Nieuwe trainers in Waddinxveen: Zvonco WEEKBLAD - SPORT Waddinxveense sportspetters Sladie/Herman Hartgers Van Roubos De Gouwe en van Be Fair voetbal) Schaak mee met WSV Vergadering De Bonkelaar OVER SPORTSCHIETEN” Opgeheven ’’VEEL MISVERSTANDEN SANGRIA- TOURNOOI W’VEEN TENNIS Jeugdtitel WSV voor Marcel de Haan V A <4 A lil AÜiBÏ' i WADDINXVEEN Bij de twee Waddinxveense sportverenigingen, die het hoogst in de competitie spelen - de zwem- en waterpoloclub Roubos De Gouwe en de afdeling voetbal van de christelijke sportvere niging Be Fair - zullen twee nieuwe gezichten de aandacht trekken. Bij Roubos De Gouwe is dat het gezicht van de nieuwe trainer/coach van heren 1 Zvonco Sladic en bij Be Fair is dat de nieuwe oefenmeester van het eerste elftal, Herman Hartgers. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 25 JUNI 1980 &2 aam,:.aE a 4 c d e j d fl spreuk”: ”Ik houd van ontzettend veel Bredase NAC. Liefst negen jaar stond scheepsbouwbedrijf. Ongeveer I tenslotte MISVERSTANDEN 1 VIZIER h W de Sf Pi de A'i Pt br M A L. Tl A C T V 1 2 3 4 5 V 1 2 3 4 R 1 2 3 4 5 F 1 2 3 4 B 1 2 3 4 R 1 2 3 Ti Sl G A V I. E A V D (d ki (s di V c I c 1 V I c 1 3 I 3 I 1 i 1 1 1 s c c c c y f s c 4 W IS ROUBOS DE GOUWE Zvenco Sladic werd geboren in het Joe goslavische Betina, een klein plaatsje in de nabijheid van Split. Als jongen van 10 jaar maakte hij voor de eerste maal kennis met de waterpolo-sport, waarin j-1-'1- »- slavië, de bakermat van het waterpolo, uit Brabant. ”Ik vind het belangrijk, dat een trainer een bepaalde ervaring als voetballer en Mevr. J. Waser op de heer G. v.d. Perk en WADDINXVEEN In De Bonkelaar wordt morgenavond (donderdag 26 juni) een algemene bestuursvergade ring gehouden door de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de punten als verslagen werkgroepen, begrotingen en evaluatie werkgroepen, definitieve nota gebruik lokaliteiten van de stichting en verslag geving werkzaamheden De Bonkelaar en *t Ketelhuis. Aan het woord is Peter Biesbroek, het lid van de schuttersvereniging ’’Waddinxveen”, dat zoals bericht tweede is geworden bij het Europese kampioenschap percussie-pistoolschieten, dat onlangs gehouden werd in het Engelse Bisley. De Gouwe Rijders (autoclub) Bridgeclub Waddinxveen (bridgen) Damclub Excelsior (dammen) Gymnastiekvereniging TOOS (gymnastiek) Hockeyclub Waddinxveen (hoc keyen) Landelijke Rijvereniging De Gouwe Ruiters (ruitersport) Ijsclub Nooit Gedacht (schaatsen) Waddinxveense Schaakvereniging WSV (schaken) Schuttersvereniging Wad dinxveen (schieten) Tafeltennisclub Kwiek (tafeltenissen) Tennisvereniging Waddinxveen WADD1NXVEEN/DEN HAAG - Het faillissement van T. W. Bron (Sporthuis De Bron) is blijkens een uit- van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam opgeheven. Curator was mevrouw mr. M. P. Timmers-De Vin te Gouda. sfeer en wil de zaken hard, maar eerlijk Waddinxveense Petra Vergeer bij de aanpakken”. Hard in de goede zin van dames tweede met een sprong van het woord. ’’Misschien is een stevige aanpak beter op zijn plaats”, verbetert Hartgers zich dan ook. ”En dat kan ook geen kwaad als je menselijke waar den behoud. En wat de sfeer betreft. Zonder sfeer kan een ploeg nooit kam pioen worden”. Ook over dè jeugd heeft de heer Hart gers zijn ideeën. ’’Natuurlijk, ik ben ook voor verjongen. Maar wat is ver jongen. Je kan pas een jeugdspeler in zetten als hij echt beter is. Verjongen betekent geen afvloeiïngsmaatregel voor oudere spelers. Al zullen de oude ren wel begrip moeten hebben als er jongeren komen die beter zijn”. ’’Belangrijk is het wel, aanvulling van uit de jeugd. Bouwen uit eigen gelede ren, opleiden voor het eerste elftal en dat begint in feite al bij de B-tjes, de ei tjes. Maar als je een team opbouwt, houdt dat toch in dat je naar een be paald resultaat gaat werken. Je pro beert toch kampioen te worden. Als je bij het begin gaat zeggen: ach, we zien wel, dan ben je toch verkeerd bezig”, zo meent de heer Hartgers die volgend seizoen niet bang is om Xerxes tegen te komen. ”Dat hoop ik gewoon. Ik zie echt niet (tennissen) Be Fair Organisatie, afdelingen voetbal, tennis, volleybal Hengelsportver- eniging Waddinxveen HSW (vissen) Rooms-Katholieke Sportvereniging Excelsior WSE (voetbal) Sportclub Antilope (atletiek) Voetbalvereniging Waddinxveen (voetbal) Postduivenvereniging De Sperwer duivensportVereniging De Vogelvrienden (zangvogels) Zwem- en Poloclub De Gouwe zwemmen, poloën) Basketbalvereniging TOOS (basketbal). Een tweede ’’extra” handicap is dat er geen verstelbaar vizier op de wa pens zit. Dat vizier is berekend op een schietafstand van vijftig meter, terwijl er bij wedstrijden op een af stand van vijfentwintig meter wordt geschoten. Dat geeft dus al een af- geringe achterstand de wijking. ”En daarnaast is dat vizier van zichzelf al verschrikkelijk on zuiver. Geen enkel vizier is goed afge- WADDINXVEEN - Een paar weken geleden kwam ik in de trein een oude bekende tegen. Natuurlijk ging het gesprek over de 64 velden. Deze schaakfanaat gaf mij als advies, de schaaknota- tie nog eens kort en duidelijk uit te leggen. Dat advies nam ik van daag ter harte. Ik ga er van uit dat u weet hoe de stukken slaan en gaan (als u dat niet weet, koop dan een een voudig boekje, waar toch alles staat), dat u een beetje weet wat rokeren is en dat een pion, die de eindstreep haalt, in een ander poppetje wordt omgetoverd. Als we al deze klippen economisch hebben omzeild, zijn we al een heel eind. Een probleem is altijd nog het opstellen van de begin- stand. Dat gaat namelijk anders dan bij stratego. Haal het schaak bord maar te voorschijn (dit is een bord met 64 velden en geen meren ertussen). Zeer belangrijk: zorg dat er een wit veld aan uw rechterhand is, anders komen we straks in de problemen. WADDINXVEEN - Zaterdag en zon dag voor een week werd op de banen van de tennisvereniging Waddinxveen aan de Alberdingk Thiimlaan een wat apart toumooi verspeeld, namelijk een sangriatoumooi. Het ligt voor de hand dat het hier niet het zoveel mo- gelijk consumeren van sangria be L trof, maar een gezelligheids-toumooi met, over twee dagen gespreid, in to taal zo’n 140 deelnemers. Zaterdag 14 juni begon dit toumoci onder Spaanse temperaturen rond 10 uur des morgens. Er werden 5 ron den van drie series gespeeld, waarbij voor iedere ronde door de deelne mers lootjes getrokken werden. Nie mand wist zodoende met wie of te gen wie hij of zij speelde. Dit systeem I leidde tot onwaarschijnlijke hoogte en dieptepunten in de tennissport. Temeer zo, toen de door dorst getei sterde spelers zich aan de voortreffe lijke door Joop Nederhof, bereide sangria waagden. Alras bleek dat een van de belangrijk ste instructies van tennisleraren, nl. I het door de knieën gaan, door de deelnemers werd toegepast. Of ze wilden of niet. Hoewel des zondags de temperaturen minder Spaans wa ren, was het aantal deelnemers ver dubbeld en daarmede ook de verras sende schouwspelen. Gezien de gezel lige sfeer, die beide toumooidagen heerste, werd één van de doelstelling en van het toumooi in ieder geval ruimschoots behaald. Namelijk het elkaar beter leren kennen. Aan het einde van de beide dagen werden de winnaars op punten, maar ook zij die het laagste aantal punten i hadden gehaald, voor alle ontberin gen en inspanningen getroost door de voorzitter van de sport- en recreatie- commisie van de tennisvereniging. Deze troost bestond uit een pluisdier met ogen op steeltjes, daar zoals de spreker zei ’’deelnemers aan onze evenementen zich ervoor of erna voelden zoals deze mascottes er uit zien”. De eerste en de poedelprijzen werden gewonnen door resp. de heer F. Wic- Nederlandse kampioenschappen, terwijl hij vorig jaar, kampioen werd. Ook werd hij toen Europees kampioen in dit onderdeel van het sportschieten, waar hij zich nu al vijf jaar op concentreert. Het percussie-pistoolschieten onder scheidt zich van de andere onderde len door het wapen waarmee wordt geschoten: de ’’wild-west” -pistolen. Hijzelf schiet met een Colt model 1851, een wapen dat in geen enkel opzicht te vergelijken is met de mo derne handwapens. Zo gaan er geen kant - en - klare patronen in de cylinder van het wapen: eerst moet er kruit in worden gegoten, waarna er een (veelal zelf gegoten) kogel op aangedrukt wordt. Aan de andere kant wordt dan een slaghoedje bevestigd, en dan pas kan er worden geschoten. ”Het is de essentie van het schieten om je wapen goed te laden. Ik doe dit nu vijf jaar lang en heb in die tijd wel duizenden proeven gedaan met een beetje meer of een beetje minder kruit,een ander soort kruit, kruit in karton doen, een viltje tussen kruit en kogel aanbrengen, een iets dik kere kogel, en ga zo maar door. Ik heb er hele dikke boeken van liggen, waarin staat dat ik toen en toen in die samenstelling dat resultaat heb geschoten”, vertelt Peter Biesbroek. Volgens hem bestaan er over het sportschieten (overigens niet te ver warren met jagen) veel misverstan den. ’’Veel mensen leggen een verbin ding tussen criminaliteit en sport schieten. Maar niets is onverenigbaar- der dan, om eens wat te noemen, sportschieten en illegaal wapenbezit. Dat legale is juist een heel belangrijk element van het sportschieten: om in het bezit te komen van een wapen vergunning moet je door een onge looflijke ambtelijke molen heen en wordt alles van je helemaal nagegaan. Alleen mensen die er keihard voor willen trainen en zich heel bewust in zetten voor bepaalde resultaten, kun nen goed leren schieten. Mensen die maar wat cowboy-achtig willen gaan paffen leren het nooit. En als je eenmaaal goed kunt schie ten dan is die sport zo belangrijk voor je geworden datje het wel uitje hoofd laat om iets met dat wapen te doen dat in strijd is met de wet: dan ben je immers gelijk je wapenvergun ning kwijt.” Peter Biesbroek oefent, zo vertelt hij zo’n drie tot vier avonden per week, wat neerkomt op ingeveer acht uur schieten per week. Gedeeltelijk met een luchtdrukpistool, em gedeeltelijk met zijn eigen, 2 en een half kilo zware, Colt 1851, dat van origine een cavalerie-pistool is. Peter Biesbroek, die deel uitmaakt van de selectie- ploeg van de Koninklijke Nederland se Schutters Associaties (KNSA), löDoru gaat met dit gezelschap in september j m Amerika (Quantico Beach) strijden om de wereldtitel. De tweede van an f Europa houdt daar een eerste plaats voor mogelijk. Kijk maar eens goed naar het diagram. Met dit diagram als klassiek schoolvoorbeeld kunt u de stukken opstellen. Let vooral op de positie van de koning en de koningin. Het eeuwenoude ezelsbruggetje luidt: ”de dame bekent kleur”, hetgeen wil zeg gen, dat de witte dame (dame is in onze benadering een ander woord voor koningin) in de be- ginstelling op een wit veld staat en de zwarte dame op een zwart veld. Zo, nu kunnen we gaan schaken. Wit begint altijd. Het gaat erom, de stukken zo actief mogelijk te maken, want met een leger dat thuis blijft zitten kun je moeilijk de oorlog winnen (schaken is oorlog). Om de stukken in het spel te brengen, moeten we eerst een paar pionnen opspelen. Het liefst de pion voor de koning twee velden vooruit. O ja,dat noem je e2-e4. Kijk nog maar eens naar het diagram. De hori zon tale rijen noem je lt/m 8. De verticale lijnen noem je a t/m h. Zo heeft ieder veld haar eigen naam (een verzinsel van Napo leon) en kunt u uw partijen no teren. Dit heeft het voordeel dat u uw slechte zetten kunt bewa ren voor later. Bij officiële wed strijden is het noteren van de partij verplicht, omdat er voor een bepaald aantal zetten een tijdslimiet geldt. Voor de stukken gebruiken we de volgende afkortingen: K is koning D is dame T is toren L is loper P is paard Voor de nietige pion gebruiken we geen afkor ting en noemen we dus alleen de (vlieg-) velden van vertrek en aankomst. Volgende week gaan we verder. Als u (nu al?) afgehaakt bent, neem dan geen contact op met mij, maar met uw huisdokter. kei en Mevr. G. Bouman en de heer J. Kleiwegt zaterdag en Mevr. L. Vermeulen en de heer P.v.d. Vlies en mevr. L. Huisman op zon dag. De voorzitter van de tennisvereni ging, Gerard Okkerse, besloot op zondag het gezellig gebeuren, niet dan na de scheidende penningmee ster, mevr. Joke Wiebes, in het zon netje gezet te hebben en de evene- menten-commissie te danken voor het vele verzette werk. WADDINXVEEN - De laatste schaakavond van de Waddinxveense Schaak Vereniging WSV was voor de top van de jeugd ook tevens de span nendste. Huug de Vries moest nog enkele partijen inhalen en dat deed hij op sublieme wijze! Hij won ach tereenvolgens van Asa Dirksen, Pe ter Doornenbal en Steven Verhagen. Hierdoor kwam hij op gelijke hoog te met Marcel de Haan en moest hun onderling treffen de beslissing brengen. Al spoedig bleek dat Marcel het hoofd het meest koel hield in deze titanenstrijd. Hij wist dan ook zijn overwinningenreeks met nog één zege uit te breiden en greep daarmee het kampioenschap bij de jeugd! Op een zeer goede tweede plaats eindigde dus Huug de Vries, op de voet gevolgd door Eric Claassen. Arie Smitskamp klom naar de vierde plaats ten koste van Asa Dirksen, die met een vijfde plaats genoegen moest nemen. Zesde in de eindrangschik king werd Martin Sonneveld, gevolgd door Peter Doomenbal en Steven Verhagen, die zevende resp. achtste werden. De eindstand in de B-groep was al op 8 mei bekend. Hier werd Lucas Blom kampioen en bezette Claudia Toren beek met tweede plaats. Als derde eindigde Hans van Woudenberg. WADDINXVEEN ”Het interessante van sportschieten vind ik dat het zo’n moeilijke sport is. Het is een uitzonderlijke grote uitdaging aan de coördinatie tussen je lichaam en geest. Je lichaam is constant in beweging, het wapen geeft een terugslag als het afgaat, en toch moetje proberen tien schoten in zo’n verrelt klein gaatje te krijgen. Om dat voor elkaar te krijgen is een enorme concentratie nodig. Je moet werkelijk alles kunnen vergeten en je alleen maar op die schijf concentreren, dan gaat het goed.” steld. Bij de meeste wapens moet je zelf de afwijkingen vaststellen en compenseren’aldus Peter Bies broek. Bij het schieten wordt daar in één op zicht rekening mee gehouden: de deelnemers mogen dertien maal schieten, en de beste tien schoten tel len. Maximaal kan een schutter dus honderd punten halen, maar in de praktijk gebeurt dat eigenlijk nooit. Peter Biesbroek werd dit jaar bij voorbeeld met 93 punten tweede van Europa, terwijl de winnaar er 96 bij elkaar schoot. ’’Schandelijk hoog was dat gewoon”, vindt hij. Na Hilligersberg, Slikkerveer, Zuid- land en Xerxes Is Be Fair zijn vijfde vereniging als trainer. Als voetballer startte Herman Hartgers bij AGOVV (”Ik ben een Gelderlander”). Na een jaar in het Nederlands jeugdelftal te hij nu al twintig jaar actief is. In Joego- hebben gespeeld, belandde hij bij het slaviê, de bakermat van het waterpolo, (V speelde hij in de eerste klasse, hetzelfde hij onder contract bij de eredivisieclub als bij ons de hoofdklasse, in een team dat werd gesponsord door een jacht-en scheepsbouwbedrijf. Ongeveer zeven t> jaar heeft hij nu zijn werkterrein in Ne- heeft opgedaan aldus de heer Hart- derland. 5" Werkzaam als onderhoudstechnicüs in Rotterdam, leerde hij daar zijn vrouw 4 kennen. Het echtpaar Sladic heeft een dochtertje, Desiree. Voor zijn komst 3 naar Roubos De Gouwe trainde Zvonco Sladic de zwem- en waterpolo club Merwede in Dordrecht en daar voor de derde klasser RWV in Rotter dam. Hij is een groot kenner van de door hem geliefde sport en ziet duidelijk spelverschillen tussen Nederland en Joegoslavië. ’’Joegoslavië heeft meer kwaliteit, wat tot nadeel heeft dat de basis klein is. In Nederland is het pre cies andersom: minder kwaliteit en een brede basis. Meer een soort recreatief waterpolo”. Een mening die graag on derschreven wordt. BE FAIR De nieuwe trainer van Be Fair is 39 jaar en woont in Ridderkerk. Hij is ge trouwd en heeft drie zoons. Tot voor kort werkte hij als oefenmeester bij Xerxes, zo weten we uit een interview van Rien van Vliet in het Be Fair- orgaan ’’Sportschakels”. Herman Hart gers heeft zijn werk daar niet kunnen afmaken. Daags voor de tweede beslis singswedstrijd tegen ARC was de trainer - per telegram - door het be stuur van Xerxes geschorst. Aanleiding was een interview met Het Vrije Volk, waarin de betalingen bij de Rotterdammers aan de orde kwamen. Iets waarover de heer Hartgers geen woord heeft gezegd. ”Hij heeft zich door die verslaggever laten inpakken”, o-----o- wordt de sympathieke trainer getroost. Hij werd dit jaar ook al tweede bij de Zelf zegt hij er weinig meer over. Al- leen dit; ”Ik heb het in het belang van de club gedaan, daarom kwam het des te harder aan”. gers, ijverig cursist voor een B-licentie. Interesse in de A-cursus. ”Je moet, vind ik, altijd een doel voor ogen heb ben. Maar laat ik eerst maar proberen deze cursus goed af te maken”. Herman Hartgers is een onbekende voor Be Fair. Wat de Waddinxveense club voor een vereniging (hoe wordt er gevoetbald) is, weet Hartgers evenmin. ”Ik ben één keer - bij de wedstrijd te gen Bolnes - gaan kijken. Be Fair won toen met 0-3, maar het had net zo goed tegen die confrontatie op. Met de spe- 6 of 7-0 kunnen zijn. Van één westrijd Iers heb ik daar toch een bepaalde con- kan ik echter geen oordeel geven”. frontatie opgebouwd. Daarom ook ben ”Ik presteer niets, wie presteert dat zijn ik blij, dat ze toch kampioen geworden de spelers”, is een kernachtige uitspraak zijn. Het was tenslotte mijn van Hartgers. Zijn belangrijkste ’’lijf- uitgangspunt”. ZIE DIAGRAM B. en W. hebben besloten over te gaan tot het opknappen van enige ge deelten van de WSE-velden in de Oranjewijk. De Waddinxveense korfbalvereni ging ’’Korbis” heeft van B. en W. ver gunning gekregen voor het houden van een loterij in de periode 1 tot 16 augustus. Bij polsstokverspringeri in Polsbroe- kerdam werd de Waddinxvener Bert Koetsier 4e in de A-klasse met een sprong van 13.40 meter en werd de dames tweede met 10.69 meter. Ed van Gemeren van de sportclub Antilope heeft tijdens de drie dagen in beslag nemende jeugdkampioenschap pen atletiek in Groningen verrassend de 2.000 meter steeplechase gewonnen. Hij deed dat in zes minuten rond en dat is de beste jaarprestatie in Nederland. Een geweldige opsteker ook voor de man die lang door blessures werd gep laagd. Bij de meisjes B verspringen be haalde Tosca van Vliet een 13e plaats en was bij de jongens A hink-stap- sprong Raymond Broere 6e. Ed van Gemeren bezette bij de 3.000 meter de 8e plaats in 9.08,8 minuten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 22