I Open huis in wijkgebouw op 13 september Ant. Kruijf, de eerste zuigeling Halve eeuw bestaan wordt gevierd met open huis en kleurwedstrijd Zuigelingenbureau ging op 22 april 1930 van start in gymnastieklokaal aan de Brug WADDINXVEEN Met een open Huis op zaterdag middag 13 september en een mag nifieke kleurwedstrijd voor de Waddinxveense jeugd zal in deze weken het feit gevierd gaan worden dat 50 jaar geleden het zuigelingen bureau van Het Groene Kruis in Waddinxveen werd opgericht.Het toen in het gymnastieklokaal van de huidige openbare Theo Thijs- senschool aan de Kerkweg-Oost gevestigde bureau ging - om precies te zijn - van start op 22 april 1930. De kinderarts van een halve eeuw geleden was mevrouw N. Speel man. Zij zou zo’n 25 jaar aan het zuigelingenbureau verbonden blij ven. Haar opvolger, de Goudse kinderarts E. J. C. Schipper, is nu nog bij het plaatselijk bureau be trokken en dat ook al weer een kwart eeuw. jl980 Tbz 1930 L forth 7^7 77'5 j7/. Jd '7? or z f7 7^7 iïin 7 k a 7 J de weegschaal werden gelegd zijn niet meer te achterhalen. De Vierde wel. Dat was een dochter van de aan de Pe ter Zuidlaan 169 wonende mevrouw W. Heij-Vink: de nu in Amsterdam wo nende mevrouw Petra van Gelderen- Heij. waardering voor het werk dat in Wad- dinxveen wordt gedaan door een team wijkverpleegkundigen dat bestaat uit zes zusters en twee wijkziekenverzorg- sters en vrijwilligers. WARM HART 8 tt: uitgelegd als stilzwijgende erkenning en dinxveense zuigelingenbureau, dat was gevestigd in het Gymnastieklokaal van de huidige openbare Theo Thijssen- school aan de Kerkweg-Oost, mevrouw N. Speelman en de wijkzusters A. P. Boer en J. H. de Bruin. De tweede en derde baby die toen op ZUID-HOLLANDSCHE VEREENIG1NG „HET GROENE KRUIS” CONSULTATIE BUREAU VOOR ZUIGELINGEN. Afdeeling Voorgeschreven voeding: 77/p. het Kruiswerk ook in de toekomst de in zet van de bevolking niet achterwege zal kunnen blijven. Ook al heeft de invoering per 1 januari van dit jaar van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) de grootste financiële problemen wegge nomen en weet men zich organisatori sch gesteund door de basiseenheid WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 Het wijkgebouw van Het Groene Kruis, waar zaterdag middag 13 september een open huis zal worden gehou den. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Note- boom De weegkaart van mevrouw Petra van Gelderen-Heij, de nu in Amsterdam wonende vierde zuigeling die op de weegschaal van het zuigelingenbureau in 1930 terecht kwam. Datum Gewicht ‘.'7^ 1 ”Er blijven nog voldoende dingen over die moeten gebeuren en die alleen maar tot stand kunnen komen door de financiële hulp en vooral de inzet van de Waddinxveners”, aldus Groene Kruis-voorzitter J. in ’t Hol. A 7 De heer Ant. Kruijf, wonend aan de Meidoornstraat 9, thans. Dank zij de zorgen van het bureau een gezonde man. week in 1911 in WADDINXVEEN Het eerste kind door burgemeester P. A. Troost. dat op de weegschaal werd gelegd van het op 22 april 1930 van start gegane zuigelingenbureau van het Kruis Waddinxveen - dit jaar een halve Bijnenpad 159. Bij deze feestelijke ge- eeuw geleden - was Ant. Kruijf uit de beurtenis waren aanwezig de eerste Meidoornstraat 9. Dat gebeurde toen (vrouwelijke) kinderarts van het Wad- Ant. Kruijf, de eerste zuigeling van het in 1930 van start gegane zuigelingenbureau Waddinxveen. WEEGKAJfFT Datum Gewicht Een kijkje tijdens het zuigelingenbureau in het wijk gebouw van het Groene Kruis aan de Stationsstraat. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). Hoewel het Waddinxveense Groene Kruis al in 1914 werd opgericht zou het nog tot 1930 duren alvorens deze enige kruisorganisatie welke we in onze ge meente altijd hebben gekend, de zuige lingenzorg ter hand ging nemen, iede reen zal het er over eens zijn dat voor de gezondheidszorg de instelling van deze zuigelingenbureaus - en later ook de kleuterbureaus - van uitermate groot belang zijn geweest. Op die manier kon de zuigelingens- trefte geweldig naar beneden worden gedrukt. Als men bijvoorbeeld weet dat tijdens een warme i Maastricht 96 procent van de toen ge borenen stierf zal het duidelijk zijn hoe zeer de volksgezondheid was gediend met de zuigelingen- en kleuterzorg. Ook al gebeurde dit in het land soms door de baby’s op het biljart, waar een zeiltje over heen werd gelegd, te behan delen. Zo kwam al pionierend de zuige lingenzorg van de grond. UITBREIDING Wie mocht denken dat het zuigelingen bureau in Waddinxveen in deze tijd met een dalend kindertal gebrek aan klandizie zou hebben zit er helemaal naast. Het in het wijkgebouw van Het Groene Kruis aan de Stationsstraat ge vestigde bureau moest het aantal uren zelfs uitbreiden. Naast de vrijdagmid dag wordt er nu ook op de dinsdagmid dag naar de zuigelingen gekeken. Jaarlijks krijgt men op het zuigelingen bureau te maken met 2700-2800 baby’s. Iedereen in Waddinxveen heeft met het bureau te maken: hetzij dat moeder en kind er regelmatig bezoeker van wor den gedurende één jaar, hetzij middels een kort bezoekje van de wijkverpleeg kundige thuis indien de ouders prefere ren de zorg voor hun kind aan de hui sarts toe te vertrouwen. Het bestuur van Het Groene Kruis stelt dit jaar een een tweede kinderarts aan, omdat de Gouwenaar E. J. C. Schipper het werk niet meer alleen aankan. BESTUUR De festiviteiten rond het 50-jarig be staan van het zuigelingenbureau zijn ontwikkeld door het bestuur dat wordt voorgezeten door notaris J. in ’t Hol. Hij volgde een aantal jaren geleden oud-gemeentesecretaris H. Jenné op. Secretaris is de heer A. van Veen en penningmeester de heer C. G. van der Klauw. Verder zijn van Het Groene Kruis-bestuur lid mevrouw A. Voss- Becks, mevrouw J. J. Rietveld-Bus, de heer H. Huizer, de heer G. J. Okkerse en de heer D. C. van Doorn. Het bestuur betreurt dat niet alleen in Waddinxveen, maar eigenlijk in heel het land, de betrokkenheid van de be volking bij het vele en moeilijke, maar Ondanks alles hebben de Waddinxve- ners het werk van Het Groene Kruis gering is. Natuurlijk, in onze gemeente steeds een warm hart toegedragen. De zijn tussen de 3.300 en 2.1Ó0 1; lid van het plaatselijke Groene Kruis, het bewijs. Maar ook het wijkgebouw j j en de inrichting daarvan aan de Sta- je doorgaans alleen de gezichten tionsstraat, dat geheel door giften en M„„. resultaten van acties kon worden ge- moet deze afwezigheid van de worden sticht. Het bestuur van Het Groene Kruis is er vast van overtuigd dat voor woord worden gevoerd door burge- Een jury stprijzen en hoofdprijzen zullen tijdens het open huis worden uitgereikt. Het wijkgebouw zal op die tweede king worden gehouden in verband met terdagmiddag in september worden op- het 50-jarig bestaan van 1 22 april 1930 van start met de vrouwe lijke kinderarts N. Speelman. Aan het zuigelingenbureau is nu al weer een kwart eeuw verbonden de Goudse kin derarts E. J. C. Schipper. Ant. Kruijf is de pleegzoon van me vrouw J. M. van Breemen-Bonefaas, Groene die thans woont op het adres Jan van beurtenis waren aanwezig de eerste mooie werk van de kruisorganisaties zo 3.4ÖO gezinnen uitbouw van de organsatie is daarvan Gouwe-Ussel. maar op de jaarlijkse ledenvergadering zie van de bestuursleden. Maar misschien WADDINXVEEN Zaterdagmiddag toond over het belang van spel en 13 september vanaf twee uur zal er in speelgoed, is er een stand met houten het wijkgebouw van Het Groene Kruis speelgoed, terwijl alle bezoekers een aan de Stationsstraat een open huis consumptie zullen krijgen aangeboden, voor de gehele Waddinxveense bevol- Het wijkgebouw zal op die tweede za- het plaatselijke gefleurd met de kleurplaten die de zuigelingenbureau. Dit bureau ging op Waddinxveense kinderen hebben inge zonden. Alle Waddinxveense meisjes en jongens tot en met twaalf jaar die aan de Kleurwedstrijd hebben meege daan en hun werkstuk laten vergezellen rr-- van een motto (maximaal 25 woorden) Aan het begin van het open huis zal het of een opstel krijgen een troostprijs. Ja j j van vijf vrouwen maakt uit wie meester mr. A. G. Smallenbroek, zelf de 9'hoofdprijzen zullen krijgen. Troo- vader van drie Kinderen. Gedurende de middag zullen er dia’s worden ver- 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3