I T Voorwaarts vijftig jaar begrip in Waddinxveen RBFUSkftTjÖ A. VAN DER GRAAF MARKANT MIDDELPUNT PMI-Containers simpel geklopt door VI (4-10) GOED EN GOEDKOOP! Verovert Gouda en Waddinxveen Kun je niet omheen! Een jonge schoen van eerlijk leer. Herken je aan de rode stip. Nu met een unieke gratis poster. Ga maar kijken bij: Het bestuur van de brassband Voorwaarts. Hans HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! Is. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 Voorwaarts-saxofonist Van der Graaf. WADDINXVEEN - “Bedenk, dat wij niet alleen voor ons ple zier blazen. Wij hebben een taak te vervullen in de Arbeidersbe weging. Het is onze plicht de Arbeidersbeweging meer gestal te te geven en mee te werken aan de strijd van de arbeiders klasse”. :il- BRASS BAND "VOORWAARTS" 1930 50 JAAR 1980 w Uw aanwezigheid zal door ons zeer op prijs worden gesteld. Het bestuur La r I.v.m. het 50-jarig bestaan van Brass Band "Voorwaarts" nodigen wij U bij deze uit voor een receptie welke gehou den zal worden op zaterdag 27 september a.s. van 16.00 tot 18.30 uur in het gebouw "'t Trefpunt”, Stationsstraat 18 te Waddinxveen. Correspondentie adres: J.M. Stubbe Joh. Postlaan 13 2742 VA Waddinxveen tel. 01828- 2436 in- >e- Is. in- '1 :il- catsjoe. WADDINXVEEN Saxofonist Abraham van der Graaf vormt het markante middelpunt bij het vijftig jarige jubileum van de brassband Voorwaarts. Hij is de enige nog resterende oprichter van wat oorspronkelijk een Arbeiders Muziek Vereniging was. Vijftig jaar lang al blaast hij mee in de fanfare en later de brassband. Aanvankelijk probeerde hij het op de trombone, maar omdat hij niet over de voor dat instrument vereiste ge- bitstand beschikte, stapte hij al gauw over op de sax. Van der Graaf, Waddinxvener van ge boorte en komend uit een rood nest (’’Politiek ben ik eigenlijk nooit ac tief geweest, maar voor de vakbond wel”), staat voor een dubbel feest. Naast de jubileumviering wachten hem zondag ook de nodige feestelijk heden rond zijn 72ste verjaardag. Ge huldigd is hij al eens voor zijn trouw aan Voorwaarts. Een koninklijke on derscheiding en een bondsspeld zijn daar de stille getuigen van. Oud-meubelmaker Van der Graaf (”Als ik dat wilde zou ik morgen weer in mijn vak aan het werk kun nen, zo’n gebrek is er aan meubel makers”) kent het geheim achter de oprichting van Voorwaarts. Hij praat daar liever niet over, want: ’’Anders zeggen de mensen: daar heb je hem weer. Ik haal liever geen oude koeien uit de sloot.” In eerste instantie wil hij niet meer kwijt dan dat de vereniging is voort gekomen uit de ook nu nog bestaan de drumband Concordia. En dan komt het er toch uit: een verzoek om op te treden tijdens een boot tocht op zondag vormde de aanlei ding voor de afsplitsing. WADDINXVEEN De zaalvoetbal- wedstrijd tegen Voetbal International maakte maandagavond duidelijk, dat er voor PM1 Containers geen toppositie is weggelegd in de regionale zaalvoetbal- competitie. Met liefst 4-10 kregen de Waddinxveners een gevoelig pak slaag van de ”Niezen-boys”. Bij rust had het versterkte VI al een 6-0 voorsprong genomen door doelpunten van Polderman, Smit (2x), Bruys, Piet de Vries en Damsma. In de tweede helft liepen de Rotterdammers weg naar 0-8, waarna Jan van Rijn pas kon tegenscoren. Smit en Damsma voerden de score vervolgens op naar 1-10. vergrijst nu spijtig constateren. De Waddinxveense vereniging kan bogen op een verleden dat er mag zijn. Ook in muzikaal opzicht. Op concerten en concoursen wisten de Voorwaartsen regelmatig prijzen in de wacht te slepen met als hoogte punt de wisselbeker op het najaars- muziekfeest in Leiden, waar de fan fare zichzelf naar een klinkende zege speelde. De bezielende leiding van de in Voor- waartskringen legendarische Coen van der Knaap hij overleed in 1961 - joeg de muzikanten destijds naar topprestaties. Ook de drumband kende gouden jaren, waarin tijdens marswedstrijden de nodige prijzen werden gewonnen, vooral in de tijd van instructeur Tinus Theussen. Momenteel telt de brassband Voor waarts 46 leden, de drumband en de majorettes meegerekend. Voor hen staan enkele feestelijke weekeinden voor de deur. Daar is allereerst de receptie aanstaande zaterdag (een dag na de eigenlijke oprichtingsdag) in verenigingsgebouw Het Trefpunt aan de Waddinxveense Stationsstraat. Op 3 oktober om 20.00 uur volgt, eveneens in Het Trefpunt, een feeste lijk jubileumconcert, terwijl een feestavond de jubileumviering beëin digt op 14 november. Voorwaarts-voorzitter Grand. Toen Vl-doelman Koos van Elleswijk in de laatste vijf minuten naar de kant werd gestuurd (in totaal konden 21 strafminuten worden genoteerd!) mocht PM1 nog driemaal scoren. Cees Bonefaas zorgde voor 2-10, Frits van Dijk uit een strafschop voor 3-10 en op nieuw Bonefaas voor de eindstand van 4-10. Overige uitslagen: Ceverbo - De Rozet Poelshop 3-2, Glasbergen/de Best - Van Rooyen Kaas 0-2 en Huug van Es - FV Snoekie 3-3. De vereniging wilde officieel niet op zondag optreden, maar verschillende leden hadden daar geen boodschap aan en haalden hun instrumenten tegen de wens van het toenmalige Concordiabestuur toch van stal. Royement completeerde de breuk en was er de directe oorzaak van dat Voorwaarts werd geboren. Van oud-zeer tussen de twee vereni gingen, is nu geen sprake meer. ’’Voor de oorlog wel, nou en of. Maar tegenwoordig is er alleen nog maar sprake van een gezonde concur rentie”, zegt Van der Graaf. Het Oudste Voorwaartslid heeft één wens met betrekking tot de toe komst van zijn vereniging: de aanmel ding van nieuwe leden ”De vereniging vergrijst nu een beetje”, moet hij Ziedaar het edele en onverschrokken devies dat de Waddinxveense brass band Voorwaarts ooit in zijn vaandel droeg. Wie de jaarverslagen doorbla dert kan het er zelf op na lezen: Voorwaarts is een bijzondere telg van een ’’rooie” familie. De SDAP en de socialistische vakbond NVV stonden aan de wieg van dit muziekgezel schap, dat deze maand terugkijkt op een halve eeuw muziekmaken ter meerdere glorie van de werkman. Opgericht in de crisisjaren heeft Voorwaarts het rode vaandel lange tijd fier hooggehouden. Niet voor niets verwierf de band al gauw het predikaat een rooie club te zijn. Met een bezielend élan zette Voorwaarts, vooral in de vooroorlogse jaren, zich in voor het socialisme. Of het nu om een verkiezingsbijeenkomst of een demonstratie ging: de rooie rakkers uit Waddinxveen bliezen hun partijtje geducht mee. Voorwaarts deed zijn naam eer aan in die voor Nederland toch sombere jaren. Een nelle groei na de aanvang met 23 leden kwa men er al snel zo’n 30 bij geeft daar blijk van. Stilstand kwam er rond 1940. De be zetters maakten het Voorwaarts on mogelijk zich nog in beweging te houden door vele leden in Duitsland te werk te stellen. In 1942 besloot de vereniging zichzelf op non-actief te zetten. Uit vrees dat de bezetters de instrumenten in beslag zouden ne men, werd daar trouwens geen rucht baarheid aangegeven. Enige bestuurs leden betaalden uit eigen zak de bondscontributie, teneinde de indruk te vestigen dat Voorwaarts nog nor maal functioneerde. TABOE Werkelijk ’’voorwaarts” ging het pas weer na de bevrijding, toen er met de vele bevrijdingsfeesten drukke tij den aanbraken. Voor het eerst nam de vereniging toen ook deel aan ko- ninginnefeesten. Daarmee werd ge broken met wat voor de oorlog een taboe was voor een zichzelf respec terende arbeidersclub. Eigenlijk brak met het nieuwe begin de periode aan, waarin Voorwaarts langzaam maar zeker het socialisti sche uitgangspunt verliet. Aanvanke lijk waren er nog wel ’’politieke” optredens, zoals die keer in Alphen waar de complete band voor een vro lijke noot zorgde bij een PvdA-ver- kiezingsbijeenkomst door pardoes door het podium te zakken. Later, in het begin van de jaren zes tig, maakte Voorwaarts zich echter definitief los van de arbeidersbewe ging en kreeg de band een neutrale signatuur. De ’’arbeider” werd uit het vaandel geschrapt. BRASSBAND Tegelijkertijd besloot Voorwaarts ook. tot de oprichting van een drum band en een majorettekorps om jeugd te trekken. Vanwage het be- trikkelijk geringe aantal musicerende leden (zo’n 25), werd bovendien de fanfare omgezet in de brassband die Voorwaarts nu is. '"''•-....'J-'’ Winkelcentrum Bloemendaal. Lekkenburg 37 Gouda. Tel.. 01820_22838 Winkelcentrum Passage 2 16. Waddinxveen Tel 01828 5213 Winkelcentrum Ludelbaan. Brederodelaan 7. Waddinxveen Tel 01 828 4662 f Kleiwegpromenade 87. Gouda. Tel. 01820 13862^

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3