Goede brief naar Dai Haag over agressieve jongeren Wethouder opent ”De Pionier” Rem. Kerk goed WITTE PRLIZENHAL M. Boere (PvdAin gemeenteraad: Zaterdag 6 september Conditietest een publicatie van de Gemeente Waddinxveen Cursusnieuws De Bonkelaar Gemeentelijke bekendmaking programma Wachten op subsidie Monumentenzorg keurt plannen VOLOP KWALITEIT! I I i d van ■uidkade aanvaard, zij het op enkele POTTENBAKKEN PLAATSINGSMOGELIJKHEDEN VERGADERING VAN DE COMMISSIE VOOR OPEN BARE WERKEN EN -BEDRIJVEN op woensdag 3 sep tember 1980 ten gemeentehuize, aanvang 19.30 uur. rg ■jf van WADDINXVEEN Onder de cursus sen die in het jeugd- en vrijetijdscen trum De Bonkelaar weer van start gaan bevinden zich ook cursussen in de Spaanse taal. Er is een cursus voor beginners, die duurt van 21.30 - 23.00 uur en een cursus voor gevor derden, welke gegeven wordt op de maandagavond van 20.00 - 21.30 uur. De cursusprijs voor zowel begin ners als gevorderden bedraagt f 85.-. De cursus duurt t/m december 1980 en begint op maandagavond 8 sep tember. Opgeven in De Bonkelaar, of telefonisch: 7272. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 strantse Kerk waarop vaag deze frontron te zien is. Maar dat is on voldoende. Er is nog plaats op de volgende cur sussen: FOTOGRAFIE: de cursus fotografie gestart op maandag 1 september, omvat 8 lessen. De cursus duurt van 20.00 - 22.00 uur en docent is Hans Daeter. DOKA (donkere kamer): een cursus in het ontwikkelen en afdrukken van foto’s, gestart op dinsdag 2 septem ber, omvat 5 lessen. Deze cursus duurt van 20.00 - 22.00 uur en wordt gegeven door Hans Daeter. WANDTAPIJTEN MAKEN: deze cursus wordt gegeven op de donder dagochtend van 09.30 - 11.30 uur en bestaat uit 13 lessen. De cursus wordt gegeven door mevrouw Polfliet en start op donderdag 4 september. De kosten bedragen f 82,50. Begin ners werken met een thema, gevor derden kunnen een eigen ontwerp maken. Inschrijving voor een cursus mogelijk in De Bonkelaar, Beukenhof 5, of telefonisch: 7272. Hier en daar is geschreven dat de cur sus pottenbakken afgelopen maandag al zou zijn begonnen, maar dat is niet waar. De cursus gaat op maandag 15 september om 19.30 uur van start. De cursus is reeds volgeboekt, maar als er nog meer aanmeldingen binnen komen wordt er bekeken of er een tweede cursus van start kan gaan. Dus indien U interesse hebt: even bellen naar De Bonkelaar. B. en W. in de brief: ”Het belangrijk ste motief dat ons college tot dit be leidsvoornemen heeft gebracht is de verwachting dat een eigen behuizing, ingericht naar het inzicht van de groep en tot stand gebracht met daadwerkelijke eigen inbreng van die groep, identiteitsversterkend kan werken. De jongeren voelen zich thans ontheemd en uitgesloten en zoeken derhalve noodgedwongen hun vertier op straat. Het ontbreken van een duidelijk doel, van een eigen ont moetingsplaats leidt tot zwerftochten VERGADERINGEN VERGADERING COMMISSIE VOOR DE FINANCIËN: donderdag 4 september a.s., aan vang 17.00 uur in het ge meentehuis. VERGADERING COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDE NING EN WONINGBOUW: dinsdag 9 september a.s., aanvang 16.30 uur in het gemeentehuis. WADDINXVEEN Hel leesle- lijke programma ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ketelhuis "De Pionier” van de Stichting Jeugd- en Jongerencen trum ’’Waddinxveen" aan de Tol lenslaan 161 ziet er voor de ko mende zaterdagmiddag 6 septem ber als volgt uit: 14.00 uur Opening door wethou der A. H. van Gent (PvdA), 14.15 uur Terug naar het ketelhuis ”De Pionier” aan de Tollenslaan, 14.30 uur Opiating van de ballon nen, 14.30 uur Volksdansen o.l.v. Hans Wortman, 15.30 uur Kin derspelen, 16.30 uur Volksdan sen. In het Ketelhuis is er gelegenheid film en dia’s te bekijken van kin derkampen. Buiten kan men on der het genot van een drankje in formatie halen over de verschil lende activiteiten die het ko mende jaar in de twee gebouwen zullen plaatsvinden. De kinderen die zaterdag komen krijgen allemaal een ballon die in het ketelhuis wordt voorzien van een naamkaartje. Deze ballonnen worden om 14.30 uur tegelijker tijd opgelaten. Na de opiating start Hans Wortman met het volksdansen waaraan iedereen kan deelnemen. Een tweede kans om te volksdansen is er ook en wel om 16.30 uur. pitriet, stof wil werken of het gewoon eens wil proberen. Op de woensdaga vond is het zweten in ’t Ketelhuis want dan is er volksdansen. Voor de jonge ren is het van 19.00 tot 20.30 uur, voor de volwassenen is het van 20.30 tot 22.30 uur. De sociëteit voor alleenstaanden ’’Uniek” start ook weer en wel op de maandagavonden van 20.30 tot 24.00 uur en eenmaal in de maand op zater dag van 21.00 tot 01.00 uur. Deze so ciëteit is bedoeld voor alleenstaanden en niet volledige gezinnen. Er wordt van dansjes en drankjes tot praatavon- den georganiseerd. De vrouwen zijn dit jaar ook weer bezig in ’t Ketelhuis met VOS-cursussen. Jon gerenpraatgroepen en thema- ochtenden zullen ook dit jaar weer worden gedaan. Dit jaar wordt er weer een kamp geor ganiseerd en wel van 20 t/m 24 oktober. Het thema is: ”In 5 dagen de wereld rond”. Het kamp reist zelf af naar Bilt- hoven en wel per trein. Er zijn nog plaatsen vrij, inschrijven bij Trudy Kraay. WADD1NXVEEN/BOSKOOP De Boskoopse atletiekvereniging AV ’47 houdt op zaterdagmiddag 6 september een conditietest door middel van een loop in 12 minuten. De test zal worden afgenomen op de atletiekbaan op het sportcomplex aan de Hoogeveenseweg. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,per persoon. Inlichtingen bij mevr. Wiezer, tel. 01727-4019. WADDINXVEEN Wethouder A. H. van Gent (PvdA) stelt komende za terdagmiddag om twee uur de nieuwe dependance van het ketelhuis, ”De Pionier” aan de Tollenslaan 161, fee stelijk in gebruik. Het tweede ketelhuis van de stichting Jeugd- en Jongeren centrum "Waddinxveen”, het eerste staat aan de Busken Huëtlaan 94a, is eerder dit jaar gereed gemaakt voor de opvang van de zich uitbreidende culturele-, educatieve, jeugd- en ont spannende activiteiten in Waddinxveen-Noord. In "De Pionier” zal de gehele zaterdagmiddag een open huis worden gehouden voor jong en oud. Het feestelijke programma omvat onder meer een ballonoplating waar aan alle kinderen gratis kunnen meedoen. CLUBS In het nieuwe ketelhuis aan de Tollen slaan zal komende zaterdag allerlei in formatie verkregen kunnen worden over de activiteiten in het komende sei zoen 1980-1981. Voor de kinderen zijn er weer een aantal clubs, die kleien, plakken, spelletjes, toneel en nog veel meer leuke, spannende en gezellige dingen doen. Deze clubs zijn op maan dag (jongens en meisjes 6-7 jaar van 16.00 tot 17.00 uur). Dinsdag (jongens en meisjes 8-9 jaar van 17.00 tot 18.00 uur) en donderdag (jongens en meisjes 10-11 jaar 18.00 tot 19.30 uur). De instuiven op de woensdagmiddag zijn eenmaal in de 14 dagen en wel op 24 september, 8 oktober, 29 oktober, 12 november, 26 november en 10 decem ber. Deze woensdagmiddaginstuiven zijn bestemd voor kinderen van 4 tot en met lOjaaren duren van 14.00 tot 17.00 uur. Kosten: drie kwartjes. Voor de 12 t/m 15-jarigen is er het ko mende jaar een activiteit bij gekomen namelijk een groep creatief. Deze groep wil samen met de deelnemers programma’s opzetten en uitvoeren. De uitvoering vindt plaats op de tweede en vierde vrijdag van de maand. Op de eerste en derde vrijdag van de maand is er Soosie. Op vrijdag 26 september wordt er ge start met creatief. Dat betekent dat de deelnemers zich van te voren wel in moeten schrijven en dit kan zaterdag op de open dag of donderdag 11 sep tember. De kosten zijn tot december 16,50 en van december tot mei 10,- In laten schrijven voor Soosie is op de zelfde data mogelijk. Net als de vorige jaren wordt er weer met pasjes ge werkt. De Soosie-avonden kosten een gulden entree en starten op vrijdaga vond 19 september. VOLWASSENEN Voor de volwassenen zijn er weer aller lei cursussen. Ten eerste "Creatief”. Deze is op donderdagavond en voor ie dereen bedoelt die graag klei, papier, met soms het bekende ontoelaatbare gedrag. Een eigen behuizing geeft te vens de mogelijkheid tot het tot ont wikkeling brengen van een eigen pro gramma, dat niet alleen op recreatie, maar zeker ook op vorming en ont wikkeling gericht zal zijn.” Met het gereedmaken van het voor malige gemaal Van der Breggen aan de Kanaaldijk voor dit doel bedragen volgens een berekening van de ge meentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven de kosten f 192.000.-- B. en W. zouden van het rijk graag een investeringssubsidie van f 125.000.-- hiervoor krijgen. En dan vooral vanwege dit argument: ”Het is al lang niet meer zo dat agressief gedrag van jeugdigen alleen maar in de grote steden wordt waargenomen. Deze brief mag duidelijk maken dat ook in gemeenten van de omvang van Waddinxveen dit verschijnsel zich voordoet. Het lijkt ons daarom interessant na te gaan hoe op een der gelijke schaal die problematiek tege moet getreden wordt.” WADDINXVEEN ”Een goede, indringende brief. Een goed stuk werk. Als het niet lukt wat we willen, dan ligt dat niet aan dit schrijven van het college van Burgemeester en Wethouders”. Dat was de mening van PvdA-fractievoorzitter M. Boere in de gemeen teraadsvergadering van vorige week woensdagavond, over het schrijven dat B. en W. kortgeleden hebben gestuurd naar de staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk met het verzoek om een investeringssubsidie voor de in het voormalige ge maal Van der Breggen aan de Kanaaldijk ondergebrachte agressieve jongeren. SPREEKUREN SPREEKUUR BURGEMEESTER: vrijdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur. SPREEKUUR WETHOUDER MEVR. L. M. OOSTER- BROEK-WAAGMEESTER: vrijdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. WADDINXVEEN De Riiksdienst voor de Monumentenzorg van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk. Werk (CRM) in Zeist heeft het door de Leidse architect B.C. van Beek gemaakte expertise-rapport voor de restauratie van de Remonstrantse Kerk aan de Zui ondergeschikte punten na. De remonstranten in Waddinxveen hebben inmiddels van het ministerie toestemming gekregen van het uit 1834 stammende kerkgebouw te be ginnen aan de hand van de ingedien de plannen, welke inmiddels gewaar merkt en al weer terug zijn. Het wachten is nu op de subsidie-verle- ning. Zoals eerder bericht mag er op gerekend worden dat op het moment van uitvoering de kosten van herstel rond één miljoen gulden zullen gaan bedragen. De Remonstrantse Kerk zal hiervan f. 100.000,- op tafel moeten leggen. Om dat voor elkaar te krijgen zijn de remonstranten druk in de weer met allerlei activiteiten. Zo worden er lo ten verkocht, waarvan de trekking half november is. In het restauratie fonds zit nu een kleine vier mille. Het voor de restauratie van de Remon strantse Kerk geopende gironummer bij de plaatselijke Rabobank luidt 79138. Het bankrekeningnummer is als volgt 3668.64.610. De Waddinxveense remonstranten hebben in een gesprek met architect Rob van Beek uit Leiden allerlei wen sen kenbaar gemaakt ten aanzien van herstel, vervanging en wijziging van de indeling van het kerkgebouw. Zo zal de aanbouw tussen het Godshuis en het woonhuis ernaast worden af gebroken en opnieuw worden opge bouwd met nieuwe toiletpartij, zal de kap worden verwijderd, het plei sterwerk er af worden gehaald, de houten steunberen aan de binnenzij de worden vervangen, vloeren wor den verwijderd en ga zo maar door. In feite blijven alleen de muren staan alsmede wat bijzaken. In ieder geval zijn zowel de Rijks- dienst voor de Monumentenzorg als de architect bijzonder verrukt over het feit dat het ”empire”-interieur zo goed bewaard is gebleven. Inmid dels zijn er ook al oproepen gedaan voor oude foto’s. Eén daarvan, waar op het oude koorhek is te zien, is al aangeboden. Er is nu nog grote be langstelling voor een foto van het oorspronkelijke front van de kerk. Het blijkt namelijk dat de entree ooit bestaan heeft uit twee houten zuilen met een houten fries daarbo ven. be plaat van de eerste steenlegging heeft aan de zijkant gestaan. De houten fronton zou weer in oude glorie hersteld kunnen worden mits er een duidelijke foto overlegd kan jvorden. In het prentbriefkaarten boekje ”Oud Waddinxveen” staat een afbeelding van Houthandel ■Mblas met daarnaast de Remon- Hoewel deze groep jongeren in en om het gemeentehuis aangeduid pleegt te worden met ’’vitaal-motorisch” valt op dat het ministerie in een onlangs gepubliceerde nota gewoon blijft spreken van agressieve jongeren. De titel van het stuk, dat in Waddinx veen goed is ontvangen, luidt dan ook: ’’Agressief gedrag van jeugdi gen: signalen uit het sociaal-cultureel werk”. In de brief aan de onderminister ver tellen B. en W. dat in Waddinxveen al een aantal jaar opereert de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Wad dinxveen”, aanvankelijk gesubsidi eerd op grond van de Rijksubsidie- regeling Jeugd- en Jongerenwerk, thans op grond van de Rijksbijdrage- regeling sociaal-culturele actitiveiten. Deze stichting stelt zich ten doel: Het verschaffen van verantwoorde mogelijkheden aan jongeren tot veel zijdige ontplooiing en ontspanning en het dragen van verantwoordelijk heid”. Zij tracht dat doel te bereiken door het aanbieden van een gevarieerd pakket programma’s, het organiseren van culturele en educatieve manifes taties en het houden van een ’’open huis”. Deze laatste activiteit moest worden stopgezet, omdat een groep agressieve jongeren zich gedroeg op een wijze die door bestuur, staf, de werkgroep jongeren en andere bezoe kers niet langer kon worden geaccep teerd. Ook de vrijwilligers gaven te kennen zo niet verder te willen. Door middel van een open brief werd het sluiten van het ’’open huis” aange- kondigd. ’’Door hun gedrag”, aldus de open brief, ”dat kortweg intimiderend, vernielend en agressief kan worden genoemd, komen er steeds minder jongeren, omdat die hiervan niet gediend zijn; andere jongeren wordt zelfs het bezoek aan ”De Bonkelaar” door hun ouders verboden”. Ook een later georganiseerde ’’scholieren inloop” kreeg na verloop van tijd met zich intimidered en agressief gedra gende jongeren te maken en werd ook om die reden beëindigd. Het is echter niet alleen de stichting die last heeft van het optreden van bedoelde groep jongeren; omliggende gemeenten en trouwens ook bewo ners van deze gemeente worden van tijd tot tijd onaangenaam gecon fronteerd met intimiderend en agres sief gedrag. B. en W.:”Hoe onaange naam dit alles ook is, het heeft ons college er niet van weerhouden voort durend contact te onderhouden met de stichting om na te gaan welke op lossing voor de gerezen problematiek te vinden zou zijn. Wij hebben dat mede gedaan vanuit het besef dat be doelde groep jongeren, die door haar optreden begrijpelijk bij tal van re creatieve en andere evenementen wordt geweerd, op grond daarvan niet genegeerd kan worden. Wij heb ben daarom besloten tot een beleid van positieve discriminatie.” Omdat er niet één gerichte oorzaak is van het agressieve gedrag van de Waddinxveense jongeren gaat het college hierop in de brief aan de staatssecretaris niet in. Volgens B. en W. is er sprake van een samenhan gend complex van oorzaken, dat zo wel te maken heeft met de individu ele kenmerken van betrokkenen, als met de sociale verbanden waarin deze verkeren. Het gemeentelijk beleid is er op gericht de agressieve jongeren een eigen behuizing ter beschikking te stellen en daarin tot ontwikkeling te brengen activiteiten door een een deskundige professionele kracht te doen begeleiden. A. Brand-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 13