Waddinxveen Lezers schrijven Baggermachine baant zich weg door poldersloten kan trots zijn op De Bonkelaar Werk in opdracht De Gouw elanden vakantie gaar bouw J boekhandel1 veldwijk •air; WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 23 JULI 1980 gtó Na HET W EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. De heer J. van Leeuwen bij de hydraulische zuigarm van de baggermachine. Op de voorgrond is duidelijk de zuig- kop te zien met de messen. Achter Van Leeuwen de "operator" van de bagger-zuigmachine. Hier wordt na de bouwvakvakantie begonnen met de bouw van een nieuw wijkgebouw voor de Bomenwijk. (Foto: I f357.000.-. o Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom PASSAGE 53 - TEL. 2620 •3 1 s de zo <7 HET TEAM VAN DE BONKELAAR HENRY TEN ZIJTHOFF p/a BEUKENHOF 5 (Naschrift redactie: De hier en daar ontstane "opwinding” over het ge schrevene in het Weekblad voor Wad dinxveen van woensdag 2 juli ontgaat ons volkomen, zeker als het gaat om een weinig feitelijke en niet écht in formerende brief als bovenstaand. Onze berichtgeving was juist en zorg vuldig want die was gebaseerd op a) de laatste pagina in het jaarboek ’79 van de plaatselijke rijkspolitie, welke pagina de politiemensen graag onge publiceerd hadden gelaten, b) de op woensdag 11 juni gehouden openbare vergadering van de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken, c) de notulen van recente openbare ver gaderingen van het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd- en Jongeren centrum ’’Waddinxveen" en d) eigen waarnemingen). Zijn uitspraak over De Bonkelaar dat deze alleen bezocht wordt door ’’linkse kunstenaars en linkse actie voerders” moeten wij echter bestrij den. Voor het komende seizoen aug.-dec. 80) staan er weer een scala van veelzijdige aktiviteiten op het programma. Zo zullen er weer folk-, pop-, jazz- en filmaktiviteiten plaatsvinden. Voor kinderen zijn er ook tal van mogelijkheden, er zullen weer aller lei cursussen te volgen zijn en in de komende maanden starten er ook ak tiviteiten georganiseerd door de hier wonende buitenlanders, waarbij U van harte welkom bent. Er zullen thema-bijeenkomsten komen over bijv, de gemeentepolitiek, de ’’derde- wereld-problematiek”, enz. enz. Theater-liefhebbers kunnen hun hart ophalen bij bijv. Henk van Ulsen, het werktheater, etc. En ook de liefhebbers van klassieke muziek worden niet vergeten zo staan er bijv, uitvoeringen op het pro gramma welke gegeven worden door o.a. het Siperkov-ensemble, Noord- Hollandsch Philharmonisch orkest, Rijnlandsch Orkest. Hoe dan ook, het zou te ver voeren nu al het gehele programma te ver melden. Door bovenstaande voor beelden willen wij alleen aangeven dat De Bonkelaar wel degelijk voor IEDEREEN is, voor kinderen, vol wassenen, jongeren, buitenlanders, ja zelfs voor aktievoerders (zowel ’’links als rechts” mits ze de aktiviteiten houden binnen het raam van de door de stichting opgestelde doelstel lingen) Wij nemen de heer Van Tol zijn uit spraken over De Bonkelaar echter in het geheel niet kwalijk, alleen moe ten wij hieruit konkluderen dat de heer Van Tol de Bonkelaar nog nooit heeft bezocht. En dit vinden wij jam mer, juist voor een man die zich zo aktief en energiek bezig houdt met het opschrijven van de geschiedenis van onze gemeente. Wij zullen de heer Van Tol zo spoedig mogelijk ons totale programma voor het komende seizoen voorleggen en hem in de ge legenheid stellen een van onze aktivi teiten als onze gast bij te komen wo nen. Daarbij hopen wij dat de heer Van Tol, net als zovele andere bezoe kers, tot een andere mening zal ko men en nog vele jaren tot onze vaste bezoekers gerekend zal mogen wor den. Want één feit kan nietmand bestrij den: er zijn binnen onze regio maar weinig gemeenten in de grootte van Waddinxveen, waar men de beschik king heeft over een gebouw als De Bonkelaar, en waar zoveel te doen is voor zovele groepen mensen als juist binnen die De Bonkelaar het ge val is. Het team van ”De Bonkelaar”, een gebouw welk resulteert onder de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Waddinxveen”, heeft in haar werk plan voor 1980 als hoge prioriteit gesteld te werken aan het ’’verlagen van de drempel”, die De Bonkelaar (en naar onze mening niet terecht) voor veel Waddinxveners nog schijnt te hebben. De eerste helft van 1980 is alweer overschreden en ondanks dat we nu nog geen konklusies zul len trekken, verheugt het ons dat er duidelijke tekenen merkbaar zijn dat die ’’drempel” voor steeds meer Wad dinxveners al behoorlijk aan het ver dwijnen is. Dit is in de eerste plaats te danken aan de inzet van een grote groep vrij willigers en vrijwilligsters, die er ge zamenlijk voor zorgen dat er in Wad dinxveen voor iedereen ’’echt wel iets te doen is”. Ook artikelen in kranten dragen hier sterk toe bij. De laatste weken lezen wij echter artike len in kranten, die de indruk zouden kunnen wekken dat er nogal wat pro blemen plaats vinden binnen de mu ren van De Bonkelaar, met name met groepen jongeren. Dit is echter abso luut onjuist! Vrijwilligers en team werken er hard aan De Bonkelaar een ontmoetings plaats te laten zijn voor alle Waddinx veners. Daar waar we gaan bemerken dat er problemen zouden kunnen ko men, worden er direkt korrekties aangebracht in de aangeboden aktivi teiten (verleden seizoen is zoiets ge beurd binnen het jongerenwerk). Dit soort korrekties vinden echter niet plaats als er al iets fout gelopen is, maar juist op dié tijdstippen waar door we eventueel te verwachten problemen kunnen voorkomen. In een artikel in het ’’Weekblad voor Waddinxveen” van 2 juli jl. werden echter twee zaken door elkaar ge haald, nl. het ’’veelvuldige kontakt” met de politie en de ’’scenario’s op papier bij calamiteiten”. Deze twee zaken hebben namelijk niets met el kaar te maken. Het vermeldde over onze ’’scenario’s” wekte de indruk dat er binnen De Bonkelaar hele boekwerken zouden huizen, die voor elk klein voorkomend probleem richtlijnen aangeven voor een pas klare oplossing. Dit is natuurlijk niet het geval. Zoals overal gelden ook binnen De Bonkelaar een aantal gedragsregels waar bezoekers zich aan dienen te houden. En natuurlijk zijn er in grove lijnen richtlijnen aangegeven wat te doen, mocht een bezoeker zich eens niet aan die geldende gedragsregels houden. Dit vinden wij een vrij nor male zaak en in het belang van de bezoekers van de aktiviteiten welke binnen De Bonkelaar plaatsvinden. Het vermeldde ”in- en uitlopen dat het een lieve lust is” van ons in het politiebureau willen wij ook bestrij den. Als werkers binnen een sociaal- cultureel centrum is het van belang regelmatige kontakten te onderhou den met andere (overheids-)instan- ties. Zoals wij kontakten onderhouden met bijv, mensen op het gemeente huis, met medewerkers van Stich tingen zoals Rijn en Lek, Zuidplas, e.d., zo worden er ook kontakten onderhouden met de politie. Dit kontakt houdt niet meer of minder in dan een kort bezoek aan elkaar, met een gemiddelde van zo’n één maal per drie a vier weken. Het be houden van (een goede) relatie met andere (overheids-)instanties is voor ons van het grootste belang, zo ook met de politie. Tevens willen wij hierbij van de gele genheid gebruik maken een reaktie te geven op het interview dat het ’’Weekblad voor Waddinxveen” had en plaatste op 16 juli. jl. met de heer S.C.J. van Tol. Het is verheugend te mogen konstateren dat er binnen on ze gemeente mensen zijn die een gro te betrokkenheid voelen met plaats waarbinnen zij wonen ook de heer Van Tol. Vol verwachting en met grote interes se wachten wij een verschijnen van het boek over de geschiedenis van Waddinxveen van de heer Van Tol af. lijk omdat de machine iedere keer een stukje opschuift. Als deze lengte is verbruikt worden er stukken vaste pijp aangekoppeld en kan de machine zijn werk voortzetten. De heer Van Leeuwen, directeur van het loonbe drijf over de machine: ’Het probleem met de drassige veen bodems is dat je geen zware appara tuur kan gebruiken en daarom zijn we gaan zoeken naar een machine die zowel de losse slib kan opzui gen en tevens op moeilijk bereikba re plaatsen kan komen. Bij de baggerzuigmachine-fabriek ’De Hollandse IJssel werd een zuigarm en pomp geconstrueerd en daarmee zijn we aan het werk gegaan. We bouw den een complete machine die in de praktijk erg goed blijkt te vol doen. Ik schat zelfs dat het twee tot driemaal goedkoper is dan met de conventionele systemen’, zegt Van Leeuwen. De kosten van de machine bedroegen ongeveer 3 ton. In maart is begonnen met de bouw van de baggermachine en zo’n twee weken geleden kon deze in gebruik gesteld worden. Momenteel is men bezig een stuk land van 2 ha op te spuiten. Hiervoor moest echter nog wel wat gebeuren. Om het water met de slib niet direct van het land te la ten lopen, moest een wal om het stuk land gelegd worden. Het slibwater kan bezinken, waarna het overtollige water via een opening in de wal weer de sloten inloopt. Op deze manier hoopt men tegen het eind van het jaar ongeveer 20.000 ku bieke meter grond gewonnen te heb ben. De machine opereert in brede sloten, die onbereikbaar zijn voor kraanma- chines. Grond aanvoeren per vracht auto behoort eveneens tot een van de onmogelijkheden. De enige manier is de aanvoer van grond per schuit, maar dat kan aardig in de papieren lopen. Het baggeren met een kraan- machine geeft echter problemen op zich. Baggert men op deze manier, dan wordt alleen de ’vaste’ bagger uit de sloten gehaald, terwijl de soms meter-dikke ’losse’ slib blijft liggen. De grijparm van een dergelijke machi ne kan geen losse slib omhooghalen. Met de mini-baggerzuigmachine is dit probleem achterhaald. Het zuigt de met water vermengde sliblaag op en spuwt deze honderden meters verder op een depót weer uit, als een reus achtige stofzuiger. Het principe is betrekkelijk eenvou dig. In de rechthoekige metalen bak, die wordt voortbewogen door een lier en over de bodem van de sloot rijdt, zit een krachtige pomp die het slib of de bagger opzuigt. Aan de voorzijde van de bak is een zuigarm bevestigd die hydraulisch wordt voortbewogen. De kop van de zuig arm bestaat uit een aantal roterende messen, die het grove slib fijn snijdt. Dit fijngemalen slib wordt daarna door een pijp naar het depót ge pompt. Op dit land bezinkt het slib, terwijl het water weer naar de sloten wegstroomt. Op deze manier kan er dag zo’n 500 kubieke meter grond ‘gewonnen’ worden, terwijl er maar 2 mensen aan bezig zijn. De een voert materi alen aan, zoals stukken pijp, de an der bedient de baggermachine. Een gedeelte van de pijp, ongeveer 50 meter, is flexibel. Dit is noodzake- Na bouwvak- De Paddestoel weer verder WADDINXVEEN - Na de o bouwvakvakantie wordt aan de Lijsterbesstraat in de Bomenwijk I verder gegaan met de bouw van J een nieuwe wijkaccommodatie, ter vervanging van het houten ge- bouwtje dat dit voorjaar na twin- tig jaar dienst is afgebroken. Op dezelfde plek is al geheid ten be-J 4 hoeve van het door het architek- tenbureau Stuurman B.V. ont-J[ worpen pand, dat begin 1981 o (februari of maart) in gebruik J J genomen zal kunnen worden. De bouw en inrichting van de J nieuwe wijkaccommodatie, wel- ke weer De Paddestoel zal wor- den genoemd, kosten in totaal WADDINXVEEN/BOSKOOP Sinds enige tijd kruipt door de sloten in het Waddinxveense poldergebied een vreemdsoortige machine. Het kreunt en gromt en betast met een voelspriet het modderige water, terwijl de staart van het geval bij tijd en wijle als een enorme zeeslang zijn rug even boven het water laat uitsteken. Bij nadere beschouwing blijkt het apparaat een mini-bag- gerzuigmachine te zijn, dat echter een hoop grond, of beter gezegd bagger, kan verzetten. De baggermachine is ontwikkeld door het Boskoopse loonbedrijf J. van Leeuwen en werkt in opdracht van het Waterschap De Gouwelan den, Ongeveer een week geleden vond een demonstratiemiddag plaats waarbij vertegenwoordigers van het waterschap aanwezig waren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 7