Witte Olifant Z// stemmen er mee in muziektheater T op W‘veense openbare scholen Waddinxveense onderwijs mensen ook tegen Pais Opgeheven ALTIJD VERS! Nieuwe teener- club van start B. Romeijn (41) nieuwe manager Bouwvoorlichting Besluiten van B. en W. Vandaag actie gevoerd in Den Haag Bingo en klaverjassen voor bejaarden k WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 de gebracht door Albert Maurits De nieuwe manager van Bouwvoor lichting Waddinxveen aan de Staring- laan, de heer B. Romeijn. WADDINXVEEN Vanmorgen (woensdag 1 oktober) hebben in Waddinxveen werkzaam zijnde onderwijsgevenden onderwijswet houder A.H. van Gent (PvdA) in het gemeentehuis met het over handigen van een petitie duidelijk gemaakt waarom zij vandaag in Den Haag zijn gaan protesteren tegen het beleid van onderwijsmi nister dr. A. Pais (WD). Volgens de leerkrachten is op dit mo ment de kwaliteit van het onderwijs in gevaar, maar ook de rechts positie van de onderwijsgevenden. Vooral de aangekondigde bezui nigingen op salarissen van maximaal twee procent heeft de bereid- KOPPELING heid tot actie tot ongekende hoogten opgestuwd. BESLUITEN MEDEDELINGEN WADDINXVEEN Voor de leerlingen van de openbare Theo Thijssenschool (Kerkweg-Oost) en de Jan Ligthartschool (Kerk straat) trad vorige week donderdag op net muziektheater De wit te Olifant met de produktie Toekomstmuziek. Het stuk werd me de gebracht door Albert Maurits en Jan van der Steen, welk tweetal ook tekende voor de tekst en muziek. s ca M met n gezongen, zijn er afrondende praatjes met de leerlingen, want De Witte Olifant is zeer benieuwd naar hun reactie en kritiek. L. M. Hoos Visser, T. Swart, RJ. Stolte, A. Verwaal, W.S. den Engels man, J.M. Zandbergen, M. Bruining, H.J. Hemmelder, G.M.J. Bakker, T. Helmond, M. Sirre, L. Lazeroms, T. Hengst, P. Rieke,R. van Haperen, N.H. Uiterdijk, S.H. de Glee, J. Keus, J.A. Polderdijk, A.A. Bakker, S. Roosendaal, JJ. Homes, J.B. Weste- rink Bannink, T. van Hoeflaken, A. Looyestijn Maat, M.J.A. Bouter, C. J.S. Kerkhoven,). Zuidam, D.C. Ge- leijn, P. v.d. Zwet, R. Hoek, M. Huy- zer, B.W. Domburg, J. van Deest de Knikker, A. v.d. Laan v. Renssen, D.E. v.d. Weiden, A.M. Lelieveld, M. Kool-Korink, H.P. v.d. Weide- Logman, F. Winklaar, J. van Kreel- Zwiers, E. Heijs, T. Jamsen, E.W. Hageman, J.M. Sundermann-Bruinin- ga, J.E.M. van Ginneke, A. Slinger, N. Kulik, J. van Wichem, MJ. Wolfs de Reus, J. Akkerhuis, A.M. Buis Klok, H. Rambaran, J.M. van Hof wegen, A.L.M. Boer, J.M. Smit Arts, M.H. Ton Buitelaar, JJ. de Vries, H. KENNIS MAKEN Op deze speelse manier kan het jonge publiek kennis maken met muziek theater in hun eigen omgeving, de school. Niet alleen als kijkers, maar zeer betrokken als spelers. Albert Maurits en Jan van der Steen hebben samen zo’n tien jeugdmusi- cals geschreven en geregisseerd in op dracht van de gemeente Den Haag en de gemeente Zoetermeer. Deze musi cals worden overal in Nederland ge regeld gespeeld. Ook in Waddinxveen vond vorig sei zoen een drukbezochtte voorstelling plaats van ”De Beste Ouders Lieve Kinderen Show” waaruit het con tract met de groep werd gelegd. Dat resulteerde in vier voorstellingen van „Toekomstmuziek” Jan van der Steen is docent aan het conservatorium te Rotterdam en Al bert Maurits is speldocent bij de Haagse Comedie. De twee jonge (21-jarige) spelers Corrie Broeken en Han van Dongen maken bij de Witte Olifant met Toekomstmuziek” hun professionele theaterdebuut. WADDINXVEEN Met de vandaag gevoerde actie vanwege de bedreiging van de kwaliteit van het onderwijs, de aantasting van de rechtspositie van onderwijsmensen en de uitermate overlegsituatie met de minister betui gen de volgende leerkrachten, allen werkzaam bij het onderwijs in Wad dinxveen, hun instemming: L. Smit, G. G. Stemmer-Dom, P. Den Ouden, M. de Meyeren, C. Blonk, W. van Bockom Maas, M. Geraedts, M.C. Klomp Joustra, B. de Rijke, A. Me ter, M. Dijkstra, M. Jonkers, A. Was senaar Martinet, W. van Minnen, A. H. Hootsmans, JJ. Derksen, J. Ver- mey, J. v.d. Kaaden, P. v.d. Meulen, J. van Dienst, M.G. de Graaf Meyer, J. Wilders, G. Smorenburg, F. Smo renburg Rijke, J. Dijkhuizen, W. Groenendijk, T. v.d. Meulen, M. Mer tens, H. Rottschafer, M.A. Rott- schafer de Vis, A.M. Malenstein Kleinveld, K. Notenboom Vonk, A. Brinkhuis, M. Westerman, R. Weste- rik, K. Helmond, A J.M. v.d. Hondel, Niekerk, G. Berkhout, mej. Rijnbeek, M.M.A. de Kruyf, mevr. Dekker, A. W. de Jong, J. Curfs, F. Hilkens, T. Klarenbeek, W. Hövener, M. v. Otterdijk, J. Kik, J.C. Klesser, L. Krauwinkel, H. Rouwendal, M. Roe- leveld, H. v. Rooyen, J. Sikken, R. van Schie, G. Ros, P. v.d. Schee, J. Schaap, H. verheijen, W. Schuurman, M. v. Riel, M. Roder, A.W. Hendriks, J. Bijl, G. Andeweg, K. Burghout, J. Breeman, A. Arts, H. Couvée-Appel, R. Oost, A. Zwaan, B. Wijlaars, N. Boersma, F. Nijssen, G. Knotter, E.C. Alberti, E. Overdijk, A.P.F. de Jong, R. Kappé, M. Verhoog, R. Verkerk, D. Bruining, R. Zwijnenburg, J.P. Woldringh, A.M. Witte, J. A. Wolters, B. v.d. Vin, A.J. Krijgsman, A.A. Kuyper-Vos, A. Lemmens, Th. v. Leuken-Noordermeer, M. Lindhout, J. Livius, J. v. Loo, H. v. Munster, R. van Oord, P. v. Pottelberghe, M.I.M. de Ras, K. W. Reus, H.J. Reijs, R. Boerrigfer. WADDINXVEEN - De heer B. Ro meijn (41) is onlangs aangesteld als nieuwe manager van Bouwvoorlich ting Waddinxveen, het advies- en ex positiecentrum op bouwgebied aan de Staringlaan. De heer Romeijn, die tot nu toe inkoper was van aan- nemingsmaatschappij J.P. van Eeste- ren B.V. in Rotterdam, is belast met de dagelijkse leiding van Bouwvoor lichting Waddinxveen en met het ad viseren van professionele en particu liere bezoekers. Verder zal hij zich bezighouden met de coördinatie van alle public relations activiteiten. Vooruitlopend op de indiensttreding van de heer Romeijn was er al een reorganisatie van Bouwvoorlichting Waddinxveen in gang gezet. Zo werd de Vereniging van Exposanten nieuw leven ingeblazen door de vorming van een nieuw bestuur en inschake ling van een public relations advies bureau die gezamelijk voor een moderne presentatie moeten gaan zorgen. In dat verband is onder meer het eerste nummer van ’’Bouwimpulsen” verschenen, het voorlichtingsblad van Bouwvoorlichting Waddinxveen dat naast het algemene bouwinformatie met name ook nieuws van de expo santen brengt. Op donderdag 27 november zal Bouwvoorlichting Waddinxveen zich in nieuwe stijl pre senteren ter gelegenheid van de ope ning van een expositie over veiligheid in en rond de woning. teit van het onderwijs aantast”, aldus de Waddinxveense leerkrachten die vandaag actie voeren vanwege: 1. De bedreiging van de kwaliteit van het onderwijs. 2. De aantasting van de rechtspositie van onderwijsmensen. 3. De uitermate slechte overlegsitu atie. worden opgebracht, niet anders staat het met defensie, politie of brand weer. Het gaat niet aan dat onder wijsmensen het onderwijs onevenre dig mee moeten betalen; luchtmacht- personeel betaalt ook niet de nieuwe F 16’s. De werkgelegenheid in het onderwijs loopt hard terug. De klas sen blijven nog steeds onverantwoord groot. De taakbelasting van onder wijsmensen neemt sterk toe. De rege ring weet dat ook: minister Pais weigert bijvoorbeeld om een al be gonnen onderzoek naar de taak van de leraar in het voortgezet onder wijs (het z.g. Knight Wegenstein-on- derzoek) voort te zetten”. Sedert bijna dertig jaar is zo lich ten ze toe - het salarisniveau van on derwijsmensen gekoppeld aan dat van ambtenaren met gelijke of ongeveer gelijke opleiding. Mensen, werkzaam bij het onderwijs, werd terecht een stuk zekerheid geboden. Een zeker heid die ook door het parlement werd aanvaard en gesanctioneerd. De huidige koppeling werd zo tot op he den gehanteerd volgens de vuistregel dat onderwijsmensen gelijk en even- mdig behandeld werden met de amb tenaren. Deze vuistregel is het funda ment van onze rechtspositie. Wordt het principe van ontkoppelen door het parlement geaccepteerd, dan is daarmee gegeven dat onder wijsmensen elk jaar drie maal gepakt kunnen worden: doordat zij staats burgers zijn, doordat zij ambtenaren zijn en doordat zij bij het onderwijs werkzaam zijn. Dat is volkomen on aanvaardbaar. Het onderwijs met zijn 85 procent aan salariskosten wordt dan weer een’sluitpost van de begroting. Wij worden volkomen vogelvrij. Rechteloosheid is dan ons deel”, wordt er in het persbericht op gemerkt. Het onderwijs is een gemeenschaps voorziening waarvan de kosten door het hele Nederlandse volk dienen te WADDINXVEEN - Uittreksel van de besluitenlijst van en me dedelingen uit de laatste verga deringen van het college van Bur- gemeenster en Wethouders: WADDINXVEEN - Vanavond (woensdag 1 oktober) gaat in de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse een nieuwe teenerclub van start. Deze om de veertien dagen te houden club duurt van zeven uur tot half negen en is bestemd voor jongens en meisjes, die te oud zijn voor de kinderclubs en nog te jong voor de koffiebar (dus 12- tot 15- jarigen). Op het programma staan: met elkaar gitaar (leren) spelen, film, spel, handenarbeid en elkaar praten over de Bijbel. J Uit een door de Waddinxveense leer- i krachten uitgegeven persbericht blijkt dat het kabinet-Van Agt onder meer van plan is fors te bezuinigen op onderwijs. Bekend is dat 85 pro cent van de onderwijsbegroting be staat uit salarissen. Het kabinet is van zins f 265 miljoen te bezuinigen via een extra salariskorting van allen die op scholen werkzaam zijn. ’’Onderwijsmensen moeten in het kader van de landelijke bezuinigingen (via de trend van de ambtenaren) net zoals elke Nederlander een stap ach- teruit. Daarenboven moeten onder wijsmensen, evenals alle ambtenaren in het kader van de salariskortingen uit Bestek ’81 extra inleveren: 6 x 0,3 procent tot 0,7 procent. De amb tenaren en dus ook alle onderwijs mensen moeten voor het jaar 1981 een bedrag van f 800.000.000.- aan salaris inleveren. Hiertegen wordt door het onderwijs niet geprotes teerd”, aldus de Waddinxveense leer krachten. ONTBREKEN VAN OVERLEG ’’Deze salarismaatregel dreigt weer zonder overleg genomen te worden. Op de dag waarop het voorstel in de publiciteit kwam, had minister Pais nog gesproken met de geza menlijke onderwijsorganisaties, maar met geen woord gerept over dit plan. Met meer maatregelen op onderwijs gebied is het zo gegaan: uitvoerige verhalen in de media, maar geen over leg met de direct-betrokkenen. Wij zijn bang dat dit ook niet de laatste keer zal zijn. Het is overduidelijk dat de minister vanuit zijn machtspositie om economische redenen de kwali- WADDINXVEEN Maandagavond 6 oktober om acht uur kunnen de be jaarden weer meedoen aan bingowed- strijden om prachtige prijzen in het Anne Frank-centrum. Deelnamekos ten twee gulden. Wie gehaald en ge bracht wil worden gelieve het num mer 5555 te draaien. Woensdagmiddag 15 oktober om 14.30 uur kan er in hetzelfde Anne Frank-centrum geprijsklaverjast wor den. De hieraan verbonden kosten bedragen een rijksdaalder. Voor het klaverjassen kunnen de bejaarden zich tot en met vrijdag 10 oktober opgeven bij de heer A. Bresser, tel. 4431. Wie gehaald of gebracht wil worden gelieve het nummer 5555 te draaien. Het College heeft besloten: akkoord te gaan met het aan leggen van een toegangsweg aan de zuidzijde van het gemaal. De ze weg zal in principe gesloten zijn voor auto’s met uitzonde ring van bedienend verkeer; de raad voor te stellen over te gaan tot het vaststellen van een bouwregistratieverordening, na ingewonnen advies van de com missie voor algemeen bestuur lijke zaken (A.B.Z.); op verzoek van de Stichting Regionale Omroep Gouwestad, het kanaal 88, 1 MHz te reser veren; ten behoeve van ’’Studio Swing” aan de beheerder van het verenigingsgebouw ”Het Trefpunt” een dansvergunning te verlenen; om het eerste ter beschikking komende terrein voor een ge zinsvervangend tehuis, 1983), te bestemming voor de Stichting A.S.V.Z.; wederom de sporthal beschik baar te stellen aan de K.N.V.B. ten behoeve van schooltoer- nooien. dat voorlopig door Gedepu teerde Staten goedkeuring is ont houden aan het aankoopbesluit van grond en panden Dorpstraat (N.M. van Rooyen); akkoord te zijn gegaan met de verhuur, tot wederopzegging, van het gebouw aan de Mozart- laan voor twee avonden per week aan het NIVON; dat op vrijdag 3 oktober a.s. een gesprek zal plaatsvinden met de gemeenten Zevenhuizen en Moerkapelle over de riolering rond de Bredeweg; de Stichting Eigen Woningbe- zit, gezien het aantal gegadigden, te hebben geadviseerd het pro ject 3 7 premiekoopwoningen Zuidkade I te realiseren; dat op donderdag 9 oktober a.s. een gesprek zal plaatsvinden over de werkeloosheid, in het bijzonder de situatie voor Gouda en omstreken, met de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Gouda, de heer Daeter. WADDINXVEEN/GOUD A - Blij kens een mededeling uit het handels- register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol land is het faillissement van Bruijn’s Bouwmaterialen Handel B.V.,Wad dinxveen, opgeheven wegens ge brek aan baten. Het unieke van de Witte Olifant is het feit dat zo’n 70 vijfde en zesde klassers konden meespelen als robots, orkestleden, koks en nog een hele boel andere beroepen. Er was van te voren op beide scholen hard gewerkt aan robots, computers, dekors en zelf verzonnen muziek-instrumenten. Op deze speelse manier konden beide scholen kennis maken met muziek theater in de eigen omgeving, de school. Niet alleen als kijkers, maar zeer betrokken als spelers. Deze produktie werd naar Waddinx veen gehaald voor alle 5 openbare la gere scholen door de culturele com missie van de gezamelijke oudercom- missies. Dezelfde culturele commissie zorgde er eerder voor dat de leer lingen van de 5 lagere openbare scho len (derde en vierde klas) repetities in het eigen schoolgebouw konden meemaken van de Rijnlandse Orkest vereniging uit Alphen aan den Rijn. Albert Maurits, Corrie Broeken, Han van Dongen en Jan van der Steen zijn de vier leden van de nieuwe (rtiini) theatergroep De Witte Olifant die dit seizoen vol goede moed en gestimu leerd door de Haagse Kunststichting voor de jeugd van start is gegaan met haar eerste produktie, een muzikaal meespeelspel genaamd „Toekomst muziek”. De Witte Olifant speelt muziekthea ter op lagere scholen, dat geregisseerd werdt door Frits Ferres. De eerste vier voorstellingen werden de afge lopen twee weken op 5 Waddinx veense scholen gegeven. Met groot enthousiasme speelden vijfde en zes de klassers per voorstelling mee als robots, orkesten, koks, brandweer mannen en ontelbare andere beroe pen uitoefenaars. Het gonsde op de scholen van creatieve betrokkenheid bij het theatergebeuren. De inhoud van „Toekomstmuziek” kwam tot stand door materiaal dat geleverd werd door zo’n driehonderd leerlingen van Haagse lagere scholen. Het unieke van De Witte Olifant is misschien het feit dat het jeugdige publiek zelf in de voorstelling mee kan spelen! Dat gaat als volgt: De vier spelers komen ’s morgens op school en gaan in verschillende groe pen met de leerlingen, vijfde en zesde klassers, improviseren op onderwer pen die in het stuk voorkomen. Uit die improvisatie worden bepaalde scènes gehaald die ’s middags door de leerlingen zelf in de voorstelling kun nen worden gepast. Voor de akteurs een spannend avontuur, want men weet natuurlijk nooit wat er gaat ge beuren als er opeens vijftien of twin tig kinderen in de scène staan! Na afloop van de voorstelling waarin veel muziek wordt gemaakt en wordt •A. Aniffir >-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 9