Met wie het WITTE PRIJZEN GOED EN GOEDKOOP! Geen speciale voorlichter Waddinxveense raadsleden hebben GAB nog meer heeft te maken Voorlichtings- brief van college WADDINXVEEN Het college van Burgemeester en Wethouders werkt aan een brief over het geven van voorlichting door de gemeente aan de inwoners. Dat heeft burgemeester mr. A. G. Smallenbroek gezegd in de laatst gehouden vergadering van de raadscommissie voor algemeen be stuurlijke zaken, waarvan alle fractievoorzitters lid zijn. Er komt dan ook geen voorlichtingsnota, waarom al jarenlang meerdere malen door raad sleden is gevraagd. hoge pet op van voorlichting Oliebollen- kraam is er weer eind december Tevredenheid alom: B. en W. tegen autopuzzelrit van H.M. Smit Omdat we zo ’n hekel hebben aan We voldoen al grotendeels aan de wet’ DE 30-STE GOVEKA IN GOUDA eurohome verzorging en ontwerp Zijde 36 - Boskoop tel. 01727-4550 r 1. 203 186 63 3. 14 13 30 35 47 10 15 15 186 82 I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 JULI 1980 mening is dat hem niet terecht in- H. P. Barth D 66). toegedaan. werkt prima en kan misschien op enke- mr. Smallen broek als zijn mening. ma is voor iedereen en gratis. achtte het verstrekken van informatie aan de pers alleen niet voldoende, maar hoe aan dit alles verder vorm moet 114 73 108 79 4. 5. een rommelige winkel duurt onze zomer-opruiming slechts enkele dagen. Wij hebben enkele modellen van ’’leolux”, "interlübke”, ”cor”, ’’stücker”, ’’gelder- land”, ’’mentis”, ”banz- bord”, ’’pas-toe”, die we echt kwijt willen. Bankcombinaties, twee-zits banken, wandkasten, een complete zweedse bedset (1-persoons), lampen, salontafels, etc. C. van ’t Hoog van het CDA). ”Wat de actieve voorlichting betreft zit Waddinxveen op het goede spoor” (F. H. de Ruijter van de VVD). ’’Waddinxveen loopt niet achter bij de democratisering” (M. Boeren van de PvdA). ”De passieve voorlichting in Wad dinxveen werkt goed en ten aanzien van de raadsleden is de informatiever strekking zeer goed” (H. P. Barth van D’66). Deze uitspraken zijn gedaan in de laatst gehouden vergadering van de raad scommissie voor algemeen bestuurlijke Zaken, waar uitvoerig is gesproken over de op 1 mei van dit jaar in werking ge- WADDINXVEEN Een zomer als die van 1980 doetje eerder be seffen dan anders dat over vier maanden Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten weer vaste voet op Waddinxveense bodem zullen zetten. Te meer nu het college van Burgemeester en Wethou ders al ruchtbaarheid heeft gege ven aan het besluit om aan de heer T. de Weerdt alvast vergun ning te verlenen voor een gebak kraam op de parkeerplaats nabij de hoek van de Juliana van Stol- berglaan en de kerkweg-Oost. De gebakkraam zal daar staan van zaterdag 13 tot en met woensdag 31 december. Dan weet u alvast dat u voor oliebollen, appelflap pen en al die andere overheerlijke zaken ook weer terecht kunt bij de gebakkraam van de heer Van de Weerdt. ken”, meende burgemeester mr. Smal- lenbroek en de gehele raadscommissie was dat volledig met hem eens. Een het nog niet zo slecht gesteld” (D. Uit- mening, die overigens door het beijerse van de SGP/HKV/GPV). Weekblad voor Waddinxveen niet ’’Waddinxveen voldoet reeds groten- wordt gedeeld, zoals uit concrete vra- Zo’n nota heeft volgens de burgemeester geen zin, omdat die slechts een theoretische beschouwing zal bevatten die nooit uitgevoerd wordt omdat Waddinxveen met 21.000 inwoners daarvoor te klein is. Met die visie kon den de commissieleden echter niet instemmen. Volgens de heer M. Boere (PvdA) is de voorlichtingsnota een zeer belan grijk stuk. ”Ik hecht hieraan grote waarde”. De heer F. H. de Ruijter (VVD) herinnerde eraan dat er om deze nota al jarenlang wordt gevraagd. ”De voorlichtingsnota is niet overbodig”, oordeelde de heer H. P. Barth (D’66). Ing. C. van ’t Hoog (CDA) noemde een gemeentelijke voorlichtingsnota de aangewezen weg om duidelijk te maken hoe de nieuwe wetgeving plaatselijk wordt uitgewerkt en uitgevoerd. Ook de informatievetstrek- king naar de burger alsmede het voorlichten over zijn rechten en plichten moet hierin volgens hem aan de orde komen. zich een goede zaak, doch er moet een zekere grens zijn. ”Te veel inspraak veroorzaakt een onbestuurbare situa tie. Het is onmogelijk het een ieder naar de zin te maken”, aldus de heer Uitbeijerse, die zich wel de vraag stelde waar passieve informatie eindigt en waar actieve informatie begint. Hij voegde er aan toe dat met het geven van informatie heel wat werk is ge moeid. Ing. C. van ’t Hoog (CDA) stelde vast dat openbaarheid regel is en besloten heid uitzondering. Volgens hem schept de nieuwe wetgeving waarborgen voor de burger en verplichtingen voor de ge meente. ’’Belangrijk is de uitwerking van met name de informatieplicht. Het verstrekken van informatie aan de pers behoeft niet te leiden tot goede infor matie”, zei de christen-democraat, die het gemeentebestuur zelf verantwoor delijk noemde voor de verstrekte infor matie, hetgeen betekent dat de ge meente zelf stukken moet schrijven en in gekochte ruimte in kranten moet Mr. A. G. Smallenbroek WADDINXVEEN Waddinxveen heeft geen speciale voorlichting sambtenaar nodig. Die mening bleef burgemeester mr. A. G. Smallen broek, mede op ambtelijk advies, volhouden in de laatst gehouden verga dering van de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken. ’’Voor lichtingsambtenaren zijn journalisten die te weinig weten van de proble matiek”, zei onze eerste burger tot de verzamelde fractievoorzitters. Ing. C. van ’t Hoog (CDA) was het eens met mr. Smallenbroek dat Wad dinxveen voorlopig nog geen voorlichtingsambtenaar nodig heeft ”De noodzaak moet eerst blijken”. Daarentegen bleef de heer Barth (D’66) van mening dat een voorlichtingsambtenaar of -dienst noodzakelijk was. De heer D. Uitbeijerse (SGP/HKV/GPV) zei eveneens aan een voorlich tingsambtenaar te denken, omdat er bij het geven van informatie heel wat werkzaamheden om de hoek komen kijken. Tevens kan het aantal be roepszaken stijgen indien iemand van formatie is geweigerd. Met de visie dat er in Waddinxveen nog geen voorlichtingsambtenaar be hoeft te worden aangesteld toonde zich ook VVD-fractievoorzitter F. H. de Ruijter eens. Voor de plaatselijke liberalen een opmerkelijk standpunt, omdat zich in het verleden bij herhaling sterk hebben gemaakt voor het beter uitvoeren van de gemeentelijke voorlichtingstaak. WADDINXVEEN De fractievoorzitters van CDA, PvdA, SGP/HK V/GPV, VVD en D’66 in de Waddinxveense gemeenteraad hebben zon der uitzondering een hoge pet op van het plaatselijk voorlichtingsbeleid, de ’’portefeuille” van burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. Trouwens, ook het voltallige college van Burgemeester en Wethouders deelt die mening van harte. ”De voorlichting in Waddinxveen zal niet veel anders geregeld kunnen worden dan thans gebeurt. Er kan wel iets verbeterd worden, maar niet veel”, oordeelde onze eerste burger zelfs. In zijn kielzog maakten de fractievoor zitters deze opmerkingen: ”Met de inspraak in Waddinxveen is WADDINXVEEN De heer H. M. Smit (Wingerd 534) heeft van het col lege van Burgemeester en Wethouders nul op rekest gekregen voor wat betreft een positieve houding ten aanzien van een autozpuzzelrit. B. en W. hebben dezer dagen besloten geen positief advies uit te brengen aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inzake de door de heer Smit gevraagde ontheffing met be trekking tot een puzzelrit op vrijdag 26 september. Het bekritiseerde standpunt van B. en W. kwam ook al in mei van dit jaar aan de orde naar aanleiding van de Hemel- vaartsrit 1980 van de Waddinxveense autoclub ”De Gouwe Rijders”. Naar mening van het college zijn autopuzzel- ritten onnodige energieverspillers, be zorgen ze omwonenden overlast en be vorderen ze allerminst de verkeersveiligheid. die overigens door Weekblad voor Waddinxveen wordt gedeeld, zoals uit concrete deels aan de nieuwe wetgeving” (Ing. gen tijdens diverse commissievergade- ringen, uit in het verleden aan het col lege van B. en W. en laatst nog aan de voorzitter van de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroep- schriften gestuurde brieven en uit ge- sprekken met individuele leden van het college van Burgemeester en Wethou ders meerdere malen duidelijk is geble ken. Maar niet gehinderd door enige kennis over de opvattingen van pers en publiek terzake zijn de gemeeteraadsle- den kennelijk een andere opvatting PRAKTIJK Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek gaf in de raadscommissie voor alge meen bestuurlijke zaken als zijn mening dat de inspraak in Wad dinxveen een heel duidelijk gevestigde praktijk is, terwijl het "horen” van plaatsgenoten steeds vaker voorkomt. In deze zaken zal geen verandering ko men, echter de voorlichting in dit Gou- wedorp zal niet veel anders geregeld kunnen worden dan nu gebeurt. ”Er kan wel iets verbeterd worden, doch niet veel. Een informatieblad moet minstens eens per veertien dagen of WADD1NXVEEN/GOUDA Maan- eens per maand verschijnen. Hier zijn delijks publiceert het Weekblad voor in Waddinxveen geen mogelijkheden Waddinxveen de cijfers van het Gewe- voor, deze vorm van informatievers- stelijk Arbeidsbureau in Gouda over de trekking werkt niet. De voorlichting werkloosheid in Waddinxveen. Vorige werkt prima en kan misschien op enke- Week berichtten we dat erin juni bij het le punten iets verbeterd worden gaf q^b 121 werkloze Waddinxveners stonden ingeschreven: 64 mannen en 57 vrouwen. In totaal zochten in de Goudse streek vorige maand 1012 man nen en 588 vrouwen werk. Voor het eerst heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau nu ook een overzicht gegeven van het aantal personen dat wel bij het arbeidsbureau (Gouda en Woerden samen) staat ingeschreven, maardat niet in het cijfer van de regio nale en plaatselijke is meegeteld. Het gaat hier om in totaal 682 mannen en 608 vrouwen, een groep waarvan de omvang niet aan geregelde verandering onderhevig is en die duidelijk maakt dat het aantal cliënt met wie het ar beidsbureau bemoeienissen heeft aan zienlijk groter is dan uit het maande lijkse cijfer van het aantal werklozen blijkt. Dit is die lijst ’’overige werkzoeken den” in juni 1980: ingeschrevenen die zich aanbieden voor MANNEN VROUWEN parttime arbeid (25 uur) 17 2. tijdelijke niet beschikbare ingeschrevenen, vanwege het volgen van een opleiding, wachtend op adviezen, ziekte, e.d toekomstige werklozen, en zij die met werkloosheid bedreigd worden positieverbeteraars zij die nog een werkkring wensen naast hun huidige 6. zij die tijdelijk werkzaam zijn op Aanvullende Werken of op een Sociale Werkplaats, althans voor zover bemiddelbaar naar het vrije bedrijf of de overheid 7. zij die aangewezen zijn op permanente plaatsing bij een sociale werkplaats 8. zij die uitsluitend zijn ingeschreven in verband met de toepassing van de arbeids- voorzieningsmaatregel 9. zij die niet bemiddelbaar zijn naar het vrije bedrijf of de overheid, in verband met blijvende arbeidsongeschiktheid, een getroffen afvloeiingsregeling en dergelijke het zelf schrijven van stukken voor de Zéér bijzonder is de provinciale geiten pers hetgeen een belasting voor het ambtelijk apparaat betekent”, vond de heer Boere, die meende dat Wad- huis worden op dinsdag ook de prijzen dinxveen misschien weer eens kan be- uitgereikt voor kazen (o.a. geitenkaas), ginnen met het heruitgeven van een in- die tijdens de op dinsdag 12 augustus te formatieblad. houden keuring op kwaliteit en smaak Het geven van actieve voorlichting zijn beoordeeld. Eveneens op 13 augu- door de gemeente noemde de heer H. stus zullen achter de Goudse Waag spe- P. Barth (D’66) een essentiële zaak. Hij len voor en door de GoVeKa jongeren -1-- u_. --worden georganiseerd. In de dichtbij gelegen Agnietenkapel is een tentoon stelling over dierengezondheidszorg in worden gegeven is een punt van nadere gericht. Speciaal voor deze gelegenheid studie. Volgens hem kan de instelling zal het sfeervolle restaurant Juliën, ge- secretarie-afdeling voorlich- legen aan de Hoge Gouwe 23 (2 minu ten lopen van de Markt) voor de bezoe kers aan de GoVeKa tussen 11.30 en 14.00 uur open zijn. Toegang tot alle WADD1NXVEEN/GOUDA In publiceren. Gouda vindt op woensdag 13 augustus voorde dertigste keerde Goudse Vee- INIORMATIEBLAD en Kaastentoonstelling (GoVeKa) PvdA-fractievoorzitter M. Boere gaf plaats. Dit gebeuren wordt van 09.00 aan dat indien de informatieverstrek- tot 12.30 uur op Gouda’s fraaie markt king in handen van journalisten wordt gehouden. Het GoVeKa-programm gelegd er dan afgéwacht moet worden omvat een keuring van 150 runderen hoe het er weer uitkomt. ’’Blijft over (o.a. koeien, schapen, paarden enz). keuring, een bezoek zeker waard. In de Burgerhal van het Goudse stad- van een secretarie-afdeling voorlich- legen aan ae i-ioge uouwe zj (z minu- ting een ontlasting betekenen voor de ten lopen van de Markt) voor de bezoe- topambtenaren. Nieuwe inwoners zou- kers aan de GoVeKa tussen 11.30 en den uitgenodigd kunnen worden voor 14.00 uur open zijn. Toegang tot alle een informatie-avond over het gemeen- onderdelen van het GoVeKa-program- lelijk beleid. ma is voor iedereen en gratis. uitgereikt voor kazen (o.a. geitenkaas), houden keuring op kwaliteit en smaak GRENS Zaken, waar uitvoerig is gesproken Naar de mening van de heer D. Uitbei- treden Wet Openbaarheid van Bestuur jerse (SGP/HKV/GiPV) is inspraak op (WOB). Deze wet draagt er toe bij de doorzichtigheid van het ambtelijk han delen te vergroten en de burgers de ge legenheid te bieden meer inzicht te ver krijgen in de wijze waarop besluiten worden voorbereid en uitgevoerd. De wet voegt een nieuwe plicht tot het ver schaffen van informatie toe aan dat gene wat al uit het oogpunt van een goede en democratische bestuurs voering verricht wordt. De burger krijgt een nieuw recht, namelijk om kennis te nemen van informatie waaro ver de overheid (dus zowel het rijk, de provincie als de gemeente) beschikt. Iedereen kan bij een Nederlands over heidsorgaan om informatie vragen die in documenten is opgenomen. ’Waddinxveen voldoet reeds aan een groot aantal nu wettelijk geregelde za- r

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 11