Muzfekiritvoering ’Mr. A. de Roos’ Eminent BV voor het eerst in lange historie geconfronteerd met vuurzee Waddinxveen SUPER VOORDEEL! Zesde plaats brandweer Soosie gaat van start Levering en productie orgels niet in gevaar Concert met Waddinxveners in Boskoop WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 tegen half jf de melding van lie opluchting be- Een beeld van de vuurzee bij Eminent B V aan de Staringlaan en de acties van de Waddinx veense en Boskoopse vrijwillige brandweerlieden om daar wat tegen te doen. (Foto’s: Week blad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom]. WADDINXVEEN Een opgeluchte directie van de fabriek van electronische orgels Eminent BV kon nog geen twee etmalen na de brand in het spiksplinternieuwe complex aan de Staringlaan in de landelijke dagbladpers adverteren dat de vuurzee in Waddinx- veen-Noord geheel onder controle was en dat de levering en pro duktie van Eminent-, Solina- en Omegan-orgels niet in gevaar wa ren. Als men bedenkt wat er allemaal had kunnen gebeuren nadat bij de vrijwillige brandweerkorpsen van Waddinxveen en Boskoop op woensdagmiddag 3 septemoer tegen half vijP een uitslaande brand was binnengekomen zal a grijpen. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek (rechts) en Boskoops burgemeester J. H. Reinders links) waren op het terrein van de brand aanwezig en hadden niet alleen belangstelling voor de Rode Haan maar ook voor onze fotograaf. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). FjSSSSSS! VEEL PUBLIEK 1 TIEN STRALEN De Waddinxveense vrijwillige brand weer was vorige week woensdagmid dag binnen enkele minuten met bei- Intussen draait de orgelkastenfabriek aan de Staringlaan weer volop. Bui ten het complex aan de oostkant zorgt een noodagregaat voor de stroom en is een voorziening getrof fen voor de afvoer van hout- en vezel- afval. Met de afbraak van het ener- giegebouw op de eerste verdieping is gelijk gestart, terwijl er ook onder zoeken zijn ingesteld om vast te stel len welke explosieschade de installa ties precies hebben opgelopen. Door efficiënt werken en het feit dat de brand veel en veel erger had kunnen zijn is er geen stagnatie opgetreden in de produktie en levering van orgel kasten. De fabrieksruimte bleef dan ook gespaard. Alleen wat orgelkasten I hebben waterschade opgelopen. het sein brand meester al gegeven. Dat was één uur en twee kwartier na het ontstaan van de vuurzee aan de de Staringlaan verlaten. De avond oostzijde van het fabriekscomplex, welke vuurzee met een geweldige rookontwikkeling gepaard ging. Tot in de wijde omgeving wist men dan ook dat Eminent in brand stond. pauze concerteert Douwe Hij speelt werken van o.a. en Hendrik Andriessen. Na de pauze zal Hans Ferweda optreden. Hij speelt enkele nummers solo en een tweetal stukken samen met flui- WADD1NXVEEN Soosie, de clul voor 12- tot 15-jarigen in 't Ketelhui aan de Busken Huëtlaan 94a, gaat vrij dagavond 19 september weer van start Voor Soosie kan men zich opgeven o; donderdag II september van 17.00 18.30 uur. Gelieve pasfoto mee te bren gen. De soosie-avonden zijn toeganke lijk tegen betaling van één gulden. In tien minuten tijd sloegen de vlammen 5 tot 10 meter boven het dak uit. Gebleken is dat de brand is ontstaan in de centrale afzuiginstal latie van de orgelkastenfabriek, die maandagmiddag 29 oktober door burgemeester mr. A.G. Smallenbroek feestelijk werd geopend en welk in 1923 opgericht bedrijf nog nimmer door brand is geteisterd. Bij Eminent BV aan de Staringlaan heeft elke machinestraat een eigen af- zuigbuis voor hout- en vezelafval, welke buizen bij elkaar komen in de motfilterruimte. Deze filterunits staan opgesteld op de eerste verdie ping van het energiebouw, dat be staat uit een pompenkamer, een ke telhuis, een energiecentrale en een motfilterruimte. De motfilterruimte is het centrale verzamelpunt van hout- en vezelafval uit het gehele bedrijf. Het afval wordt hier ’’gebroken”, vermalen en gefilterd. In de laatste fase is de ”mot” ontstaan dat als brandstof dient voor de grote verwarmingske tel. Bij Eminent BV is de afvalmot- verbranding een belangrijke peiler van de eigen energievoorziening, want zoals bekend is het bedrijf nog niet aangesloten op het openbare electriciteitsnet. Wat nu gebeurd is is dat het hout- en vezelafval door ver stopping eerder dan de bedoeling was in brand raakte. Het onderzoek van de technische recherche van de rijks politie en de Arbeidsinspectie spit ste zich dan ook vooral op dit punt toe. Binnen een mum van tijd na het uit breken van de brand kwam er vorige week woensdagmiddag zo veel pu bliek naar de Staringlaan, dat het ver keer daar moest worden lamgelegd en worden omgeleid. Door de dienst Openbare Werken werd de toegangs weg tot Eminent met Hekken afge zet, zodat de brandweerkorpsen on gehinderd bluswerkzaamheden kon den verrichten en het verdere onder zoek niet kon worden gestoord. Hans Ferweda, geboren te Boskoop, heeft gestudeerd bij Klaas Boesma, Cor Kee, Jan I. v.d. Berg en Arie Keyzer. Sinds 1967 is hij organist van de Immanuël kerk gemeente te Wad dinxveen. Al 4 jaar is hij vaste bege leider van het Herv. Kerkkoor te Bos koop. Thuis organiseert hij huiscon certen, waar hijzelf en door hem uit genodigde organisten zijn prachtig pijporgel bespelen. Berta v.d. Kolk uit Waddinxveen stu deert pedagogiek in Leiden. Op 7 ja rige leeftijd kreeg zij blokfhiitles, na 3 jaar ging zij dwarsfluit spelen o.a. bij de heer Roos. Nu heett zij al 4 jaar reuze fijn les van de heer P. Bik in Leiden. Berta v.d. Kolk speelt re gelmatig tijdens kerkdiensten en in Vespers in de Immanuëlkerk gemeen te te Waddinxveen waar Hans Ferwe da haar begeleidt. Het concert begint om acht uur. Toe gangsprijs f. 5,- Houders Bejaarden- pas, C.J.P. en kinderen t/m 12 jaar f. 3,50. Programma’s - tevens plaats bewijs, aan de kerkzaal verkrijgbaar. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Vol gende week donderdagavond 18 sep tember zullen de organisten Douwe Cnossen (Boskoop) en Hans Ferweda (Immanuelkerkgemeente Waddinx veen) een orgelconcert geven in de Gereformeerde Kerk van Boskoop. Berta van der Kolk uit Waddinxveen zal met fluitspel meewerken aan dit concert. Vóór de Cnossen. J.S. Bach Hij speelt enkele nummers solo riste Berta van der Kolk. Op het pro gramma staan werken van o.a. D. Burtéhude en G. Ph. Telemann. Voor beide organisten is musiceren dé grote hobby. Zij hebben bij be kende organisten gestudeerd en heb ben het ’’Getuigschrift voor kerkelijk orgelspel” behaald. Beiden zijn dan ook iedere zondag actief als organist van een kerk. Douwe Cnossen, geboren in Woer den, begon al op 5 jarige leeftijd met muzieklessen, eerst van zijn vader, la ter van de organist van de Petruskerk te Woerden: de heer A.M. ten Have. Tot 1960 was Cnossen 2e organist in deze kerk. In 1965 vatte hij de orgel studie weer op bij Jan J. v.d. Berg, organist van de nieuwe kerk in Delft. Douwe Cnossen geeft jaarlijks een concert in Delft en in Zoetermeer, Thans is hij organist van de Herv. Kerk in Koudekerk a/d Rijn. In het dagelijks leven is hij algemeen sekre- taris van het N.C.W. en raadslid van de Gemeente Boskoop. IMMANUELKERK Pas op donderdagmorgen 4 septem ber om even over half acht kon de laatste brandweerwagen het terrein aan ervoor, zo rond kwart voor zes, was WADDINXVEEN Onder bevel voering van onderbrandmeester D. van Vliet heeft de Waddinxveense vrijwillig Vliet heeft de Waddinxveense vrijwillige in Moerkapelle deelgenomen aan brandweerwedstrijden lage druk van de kring ’’Tien Gemeenten”. Van de deel nemende korpsen uit de Gouwe- en IJsselstreek wist Waddinxveen beslag te leggen op de zesde plaats met 432 punten. Eerste werd de brandweerp loeg uit Zevenhuizen met 455 punten. De Volledige uitslag is als volgt: 1. Zevenhuizen 455 pnt., 2. Nieuwer- kerk a/d IJssel 447 pnt., 3. Moordrecht 439,5 pnt., 4. Bodegraven 436,5 pnt., 5. Moerkapelle 434,5 pnt., 6. Wad dinxveen 432 pnt., 7. Boskoop 431 pnt., 8. Gouda 417,5 pnt., 9. Reeuwijk 414,5 pnt., 10. Capelle a/d IJssel 404,5pnt. Overigens valt nog te vermelden dat de Waddinxveense bevelvoerder eveneens op de zesde plaats terecht kwam met 120 punten (beste bevelvoerder was die uit Nieuwerkerk aan den IJssel met 128 punten), dat de Waddinxveense aanval- sploeg met 71 punten de vierde plaats veroverde, dat de Waddinxveense or donnans met 67 punten de achtste plaats veroverde, dat de Wad dinxveense slangenploeg met 44 punten de tweede plaats veroverde, dat de Waddinxveense pompbediener met 58 punten de achtste plaats bezette en dat de Waddinxveense waterploeg met 41 punten de zesde plaats veroverde. de spuiten (hoge en lage druk plus aanhanger motorspuit) aanwezig met alle beschikbare manschappen. Bij aankomst werd direct de brandweer van Boskoop om assistentie verzocht. Ook de Boskopers waren zeer snel ter plaatse met een autospuit (lage druk), een motorspuit, een ladderwa gen en 24 brandweerlieden. Nadat er water was verkregen werd de vuurzee bestreden met 10 stralen lage druk en twee waterkanonnen. Het water werd ook gebruikt voor het nat houden van de nabijgelegen drie olietanks, omdat deze gevaar liepen. Nadat een uur en een kwartier later voor de eigenlijk brand het- sein brand meester kon worden gegeven kon de brandweer van Boskoop rond half zeven het terrein verlaten. In de houtmotsilo bleek toen echter nog vuur aanwezig. Dit was moeilijk te blussen, omdat deze opslag alleen van bovenaf bereikbaar was. De motsilo van onderen leeghalen was ook niet mogelijk, omdat dan de kans groot was dat de hele motopslag in brand zou geraken. Daarom moest een tankauto komen met vloeibaar CO2 (koolzuursneeuw) dat van bovenaf in de motsilo werd gesjjoten. Dit bleek een langdurige operatie. De koolzuur- WADDINXVEEN - Vorige week woensdagavond repeteerde de Rijn landse Orkestvereniging in de hal van de openbare mr. A. de Roosschool aan de Wingerd in aanwezigheid van een groot aantal kinderen en ouders. De samenwerkende oudercommissies, vertegenwoordigd in de „Culturele Commissie”, hadden hiertoe het ini tiatief genomen. De leerlingen hadden ’s morgens al een inleidende les over orkest en in strumenten gekregen van de muziek- consulente, mejuffrouw Van Heus den. ’s Avonds kregen zij van één van de violisten en van de dirigent nog meer te zien en te horen. Eén voor één werden de instrumenten getoond en er werd kort iets van verteld. Na deze inleiding werden de kinderen uitgenodigd om tussen de orkestle den plaats te nemen. Zodat zij alle: van heel dichtbij konden horen er zien. Na een stuk muziek werden e: door de kinderen nog allerlei vrager gesteld, die op een leuke, begrijpe lijke manier door de dirigent of or kestleden werden beantwoord. Na een uurtje duidelijk informati over muziek en de Rijnlandse Orkest vereniging gingen de kinderen hui: waarts en oefenden de muziek ve: der. In de komende weken volge nog 4 bijeenkomsten met leerlingei van de openbare scholen. sneeuw vormt als het ware een sneeuw-/ijslaag. CO2 is zwaarder dan lucht en moest zo in de opslag houtmot doordrin gen. Toen de zekerheid bestond dat met het koolzuursneeuw het nog in de houtmot aanwezige vuur volledig was geblust kon men beginnen met het van onderen leeghalen van het mothok. Daarmee werd doorgegaan tot de volgende ochtend. Dit alles on der leiding van de bevelvoerder van de eerst uitgerukte eenheid, onder brandmeester J.H.P. Mulder, en de man van de tweede eenheid hoofd brandwacht G.J. Huizer. De coördi natie op de plaats van de brand was in handen van de officier van dienst, adjunct-hoofdbrandmeester M. de Bas. NOODVOORZIENINGEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3