de I Rondom hefbrug I Foto-Bingo PW foto “film sjaak noteboom Terugblik Win f25, met de Reym BV (2) Reym BV (1) Pastoor zag Abraham Wadde ALTIJD VERS! een publicatie van de Gemeente Waddinxveen Gemeentelijke bekendmaking SS w WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 23 JULI 1980 r CZ v/Z 4. 4 C- 4 r <_/CZr L44 K C CZ V 4 14/ 4^ r 4 4 'Vis! Hl V r 4 4-4144 41V CZ LZ 44 1 4V- <Z 4Z 4» r 4 xx XX j 9 9/~~\ I woningbouw. In de loop van 1979 werd het seerd. In januari 1977 hebben de bedrij- dedelingenblad Ontmoeting Pastoor P. M. Olsthoorn naast "Vader Abraham”. T N Er is elke week een trekking waarbij een aantal prijzen van 25,vallen. Gemeente en de Bouwcombinatie kan er toe leiden dat op betrekkelijk korte ter mijn met de bouw een aanvang kan wor- koper kan worden ontwikkeld. Daardoor tatieverordening wil de Bouwcombinatie dan ook in de toekomst een exploitatieo- U levert gewoon een leuke of originele kleurenfoto bij ons in en wie weet? MISSCHIEN HEEFT U EEN PRIJS!!! Onlangs meldden we het trotse bericht van het Waddinxveense bouwbedrijf Reym BV (Dorpstraat), dat van de gemeente Spijkenisse opdracht heeft gekregen voor bestaat uit twee middelgrote bouwonder- gen die ieder voor zich in de afge lopen jaren in met name west- en midden- Nederland vele bouwplannen in de woning- en utiliteitsbouw hebben gereali- "Lang zal hij leven” ten gehore gebracht, en zoals u op de foto kunt zien had zich een onverwachte gast reeds in de pastorie genesteld. In verband met het eeuwgeest van de St. Victorkerk staan de volgende gebeurte nissen op het programma: van de St. Victorkerk aan de Zuidkade zal Zaterdag 16 augustus: Fancy Fair op het St. Victorkerkplein. Vrijdag 19 september: Bejaardenavond in Anne Frank-centrum. SPREEKUREN HET SPREEKUUR VAN DE BURGEMEESTER OP VRIJ DAGMORGEN VAN 10.00 TOT 12.00 UUR WORDT l.V.M. VAKANTIE WAARGENOMEN DOOR DE LOCO- BURGEMEESTER, DE HEER A. H. VAN GENT. SPREEKUUR WETHOUDER MEVR. L. M. OOSTER- BROEK-WAAGMEESTER: vrijdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. SPREEKUUR MEVR. G. G. PELLICAAN-JAGER, MAATSCHAPPELIJK WERKSTER REGIONALE 1ND1- CATIECOMMISSIE BEJAARDENOORDEN; woensdag morgen van 9.30 lot 11.30 uur. die ten goede komen aan de lokale ge meenschap. In dit geval zal, zoals werd opgemerkt, een samenwerking leiden tot een snel en goedkoop realiseren van het bestemmingsplan Zuidplas, waardoor de huur- en koopprijzen van de te bouwen wo- waarschrift leverde geen positief resul- ningen worden gedrukt. de bouw van 319 woningen. Een opvallend !aat °P- Ter voorbereiding van die zitting met de geen exploitatieovereenkomst raadsleden W. L. M. Kruijk (CDA, voor zitter), H. van Ek (PvdA), ir. T. Drost (SGP/HKV/GPV), H. P. Barth (D’66) en Deze prijswinnaars dingen mee naar de hoofdprijs n.l. een wintersportvakantie voor 2 personen of een complete ski-uitrusting. Passage 47 - Waddinxveen - Tel. 01828-2477 Zondag 6 Juli 1980 vierde pastoor P. M. Olsthoorn van de rooms-kaiholieke St. Victorparochie zijn 50e verjaardag en heeft dus nu ook Abraham gezien. Voor de pastoor (geboren in 1930, gewijd in 1956) is dat niet onopgemerkt voorbij ge gaan in het jaar dat het 100-jarig bestaan voor eigen rekening, maar brengt ook aan- lisering zienlijk minder risico’s met zich. Door de risico’s verbonden aan het bouwen voor ei gen rekening heeft het bouwbedrijf vorig drage leveren aan de realisering van het jaar een verlies geleden van f 2,55 mil- plan. Een samenwerkingsvorm tussen de joen (circa f 40 per aandeel), omdat men ---J~ D~ door het instorten van de woningmarkt de huizenvoorraad niet kwijt raakt. De huizenvoorraad is nog steeds niet ge heel verkocht, ook al ligt men iets voor op de planning voor de verkoop van 50 a 60 Nu in Waddinxveen een geslaagde serie I kamermuziekconcerten in de raadzaal van j het gemeentehuis achter de rug heeft, i is het wel aardig even terug te gaan i naar de vergadering van de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd van 3 december 1979 waarin werd gesproken over het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 4.500,door de gemeenteraad ten be hoeve van een serie kamermuziekconcer ten. W. G. van Baarle prees in die commissie het initiatief van de gemeente om na een aantal mislukte pogingen door de werk groep "De Spintol" van de Stichting Jeugd- en jongerencentrum Waddinxveen zelf het een en ander te organiseren, maar merkte daarbij op kamermuziek een moeilijk genre te vinden. Hij vroeg zich dan ook af of het initiatief kans van slagen zal hebben. Voorzitter A. H. van Gent (PvdAkon wat dat betreft natuurlijk geen garantie geven, maar - zo zei hij - het weinige dat in het verleden is georganiseerd, bleek redelijk bezocht te worden. Toevallig is onlangs ook in het bestuur van de muziekschool over deze zaak een discussie gevoerd, waaruit bleek dat veel enthousiasme voor een initiatief tot het organiseren van con certen bestond. Hij was van oordeel dat wanneer enkele 10-tallen bezoekers aan wezig zullen zijn, het experiment als ge slaagd kan worden beschouwd. De heer C. Dijkshoorn CDAmerkte op nog nooit van "De Spintol" te hebben ge hoord. Overigens juichte hij het initiatief van de gemeente toe en beschouwde hij dat als een aardige start, waarvan hij hoopte dat het succesvol zal blijken te zijn. Hij was er verheugd over dat de concerten van het Rijnlands Orkest blijven bestaan. De heer W. G. van Baarle dacht dat de on bekendheid met "De Spintol" duidt op een gebrek aan communicatie. Hij wilde overigens op iets heel anders wijzen, n.l. op de huiver die bij een deel van de Wad dinxveense bevolking voor De Bonkelaar bestaat. Naar zijn gevoelen zou best eens overwogen kunnen worden of "De Spin- tol" niet uit De Bonkelaar moet worden losgemaakt. Een spreiding van culturele activiteiten lijkt hem n.l. zeer belangrijk. Bovendien lijkt de toegang tot De Bonke laar hem op zichzelf al een drempel te zijn. Het is er sinister en niet uitnodigend. Voorzitter A. H. van Gent (PvdA) merkte op dat De Bonkelaar voor een ander doel is gebouwd dan waarvoor het nu wordt ge bruikt. Ook hij geeft toe dat de naam van De Bonkelaar doorwerkt in de activiteiten die in het gebouw worden georganiseerd. Dat is ook een reden waarom de gemeente meende zelf een initiatief te moeten ne men. Dat neemt niet weg dat er niettemin een vorm van samenwerking gevonden zou kunnen worden en dat daarmee ook De Bonkelaar geholpen kan zijn. Maar een verbetering van het beeld van De Bonkelaar vereist naar zijn oordeel een andere campagne. Bovendien vond hij het niet juist de organisatie van alle culte- rele activiteiten in handen van een be staande werkgroep te leggen. Hij had het gevoel dat de werkgroep toch een beperkte groep mensen bereikt. Het gaat de ge meente er om i lenden te benaderen. Hij dacht dat zij dat beter doel dan de werkgroep. Hij vond het derhalve ook een misvatting te stellen dat de gemeente niet meer mag doen dan subsidiëren worden gevierd. Na de heilige mis van 10 uur in dit kerkge bouw werd door de kerkbezoekers een bericht in deze tijd van bouwmalaise. Maar even opvallend is het dat de koers van het aandeel Vandervliet-Wernink - het concern waarvan Reym B V deel uitmaakt - op de Amsterdamse effectenbeurs na een hoogtepunt in januari van f 85,50 vorige week inzakte tot een laagtepnnt van f 40,Deze koers krabbelde overigens weer wat op, maar zo 'n koers weerspiegelt eigenlijk een groot wantrouwen en past niet bij een onderneming waarvan men kan twijfelen aan de overlevingskansen. Maar van dit alles is bij Vandervliet- Wernink beslist geen sprake. Over Vandervliet-Wernink en de Spijke- formatie 't woord aan Reym-Noorlander: nisse bouwopdracht van Reym BV schreef "De Bouwcombinatie Reym- de beursredacteur van het Algemeen Dag- Noor lander, gevestigd te Waddinxveen, blad eind vorige week het volgende: l "Die opdracht heeft de koers deze week nemingt wat gestimuleerd. Mede door deze op- - dracht is de onderneming goed van werk voorzien, vooral de belangrijke afdeling van accent verlegd van hei bouwen voor eigen ven tot samenwerking besloten voor wat zijn kerk Wadde, onze dorpstheo- rekening naar het bouwen in opdracht. Op betreft de realisering van een belangrijk loog’’ aan het woord te^ laten, ffffoeff dit moment is de hoeveelheid werk die gedeelte van de bebouwing in de Wijk i- - U ff ff~ ff V"" Vandervliet-Wernink heeft voor 80 pro- Zuidplas, met name met het oog op de theoloog ffe verkondigen heejt. cent in opdracht. Enkele jaren geleden continuïteit van de bedrijven op langere was dat nog 20 procent. Dat werken in op- termijn. dracht is minder winstgevend dan bouwen De Bouwcombinatie wil zich bifde rea- jvan< richten naar de wensen van de gemeente Waddinxveen en in goed overleg een bij- Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 iJ van deze woningen dit jaar. Daardoor zit voor woningwet-, premiekoop- en vrije het bedrijf nog op hoge rentelasten, maar sectorwoningen gedrukt worden. die nemen gelukkig geleidelijk af. In het De Bouwcombinatie heeft in het verle- grote project bij Spijkenisse, een vervol- den tevergeefs getracht met het College gopdracht op een project van 296 wonin- van Burgemeester en Wethouders tot gen, zit een zeer beperkt aantal woningen overleg te geraken omtrent een samenwer- voor de verkoop, zodat de risico’s hiermee kingsverband. De Bouwcombinatie is n.l. gering moeten worden geacht. van oordeel dat de exploitatieverordening Op niet al te lange termijn zijn van die in de gemeente Waddinxveen geldt ten Vandervliet-Wernink nog meer berichten doel heeft alle aspirant-bouwers, die over te verwachten over verworven opdrachten, maagdelijke bouwgrond beschikken, ge in de utiliteitsbouw is het bedrijf de laag- lijk te behandelen. Op basis van de exploi- ste inschrijver voor een groot project van -- de Universiteit van Amsterdam. De beslis sing over de gunning is evenwel nog niet vereenkomst met de gemeente sluiten. De genomen. Veel werk heeft men ook bij de Bouwcombinatie heeft zich dan ook bereid restauratie van onder meer de gebouwen verklaard aan de Gemeente over te dragen van de Tweede Kamer in Den Haag, de de gronden bestemd voor wegen, plant- Beijenkorf in Amsterdam en bij banken, soen e.d. Voorts heeft de Bouwcombinatie De vernieuwbouw in de woningsector doet kenbaar gemaakt om, zo de Gemeente dat men weinig aan, vooral omdat dit werk zou wensen, ook over te dragen de gron- door de grote arbeidsintensiteit voor de den waarop de woningwetwoningen ge- opdrachtgevers doorgaans te duur is. Met bouwd zullen gaan worden. De Bouwcom- verlies werk aannemen om het bedrijf binatie is overigens gaarne bereid ook als draaiende te houden gedurende enige tijd bouwer van de woningwetwoningen op te weigert de directie. Een bedrijf dat zo goed in het werk zit kan moeilijk in overlevingsgevaar komen, ook De Bouwcombinatie vraagt de Gemeen teraad terug te komen op haar besluit om aan te gaan. Het terugnemen van dat besluit brengt uiteraard nog geen verplichting voor de Gemeente met zich mee t.z.t. een F. H. de Ruijter VVDen de gemeen- dergelijke overeenkomst aan te gaan. Zo- teambtenaren C. AP. M. Loose en mr. lang echter niet is komen vast te staan dat D. C. F. de Munnik stelde de Amster- het niet tot de mogelijkheden behoort om, damse advocaat mr. N. S. J. Koeman na- wanneer de plannen voldoende uitgekri- mens de Bouwcombinatie Reym- stalliseerd zijn, tot een overeenkomst te Noorlander een toelichting op schrift (ge- komen, kan de Gemeenteraad niet komen volgd door een persbericht), waarin veel tot de beslissing om met de Bouwcom- duidelijk wordt van de bedoelingen in de binatie nimmer een exploitatieovereen- Zuidplaspolder van deze vennootschap on- komst te zullen aangaan der firma. Daarom geven we te uwer in- Een hobby van gemeenteleden is al sinds oeroude tijden: ’’domineetje ,„..v boetseren”. Dat niet allen deze kunst de bebouwing in de Zuidplas volledig beheersen, blijkt uit de mis- baksels die zij somtijds uit hun klei trekken. ‘‘Er zijn mensen, die een volle kerk op zondag vergelijken met een bios coopHeel terecht! Want ’’bios coop” heeft te maken met ’’kijk op leven!” Als een kerkdienst iets anders den gemaakt alsmede dat het plan goed- is dan dat, zal het een lege camera 1 -,i.i.-u r,-r__, obscura” zijn, die niets vastlegt, dan kunnen onder meer de kosten van kavels alleen de bezoekers. het bedriff binatie is overigens gaarne bereid ook als treden, wanneer de woningcorporaties dat wensen. Met het oog op de voortgang van de pla ai omdat de zaak niét óvergefinancierd is. nontwikkeling is de Bouwcombinatie in- Dit jaar mag men blij zijn als geen verlies middels doende om, in samenwerking met wordt geleden. Waarschijnlijk is achter een stedebouwkundig bureau en een team een beduidend kleiner verlies dan in 1979. van architecten, te komen tot een concept- Ook daarbij is de huidige koers vreemd uitwerkingsplan, op basis van het door de laag, zelfs als men rekening houdt met de Raad vastgestelde globale bestemmingsp- nogal grote omzetten van de laatste tijd. lan. De Bouwcombinatie wil met het tot Daarom is aan te nemen dat een grote stand brengen van een dergelijk uitwer- verkoper de koers drukt, zodat men goed- kingplan geenszins de taak van Burge- koper kan kopen. Als de koersdruk voorbij meester en Wethouders overnemen, doch is kan het aandeel gemakkelijk tot boven beoogt slechts op deze wijze een bijdrage de 60,oplopen". te leveren aan de gedachtenvorming om- Aldus tot zover het verhaal dat de beursre- trent de optimale stedebouwkundige en dacteur van het Algemeen Dagblad vast- architectonische structuur in de Zuidplas. knoopte aan die vreemd lage koers van Uiteraard zou de Bouwcombinatie het Vandervliet-Wernink, het concern waar- zeer op prijs stellen indien ook vertegen van het Waddinxveense bouwbedrijf Reym woordigers van de gemeente Waddinxveen B V een onderdeel is. reeds thans bij de ontwikkeling van het concept-uitwerkingsplan een bijdrage zou den leveren. Naar het oordeel van de Bouwcombina tie is het in deze situatie onjuist en op z 'n minst voorbarig, dat door de Gemeente raad wordt besloten om geen exploïtatieo- Reym Bouwontwikkeling BV vormt samen vereenkomst aan te gaan. De geldende maart 1970 geeft 5 weigeringsgronden voor de Gemeente om niet aan een exploi tatieovereenkomst mee te werken, geen van die vijf gronden is in dit geval van toe- met Noorlander Bouw BV de Bouwcom- exploitatieverordening, vastgesteld op 26 binatie Reym-Noorlander (een vennoot schap onder firma), die we kennen als de eigenaar van forse lappen grond in het g< klaan, waar het Waddinxveense gemeen- passing. Het is dan ook niet juist dat de men om met de Bouwcombinatie van haar kant zich steeds coöperatief heeft opge steld. Met genoegen heeft de Bouwcombinatie vernomen dat de Burgemeester van Wad- WADDINXVEEN De gereformeer de predikant ds. P. van den Berg heeft de gewoonte soms in het me- zijn kerk voorbeelden van hetgeen die ”do yes eigenaar van Jorse lappen grond in het ge bied tussen de Piasweg en de Beijerinc- tebestuur in deze jaren tachtig de nieuwe Gemeenteraad tot de uitspraak is geko- woonwijk "Zuidplas" (2.000 huizen voor --- d- -'-.~-■■■ 5.000 mensenwil bouwen. - Maar de gemeente voelt er niets voor met vooral andere belangstel- peym.^00rlander in zee te gaan en is dan ook druk bezig de grond goedschiks dan wel kwaadschiks (onteigening) in eigen dinxveen zich zeer recentelijk heeft uitge hand te krijgen. De gemeente wil niets van sproken voor een nauwe samenwerking een exploitatieovereenkomst met de bouw- tussen het Gemeentebestuur en het plaat- combinatie weten, zoals duidelijk is geble- selijke bedrijfsleven. Ook de Bouwcom- ken op 10 oktober 1979 toen het bestem- binatie is van oordeel dat alleen op deze mingsplan "Wijk Zuidplas" werd vastge- wijze resultaten geboekt kunnen worden, steld. De in Waddinxveen gevestigde bouwcom binatie heeft zich daartegen voorlopig te vergeefs verzet. Een bijvoorbeeld in de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroepschriften ingediend be-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 10