen om de Het onderzoek is net gestart, in de ko- zowëïinhervëldZ°ls^n^ bij zijn krantVan Blooys States Expres naar Israël, j.. een 14-daagse rondreis door het Land van ster uit Waddinxveen boft maar, waar het de Bijbel tegen f 2.095,per persoon j. j- -j van sin(js kort aan de Passage wonende predikant, in het Her vormd Kerkblad van deze weëk vertelt hij boden daar te komen, maar voor Hofman enkele dagen in Zurich te hebben gebivak- niet. weten echter nog helemaal niet welke stof- afbakenend effect hebben en als het ware Hem wordt door de heren opzichters geen - - r—-1-1 - muskusrat - door zijn eigen natuur ged- hans z’n helm op heeft. Immers, wongen - niet zal durven passeren". grote kranen aan I eens iets uit de lucht komen vallen. Maar als de krasse Waddinxvener daar mee rekening houdt, kan hij z’n gang de bouw, die in 1975 moeilijkheden zijn geraakt helpen. Ze volgend jaar zal worden doet dat door adressen door te geven van mensen die gevangen zitten. En roept op "f j - die mensen brieven te schrijven. Dat kan lijks met z 'n camera te vinden zijn. Hij voor die vervolgde christenen tot steun zijn schiet er maar raak, de ene foto na de an- uL -- J. -

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 31