de hefbrug w. I Rondom F3 fw Discussie Brief later weg Bus in trek Ramadan Bedrijfsgroen I ■PU Mooiste, leukste, gekste, opvallende, afwijkende ■ME0 .OM s liaK HATUUR— w f rp i'- CUP - FINALE L SMEER 'M KEREL O - ■Pk.-- "W: - -J /ij MISSCHIEN HEEFT HIJ GEHIKT EN TOEN ONZE VAL £N&SU$!j WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 30 JULI 1980 internationale l Er was dan ook sprake van een flinke slij men rouwende massale menigte en de in A Inmiddels zijn er al heel wat gekke, bij- olantèncheques in aanmerking komen. Cf. WW k Een natuurlijk deskundige jury, waarin onder meer zitting hebben Bep Baelde, v. d. Harst, Peppelhorst 35, ds. P. v. d. Berg, Const. Huygenslaan 18, fam. H. P. Barth, Mozartlaan 8, fam. W. v. Bree- men, Justus v. Effenlaan 20, fam. R. Schut, Charlotte de Bourbonstraat, fam. D. Kuyt, Groensvoorde 184, Jan Oost- 7™, Lu i Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 niet- van de ”Tip Top GRoene Vingers Quiz” kunnen maar in kantoren en i de vereiste behandeling is en hoe in grote lijnen hydro-cultuur- en watergeefsystemen werken. Deze folder over groenvoorziening in be drijven en op kantoren alsmede het nieuwe affiche kunnen worden aan gevraagd bij: Bloemenbureau Hol land, Koninginnegracht 102, 2514 AL, Den Haag, tel: 070- 469358. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek: In de maanden oktober en november ’79 zijn er veel problemen met ordeverstorende jeugdigen geweest. De politie is zeer te rughoudend opgetreden en heeft getracht deze groepen via gesprekken te begelei den. Soms moet er een keuze gemaakt worden tussen de belangen van de mensen die overlast ondervinden en het beleid ten aanzien van die jongeren c.q. het politio neel optreden. Meestal is er gekozen voor een dualistisch optreden en zo ver moge lijk meegaan. In het kader van dit di lemma is er in de maanden oktober en no vember met grote mate terughoudend op getreden. Er bestaat een goede relatie met de verantwoordelijke mensen in De Bon- kelaar. i-sz-A’'- '-%f, -v V - In de laatst gehouden vergadering van de raadscommissie voor algemeen bestuur lijke zaken is gesproken over het jaarboek '79, het jaarverslag van de Waddinxveense rijkspolitie. Dat betekende dat de raadsle den die lid zijn van deze commissie voor de tweede maal tijdens het tijdperk- Smallenbroek in het openbaar discus siëren over politiezaken. Vorig jaar ge beurde dat voor het eerst met adjudant M. A. Ruissen, ditmaal met de adjudanten M. W. Blom en H. van der Spoel. Nadat de commissieleden hun waardering hadden geuit voor het rapport en het werk van de politie en natuurlijk de nodige vra- gen hadden gesteld over het jeugdpro bleem, de relatie politie-publiek, het ver keer, de politiesurveillances en dergelijke ontspon zich deze genotuleerde gedach tenwisseling: Adjudant M. W. Blom dankt de leden van de commissie voor de door hen gespro ken lovende woorden over het verslag. Naar zijn mening dient het verslag kort en zakelijk informatie te verschaffen. Het is niet juist om in een verslag het beleidsma tige aspect uit de doeken te doen. Het aan tal alarmeringen voor ordeverstoringen is mede hoog door de alarmering voor onbeduidend kattekwaad. Er is bewust ge kozen voor wijkteams, hetgeen met opzet vrij stil gehouden is. De teams werken sinds half december. De heer Boere PvdAvraagt zich af wat deze jongens beweegt, hij gelooft niet dat dit de toekomstige criminelen zijn. Spre ker heeft het gevoel dat het een onbewust protest tegen de maatschappij is. De heer H. P. Barth (D'66) vraagt of er ten aanzien van misdrijven meer preventie mogelijk is. Waarom wordt er niet ge werkt met gecodeerde berichtgeving. De heer D. Uitbeijerse (SGP/HKV/GPV) informeert of steeds dezelfde politie agenten in dezelfde wijk zijn. Tevens heeft spreker geruchten opgevangen dat er bij de jeugdgroepen volwassenen betrokken zijn. Adjudant H. van der Stoel licht toe dat de gemeente in vier wijken verdeeld is. Het personeelsbestand is daartoe in vier ploe gen, onder leiding van een opperwacht meester, verdeeld. Per dag gaan er men sen te voet of per fiets een wijk in. Niet elke wijk wordt iedere dag besurveilleerd. Wekelijks wordt er bekeken of ieder wijk team voldoende in de wijk vertoeft. Het experiment is geslaagd. De agent leert contacten leggen en initiatieven nemen. Adjudant M. W. Blom deelt mee dat er nog geen duidelijke evaluatie gemaakt is. Ten aanzien van het aantal aanrijdingen deelt spreker mede dat de vorige adjudant de verkeersongevallen op de rijksweg niet meetelde. Dit wordt nu wel gedaan, dit geeft 51 aanrijdingen extra. Driehon derd aanrijdingen is niet problematisch. Bij de jeugd in Waddinxveen is niet meer criminaliteit dan elders. In het najaar van 1979 bestond er rivaliteit tussen twee groeperingen. Bescherming van de buurt bewoners was noodzakelijk, er is bijtijds opgetreden. Strafrechtelijk is er vaak weinig tegen deze jongelui in te brengen. Er is geen Mobiele Eenheid ingezet, de mensen kwamen van de omliggende groe pen. De problemen in de Wingerdflat wa ren veel geringer, het betrof jongere kin deren die uit balorigheid en verveling han delden. Strafrechtelijk blijft er niets over, wel is er bij de Wingerdflat veel gesurveil leerd. De informatie van de wijkdienst gaat naar de groepsrecherche. De geüni formeerde dienst moet de gegevens verza melen. Het betreft zuiver interne informa tie. Ten aanzien van het gemaal deelt de heer Blom mede dat een bepaalde groep het gebouw claimt. Het gebouw is goed mits er goede begeleiding aanwezig is. trumvoorzitter/tweewielerspecialist Gijs Kraijesteijn van de Brugweg, zullen gaan uitmaken welke vijf prentbriefkaarten van De oproep is niet zonder gevolg gebleven, evenzovele inzenders voor de bloemen- en Bloemenbureau Holland zijn inge leverd. Met een juiste oplossing maken de deelnemers kans op één barmhartigheid, waartoe van de 15 kompleet ingerichte verplicht is jegens de behoeftigen, de plantenbakken ter waarde van - de f200.-. Onlangs is ook de brochure ’Beet- de je Groen Maakt Grijs Gezellig” ‘f o.a. ver hei meest Adjudant M. W. Blom deelt mee dat Wad dinxveen over twee groepsrechercheurs beschikt. Deze hebben het erg druk. Er wordt getracht wat aan preventie te doen. Er is een speciale voorlichtingsambtenaar die veel lezingen geeft. Het uitsnijden van ruiten betreft slechts een zeer klein per centage van de inbraken, meestal is er sprake van onachtzaamheid van de bewo ners. Getracht wordt de oorzaken van het agressieve gedrag op te sporen. De verbin- dingsapparatuur is een probleem. Het is de opzet de wijkteams te laten rouleren, tevens wordt er door deze teams controle op de jacht uit geoefend voor zover deze in het buitengebied opereren. Er is nog steeds sprake van een onderbezetting, al wordt deze langzaam ingelopen. Wel zijn er veel detacheringen, o.a. bewaking van ambassades etc. Voor zover bij de politie bekend zijn er geen volwassenen die zich inlaten met de jeugdgroepen. Ook de in Waddinxveen wonende moslims zitten midden in de ramadan, de periode madan geen enkele betekenis heeft, komt de wereldleider om zijn invloed uit te oefe- van dertig dagen vasten, waarin moham medanen, die de huwbare leeftijd hebben bereikt en die in het volledige bezit zijn van hun geestelijke en juridische vermo gens, zich tussen zonsopgang en zonson dergang moeten onthouden van voedsel, drank, tabaksartikelen en geslachtetijk verkeer. Bij het wassen van de maan op 13 juli be gon voor de islamieten de ramadan van het jaar 1400, gerekend vanaf de hidira, de uitwijking van J Volgens de PTT versturen de Nederlan- zondere, opvallende, afwijkende, rare en I ders dit jaar zo’n 35 miljoen prentbrief- merkwaardige prentbriefkaarten uit al die I -dz landen waar ook Waddinxveners in deze I weken hun welverdiende rust zochten op J vakan- de deurmat bij Bep Baelde gevallen. de bloe- De prentbriefkaarten kunnen tot en met r _o- zaterdag 30 auguustus naar de bloemen- I Wie hem zo’n opmerkelijke prent- boetiek Dick Baelde worden gestuurd. E i Het was leuk om vorige week te schrijven over een nimmer optimistisch jaarverslag 5 van NV Verenigd Streekvervoer Westnederland. Het blijkt dat de bus loopt als een trein. Het streek- vervoersbedrijf aan de Hoogeveenseweg rekent de komende jaren dan ook op een forse stijging van het aantal busreizigers. eind augustus gebeuren. Tot die tijd heb- "perken ben zoveel mogelijk mensen, kerkelijke, politieke* en maatschappelijke organisa ties de gelegenheid deze brief te onderte kenen om te bereiken "dat dit geweld eindgt en de liefde voor de medemens overwint’’. Er blijken voor dit doel nog maar weinig Waddinxveense handtekenin gen te zijn gezet. Wie een kopie van de brief aan president waarin de zogenaamde Tip Top Carter wil hebben en een handtekening Groen-aktie middels een folder en wil zetten kan in Waddinxveen terecht op een plantje werd aangekondigd. Tot de volgende adressen: nu toe heeft 15 procent van de be- fam. H. v. d. Steen, Peuleyen 110. fam. P. naderde bedrijven en kantoren gere ageerd door een aanvraag naar meer informatie en affiches. Door het vasten verplaatst de moslim zich Ook is er veel belangstelling voor het in de situatie van de minst bedeelde, die zogenaamde wanneer hij hongerig is niet steeds vol doende voedsel heeft. kaarten. Daaronder bevinden zich ook de mooiste, leukste en gekste kaarten, zoals die zijn gevraagd door de weer van tie terug zijnde Bep Baelde van menboetiek Dick Baelde aan de Kerkweg- Oost. I'j' r briefkaart stuurt uit zijn of haar vakan tieoord maakt kans op bloemenbonnen tot f 75,zo werd geadverteerd op de zijn partner Renee van Lent en Brugcen- Brugpagina's op de eerste woensdag van deze maand. De aktie van Bloemenburau Holland om meer bekendhefd te geven aan groenvoorzieningen in bedrijven en op kantoren blijkt gezien het aan- Mohammed in 622. De tal reacties gunstig te zijn ontvangen, vastenperiode valt nooit op dezelfde da- Begin juni ontvingen 10.000 bedrij- tum, maar verspringt steeds met elf dagen ven en kantoren inNederland een omdat de islam de maankalender hanteert mailing van Bloemenbureau Holland en een jaarcyclus kent van 354 dagen. waarin de zogenaamde Tip Top De ramadan heeft een dubbele betekenis. Groen-aktie middels een folder en In de eerste laats is het een eerbewijs en een getuigenis van de erkentelijkheid en de onderwerping aan God. Maar daar naast is de ramadan een poging het so ciaal bewustzijn van mensen te vergroten. ”verz orgingsbrevet waarmee collega.s van personeelsle den die op het kantoor en in het be- De sociale betekenis van de ramadan drijf de planten onderhouden, kun- sel, peuleyen 66. blijkt onder andere uit de manier waarop nen laten weten dat deze zorg ge- mensen die zich niet aan de voorschriften waardeerd wordt. houden worden gestraft: zij worden gedu- Deelnameformulieren rende een bepaalde periode verplicht ze- stig behoeftigen te voeden. Anderzijds alsnog worden aangevraagd, houdt de Koran rekening met de positie moeten uiterlijk 15 september bij van de zwakkeren in de samenleving, voor wie de bepalingen niet gelden. Bovendien gaat de vasten vergezeld van de ,,zakat’’, een daad van men economisch zwakkeren, de zieken en wezen. De ramadan, de negende maand van islamitische kalender, valt dit jaar in volle verschenen. Daarin wordt zomer, wat het vasten niet makkelijker meld welke planten geschikt zijn als groenvoorziening grote getale aanwezige i. op bedrijven, wat journalisten. "Sindsdien zijn er dagelijks moordparti jen geweest, die helaas steeds bruter van karakter worden. Mensen die om brood, werk of meningsvrijheid komen vragen, worden tot linkse extremisten verklaard en hun lot is binnen enkele dagen beslecht. Een massale opstand van het volk staat voor de deur. Nicaragua zal hierbij nau welijks afzijdig kunnen blijven. Een groot scheepse interventie vanuit de Verenigde Staten, Honduras, Costa Rica en Guate mala is al aangekondigd. Hierbij is niet alleen El Salvador, maar ook Nicaragua in direct gevaar. legde kilometers steeg tot bijna 32 mil- 70.000 kilometer komt. Het exploitatie verlies over 1979 bedroeg slechts f 1.5 De brief die de Werkgroep Latijns- Amerika van Jan Oosthoek wil schrijven maakt. Vooral moslims in niet- aan de Amerikaanse president Jimmy islamitische landen krijgen te maken met Carter over de gevaren die het een jaar ge- extra ongemakken. De dagen zijn langer, leden van de Somoza-dictatuur bevrijdde de werkzaamheden worden minder aange- Nicaragua bedreigen is nog steeds niet op past aan het totaal andere levensritme en de bus gedaan. Oorspronkelijk lag het in vanuit de directe omgeving, waar de ra- de bedoeling om het dringende beroep op ais jat over iqyg weinig steun. nen, direct en indirect, ter voorkoming van met liefde in strijd zijnde militaire en poli tieke interventies in Nicaragua en El Sal vador zaterdag 19 juli op de post te doen. Maar dit gaat nu - als alles goed gaat - rekent de komende jaren dan ook op De steeds stijgende benzinekosten, het be- i van langparkeren in de steden, ge voegd bij een steeds beter busnet zullen er voor zorgen dat het aantal reizigers jaar lijks met ongeveer 8 procent zal stijgen. De sterke groei van het aantal reizigers zal de onderneming voor de nodige pro blemen stellen, zo verwacht men. Het overheidsbeleid, waarvan men financieel voor een belangrijk deel afhankelijk is, gaat namelijk uit van een stijging van het aantal reizigers met slechts 2 procent. "Bij ongewijzigd overheidsbeleid zullen zowel de financiering van het voorzienin genniveau, als de produktie van voldoende nieuw materiaal in het gedrang komen", zo staat in het jaarverslag te lezen. Een voorproefje van deze moeilijkheden heeft West-Nederland het afgelopen jaar al ge had. Door de barre winter van 1979 steeg hoek. Jan Campertlaan 22. fam. F. Bon- het aantal busreizigers met sprongen, en een groot gedeelte daarvan bleef ook na Wie financiële steun wil verlenen kan te- de winter "hangen”. recht op de bankrekening van de Werk groep Latijns-Amerika te Waddinxveen, Dat resulteerde erin dat in 1979 bijna 38 nr. 36688. 74.918 ten name van de Rabo- miljoen mensen vervoerd werden tegen bank Waddinxveen. Het gironummer van ruim 32 miljoen in 1978. Het aantal afge- de bank is 79138. legde kilometers steeg tot bijna 32 mil- Tot slot nog een paar citaten uit de brief: joen, dat op een gemiddelde per bus van "In El Salvador gaan de dagelijkse 70.000 kilometer komt. Het exploitatie- moordpartijen op "linksen" of "revolutio- verlies over 1979 bedroeg slechts f 1.5 nairen" door. De moord op aartsbisschop miljoen. Romero op 24 maart j.l. was helaas niet Er was dan ook sprake van een flinke stij- de laatste moord in El Salvador. Tijdens ging in het personeelsbestand. Eind 1979 de begrafenis van deze navolger van Chri- waren er bij West-Nederland 1337 men- stus, sloeg het uiterst rechtse bewind van sen werkzaam, van wie 1039 als chauf- dit land alweer grof toe op de samengeko- feur. In 1978 waren er nog 1193 perso men rouwende massale menigte en de in neelsleden, van wie 923 chauffeurs.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 17