Te voet en op fiets komt Politie komt 6 man tekort ZEER VEEL MELDINGEN VAN RELLEN WITTE PMJZENHAL VOLOP KWALITEIT! politie op meer plaatsen Jj 1 Betere verhouding politie-publiek Politie in jaarboek ’79 Evangelisatie op camping van mej. T. Breedijk Foto’s uit jaarboek ’79 rijkspolitie J! Kruidentuin Gouda open Hechte relatie tussen politie en personeel De Bonkelaar De politie en de ’Woeste Doodskoppen WADDINXVEENIn het jaarboek '79 van de plaatselijke rijkspolitie worden groepen jongelui die in Wad dinxveen herhaaldelijk overlast ver oorzaken nauwkeurig correct aange duid met de naam, die ze zichzelf heb ben aangemeten als ware het officiële organisaties, welke in onze samenle ving aan de Gouwe zouden functione ren overeenkomstig het geldende verenigingsrecht. ’’Verkeer” hoofdmoot politiewerk t ..I T WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 2 JULI 1980 Met de fiets op pad. tijdens Waddinxveen- i - doen wij dat maar: "Woeste Doods koppen". Verkeersregeling in het brugwach- tershuisje van de hefbrug. Wat bij het lezen van het politiële overzicht ook opvalt is de hechte rela tie die de Waddinxveense politiemen sen onderhouden met het personeel van De Bonkelpar, het hoofdcentrum van de Stichting Jeugd- en Jongeren centrum "Waddinxveen". Het perso neel van De Bonkelaar loopt in en uit ’ICTT' het politiebureau dat het een lieve lust is om over alles en nog wat te overleg gen. Over de inhoud van die gesprek ken meldt het jaarboek ’79 niets, maar bekend is dat de rechterhanden van de politie aan het Beukenhof scenario ‘s op papier hebben gezet die uit de kast worden gehaald bij een be paalde calamiteit, opdat soms forse plooien zo goed mogelijk kunnen wor den gladgestreken. Het programma omvatin de weekein den kinderclubs, sport- en spelmidda- gen, koffie-, muziek- en gespreksavon- den en avondsluitingen. In de morge nuren wordt er aan caravanbezoek ge daan; Elke zondagmorgen is er in de verbouwde stal van de camping - waar aan de naam ’t Stalteam is ontleend - een kampdienst. Na afloop hiérvan wordt steeds koffie gedronken. WADDINXVEEN De groep Wad dinxveen van de plaatselijke rijkspoli tie, welke ook de post Moerkapelle omvat, heeft een organieke sterkte van 34 man. Volgens het jaarboek '79 waren er vorig jaar maar 26 tot 28 mensen. Een tekort dus van 6 man. In 1979 verlieten meerdere personeel sleden van de groep Waddinxveen de dienst. De reden daarvan was functio neel leeftijdsontslag, overplaatsing naar specialistische diensten of naar andere landgroepen. Per 1 maart 1979 werd de toenmalige groepscommandant M. A. Ruissen eer vol ontslag verleend in verband met het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Een maand later later kreeg de plaatsver vangend groepscommandant J. U. van Mastrigt, om dezelfde reden zijn eervol ontslag. In de beide ontstane vacatures werd spoedig voorzien door de komst van de adjudanten M. W. Blom en H. van der Spoel. De groep Waddinxveen werd vorig jaar versterkt met vijf jonge MEER INFORMATIE Door regelmatig in een wijk te voet of per fiets te surveilleren en op deze wijze toezicht te houden, zullen de be woners daaraan gewend raken en ge makkelijker en beter contact zoeken met de politie. Een gevolg daarvan zal WADDINXVEEN In de periode 28 juni - 24 augustus zal het evangelisatie- team van de Centrale Hervormde Ge meente weer evangelisatie- en recrea- tiewerk doen op de camping van mejuf frouw T. Breedijk aan de Henegouwer- weg. Het overwegend uit jongeren be staande team wil jaar-in-jaar-uit de campinggasten ten dienste staan door het vertellen van de blijde boodschap en door het organiseren van ontspan- ningsactiviteiten. Afrekening van gegeven boetes. Aandacht voor verkeersbrigadiers. Hierbij gaat het om zaken als: optreden ten opzichte van het publiek, controle vrachtauto’s, tachograaf-informatie, het muteren, voorbeelden van muta ties, aanrijdingen, zorg voor het mate rieel en het gebruik daarvan, het foto toestel (mogelijkheden en bediening), winkelsluitingswet, wijze van surveille ren, processen-verbaal, wet vervoer ge vaarlijke stoffen, het stopteken, het stopteken, arrestanten (behandeling en verzorging), gebruik handboeien, visse- rijwet, staat van politie-alarm, alarm postkantoor Waddinxveen, arrestatie bevelen e.d., voorbeeld mededeling verstekvonnis/aantekenen hoger beroep-verzet, opiumwet, illegale zen ders en mobilofoons, vreemdelingen, vuurwerk, landbouwvoertuigen, groep- srecherche en meldkamer. Controleacties in Zuid. waar men anders niet komt of niet kan komen. Tijdens de wijkdiensten/- surveillances kunnen de ploegleden ge makkelijker inspelen op de maatschappelijke- en persoonlijk dan wel gezins-achtergronden en daardoor de behandeling van bepaalde zaken be ter afwerken. Ook wordt in dit opzicht gerichter gewerkt ter voorkoming van problemen dan wel strafbare feiten. WADDINXVEEN De plaatselijke rijkspolitie heeft onder aan voering van groepscommandant M. W. Blom op succesvolle wijze ge zocht naar verbetering van de contacten tussen de politie in onze ge meente en de Waddinxveners. Dat kon door de invoering van regelma tige fiets- en voetsurveillances, zo blijkt uit het jaarboek ’79 van de politie. Voordat het zover was moest worden gezocht naar een vrije-dagen-schema, waardoor een duidelijk beeld ontstond hoeveel personeel per dag beschikbaar was. Daarna werd als experiment de gemeente Waddinxveen verdeeld in vier ploegen. Elke ploeg bestaat uit een opperwachtmeester (ploegcomman- dant) en vier a vijf man personeel. Elke ploeg kreeg een bepaalde wijk toege wezen. Er worden speciale wijkdiensten gep land die per fiets of te voet worden ver richt. Op deze wijze werd bereikt, dat in teamverband in de wijken kan wor den gewerkt en er directer leiding kan worden gegeven aan deze vorm van surveilleren. OPZET De opzet van het systeem is te probe ren de politieambtenaar zo veel moge lijk te motiveren voor zijn taak op een zo breed mogelijk politioneel terrein. Dat is alleen mogelijk, als daartoe in klein verband de gelegenheid bestaat. Men raakt gemakkelijker bekend, ver trouwd en er wordt sneller inzicht ver kregen in bepaalde situaties en omstan digheden. Gebleken is, dat door de fiets- en voet surveillances plaatsen worden bereikt wachtmeesters, waaronder één vrou welijke wachtmeester. Deze hadden eerst een stage-periode gehad bij een opvangeenheid. OPVANG EN BEGELEIDING Daar de groep Waddinxveen niet be schikt over voldoende mentoren, heeft adjudant Blom naar een alternatief ge zocht om het jonge personeel zo goed mogelijk op te vangen en te begeleiden. De groep Waddinxveen startte mei 1979 met een geheel nieuwe opzet. Er waren 10 jonge wachtmeester, die moe sten worden opgevangen en begeleid. Er werd met medewerking van alle ka derleden een programma uitgedacht, waarin diverse onderwerpen waren ver werkt. Een daartoe aangewezen opper wachtmeester werkte de diverse pro grammaonderdelen verder uit en ver zorgde de instructie aan het personeel. Zoveel mogelijk werd ernaar gestreefd het besprokene direct in de praktijk te beoefenen. De begeleidingsperiode duurde onge veer tien maanden. Daarna werd het gehele behandelde programma door de plaatsvervangend groepscommandant, tevens coördinator van de begeleiding- scursus, vastgelegd in een boekwerk. Alle betrokkenen bij dit werk waren er van overtuigd, dat er geen volledig en optimaal programma kon worden ge bracht, maar getracht is het jonge per soneel die stof bij te brengen, waarmee zij regelmatig worden geconfronteerd in de praktijk. WADDINXVEEN/GOUDA - De tuinkruiden in de gemeentelijke krui dentuin van de Goudse kwekerij aan de Fluwelensingel 107 (bij de Goe- janverwelledijk) zijn flink gegroeid. WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie heeft vorig jaar zeer veel meldingen gekregen van ordeverstoringen. Tegen groepjes jon geren, die vernielingen, baldadigheid en andere vormen van overlast veroorzaakten, moest 97 keer worden opgetreden. Dit was vooral het geval op het Konin gin Wilhelminaplein, in de Maurit- slaan, in De Bonkelaar, in de Schaaps kooi, in ”Het Trefpunt”, in de zaal- sportaccomodaties en in de bibliothe ken, waarbij steeds betrokken waren leden van de ’Savage Skulls’ ("Woeste Doodskoppen”), de Bolhuizen-club en andere groeperingen. Volgens het jaarboek ’79 van de rijk spolitie waren de ordeverstoringen van dien aard, dat 13 keer assistentie werd gevraagd aan omliggende groepen der rijkspolitie en waarvan 3 keer nogmaals extra assistentie werd verzocht van de gemeentepolitie te Gouda. Naar aanleiding van gewelddadighe den, gepleegd tussen jongeren van ver schillende groeperingen onderling, ont ving men op het politiebureau aan de Kerkweg-Oost 11 keer de telefonische melding, dat er een wraakactie zou vol- gén. Hierop moest de politie reageren door het inzetten van extra personeel en materieel. DIENSTHOND Voorts werd 15 maal assistentie ge vraagd en ontvangen van een politie ambtenaar met een diensthond ter bes trijding van de ordeverstoringen. Aan de hand van speciaal voor dit doel ont worpen surveillance-opdrachten en draaiboekjes werden vorig jaar preven tieve acties gehouden ter handhaving van de openbare orde. Steeds werd door de groepsleiding overleg gepleegd met burgemeester mr. A. G. Smailen- broek, stafleden van het district ’s- Gravenhage, de officier van justitie, personeel van de afdeling jeugdzaken van het korps rijkspolitie in het district ’s-Gravenhage, alsmede met het perso neel van De Bonkelaar. WADDINXVEEN ’’Verkeer” vormt de grootste moot van het werk van de plaatselijke rijkspolitie, zo staat in het jaarboek '79 van de mensen in het bu reau aan de Kerkweg-Oost. Het vereist een dagelijks attent zijn op vele verkeersituaties. Noodzakelijk is dan ook, dat er regelmatig gerichte ac tiviteiten zijn van de politie met betrek king tot het verkeerstoezicht. Zo wer den er ook vorig jaar verkeerscontrole- acties georganiseerd. Daaronder vallen ook de alcoholcontrole-acties en de per radar uitgevoerde snelheidscontroles. Onderdeel van dit verkeerstoezicht door de politie vormt ook de dagelijkse zorg voor de vlotte verkeersafwikkeling bij de hefbrug. Vanuit het brugwach- tershuisje wordt het verkeer dagelijks (uitgezonderd de zaterdag en zondag) in de gaten gehouden en zonodig bijge regeld en wel van 16.00 tot 18.00 uur. Het vaak drukke verkeersbeeld in de gemeente Waddinxveen maakt het noodzakelijk, dat eriijdens het aan- en uitgaan van de scholen aandacht wordt besteed aan de veiligheid van de scho lieren. Uiteraard kan de politie niet op al die (oversteek)-punten aanwezig zijn. Daarom werd ook in het verslagjaar het oversteken van de scholieren ’’bevei ligd” door verkeersbrigadiers, be staande uit zowel schoolkinderen (6e klassers) als volwassenen (moederbri- gades). Noodzakelijk is echter, dat door de po litie regelmatig toezicht bij de verkeers brigadiers wordt gehouden om het ge ven van aanwijzingen, alsmede de weg gebruikers waar nodig er attent op te maken, dat de aanwijzingen van de ver keersbrigadiers gehoorzaamd moeten worden. Het is daarom reeds nu zover dat iedereen een beroep kan doen op deze kruidensortering voor keuken gebruik. In de tuin zijn diverse ge zaaide en geplante (vaste en winter harde) kruiden, zoals bieslook, peter selie, selderie, kervel, thijm, zuring en maggi. Van dille en mosterd zijn de bladen reeds groot genoeg, maar er zijn nog geen zaden. Het aanwezi ge personeel zal U op verzoek de hel pende hand bieden. De stadskwekerij is voor dit doel op werkdagen geo pend van tien tot twaalf uur ’s och tends. Niets is natuurlijk minder waar, maar de politiemensen van het bureau aan de Kerkweg-Oost blikken of blozen er niet van in het officiële verslag van de gang van zaken in 1979 melding te maken van de "Savage Skulls" en de Bolhuizen-club. Helaas hebben adju dant M. W. Blom en zijn medewer kers verzuimd de lezer van het jaar boek '79 een vertaling aan te bieden van de "Savage Skulls". Daarom »■■•-< >4 hopelijk ook zijn, dat de politie meer informatie ontvangt. Voorts komen er bij de politie meer za ken waar men voorheen niet mee ge confronteerd werd, omdat de mensen het niet de moeite vonden ermee naar het politiebureau te komen. Nu rijdt of loopt die politieman er toch, dus De ploegleden kunnen nu in hun wijk ook meer aandacht besteden aan zaken die weliswaar niet zo urgent zijn, maar voor de betrokken wijkbewoners erg belangrijk, vaak gevoelig, kunnen zijn. Er zijn veel ’’overlast-veroorzakende- situaties”, waar men tijdens een assi stentiesurveillance met een politieauto niet aan toe komt. Nu is daar tijdens de wijkdiensten wel gelegenheid voor. De wijkteams functioneren als zodanig nog niet dagelijks maar wel vrij regel matig. "Of een dagelijkse wijksurveil- lance haalbaar is in de nabije toekomst is moeilijk te zeggen. Dit zal mede af hangen van de personeelsbezetting/- uitbreiding in de groep”, aldus het jaar boek ’79 van de politie. Politiemensen tijdens speciale wijkdiensten in het winkelcentrum "de.Passage" Hulp bij aanrijdingen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 7