Duurdere kabel tv aan de orde in august us-raad I Vrijstelling A. C. van Dijk Bij S.C. J.van Tol hangen generaties pausen ingelijst aan muur werkkamer Kirkos BV VOLOP KWALITEIT! S.C.J. van Tol publiceerde vier boekjes Bewoner Middelburgseweg al vijftig jaar verdiept in streekhistorie Sj. Noteboom: Fotowedstrijd geeft kans op wintersport rii De Waddinxvener S. C. J. van Tol (79) van de Middelburgseweg 10. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Cees WADDINXVEEN Het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders om de CAI-tarieven in Waddinxveen te verhogen zal aan WADDINXVEEN Hij houdt zich al meer dan vijftig jaar inten sief bezig met de historie van onze streek. Schreef enkele boekjes over het verleden van de Reeuwijkse en Sluipwijkse Plassen, het Boskoopse parochieleven, de gemeente Bos koop en de gemeente Reeuwijk. Het gaat hier om de 79-jarige S. C. J. van Tol, kweker en historie-als- hobby-beoefenaar. Wonend aan de Middelburgseweg 10. sa- ïïïïïWWI lenties en zo Moetje zo’n maanda- de orde worden gesteld in de gemeenteraadsvergadering van woensda- erg rekening WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 JULI 1980 Bakker). een moet hoe verdorven onze natie mo menteel is. Via ’’linkse studenten” en van den drie redenen: In de eerste plaats wordt - om de voortschrijdende inflatie te kunnen opvangen - de voorkeur ge geven aan een regelmatige en beperkte HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! van Colijn hadden we bittere armoe. Ja, en ’40-’45 natuurlijk, dat was ook een moffen hier over de vloer! Maar nu, nu d’r zin in! overbodig zou worden, terwijl de af- g van de Waddinxveense kabel-tv over 16 jaar is uitgesmeerd, ’’daarom achten wij het noodzakelijk de reserve op peil te houden”, aldus het college van B.en W. tot de raad toen. ten lezen!” - Hoezo? S. C. J. van Tol: ”Die Nederlandse kranten vertellen je alleen wat ze wil len. Hartstikke eenzijdig! En dat is met radio en t.v. ook zo, allemaal zo links als de pest! Echt wereldnieuws geven ze niet. Maar wel veel over protestac ties en zo. We hebben in het buitenland een rót-naam: links en eenzijdig!” - Dus u leest absoluut geen Nederlandse kranten? S. C. J. van Tol: ’’Alleen Rijn en Gouwe. Die is dan zogenaamd een be- ”Na de lagere school moest ik meteen is er niet meer! Indië met 80 miljoen in de tuin in. geld verdienen. Het was een armoedige tijd. De HBS was er toen al leen voor de rijkelui!” De ”studie-zin” dinxveen geen nieuws komt, blijft Lan- geraar óók maar liggen De heer Van Tol heeft overigens geen opleiding gevolgd wat betreft archievenkennis en geschiedenis. WADDINXVEEN De heer A. C. van Dijk mag in het perceel Noor- deinde 97 zuivelprodukten opslaan ten behoeve van zijn ambulante handel. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft dit besloten door vrijstel ling te verlenen tot wederopzegging van de verbodsbepaling in het bestem mingsplan "Plan in hoofdzaak West” voor zover het natuurlijk de opslag van tweede plaats zal de begroting 1981 de lasten moeten opbrengen, die het ge volg zijn van de zich voortdurende ren- - --- - zeker niet Rome gehouden bisschoppensynode. ”Die synode is' een lachertje. Kijk eens, de paus wilde een einde maken aan de wanorde en het verval in Nederland. Maar die Willebrands en Alfrink heb ben valse voorlichting gegeven Rome, die willen de boel ondermijnen. En van die hele synodebrief heeft nie mand een letter uitgevoerd”. GIJSEN - En Gijsen dan? S. C. J. van Tol: ’’Alleen Gijsen voert alles uit. Die doet wat Rome doet!” WADD1NXVEEN/GOUDA Blij kens een wijziging in het handelsregi- ster van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland heeft Kirkos BV, Waddinxveen, een filiaal gevestigd aan de Vaillantlaan 584 te Den Haag. Handelsnaam: IJssalon- Snackbar Angelique. zijn we kwijt en Curacao binnenkort óók nog. Heel onze wereldmacht is weg. De die Van Tol als jongen al had verloo- Nederlandse scheepvaart is niets meer. chende zich echter niet; hij volgde nog En als je het nou internationaal bekijkt: cursussen sociologie ("Van de 36 kan didaten deden alleen de dochter van de toenmalige minister Alberse en ik exa men”) en staatsinrichting. ’’Maar door lezen ontwikkel je je ook goed”. KRANTEN - Wat leest u zoal? S. C. J. van Tol: ”Ik heb een geweldige boekenvoorraad. Lees goed Engels en ven in zijn sketch als oude Haagse heer, die mijmert over de vergane glorie van Nederland”. ”Het is allemaal zoveel minder geworden De heer Van Tol is inmiddels bij "De Bonkelaar” beland. ’’Zo’n Bonkelaar heeft tonnen en tonnen gekost, en nóg. Maar wie ko men er? Alleen maar linkse kunste naars en linkse actievoerders!” PLANNEN - Wat zijn uw plannen voor de toekomst? S. C. J. van Tol: ”Ik blijf gewoon door gaan. Eerst moet het boek over Wad dinxveen in orde komen. En dan ga ik mijn boek over Langeraar afwerken. Maar als ik niet zo op jaren was, was ik allang weggeweest”. - Hoe bedoelt u dat? S. C. J. van Tol: ”Wèg, naar het buiten land. De belastingen en heffingen hier, de bemoeizucht van allerlei instanties En die milieului krijgen ook overal WADDINXVEEN Foto Film Sjaak Noteboom BV in het win kelcentrum ”de Passage” houdt deze zomer de kleurenfotoweds- trijd Foto Bingo, die kans biedt op een gratis en kleurrijke winter sportvakantie. De Wad dinxveense fotograaf houdt deze wedstrijd samen met andere foto- handelaren en de foto- ontwikkelcentrale Tip Top Color BV uit Driebergen. Elke week, tussen 14 juli en 30 au gustus, worden waardebonnen van f 25.ter beschikking ge steld aan diegenen, die de ori gineelste, charmanste, ondeu gendste of grappigste kleurenfoto maakten in die week. Alle win naars van een waardebon dingen na 15 september nog eens mee naar een van de hoofdprijzen: Eerste prijs: Een wintersportva kantie voor 2 personen ter waarde van f 2.500,tweede en derde prijs: Een complete ski- uitrusting ter waarde van f 750,—. Iedere winnaar van een waardebon die inzendt voor deze wedstrijd ontvangt in ieder geval een bon voor een gratis vergro ting op het formaat 20 bij 25 cm. Een nieuw en lofwaardig initiatief van Foto Film Sjaak Noteboom BV en zijn collega’s omdat deel name jong en oud prikkelt tot het maken van betere foto’s en leidt tot een verdieping van het inhou delijke. Want dat er nog te vaak in het wilde weg ’’geschoten” wordt, zal elke vakhandelaar moeten en kunnen beamen. in Vooruitlopende op een eventuele ta riefsverhoging hebben de woningbouw verenigingen de meerprijs voor kabel- tv al in rekening gebracht. Volgens bur gemeester mr. Smallenbroek is dit juist. ”Zij moeten wijzigingen tijdig in de computer inbrengen, doch wanneer de verhoging niet doorgaat wordt het te veel in rekening gebrachte De heer Van Tol is steeds geëmotio- terugbetaald”. neerder gaan spreken. In het verlengde van zijn verhit betoog vragen wij: - ”U bent nu 79, en komt dus uit een geheel an- WADDINXVEEN Van de Waddinxvener S. C. J. van Tol verschenen: De droogmaking der Reeu- wijksche/Sluipwijksche Plassen; feiten en beschouwingen (1929); Honderd jaar parochieleven; historisch overzicht van de paro chie St. Johannes de doper Bos koop (1966); Zo was Boskoop (1969, in menwerking met C. Bulk/, Reeuwijk in het verleden (1977); In voorbereiding: een boek over de geschiedenis van Wad dinxveen en een boek over de ge schiedenis van Langeraar. Waddinxvener Van Tol woont in twee huisjes onder één kap. De voordeuren liggen in het midden. Daarnaast, aan weerszijden, ramen. Beide huisjes heb ben nummer 10, bezitten geen bel en ook geen romantische kloppers. Onze ker duwen we tegen de deuren, in de hoop dat ze, volgens gemoedelijk plat telands gebruik, open zijn. Integendeel. Brutaalweg tikken we nu maar op één van de vensters. Een vage gestalte ach ter in de kamer gebaart naar links. Terwijl we naïef weer voor de deur wachten wordt er nu op het andere raam geklopt en weer naar links gewe zen. Tenslotte vinden we achter het huis de heer Van Tol in een deurope ning: ”Kom d’r maar in”. Hij leidt ons via een bijkeuken en keuken naar bin nen. Het blijkt nu dat de twee huizen door broken zijn en thans één woning vor men. We nemen plaats in de huiska mer, gestoffeerd met grote en minder grote afbeeldingen van heiligen, die we niet allemaal kunnen identificeren. Van Tol, beweeglijk, met sprekende, wils krachtige ogen, is ”in werkplunje”. ”Ik kom net uit de tuin”. Ondanks zijn ge vorderde leeftijd brengt hij de hele dag door met werken ”in de tuin” achter zijn huis, ’s Avonds en in de weekein den leest en studeert hij. WERKKAMER Dat doet hij in de werkkamer van zijn huis, een knus, ietwat donker vertrek met erker. Daarin een groot bureau, bezaaid met paparassen. Veel ordners, boeken, papieren. En aan de wand: ge neraties ingelijste pausen, die devoot op ons neerzien. Hoe is hij eigenlijk, als niet-historicus, gekomen tot het uitp luizen van de streekgeschiedenis? S. C. J. van Tol: ”Nou moet ik effe heel ver teruggaan. Na de Eerste Werel doorlog was er een enorm gebrek aan grond bij de boeren. Ik heb toen mee geijverd voor droogmaking van de Reeuwijkse Plassen. We hebben een comité opgericht, waarvan ik secretaris werd. Maar van de tegenpartij, de zeil- liefhebbers uit Gouda, kwam een tege nactie. Het is toen een hele strijd ge worden. Beide partijen lieten een boekje drukken waarin hun visie ui teengezet werd. Die boekjes zijn zelfs S. C. J. van Tol: ’’Geen romans, nee terecht gekomen in de Tweede Kamer Ik ben ook op Duitse kranten geabon- en bij Provinciale Staten. De plassen- neerd. Want als je op de hoogte wil blij- liefhebbers hebben uiteindelijk gewon- ven, dan moetje geen Hollandse kran- nen Ja, en zo krijg je dan inte resse”. De heer Van Tol vertelt dat hij tijdens zijn onderzoek gemerkt had dat het ar chief van Reeuwijk ongeordend was, ”een rotzooi”. Toen al dacht hij: Reeu wijk zou een geschiedenis moeten heb ben. Jaren later, in 1977, kréég Reeu wijk zijn geschiedenis-in-boekvorm, ge schreven door S. C. J. van Tol. Óver het Reeuwijkse archief deelt Van Tol mede: ’’Reeuwijk had in feite geen ar chief. De burgemeester had destijds alle stukken bij hem in huis. Toen hij stierf, is men op zoek gegaan naar do- etje rechts! Maar óók eenzijdig. Maar cumenten. Die lagen allemaal opgesta- je kunt er niet buiten wat betreft adver- peld in zo’n groot ouderwets kabinet! t DRIE REDENEN Voor de verhoging van het CAI-tarief dere tijd dan deze. Wat is de ingrijpendste hadden B. en W. twee maanden gele- donderwijzer uit Gouda had dat ge- periode in uw leven geweest? En hoe vindt schreven. Ik heb daar veel gegevens u 't nu? uitgehaald”. S. C. J. van Tol: ”De ingrijpendste pe- Een manuscript over Van Tol’s geboor- riode in mijn leven dat was de oor- teplaats Langeraar ligt ook al min of log van 14-’18. Armoe toen! Wie geld tariefsverhoging boven de schoksge- meer klaar. Zolang er echter uit Wad- had, had eten. Ook tijdens het bewind wijze aanpassing van de tarieven, in de wordt er nog één Nederlander op een flinke functie gezet? Alleen Luns nog maarNederland gaat naar de bliksem - Legt u dat eens uit. S. C. J. van Tol: ”ln moreel opzicht zijn we helemaal vervallen. Het is nu éne grote bende. Neem nou die jeugd- nozems met hun motors. En in je hui zen ben je ook niet meer veilig. Daa-om hebben we de huisdeur voor Frans. En verder Esperanto, dat heb ik goed gesloten. En dat komt vooral door aardig onder de duim. Ik zit namelijk in die rotte zigeuners de Esperantistenorganisatie”. Meent u da(? - Maar wat leest u? Kranten, tijdschriften, s c j van To|. ”Man die roven en romans? stelen! Ze bellen vóóraan en komen in tussen achter binnen. En dan nemen ze verschrikkelijke ellende. Al die je hele boel mee. De politie kan het ge- Li2. woon allemaal niet meer aan. Als ze in is het hopeloos. Hó-pe-lóós! Nederland grijpen, krijgen ze last in de pers. Maak L ...-.r! maar eens een praatje met een politie- woners hebben we verloren. Suriname ambtenaar, die kan je genoeg vertellen. In Amicitia, daar is het laatst ook nog zo’n vreselijke bende geweest. En dat komt allemaal doordat er geen gezag meer is, geen opvoeding. Wat er tegen woordig op de scholen geleerd wordt, is pèt!” De neerslachtige woordenstroom is haast niet te stuiten. We moeten onwil lekeurig denken aan Ton van Duinho- zuivelprodukten betreft. men er enorme stofwolken naar buiten, de motten hadden de paparassen opge vreten! Het hele archief was naar de bliksem. Later heeft de districtsarchi- varis van Woerden het in Reeuwijk aanwezige materiaal geordend. En zó is het archief ingericht. Die archivaris en de burgemeester hebben mijn uitgave de ’’communistische universiteit” ’’Reeuwijk in het verleden” erg Nijmegen komen we op de in januari te gekomen. Burgemeester gestimuleerd. WADDINXVEEN De heer Van Tol heeft inmiddels ook Waddinxveen onder handen genomen. In klad ligt het manuscript over de hi storie van Waddinxveen klaar. En daar lijkt het voorlopig bij te blijven ”De drukker liet het manuscript maar lig gen. Toen heb ik met de burgemeester overlegd en hem enkele andere boekjes ter inzage gegeven zodat ie een idee kon krijgen. Ik heb echter tot nu toe nog steeds niets gehoord. Ik weet nog niet waar ik aan toe ben - Wordt uw boekje de eerste historie van Waddinxveen? S. C. J. van Tol: ”Nee, er was al een klein beknopt boekje over. Een hoof de agenda af omdat er in de commissies schrijving niet juiste (technische)informatie zou zijn verstrekt. Maar toen ze de deur opendeden, kwa- geditie zien. Alles sportTwéé pagina’s gavond 27 augustus. Dat hebben Ben W. meegedeeld. Zoals u weet is het voorstel van het col lege om het kijken en luisteren via de De heer Van Tol houdt opgewonden Centrale Antenne-Inrichting (CAI) met btw) per maand te verhogen tot f 9,90 de laatste - plaats is het niet ondenk- (was f 9,68) niet in de voorlaatste ge meenteraadsvergadering aan de orde mr. i Smallenbroek voerde dit punt toen van gewoon nieuws, maar vraag niet hoé! Het Nederlandse publiek wordt echt dom gehouden”-. lange monoloog waaruit blijken ingang van 1 juli met 22 cent (inclusief testijgingen en in de derde baar dat technische ontwikkelingen in de komende jaren van zodanige aard A. G. zijn dat de Centrale Antenne-Inrichting

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 9