A. van Doorn: Lezers schrijven i WITTE PRUZENHAL ALTIJD VERS! k I I Ik was fout ^*80 i Nieuw bedrijfskantoor brengt vernieuwing Van den Berg in beeld zich twee essentieel verschillende tak ken van molenbouw, de één gericht op meel- en de ander op veevoederfabrie- op de fabricage van machines voor de (en wor onder meer de chemische- voedingsmiddelen- en mengvoeder- inaustrie. Als voorbeeld geldt hiervoor deze doseer-/ weeginstallatiedie dient voor het vervaardigen van produkten voor de veevoederindustrie. I f I J I Bij BMW werken 82 mensen I Van molenbouw tot machinebouw Boek ”De Nederlandse Landschappen” i I W k - M Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. S wi - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 Deze foto toont ff? Deze foto laat zien, dat Van den Berg Zonen is gespecialiseerd in het voor Waddinxveen. A. VAN DOORN Chopinlaan 30 o s i i i Van den Berg Zonen is met de know-how en ervaring om haar evenveel medewerkers als "dienstjaren” (82) uitgerust om metprodukten, waarin de modernste technieken worden toegepast, haar stem tot ver buiten de grenzen te laten horen. Aan de uitbouw van de technische sector van het bedrijf is voortdurend gewerkt. De in voorgaande jaren opgedane praktijkervaring is op gerichte wijze aangevuld met kennis van moderne berekeningstechnieken, technologieën en werkwijzen, zodat naast de produktie-afdelingen een des kundig technisch bureau ontstond. den” en ’’ronduit belachelijk, welke zeer onsympathiek overkomen. Dat siert niet het kleed van hen die vrede wensen te bevorderen. In de politiek ontkomt men er niet aan om aan kritiiek bloot te staan. Ik ben mij dat bewust en sta er ook voor open. Een persoonlijke benadering acht ik dan ook zinyoller en heeft meer weg van een vredesbeweging dan een inge zonden stuk. En zo u niet met mij tot de Nederlands Hervormde Kerk be hoort, kan er zelfs sprake zijn van een Naar aanleiding van de inzending van mr. Schut namens de kern Wad- van het Interkerkelijk Vre- anderhalf miljoen gulden, werd ontworpen dor het Waddinxveense - 2.- 2/ en gerealiseerd door het Wad- Directeur J. P. van Oosteriover zijn be- 1 in 1898 opgericht en mensen i WADDINXVEEN Komende vrijdagmiddag om twee uur opent bur gemeester mr. A. G. Smallenbroek het nieuwe bedrijfskantoor van ma chinefabriek J. van den Berg Zonen Waddinxveen BV aan de Hene- gouwerweg 46.Het nieuwe kantoor, waarmee een investering is gemoeid ymq -11 i i architectenbureau Stuurman BV dinxveense bouwbedrijf Reym BV. van de l.K.V.-kern zijn gekwetst, past het mij om U voor de gemaakte vergis sing mijn excuses aan te bieden. Eveneens betreur ik het dat U meent een foutieve uitspraak via een den stuk aan mij kenbaar te moeten maken. Een ’’open brief’ o.i.d. acht ik richtte het bedrijfje zich op het onder houd van woningen. Daarbij kwamen echter al heel spoedig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan molens, zoveel zelfs dat Van den Berg het wo- ningonderhoud liet schieten en zich uit sluitend ging toeleggen op het werk aan en voor molens. De combinatie 'Van den Berg-molenbouw’was geboren. Uit die combinatie is J. van den Berg Zonen Waddinxveen B.V. gegroeid, een onderneming die vandaag de dag nog steeds de graanverwerkende sector als belangrijke afnemer heeft, maar die daarnaast ook op andere markten ope reert. Met name de dubbelassige hori zontale snelmengers die Van den Berg vervaardigt, vinden toepassing op tal van gebieden, waaronder de chemische industrie, destructiebedrijven, de voedings- en genotmiddelenindustrie, plastic- en rubberfabrieken etc. De impuls tot de oprichting van het be drijf is destijds in feite uitgegaan van de toenmalige directeur van het gemeen telijke abattoir in Rotterdam. Marinus van den Berg, aanvankelijk werkzaam als employé van het zgn. Stadstimmer huis in de Maasstad, kwam als zodanig nogal eens in contact met deze slacht huisdirecteur, die wel wat in de jeug dige timmerman zag en hem aan spoorde voor zichzelf te beginnen. Die raad nam Van den Berg ter harte. OMWENTELING De eenvoudige timmermanswerkplaats van Van den Berg - zwager Van der Dussen ging kort na de oprichting zijn eigen weg - werd al spoedig een bloeiend bedrijf, dat in molenaarskrin gen grote faam genoot. Ruimtegebrek dwong het bedrijf te verhuizen, eerst binnen Rotterdam, in 1916 naar Wad dinxveen, een dorp met van oudsher een ’houttraditie’, waar Van den Berg een groot reservoir aan geschoolde werkkrachten vond. In die jaren deed zich in tweeërlei op zicht een omwenteling voor. In de eer- steplaats werd de wind als energiebron voor molens vervangen door ruwe olie, gas en elektriciteit. En daarnaast ont stond er een duidelijke scheidslijn qua produktietechniek tussen de meelfabri- cage voor menselijke consumptie en de veevoederfabricage; er ontwikkelden Machinefabriek J. van den Berg Zonen Waddinxveen BV realiseert met de ingebruikname van het nieuwe bedrijfskantoor (investering ruim 1,5 miljoen gulden) aan de Henegouwerweg de vernieuwing van l f De burgemeester van Waddinxveen, mr. A. U. Smallenbroek, zal bij de opening van het kantoor onderstrepen, dat niet alleen de onderneming, maar ook onze gemeente met deze verjonging van het bedrijf de stap op weg naar een nieuwe toekomst zet. Naar Van den Berg Zonen weten de chemische industrie, destructiebedrijven, de voedings- en genotmiddelenindustrie, plastic- en rubberfabrikanten en anderen hun weg te richten. WADDINXVEEN Ter gele genheid van de officiële ingebrui kname van het nieuwe bedrijfs kantoor komende vrijdagmiddag door burgemeester mr. A. G. Smallenbroek heeft de machine- fariek J. van den Berg Zonen Waddinxveen BV voor alle 82 medewerkers en de realaties van dit bedrijf het dank zij de mede werking van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk tot stand geko men Boek "De Nederlandse landschappen" klaar liggen. Directeur J. P. van Oosten: "Wij zijn daarmee aangeland in het ge bied, waar wij ons thuis voelen: het land met het daarin gebouwde Nederland. En dat wij in meer dan een opzicht recht van spre ken hebben, komt niet alleen door onze vestigingsplaats Wad dinxveen, maar vooral door het gegeven, dat wij werken met hen voor wie het land hetzelfde is als voor ons de fabriek." Want wij denken mee en werken samen met hen, die met onze pro dukten tot resultaten willen ko nten. Als fabrikanten van appara ten voor de agrarische-, voedings- en genotmiddelen- en de chemische-industrie hebben wij Nederland namelijk groter ge maakt; immers, wij exporteren 50% van wat wij uitdenken en ma ken. Voor wat van het land komt en het land binnenkomt, hebben wij een antwoord als het erom gaat een eindprodukt te fabrice ren. Door de uitbreidingen van °ns complex in Waddinxveen zien wij tegen Nederland en de rest van de wereld niet op; wij hebben opnieuw de ruimte." riscne industrie Nederland gedurende vele jaren groot aanzien heeft gegeven, hebben wij getracht met onze eigen in breng mede te werken aan het indus trieel groot maken van Nederland." MARINUS VAN DEN BERG Marinus van den Berg, timmerman van beroep. Was 23 jaar oud toen hij in 1898 samen met zijn zwager Arie van der driif dat in 1898 ongericht en Dussen in Rotterdam een timmermans- waar nu 82 menserweEm zijn werkplaats begon. In eerste aanleg Gedurende ruim 80 jaren zijn wij erin geslaagd te functioneren en ons te ont wikkelen tot een van die vele middel grote ondernemingen, die in sociaal en economisch opzicht Van zo grote bete kenis worden genoemd, en terecht - zo menen wij. Geboren en gegroeid in een periode en een gebied, waarin de agra- ^^4 - - - Deze foto toont een door Van den Berg Zonen ontworpen en vervaar- digd tankpark voor het opslaan, mengen, doseren, verwarmen en op tempera- tuur houden van dierlijke en plantaardige vetten voor de kalfvoederindus- het bedrijf trie- De tan^s met geïsoleerde wanden zijn voorzien van roerapparaten JJ' en verwarmingsspiralen, die vanuit een centraal punt automatisch worden gestuurd. Hierdoor is het mogejijk de gewenste temperatuur onder controle te houden, waardoor het proces binnen het gehele park automatisch wordt - j o o__r ken. Van den Berg ging zich toeleggen ontwerpen en construeren van hoogwaardige apparaten en andere hulpmidde- a,. j voor onc]er meer de chemische- voedingsmiddelen- en mengvoeder- veevoedersector. Het tijdperk van het ambacht was ach ter de rug, Van den Berg werd een in dustrieel producerende onderneming. Van houtbewerking ging men geleide lijk over op metaalbewerking; in 1925 werd een volledige bankwerkerij ingericht. OPGAANDE TRED In de oorlogsjaren droeg Marinus van den Berg de leiding van het bedrijf over aan twee van zijn zonen, Jacob en Ma rinus. Zij zetten zijn werk voort met de zelfde zin voor vakmanschap en het zelfde respect voor het kwaliteitspro- dukt als hun vader altijd aan de dag had gelegd. Na de oorlog brak een nieuw tijdperk aan. Van den Berg groeide uit tot een volwaardige machinefabriek met een breder veld van activiteiten dan de mo lenbouw alleen. Vooral met de in de aanhef al genoemde snel werkende mengmachine voor droge, poedervor mige stoffen maakte het bedrijf inter nationale markt. Behalve deze mengers exporteert Van den Berg ook maal- werktuigen (hamermolens), zij het in mindere mate. Van belang voor de verdere ontwikke ling is vooral geweest, dat Van den Berg de weg van de energineering is inge slagen. Bij het bedrijf is een technisch bureau ontstaan, dat net alleen op drachten uitwerkt die betrekking heb ben op leveranties vanuit de eigen on derneming, maar ook orders voor het maken van ontwerpen aanvaardt, waar- bij - ten behoeve van de opdrachtgever j - een project-coördinerende functie wordt vervuld (inclusief inkoop, eind controle, toezicht op de inbedrijfstel- ling en ten slotte de overdracht van de installaties). Door deze specialisatie slaagde Van den Berg erin ook buiten onze grenzen volledige fabrieksinstalla- ties te leveren. Zo heeft men in vrijwel alle Europese landen, waaronder Cyprus en Turkije, ‘complete plants gebouwd. Door al deze activiteiten is de export opgelopen tot ca. 50/„ van de afzet. J. van den Berg Zonen Waddinxveen B.V. heeft met de ingebruikneming ring; ruim 1,5 miljoen gulden) de ver- Naar aanleiding van de inzending van daarvoor niet de eerste aangewezen nieuwing van het bedrijf gerealiseerd, mr. Schut namens de kern Wad- weg. Nog minder leuk vind ik het, dat De burgemeester van Waddinxveen, de dinxveen van het Interkerkelijk Vre- U daarbij de termen gebruikt als ”uit- desberaad (IKV) in het Weekblad voor smijter”, ’’kreten”, ’’politieke vrien- Waddinxveen van vorige week woens dag, heb ik het Volgende schriftelijk aan b.v. neett met de ingebruikneming van het nieuwe bedrijfskantoor (investe- ver hel bedrijf gerealiseerd. heer A. G. Smallenbroek, zal bij de op ening van het kantoor onderstrepen, dat niet allen de onderneming, maai ook onze gemeente met deze verjon- de heer Schut meegedeeld: ging van het bedrijf de stap op de weg Na het doorlezen van de notulen van de naar een nieuwe toekomst heeft gezet, betreffende raadsvergadering be- Van den Berg Zonen is met de know- merkte ik dat in de ’’spanning van het how en ervaring van haar evenveel me- debat” door mij het I.K.V. in plaats van dewerkers als "dienstjaren" (82) uitge- de Wereldraad van Kerken was ge rust om met produkten, waarin de mo- noemd. Ik betreurde dit en meende dat dernste technieken worden toegepast, deze verspreking, door maar beperkte haar stem tot ver buiten de grenzen te openbaarheid, geen gevoelens zou laten horen. kwetsen. Nu door publicatie in genoemd Week blad blijkt dat daardoor de gevoelens interkerkelijke-vredesbeweging. Nu echter deze zaak door u gepubli ceerd is, hecht ik er waarde aan dit excuus ook openlijk uit te spreken. Een afschrift van deze brief werd daarom ingezon- door mij verstuurd aan het Weekblad '«V c

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 13