Kwaliteit van de dagbladen g t het winnen T Welke dagbladen lezen de Waddinxveners? 1L_ ifrfiGOED EN GOEDKOOP! Bijna drievijfde van Waddinxveners ziet Rijn en Gouwe en Goudsche Courant niet AD dubbel zoveel lezers als Telegraaf 23% 20°% 6°/o 4%0 0°% 1.334 573 346 343 207 203 52 46 44 Recente cijfers van Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit 24 Dagblad bedrijven 21°% 9%> b°/0 6/ 3°/o 3°/0 REGIONALE DAGBLADEN Rijn en Gouwe1.414 Goudsche Courant 1.246 Haagse Courant/Het Binnenhof392 Het Vrije Volk 221 Leidsch/Alphens Dagblad14 LANDELIJKE DAGBLADEN Algemeen Dagblad De Telegraaf Trouw Reformatorisch Dagblad De Volkskrant NR C Handelsblad Nieuws van de Dag Het Parool Nederlands Dagblad 1 /o 1 /o WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 WADDINXVEEN Bijna drievijfde van de Waddinxveense bevolking leest geen regionaal dagblad met Waddinxveens nieuws. Rijn en Gouwe (23 procent) en Goudsche Courant (20 procent) bereiken samen maar 43 procent van de Waddinxveners. Van de landelijke dagbladen leest één op de vijf (21 procent) het Algemeen Dagblad. De grootste krant van Nederland, De Telegraaf, bereikt maar 9 procent van de Wad dinxveense bevolking. stische dagblad De Waarheid verstrekt Asser SBB I COL DSCHE COURANT Wordt de Goudsche Courant in Gouda ALPHENSDAGBLAD Waddinxveens nieuws komen we ook tegen in het Alphens Dagblad. Deze uitgave van Damiate Holding betreft een editie van het Leidsch Dagblad. Beide kranten hebben samen een op lage van 49.865. Het Alphens Dagblad heeft een oplage van 4.542. Uit de cij fers van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Cebuco) blijkt dat van de regionale dagbladen in heel ons land het Leidsch/Alphens Dagblad door een winst van 1.859 het hoogste groeipercentage (3,9 procent) boekte en was hiermee dus net Rijn en Gouwe (3,8 procent) voor. WADD1NXVEEN Er zijn in ons land 24 dagbladbedrijven, die 79 kran ten uitgeven, waarvan er 50 een eigen hoofdredactie hebben. Die 24 dagblad- aandeel in de markt van de landelijke bla den zien stijgen en het samen op grond van de jongste Cebuco-cijfers op 45,27 procent gebracht tegen 45,24 procent een In 1979 was er een stijging van het geza menlijk marktaandeel van de vier och tendbladen van 72,19 in 1978 tot 72,31. procent. Het aandeel van de losse ver koop in de totale omzet van de vier och tendbladen daalde van 93,45 procent in 1979 tot 93,03 procent. De Telegraaf ver kocht gemiddeld 16.300 losse nummers (16.600 in 1979), Algemeen Dagblad 5.199 (5.659), de Volkskrant 2.000 (2.300) en NRC Handelsblad 409 (293). Totaal 23.908 (24.852). De losse verkoop van de Goudsche Courant bijvoorbeeld bedroeg 1.025 (4,7 procent van de oplage). Dat blijkt uit de oplage- en versprei- dingscijfers van het Centraal Bureau voor de Courantenpubliciteit (Ce buco), de centrale marketingsorganisa- tie van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) over de eerste kwartalen van 1979 en 1980. Op deze pagina van het Weekblad voor Waddinxveen vertellen we uitvoerig welke dagbladen, regio naal en landelijk, de Waddinxveners zoal lezen. Hierbij gaan we ervan uit dat ons Gouwedorp op 1 januari van dit jaar 6.208 gezinnen (alleenstaanden daaronder gerekend) telde. In onze overzichten laten we de plaatselijke weekbladen (Weekblad voor Wad dinxveen, Holland Silhouet en Wad- dinxveense Post) buiten beschouwing, omdat we het alleen willen hebben over de dagbladen. Leeuwarder Courant Leeuwarder Courant. Kluwer Deventer Dagblad, Zutphens Dagblad, Gelders-Overijsselse Courant, Sallands Dagblad, Cobouw. Koninklijke Tijl kan die stijging niet los worden gezien van de redactionele kwaliteit welke in de kolommen van komt. Wie op de ontwikkeling in het buitenland de winst tot 2.382 beperkt bleef! Ook lette, kon al eerder tot de conclusie ko men dat de hoogtij van de boulevardbla den voorbij was. Vooral Frankrijk gaf vooruitgang van 13.345. Courant, Amersfoortse Courant, Ve- luws Dagblad. Wegener’s Couranten Concern Emmer Courant, Drentse en Courant, Hoogeveens Dagblad, Win schoten Courant, De Noord-Ooster. Ver. Noordhollandse Dagbladen Alkmaarsche Courant, Dagblad Ken- nemerland, Heidense Courant, Schager Courant, Dagblad voor West- Friesland, De Zaanlanden, Enkhuizer Courant. jaar geleden. Algemeen Dagblad ei Trouw kregen samen met 26,92 procen een lager marktaandeel dan in 1979 toei het 27,14 procent bedroeg. i Wad- ;n bereikt deze uitgave van de 5ijthoff Pers 20 procent van de bevol- WADDINXVEEN Er zijn in ons land 24 zelfstandige dagbladondernemingen, die 79 kranten uitgeven, waarvan 50 met een eigen hoofdredactie. De oplage van alle Nederlandse dagbladen bedroeg in het eerste kwartaal van 1980 4.648.579 exemplaren. Dat is 1,93 procent meer dan een jaar geleden, een toeneming die het aantal huishoudens ruimschoots over treft. Aldus blijkt uit de recente oplage- en ver- spreidingscijfers van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Cebuco) en de bespreking daarvan in De Journalist, het orgaan van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NJV). De trend is dat de landelijke avondbladen sterker stijgen dan hun ochtendlijke collega’s, maar dit komt vooral door de geweldige groei van NRC Handelsblad. De regio- Haagsche Courant/Het Binnenhof, Trouw en het Reformatorisch Dagblad ongeveer evenveel abonnees hebben: tussen de 300 en 400. Tot de regionale kranten die in Waddinxveen toch nog enkele honderden abonnees hebben behoren verder nog Het Vrije Volk, De d V MvuU« Volkskrant en NRC Handelsblad. In r bijna 7 van de 10 Gouwenaars-ge- tientallen Waddinxveense huisgezinnen zen (13.380 is 67 procent), in Wad- verschijnen tensotte nog Nieuws van de uinxveen bereikt deze uiteave van de Dag, Het Parool en het Nederlands Dagblad. king. De Goudsche Courant vormt met de Haagsche Courant, Het Binnenhof, Leidse Courant en Rotterdams Nieuwsblad een redactionele eenheid. In het afgelopen jaar bleek ook de Goudsche Courant binnen het eigen concern de grootste groeier. De oplage steeg van 21.425 naar 21.800 en dat is plus 1,8 procent. In Waddinxveen krij gen de lezers van de Goudsche Cour ant, de Haagsche Courant en Het Bin nenhof als service vijfmaal per week de Rijnlandsche Courant uit Zoetermeer bijgevoegd. TROUW In het lijstje landelijke dagbladen heb ben we het dagblad Trouw opgenomen, hoewel deze krant in Waddinxveen wordt verspreid met de ondertitel ”met De Rotterdammer en met Dordts Dag blad”. De protestants-christelijke krant bevat soms ook nieuws uit Wad dinxveen op de pagina ’’regio Rotter dam”. De editie Groot Rotter- dam/Dordrecht heeft een oplage van 36.727. Dit was een jaar geleden 36.652. Landelijk heeft Trouw 141.300 abonnees. krant van Nederland maar 9 p- van de Waddinxveense bevolking be- - r-...j.. reikt. Gouwe geabonneerd. Toch krijgen de Wat opvalt is dat procentueel gezien de de Aiphense krant voorgeschoteld dan °e Waddinxveners Waddinxveens nieuws. Uitg.mij Van derLoeff Dagblad Tubantia, Hengelo’s Dagblad, - Dagblad van het Oosten, Arnhemse £wolse Courant, Nieuw.Kamper Dag- Courant, Edese Courant, Nijmeegs Dagblad, Graafschapbode. Damiate Holding Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant, De Typhoon. oplagecijfers Nederlandse dagbladen eerste kwartaal 1980. Uitgave Centraal .1 van fa nederlandse [)agbia(i pers NDP blad, Het Nieuwe Land, Het Dagblad. Prov. Zeeuwse Courant Prov. Zeeuwse Courant. De Gooi- en Eemlander De Gooi-en Eemlander Nieuwe Noordhollandse Courant, Leids Twentsche Courant Dagblad, Alphens Dagblad. Twentsche Courant, Overijssels Dag- Holding UN blad- Utrechts Nieüwsblad, Nieuwe Zeister Reformatorisch Dagblad Reformatorisch Dagblad. Friesch Dagblad Friesch Dagblad. Nederlands Dagblad Nederlands Dagblad Het Financiële Dagblad Het Financiële Dagblad. Dagblad Scheepvaart Dagblad Scheepvaart De Waarheid De Waarheid nale bladen veroveren op hun beurt weer een groter marktaandeel dan de lande lijke. Maar dat beeld zien we al jaren. De op deze pagina van het Weekblad voor Waddinxveen voorkomende cijfers hebben betrekking op het gemiddelde van het eerste kwartaal 1980. Volgens de dagbladuitgevers zou zich in het tweede kwartaal een minder gunstige grafiek af- nieuwtjes tekenen. In ieder geval blijft de gestadige groei van NRC Handelsblad - ruim elf Nederlands grootste krant De Telegraaf derlands Dagblad: 23.829. Het communi- procent - spectaculair. Waarschijnlijk ging weliswaar vooruit 7.324), maar stische dagblad De Waarheid verstrekt j:_ -j je gOe(j^Opere uitgave van deze krant geen oplage-cijfers. Nieuws van de Dag leed, evenals het Hoewel alle vier landelijke ochtendbladen deze krant tot uiting voorafgaande jaar, verlies (- 4.942), hun oplagen zagen stijgen, hebben alleen waardoor voor de Telegraaf Combinatie De Telegraaf en De Volkskrant elk hun J_ x. a. a I a i J I J_l.x J_ I l.lül I 1 i nu weer liep Het Parool terug en wel met 2.000. NRC Handelsblad boekte een RIJN EN GOUWE Rijn en Gouwe, met een dekkingsper centage van 23 procent in Wad dinxveen het meestgelezen regionale dagblad, behoort tot de Algemeen Dagblad-groep, die verder nog bestaat uit het Algemeen Dagblad natuurlijk, De Dordtenaar en Het Vaderland. Van deze vier kranten, uitgegeven door Elsevier-NDU, is Rijn en Gouwe in het afgelopen jaar het sterkst gestegen. De Aiphense krant groeide met 3,8 pro cent van 27.691 tot 28.733. In Wad dinxveen krijgen de lezers Rijn en Gouwe met de wisselpagina ’’regio Gouda”. Op die manier hoeven de lezers in en om Gouda niet opgescheept te worden met nieuws uit de Aiphense regio. Wie zorgde, elf kranten nu mocht denken dat die zeer bijzon- dere aandacht voor de kaas- en kaar senstad op de tekstpagina’s van Rijn en Gouwe deze krant een uitermate ste vige vaste voet heeft verschaft in Gouda heeft het mis. In onze l o meente wordt de ’’goeie morgen krant” tendblad De Telegraaf, dat als grootste procent bedrijven zijn: r i r» n rsc» J J Holdingmij De Telegraaf De Telegraaf, Nieuws van de Dag, Limburgs Dagblad, Noordhollands Dagblad. Elsevier-NDU Algemeen Dagblad, De Dordtenaar, Het Vaderland, Rijn en Gouwe, Het Vrije Volk, NRC Handelsblad, Bra bants Nieuwsblad. Perscombinatie De Volkskrant, Het Parool, Trouw. Audet De Gelderlander, De Nieuwe Krant, De Limburger, Dagblad voor Noord- Limburg, De Stem Sijthoff Pers Haagsche Courant, Het Binnenhof, Leidse Courant, Rotterdams Nieuws blad, Goudsche Courant, Economisch Dagblad. Brabant Pers/VNU Eindhovens Dagblad, Helmonds Dag blad, Brabants Dagblad, Nieuwsblad van het Zuiden. daarbij de toon aan. Volgens het NVJ- De totale oplage-cijfers van de in Wad- orgaan De Journalist in een analyse kan dinxveen verspreide dagbladen zijn als worden gesteld dat een goed geredigeerde volgt: Algemeen Dagblad: 358.328, De krant niet per se veel en grote foto’s of Telegraaf: 600.790, Haagsche Courant/- een luidruchtige sportrubriek nodig heeft Het Binnenhof: 194.620, Trouw: om bij grote groepen lezers in de gunst te 141.300, Reformatorisch Dagblad: komen. Integendeel: de abonnee lijkt zich 46.208, Het Vrije Volk: 160.533, De af te wenden van onfeiten, pseudo- Volkskrant: 239.400, NRC Handels- en flutverhaaltjes. Hij wil geen blad: 133.115, Nieuws van de dag: stenen voor brood. 151.640, Het Parool: 161.400 en het Ne- (Bron; Verspreidings- en i f Bureau voor Courantenpubliciteit Cebuco ELF OVERIGE KRANTEN Van de in Waddinxveen dagelijks be- 1 van landelijk en re gionaal niveau wordt het Algemeen Dagblad - de tweede krant in Neder land - verreweg het meest gelezen. De Rotterdamse krant is met het dekking spercentage van 21 zelfs aanzienlijk buurge- populairder dan het Amsterdamse och- door nog niet één van de tien Gouwe naars gelezen. In Gouda zijn welgeteld F895 mensen (9 procent) op Rijn en Gouwenaars meer piaatselijk nieuws in de

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 17