ONWEER IN DE BERGEN Onweer. Bent u veilig in uw auto? Onweer in de bergen. Wat kunt u doen? - Vermijd bergtoppen en kammen. De bliksem slaat WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I BIJ ONWEER VEILIG IN DE AUTO? ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB Neem daarom tijdens onweer de volgende voorzorgsmaatregelen: - Alleen binnen in uw (metalen) auto bent u veilig. Verlaat nooit uw auto voordat het ergste onweer voorbij is. - Bij naderend onweer de antenne intrekken. Dit kan ook schade aan uw autoradio voorkomen. Uw autoradio-antenne is waarschijnlijk het hoogste Er zullen weinig mensen zijn die nimmer met hun auto door een onweersbui zijn gereden. Toch horen we nooit dat inzittenden van (metalen) auto’s door blikseminslag worden gewond. Dit kan als volgt worden verklaard: Tijdens onweer is het niet alleen gevaarlijk als u boven in de bergen zit. Ook beneden in de berg weiden kan de bliksem nog inslaan, (zie algemene adviezen). Het gevaar om door de bliksem getroffen te worden kan als volgt worden verminderd: - Blikseminslag kan verkeerslichten en alarm signalen bij spoorwegovergangen uitschakelen. - Sluit alle ramen en het eventuele open dak om te zorgen dat het Faraday principe feilloos werkt en te vermijden dat bliksemvonken in uw-auto springen. - Als u in bijzonder zwaar onweer terechtkomt is hetbeteromeven te stoppen tot hetergstevoorbij is. punt van uw auto en loopt de meeste kans op blikseminslag. De uitgeschoven antenne zou de volkomen ideale Faraday-kooi kunnen door breken, waardoor uw veiligheid in gevaar komt. Veilig in de auto Tijdens onweer in bossen, velden of aan zee is uw auto waarschijnlijk één van de veiligste schuil plaatsen in de directe omgeving. Tijdens en na onweer moet u dus extra voorzich tig zijn bij het oversteken van beveiligde kruis punten en spoorwegovergangen. Om werkelijk beveiligd te zijn tegen de bliksem moet u er voor zorgen, dat de bliksemstroom niet door uw lichaam kan gaan. Als de bliksem uw auto treft zal de stroom via het metalen frame en de banden in de aarde afvloeien. De rubber banden van uw auto kunnen de bliksemstroom niet verhinderen om de aarde te bereiken. De inzittenden zullen binnen in de auto veilig zijn wat verklaard kan worden door het Faraday principe. Bij blikseminslag werkt uw auto dus als een volmaakte beschutting tegen de electrische stroom van de bliksem. Op bergkammen en toppen is het verschijnen van St. Elmusvuur ook een goede aanwijzing dat onweer in de buurt is. Bij daglicht is St. Elmusvuur natuur lijk niet te zien, maar het sissend geluid ervan en de vreemde gewaarwording van geëlectrificeerd hoofd haar kan een eerste teken zijn dat er direct gevaar dreigt (zelfs bij een blauwe hemel). - In een kunststof auto bent u niet veilig tijdens onweer, omdat deze niet werkt als een Faraday- kooi. Probeer vóór het onweer dichtbij is, zo snel mogelijk een schuilplaats te vinden. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I - Rijd voorzichtig. Houd er rekening mee dat een bliksemflits u kan verblinden, vooral als de blik sem dicht bij uw auto inslaat. De bliksem kan inslaan in uw auto en daarbij een klapband ver oorzaken. - Langs moeilijk begaanbare bergpaden ziet u wel eens kabels of hekken. Blijf zo ver mogelijk uit de buurt van deze uitgestrekte metalen geleiders die de bliksemstroom naar u toe kunnen leiden. Uw auto door de bliksem getroffen Men hoort wel eens, dat als een auto door de bliksem is getroffen, men pas kan uitstappen wan neer de auto van zijn electrische (bliksem) lading is ontdaan, b.v. door met de bumper contact te maken met een lantaarnpaal. Maar dit is niet nodig. Een auto kan slechts een beperkte electrische lading op nemen, de overtollige lading van de bliksem zal in de grond verdwijnen. De lading die op de auto achter blijft is in het algemeen te gering om bij het uitstappen of aanraken van de auto een gevaarlijke electrische schok te veroorzaken. Hierbij bestaat niet alleen gevaar van blikseminslag maar vaak ook van storm met hevige wind, fegen, hagel en sneeuw. Zelfs zonder bliksem betekent ieder van deze elementen al een gevaar voor de bergbeklimmer. In feite zijn hagelstenen en dikke regendruppels in de mist een duidelijke Waarschuwing dat onweer nabij is.22 Bij onweer bent u veilig in uw (metalen) auto. De bliksem kan wél een klapband veroorzaken. waarschijnlijk in de bergtop en een stroomstoot door uw lichaam zou u kunnen verwonden of zelfs doden. Ook het klimtouw zou de stroom naar u toe kunnen leiden, speciaal als het nat is. - Laat uw pickel en andere lange voorwerpen in de steek. - Maak zo min mogelijk contact met de berg helling. De stroom vloeit liever door het menselijk lichaam dan door de bergrots, die meer weerstand biedt. Ga daarom niet op de grond liggen. - Een berghol is tamelijk veilig mits u het contact met de wand vermijdt. (De bliksemstroom kan u langs het vochtige oppervlak van de wand treffen.). Onweer in de bergen is gevaarlijk, omdat men het dikwijks niet kan zien naderen. Informeer daarom, vóórdat u met een bergtocht begint, of het lokale weerbericht goed is en blijft! Houd u aan de adviezen van berggidsen. Eenmaal in de bergen is het moeilijk een schuilplaats te vinden en loopt u de kans een ideaal doelwit te worden voor de bliksem. Onweer in de bergen komt meestal opzetten in de middag. Probeer af te dalen voordat de bui er is. Of zoek een schuilplaats in een berghut met bliksem- I afleiderinstallatie)Onweer zou u kunnen zien naderen door het verschijnen van de nu wel bekende cumulonimbus wolk, ware het niet dat u er meestal al middenin zit! Speciale draagbare bescherming is theoretisch moge lijk maar in de praktijk nog niet bewezen. Er bestaan ook uiterst dunne (enige duizendsten mm dik) aluminium licht gewicht capes. Die zijn misschien goed tegen de kou maar niet tegen blikseminslag, welke deze waarschijnlijk explosief doet smelten en zelfs verdampen. (metalen) auto niet, voordat het ergste van de onweersbui voor bij is. Het is gevaarlijk tijdens onweer naar een praatpaal langs de weg te lopen. U riskeert door de bliksem te worden getroffen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 27