Hulde aan honderdjarige Victorkerk VIERING HONDERD JAAR St. VICTORKERK MET BISSCHOP 14 1 Zondagmorgen 12 oktober om 10.00 uur aan de Zuidkade Inspraak en overleg gemeente- personeel Visplaats gehandicapten bij Petteplas Een boekenbon? Bijna 12 mille voor de Nierstichting Lgji I U- A I I B1 1 I w g. jfc*****^*****^****************************************^ Het middenschip van de 100-jarige St. Victorkerk, gefotografeerd tijdens I ST ES sT WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 ^^c^c^c^^c^^^^c^c^ololc^c*^**^*********************************^ NIET SEIZOENGEBONDEN! BOEKHANDEL VELDWIJK BV Passage 53 - Telefoon 01828-2620 WADDINXVEEN Komende zondagmorgen zal de al meer dan eucharistieviering 1880-1980 KXljaar ST VICTORKERK 300 jaar bestaande St. Victorparochie het honderdjarig bestaan e St. Victorkerk aan de Zuidkade vieren met een bijzondere j waaraan bisschop dr. AJ. Simonis - zelf Wad dinxveen dienend als kapelaan van 1957-1958 - zijn medewerking verleent. De Heilige Mis begint om 10 uur. Tijdens de viering zal ook het pas gerestaureerde orgel in volle glorie te beluisteren zijn. ook het pas gerestaureerde orgel t W E - I GESCHIEDENIS ■'>c. a3 300 i. v-J 1 1 van di helaas; maar ook: hij was naar God; en heel de kerk zong mee, en legde heel haar ziel daarin, en vatte heus de veel tijd gemoeid. Ook door persoon lijke omstandigheden bij de voorbe reiding is enige vertraging ontstaan”. Het ontwerp van de verordening voor de medezeggenschapscommissie is zo ver gevorderd, dat dit begin oktober zal worden besproken in het georga niseerd overleg; daarna zal wanneer overeenstemming is bereikt het de raad worden aangeboden. Behande ling zal kunnen plaatsvinden in dé raad van januari/februari. Daarna komt pas dezelfde cyclus voor de personeelsnota in werking. Realis tisch gesproken is een aanbieding in de raad niet voor eind 1981 te ver wachten. golven stijgen, hoger hoger dreigen, schijn dan veilig voor ons uit, gun de zee geen droeve buit, Wees gegroet, wees gegroet, Maria. Deze kerk,de Victor, nu een volle eeuw ons 1 ven van veel mensen kleur en vorm en maat en ritme aangereikt; daar werd hun vreugde opgetild, en onvergetelijk gemaakt; daar werd de droefheid om een afscheid omgeleid naar God die toe komst is, want God van levenden; daar werden zij gevoed met Manna uit de he mel voor hun levensreis; daar werd ge beden, oh gebeden, toen nog dikwijls met de handen voor de ogen; daar wa ren wij, met alle falen, toch het Volk van God in Waddinxveen, op weg naar Hem met vele, vele anderen. Al heeft de kerk een simpele planken vloer, wie hier voor God gaat staan, hij staat op vaste grond En in de Victor komt men binnen langs Maria. PASTOOR P. M. OLSTHOORN WADDINXVEEN Onvermoeibaar wijst de toren naar de hemel, honderd jaren wijst die vinger naar omhoog. Van welke kant men Waddinxveen ook na dert, altijd hoort de Victortoren tot het silhouet. Voor wie het kan verstaan, staat hier in beeld de oude oproep Sursum Corda. En wie het niet kan zien, die kan het ho ren, als de klokken luiden, - over ’t wa ter van de Gouwe, over landerijen over huizen, - wonderlijke klanken door de stille zomermorgen, om de mensen op te roepen tot de heilige geheimen. En ze kwamen en ze komen er met drommen, - bijen naar dè honing, - en hun vele voe ten hebben de hardstenen dorpel uitge sleten. Van buiten en van binnen is het nog zo duidelijk een kerk. Het is een stijl van 100 jaar geleden, neo-gotisch, maar er heerst een aura van stabiliteit, en van herkenning; ook al ruik je weinig wier ook, heel de sfeer is vol van eeuwenoud vertrouwd geloof. De banken zijn niet Het is B en W niet mogelijk gebleken hun voornemens tot uitbreiding van het personeel bij de secretarie en de Dienst Openbare Werken geheel te wegens de heerste veel fe I Uit de geschiedenis van de rooms katholieke St. Victorparochie valt af te leiden dat er in de zeventiende eeuw - de tijd van de schuilkerken - door Cornells de Jager, zoon van de griffier op het stadhuis te Gouda en priester van de Hollandse Missie, po gingen werden gedaan om onder Zuid-Waddinxveen een kerk te stich ten. Hij werd in Leiden in de gevan genis geworpen. Zijn vader kocht hem voor f. 1.500,-- weer vrij. Toen kocht hij een stuk grond ten westen van de Gouwe dat nog onder de jurisdictie van Bloemendaal hoorde, omdat vroeger de loop van de Gouwe j een huwelijksmis. Het zal er zondag a.s. aanzienlijk drukker zijn. IFoto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom) voorlopig uitgesteld heersende veepest; er armoede in de parochie. Pastoor Hendrickx heeft veel assistenten gehad, een van hen, G. van Galen, stierf aan de pokken die hij bij een bediening had opgelopen. Zijn naam staat op het priestergraf op het Victorkerkhof. In 1873 werd de parochieschool gesticht, de heer Staal werd het eerste hoofd der school. Pastoor G.J.W. Quant (1878-1885) is de bouwheer van de tegenwoordige kerk aan de Zuid kade. Architect Margry liet aanbe steden voor f. 45.160,-. Op 27 oktober 1880 werd de kerk inge wijd. WADDINXVEEN De opbrengst van de onlangs in Waddinxveen gehouden collecte voor de Nierstichting bedraagt f 11.807,97. De Waddinxveense werk- groep bedankt alle collectanten en alle Godshuis aan'dë züidka”heeft'heïle- gevers hartelijk voor hun bijdrage. Door ieders hulp leven nierpatiënten. Ook ge eft men nierpatiënten levensmogelijk heid door een codicil in te vullen en bij zich te dragen. Wie hier meer over wil weten of een ca- dicil wil afhalen, kan zich tot één van onderstaande adressen van de Werk groep Nierstichting Waddinxveen: mevr. H. Benjamins-Gulmans, J. Luy- kenstraat 19, tel. 5306; mevr. A. N. Bosman-Koers, J. Luykenstraat 28, tel. 7944; dhr. H. M. v. d. Dool, Groens- voorde 82, tel. 6795; mevr. M. Ferber- Stok, Nic. Beetslaan 39, tel. 4829; mevr. N. v. Tuyl-Slaman, Vijverlaan 39, tel. 2675; mevr. M. M. v. Weele-v. d. Steen hoven Brugweg 78, tel. 3458. realiseren. In het kader van de bezui nigingen hebben B en W besloten een bestaande vacature niet te vervullen; daarnaast een uitbreiding, waarvoor gelden gereserveerd waren in de be groting 1980 niet te laten doorgaan. Wel menen ze een zeer wenselijke en noodzakelijke versterking op de afde ling Sociale Zaken en Welzijnszaken ten behoeve van het bureau Sociale Zaken te moeten honoreren. De zo zeer gewenste uitbreiding met een derde bode pogen B en W nog te rea liseren, doch ze hebben nog niet vol doende dekkingsmiddelen voorhan den. ”Wij verwachten echter door be zuinigingen in het zwembad en in de schoonmaakdienst bij het gemeente huis voldoende middelen te vinden, waardoor in de loop van het komen de kalenderjaar de aanstelling van een derde bode kan geschieden”. makkelijk om in te knielen, maar men U ti1 grond, nabij aan Gods vertroostennde geheimen: ’’Knielt christenschaar voor ’t zoenaltaar, Uw God rust daar. Het is geen kerk om van te zingen: ’’Zomaar een dak”, want niets daarvan is ’’zomaar” daar; het is een Godshuis, onmiskenbaar, en de lofzang van Gods jen van de kruisweg; grote daden hangt er tussen de pilaren als een nagalm die niet sterft. Kent u dit J 1 J 1.x. x van verlangen in al de rangen van ’t en gelenkoor; cymbalen klinken, harpsna ren blinken, straalbundels flik’rend aldoor; hoort hoe zij ruisen, zwellende bruisen, machtige zangen van ’tengelenkoor.... Voor veler hart is deze Victorkerk een dierbaar, uiterst dierbaar plekje, vol emoties en geloofsontroering, vol herin- van In paradisum. Een mens was dood, neringen die ook nu nog verder helpen: als de paters, met hun oratorische ta lenten, lijdensmeditaties hielden, "en hun welgekozen woorden op de zielen dubbele betekenis van ’t liedje: als de makkelijk om in te knielen, maar men beukten als de ratel van de Goede Vrij- voelt zich thuis, vertrouwd op roomse dag.... in de huiverige biechtstoel werd je ziel toch maar ’’gewit”, gelijk op zater- dag de klompen; toen geen sterveling van hier erover dacht om een museum te bezoeken, lie pen mensen biddend langs de schilderi- toen concerten nog behoorden tot een andere wereld, luisterden de katho- oude liedje: Zacht wuiven zangen zoet lieke dorpelingen elke zondag naar het zangkoor. Plaatselijke zangers zongen rijkmystieke melodieën van het eeuwe- zinken, moud Gregoriaans; of jubelden meer stemmig en met brede galm een Tantum Ergo zoals Jansen heeft geschreven; en als er iemand was gestorven, zongen ze met tranen in hun stem de prachtig ge stileerde droefheid van de Requiem, en WADDINXVEEN - De Waddinx veense gemeenteraad is door B en W gevraagd drieduizend gulden beschik baar te stellen voor de aanleg van een visplaats ten behoeve van gehandicap ten aan de Petteplas. Met dit gêld kan het plaatsen van een hekwerk met wat eventuele kleine bijkomende voorzieningen worden betaald. Om de aanleg van deze speciale vis plaats is de gemeente gevraagd door de hengelsportvereniging Waddinx veen. In dat verzoek ging het om ge- handicapten-visplaatsen aan de Kromme Esse en aan de Petteplas. Omtrent de meest geschikte plaats heeft de gemeente het ministerie van Landbouw en Visserij geraadpleegd. Een plaats aan de Kromme Esse is minder geschikt te achten, zo is ge bleken, terwijl het overige gedeelte bij aangrenzende landerijen behoort. Voorts is het water onderdeel van de polder Bloemendaal, waarin reeds door de georganiseerde sport wordt gevist. Bovendien is het water ter plaatse ondiep en wordt uit de nabij gelegen woonwijk geen hoog gebruik van een eventuele visplaats daar door gehandicapten of minder-validen ver wacht. Uit praktische en financiële overwe gingen ligt daarom aanpassing van de oeverzone van de Petteplas langs de Kerkweg het meest voor de hand. Een voordeel van deze plaats is dat de voorziening in de directe -omge ving ligt van een voor bejaarden be stemde plaats. Alleen bij wind uit het zuidwesten is de visplaats daar niet tegen wind beschut. De con- tactingenieur van het ministerie acht echter het plaatsen van een hekwerk voldoende. De visplaats is bereikbaar vanaf de Kerkweg, alwaar een inritje gewenst is en vanaf de Puttelaan. Deze laatste toegang leent zich ook voor een per sonenwagen, zodat ook invaliden die daarop zijn aangewezen de ‘visplaats kunnen bereiken. De kosten voor het plaatsen van een hekwerk zullen f 2.800.-- bedragen. Op grond van de Beschikking Bijdrage Sportvisserij 1979 niet bekend is momenteel of voor 1980 een overeenkomstige rege ling gaat gelden blijven de kosten tot f 2.500.-- voor rekening van de aanvrager. Ook de kosten voor het noodzake lijke herstraten van de bestrating ter plaatse valt buiten de vergoedingsre geling. Voormelde contactingenieur beschouwt namelijk dit herstraten als achterstallig onderhoud. A I tó, ff WADDINXVEEN Het regelen van de inspraak en overleg voor het ge- meentepersoneel kost erg veel tijd, zo heeft het college van B. en W. in de toelichting op de gemeentebegroting 1981 laten weten. Het college; ”Wij kondigden u vorig jaar aan, dat de personeelsnota nog dit jaar zou verschijnen. Wij meldden, dat naar ons inzien echter eerst de medezeggenschap zou moeten zijn geregeld. Met inspraak en overleg is Met de bijzondere eucharistieviering van zondagmorgen komt er een einde aan de activiteiten van een speciaal feestcomité rond de 100-jarige St. Victorkerk. In het kader daarvan werden: 400 jubileum-kalenders verkocht, 600 herinnerings-kaarsen aan de man/vrouw gebracht, meer dan 500 bezoekers bezochten het Utrechts Byzanthijns koor. 400 mensen deden mee aan ’’Open Huis St. Victor Kerk”, 200 kinderen kwamen op het kinderfeest, was er een batig saldo van bijna f. 8.000,- op een formidabele fancy-fair, met een fantastisch aantal bezoekers en werd er nog een feestavond voor 65- plussers gehouden in het Anne Frank-centrum. Het met deze activi teiten verdiende geld wordt besteed aan mensen uit de St. Victorparo chie, of die daar nauw bij betrokken zijn, die werken in de missie. En dit onder het motto ”Wii feest - Zij feest”. ander was geweest. Hier kon hij op eigen kosten een kerkje bouwen: in Bloemendaal was men wat ruimer op het stuk van godsdienstvrijheid dan in Waddinx veen. Zo is het verklaarbaar waarom de oude kerk van onze parochie zo ver buiten het centrum van het dorp gelegen is. Zo is het ook verklaarbaar dat Sint Victor de patroon van de Parochie is geworden: de kerk lag on der Bloemendaal, dat vanouds onder de patronage van deze heilige stond, kastoor Cornells de Jager is dus de eerste pastoor van Waddinxveen na de Reformatie; zijn statie had nog geen vastomschreven gebied, hij was n°g volop pionier, missionaris. Hij 'vas in het bezit van een oud beeldje )an Onze Lieve Vrouw, dat vroeger 111 de Sint Janskerk te Gouda had ge staan. Dit beeldje plaatste hij in het kerkje aan de Gouwe; het werd het middelpunt van een bijzondere ver ering voor de Moeder Gods, tot in °nze dagen met veel liefde bewaard, ook in de tegenwoordige kerk aan de Zuidkade, rechts achteraan. De kluis bevat nog handgeschreven hoeveel katholieken zich in de Zuid- plaspolder zouden gaan vestigen. Misschien was het beter een nieuwe kerk te bouwen. Hij werd opgevolgd door Pastoor Buis (1833-1839), pas toor J.B. Eulenbach (1839-1844), pastoor W. van den Bach (1844- 1863). In 1858, na het herstel van de hierarchic, werd de statie tot parochie verheven. De parochie strekte zich uit vanaf de Zijpe in Boskoop tot de ringvaart van de Zuidplaspolder bij Zevenhuizen en Moerkapelle. Pastoor Josephus W. Hendrickx (1863-1878) maakte nieuwe plan nen tot vergroting of vernieuwing van de kerk. Ze werden in 1867 teksten uit die dagen, waarin de pastoor wonderlijke genezingen ver meldt. Na de dood van pastoor de Jager in 1673 hebben verschillende priesters hier de zielzorg uitgeoefend; het wa ren moeilijke tijden; het was soms zelfs onmogelijk een officiële aan stelling te krijgen zonder een gevan genisstraf of uitwijzing te riskeren! Pastoor Adrianus van der Goes was hier vanaf 1673, pastoor J.P. van der Velden rond 1710. Hij werd in 1719 opgevolgd door Franciscus Wille- brinck, die veel strijd gevoerd heeft om de grenzen van zijn statie vast te leggen. Hij kon het maar moeilijk verwerken dat sommigen liever naar Reeuwijk liepen dan de verre tocht naar de Goudkade te maken. Pastoor Henricus van de Broek - 1761), vergrootte de oude kerk van 36 voet tot een kerk van 48 voet in 1741. In de laatste jaren van zijn pastoraat verzocht hij om hulp van een assistent of cappellaan. In 1754 werd de eerste officiële ka- pelaan< Theodorus van den Boer, benoemd. De parochie telde toen 500 communicanten. Pastoor Wilhelmus Josephus Cramer (1761-1776), Adrianus van Rossen (1776-1797), Mattheus Leonardus Everard (1797-1817) en Franciscus Stook (1818-1823) oefenden achter eenvolgens de zielzorg uit over Wad dinxveen, Bloemendaal en omgeving. Pastoor Jacobus Tersmette (1824— 1833) kreeg na veel strijd verlof tot het aanleggen van een kerkhof in 1828, vroeg een rijkssubsidie van f. 5.700,- om de kerk te vergroten, maar de plannen werden uitgesteld, omdat men eerst wilde afwachten ïn

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 11