WITTE PRUZENHAL ALTIJD VERS! Dagelijks ’maar’ 2.000 mensen in het zwembad Oud-schoolarts drs. E. J. Nagel mag omstreden onderzoekgegevens houden Twee loterijen TDINXVEEN Waddinxveners VAKANTIE- REGELING Tijd van 6.000-8.000 man voorbij Waddinxveen groeide dubbel zo hard dan Gouda Sj. Noteboom: Fotowedstrijd geeft kans op wintersport Dat blijkt uit brief van Leidse Rijksuniversiteit OPENBARE COMMISSIE VERGADERING i 8. r GEEN ONREGELMATIGHEID NOTARIS Drs. A. A. de Bruin was de man die KORT GEDING VRAGEN tus vorig jaar op dat de overheid een .1 namens het Humanistisch Verbond activiteiten van oud-schoolarts me vrouw drs. E. J. Nagel die tot 1969 Het onderzoek van de nu gepensio neerde mevr. Nagel had als doel na te SLAGERS Smakman Kanaalstraat) maandag 21 juli t/m zaterdag 9 augustus Kerver Dorpstraat) maandag 21 juli t/m zaterdag 9 augustus Van Tilburg (Oranjegalerij) zaterdag 19 juli t/m maandag 11 augustus. (De slagers zijn woensdagmiddag geslo ten en zaterdagmiddag na 15.00 uur). in haar gestelde vertrouwen grof ge schonden en heeft ze levenssfeer van de Waddinxveense schoolverlaters ernstig aangetast. pitaallasten, materiële uitgaven), van daar dus dat tekort van f 624.642, Indien rekening wordt gehouden met de geraamde bijdrage uit de algemene Middelen van de gemeente wegens schoolzwemmen ad f 89.758,bete kent dit een vermindering van het te kort tot f 534.884,Volgejis de ge meente kan het opgelopen tekort onder meer worden toegeschreven aan hoger onderhouds- en loonkosten, alsmede aan het al genoemde teruglopen van de inkomsten van het openluchtzwembad. iets te voorspellen valt over hun latere gew^est he^ beschikbaars tellen maatschappelijk welbevinden. De een r>„ wordt later werkloos, de ander niet; de een komt later in aanraking met de politie, de ander niet; de een wordt la- AU X*X XX XZ ter gelukkig, de ander niet. Is dit bij tehuis ook geen stuk over deze zaak WADDINXVEEN Foto Film Sjaak Noteboom BV in het win kelcentrum ”de Passage” houdt deze zomer de kleurenfotoweds- trijd Foto Bingo, die kans biedt op een gratis en kleurrijke winter sportvakantie. De Wad dinxveense fotograaf houdt deze wedstrijd samen met andere foto- handelaren en de foto- ontwikkelcentrale Tip Top Color BV uit Driebergen. Elke week, tussen 14 juli en 30 au gustus, worden waardebonnen van f 25.ter beschikking ge steld aan diegenen, die de ori gineelste, charmanste, ondeu gendste of grappigste kleurenfoto maakten in die week. Alle win naars van een waardebon dingen na 15 september nog eens mee naar een van de hoofdprijzen: Eerste prijs: Een wintersportva kantie voor 2 personen ter waarde van f 2.500,tweede en derde prijs: Een complete ski- uitrusting ter waarde van f 750,Iedere winnaar van een waardebon die inzendt voor deze wedstrijd ontvangt in ieder geval een bon voor een gratis vergro ting op het formaat 20 bij 25 cm. Een nieuw en lofwaardig initiatief van Foto Film Sjaak Noteboom BV en zijn collega’s omdat deel name jong en oud prikkelt tot het maken van betere foto’s en leidt tot een verdieping van het inhou delijke. Want dat er nog te vaak in het wilde weg ’’geschoten” wordt, zal elke vakhandelaar moeten en kunnen beamen.. zwembad ”De Tobbe” in de Goudse wijk Bloemendaal. Heel wat minder Gouwenaars bezoeken nu het open luchtzwembad in ”de Sniep”. FINANCIËLE EINDJES Zoals bekend wordt het steeds moeilij- ker voor de Waddinxveense bad- en om de financiële eindjes aan eïkaar te knopen. In de nota die de gemeentebegroting voor 1980 vergezelde raamde het college van Burgemeester en Wethouders het na delig saldo van zowel het openlucht- als het overdekte zwembad voor dit jaar op 624.642,Vorig jaar was dit f 600.951,(inclusief tariefsverhoging en besteding daarvan), hetgeen een toeneming betekent van 23.691, In de exploitatie van het openlucht- en het overdekte zwembad wordt geen sp litsing meer aangebracht sedert de in voering van jaarabonnementen. Bedragen de inkomsten voor beide ba den (entreegelden, bijdragen van der den, opbrengst toko en verhuur) dit jaar f 417.000,de uitgaven komen neer op 1.041.642,(onderhoud, ka ïn elk geval wilde de oud-schoolarts al haar onderzoekmateriaal terug, waarvoor inmiddels een subsidie van het ministerie van Justitie was ver leend. Een gedeelte kreeg zij terug, maar een ander deel werd door prof. Buikhuisen aan de rector magnificus van de Leidse universtiteit overhan digd, die het materiaal op zijn beurt bij een notaris deponeerde. Mevrouw Nagel nam daarmee geen genoegen en wilde al haar materiaal terug. En dat kan dus nu volgens een brief van de universiteit. Over de zaak-Nagel is vorig jaar zo mer veel te doen geweest mede naar aanleiding van brieven van de werk groep Waddinxveen/Gouda van het Humanistisch Verbond. Dat leidde tot een bespreking hiervan in de ge meenteraadsvergadering van 22 au gustus 1979. Hoewel B. en W. van mening waren dat het hier slechts ging om het door het college in het verleden gevoerde beleid, zei drs. D. Lont (PvdA) wel geinformeerd te willen worden over het in het verle den gevoerde beleid uit een oogpunt van zorg voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Deze moet worden gewaarborgd. Er zullen goede procedures moeten worden afge sproken met betrekking tot verkrij ging, opslag en verwerking van derge lijke gegevens. WADDINXVEEN/DEN HAAG Uit het jaarlijks overzicht dat het provinciaal bestuur van Zuid- Holland dezer dagen wijdde aan de loop van de bevolking in deze provincie blijkt dat Waddinxveen het jaar 1979 heeft afgesloten met 21,366 inwoners. Op Nieuwjaars dag van dat jaar waren dat er nog 21.229, zodat er een slagingsper centage is van 0,65 procent ofwel 137 inwoners. Bij een beschouwing van de loop der bevolking in 1979 in de Rijn en Gouwestreek valt op dat Wad dinxveen dubbel zo hard is ge groeid dan bijvoorbeeld groei kern Gouda dat de bevolking met 0,38 procent zag toenemen. Wat verder opvalt is dat bijvoorbeeld gemeenten als Driebruggen, Krimpen aan den IJssel, Stolwijk, Ammerstol, Bergambacht, Ber- kenwoude en Gouderak, harder groeien dan Waddinxveen. De voor Waddinxveen in het pro vinciale jaarlijkse overzicht ge noemde bevolkingscijfers klop pen met die welke worden ge noemd in het Statistisch Jaarboek ’79-’80 van de gemeente Wad dinxveen, het bekende werkstuk van de ambtenaren W. F. Meijer en W. D. Zondag. van de onderzoekresultaten Werden steeds heviger en mondden uiteinde lijk vorig jaar juni uit in een kort ge ding. Mevrouw Nagel wilde haar onderzoekmateriaal terug. Volgens haar omdat ze bang was dat Buik huisen daar misbruik van zou maken, volgens anderen bij de universiteit omdat aan het licht zou komen dat mevrouw Nagel zonder toestemming van de ouders bij kinderen onder zoek heeft verricht. WADDINXVEEN In deze dagen met zomerse temperaturen, hoewel het vanmorgen sinds ruim een week weer regende, bezoeken dagelijks toch niet meer dan ongeveer 2.000 mensen het openluchtzwembad in het sportpark ”de Sniep”. Volgens badmeester W. A. van Minnen is de tijd definitief voorbij dat het complex aan de Sniepweg bezoekersaantal- Rapporten inzake verkeerssituatie len van 6.000 tot 8.000 registeerde. Dit seizoen heeft niet alleen het slechte verkeersmaatregelen weer in de maand juli een beduidende WADDINXVEEN/LEIDEN Oud-schoolarts mevrouw drs. E.J. Nagel mag haar omstreden onderzoekgegevens, die zij onder anderen bij schoolkinderen in Waddinxveen heeft verzameld en waarover vorig jaar zomer zoveel te doen was, hebben. In een brief van de Leidse rijksuniversiteit worden haar de computerbanden met de bewuste gegevens aangeboden. Mevrouw Nagel heeft hierop nog niet gereageerd. Over het besluit van de rijksuniversi teit om de oud-schoolarts al haar onderzoekmateriaal weer terug te geven zei een woordvoerder van de universiteit: ”Wij konden pas nu dit besluit nemen omdat we eerst alle belangen moesten afwegen. Onze advocaat heeft een aanbieding ge daan die er op neerkomt dat zij al datgene krijgt waarvoor ze een pro ces is begonnen”. De verwachting is overigens dat me vrouw Nagel de computerbanden met de onderzoekgegevens waarschijnlijk niet eens meer wil hebben. Ze moet dan namelijk verantwoording afleg gen aan het ministerie van Justitie, die voor de studie van de oud-school arts een subsidie heeft verleend. Al in antwoord op Kamervragen over deze zaak antwoordde de bewinds man dat de studie alleen kan plaats vinden als de handhaving van de per soonlijke levenssfeer is gehandhaafd. Over deze zaak wilde mevrouw Nagel vorige week alleen maar zeggen dat de ’’zaak” nog steeds onder de rech ter is. Volgens haar mag ook de uni versiteit niets zeggen. Ing. C. van ’t Hoog (CDA) meende dat uit de hele publiciteit en de brief wisseling nog niets was gebleken van enige onregelmatigheid. ’’Laten de zaken eerst eens op een rijtje worden gezet”. De christen-democraat inte resseerde het overigens met name in welke mate de gemeentelijke over heid verantwoordelijkheid voor dit soort zaken draagt. ”Als de gemeentelijke overheid toe- vorig jaar een brief opstelde over de stemming heeft gegeven voor dit on- .„uderzoek maar daarbij heeft bedongen dat ook de ouders toestemming gedurende vijftien jaar in deze streek moesten geven, dan rijst wel de vraag, ook in welke mate de verantwoordelijk heid overgaat naar de ouders. Dit laat natuurlijk onverlet dat de ge meentelijke overheid zo goed moge lijk moet voorkomen dat gegevens die met haar toestemming worden verzameld, voor andere doeleinden gegevens beschikt. ”Kon vroeger wellicht worden volstaan met een simpel besluit van B. en W., thans zal het terecht meer voeten in de aarde hebben”. Volgens hem moet er op korte termijn een verordening ko men waarmee de bescherming van de persoonlijke levenssfeer wordt gere geld. Overigens vond hij de brief van het Humanistisch Verbond over deze zaak niet gelukkig geformuleerd en tot enige irritatie aanleiding gevend. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 30 JULI 1980 De in Noordwijk wonende oud- schoolarts spande vorig jaar een kort geding aan tegen de Leidse hoogle raar prof. dr. W. Buikhuisen. Zij wil de hiermee onderzoekmateriaal dat zij in het verleden had verzameld terughebben van het Criminologisch Instituut van de Leidse Universiteit, waarin prof. Buikhuisen de scepter zwaait. Mevrouw Nagel zie, toen prof. Buikhuisen haar broer prof. Nagel bij het instituut opvolgde, bang te zijn dat Buikhuisen gebruik gaat maken van de gegevens die zij onder anderen onder schoolverlaters van lagere scholen in Waddinxveen verza melde. Over dat onderzoek is overigens nog al wat te doen geweest toen bleek dat de ouders van de kinderen bepaald niet voldoende op de hoogte bleken te zijn van het werk van mevrouw Nagel. Zij heeft die gegevens van haar ”privé”-onderzoek in Waddinxveen door het Criminologisch Instituut laten verwerken. Zolang haar broer daar de baas was had ze nooit problemen met haar onderzoek. Deze kwamen pas toen haar broer werd opgevolgd door prof. Buikhuisen. De strubbelingen binnen het instituut over het eigendomsrecht OPENBARE WERKEN WADDINXVEEN De raadscom missie voor openbare werken en - bedrijven vergadert woensdagavond 6 augustus om half acht in het gemeente huis in het openbaar over deze agenda: 1. Verslag van de vergadering van 2 juni 1980. 2. Tariefsverhoging C.A.I. en begro ting 1981. 3. Reconstructie Kanaaldijk binnen en buiten de bebouwde kom. 4. Rapport inzake onderhoud groen- voórzieningen en beplantingen. 5. Het beschikbaar stellen van kredie ten in een drietal onderhoudsdiensten. 6. Het aangaan van een overeen komst inzake signaallevering aan de ge meente Boskoop. 7. Het instellen van voorrangskrui- sing van de Wingerd op de Groens- voorde. enz. Zuringveld in Groenswaard III. 9. Het beschikbaar stellen vai) een krediet t.b.v. i Groensvoorde/Beethovenlaan. rol gespeeld wat de bezoekersaantallen 10. Ingekomen stukken en mededelin- betreft, maar ook het pasgeopende a. Openbare verlichting inzake in- en uitschakelen. b. Eindafrekening C.A.I. c. Kappen bomen Willem de Zwijger- laan. d. Energie-besparing zwembaden. e. Schrijven van de oudercommissies van een drietal scholen inzake over- zweminrichtingen steekplaats Kerkweg. f. Verordening opslag stookolie e.d. 12. Rondvraag. WADDINXVEEN Waddinxveners kunnen dit najaar dank zij positieve be sluiten van het college van Burgemee ster en Wethouders weer gokjes wagen voor goede plaatselijke doelen. Zo heeft de brassband ’’Voorwaarts” vergunning gekregen voor het houden van een loterij van 15 augustus tot 30 september en kreeg de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (WH) toe stemming voor het houden van een lo terij van half augustus tot half november. Welk doel werd beoogd toen de gege vens onder Waddinxveense schoolver laters werden gevraagd? Heeft de ge meente toestemming aan mevrouw Nagel gegeven om die gegevens te verzamelen? Welke zijn de gevolgen van die toestemming voor het eigen domsrecht van de gemeente met be trekking tot het basismateriaal en het via onderzoek bewerkte materiaal? Is er inzicht te geven in de lijst van aanvullende vragen, die mevrouw Nagel heeft gehanteerd en een indi catie van de pricacygevoeligheid op dit moment? Op welk moment zijn gegevens verzameld, van welke aard zijn ze en van wie zijn die gegevens verkregen? Waren de betrokkenen ervan op de hoogte dat de vragen verder gingen dan gebruikelijk was? Aldus een aantal vragen van PvdA- raadslid Lont. D’66-er H.P. Barth wees er in augus- 'Ook over het onderzoek dat in het begin van de zeventiger jaren heeft plaatsgevonden is het college noch door stukken noch uit eigen kennis - iets bekend. Het college is hierdoor de vijf andere gemeenten van de Kring afhankelijk van informaties van der- Boskoop waren erbij betrokken: Be- den om de raad te kunnen informe- nthuizen, Boskoop, Hazerswoude, ren”, aldus burgemeester mr. Smal- Moerkapelle en Reeuwijk. lenbroek, die nog eens benadrukte dat de gemeente toen alleen verant woordelijk is geweest voor het ver schaffen van adressenmateriaal. Naar uiterst grote verantwoordelijkheid zijn mening is er toen niets misge draagt omdat zij over veel persoons- gaan. heeft gewerkt. In die tijd zou ze Waddinxveense schoolverlaters heb ben benaderd voor het verzamelen van criminologisch interessante aspecten. Volgens de plaatselijke humanisten heeft ze voor dit medisch-biologisch onderzoek haar functie misbruikt, het worden gebruikt”. uuwcri Kr uj itc - de persoonlijke Burgemeester mr. A.G. Smallenbroek r - J zei in de gemeenteraadsvergadering van 22 augustus 1979 dat voor de politionele aspecten van het onder zoek mevrouw Nagel toestemming had gekregen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ”De enige ac- gaan of bij lagere schoolkinderen al tiviteit van de kant van de gemeente 1 -—”--i van het adressenbestand. De gemeente heeft dat gedaan na inzage van de brief van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken aan mevrouw Nagel. Hierdoor is er op het gemeen- kinderen al te voorspellen:, wilde zij aanwezig en ontbreekt het ook de volgens een ingewijde weten. Daartoe huidige leden van het college aan heeft zij de deelnemers aan het onder- kennis over wat zich toen in de zoek van destijds 10 jaar later een tweede helft van de jaren zestig heeft enquêteformulier gestuurd, waarop ze afgespeeld”. een respons kreeg van vijfentachtig procent. Het onderzoek heeft zich niet beperkt tot de gemeente Waddinxveen. Ook

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 15