ZITTEN NU THUIS REIJM-MEDEWERKERS Nieuw Victor-orgel mag gehoord worden Mulder’s: Lager BEZORGING Peuleyen 15, telefoon 2604 Nog niet alle hoop verloren B.en W.: Weekmarkt volwaardig I l I 1 r WADDINXVEEN De rond de 100 medewerkers van het Wad dinxveense bouwbedrijf Reijm BV aan de Dorpstraat zitten nu thuis zon der werk. Zoals bericht is dit bedrijf meegesleurd in het faillissement van het Amsterdamse bouwbedrijf Van der Vliet-Wernink, waarvan Reijm een dochter is. De bewindvoerder zag geen mogelijkheden meer om op korte termijn de problemen bij Van der Vliet-Wernink op te lossen, nadat het onmogelijk was gebleken een boedelkrediet van 15 miljoen gulden los te krijgen. Het bedrijf kwam in moeilijkheden nadat de verkoop van voor eigen rekening gebouwde woningen stagneerde. r -<■ I -« *-< 1 1 1 I parochianen uitstorten. aandeel hebben in de pontificale GIJS KOOREN De Bouwbond FNV is intussen bezig na te gaan welke betalingen de ontslagen medewerkers van Reijm nog te goed hebben. De laatste loonbetaling werd gedaan op 17 september. Voorts moeten er nog achterstallige vakantiebonnen worden verstrekt. Het thuis zitten van de Reijm-medewerkers betekent dat de activiteiten op de verschillende bouwp laatsen zijn gestaakt. ONBEKEND Nog altijd onbekend is of er kandidaten zijn die het Waddinxveense bouwbe drijf, in het bezit van een orderporte feuille van 90 miljoen gulden, zouden willen overnemen. Daar wordt wel over gesproken, maar voorlopig ontbreekt nog elke mededeling die met name licht op dit aspect zou kunnen werpen. De medewerkers van Reijm hebben de hoop nog niet opgegeven dat hun bedrijf wordt overgenomen, zodat binnen een paar maanden de moeilijkheden in het concern overwonnen zouden kunnen worden. Probleem is wel dat het Wad dinxveense bouwbedrijf met 80 onver koopbare woningen van 3,5 ton zit met Het orgel in de rooms-katholieke St. Victorkerk voor de restauratie. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). mijn opvolger en de heer Damen is adjunkt-direkteur geworden. Nou, dat zijn alle twee watje zou kunnen noemen Reijm-veteranen die er beslist wel voor zullen zorgen dat Reijm NV niet al te veel van zijn identiteit hoeft prijs te ge ven.” De goedgevulde orderportefeuille voor het bedrijf onderschrijft die opvatting van de nieuwe Van der Vliet-Wernink- bestuurder. Reijm heeft nu 1300 wonin gen in aanbouw, terwijl er voor de ko mende anderhalf jaar projekten van start gaan in Hillegom (250), Leiden (300) en Voorschoten (730). Elders wor den winkelcentra gebouwd, terwijl di verse andere projekten op stapel staan. In de afgelopen zes jaren bouwde Reijm NV vijfduizend woningen. NIETTOEVALLIG Van der Vliet-Wernink in Amsterdam is geen ’’toevallige” fusiepartner. In het ver scheen verklaarde de heer Reijm al waarom hij tot deze keus was gekomen: „Reijm zou zich nooit hebben laten op slokken door een of andere bouwgigant. Maar bij Van der Vliet-Wernink trof ik een sfeer aan die ook in ons bedrijf heerst. Men kent elkaar nog bij de naam en men blijft elkaar als mens bezien. Dat heeft voor mij de doorslag gegeven.” Vanzelfsprekend waren er, behalve deze edele motieven, ook enige zake lijke voordelen voor het samengaan met de Amsterdamse bouwonderneming. De aankoop door Van der Vliet- Wernink van de Reijm-aandelen bracht vanzelfsprekend een interssant bedrag op. De heer Reijm: „Natuurlijk is dat zo, maar u moet niet vergeten dat Reijm een kerngezond bedrijf is, dat ook inte ressant genoeg was voor andere gega digden. Maar bij Van der Vliet-Wernink vond ik veel meer aansluiting in de zin van ervaring in een breder verband waarvan Reijm NV zijn voordeel zou kunnen hebben. En aan de andere kant onze grote kennis op het gebied van de systeem-woningbouw die ze juist bij Van der Vliet-Wernink nog misten. We vul len elkaar goed aan, zonder dat Reijm NV teveel van het eigene, wat het voor mij juist zo’n uniek bedrijf maakt, hoeft te verliezen.” GEEN PROBLEEM De verder weg liggende toekomst vormt voor de heer Reijm noch voor Reijm NV een probleem. „Binnen vijfjaar moet de omzét worden opgevoerd naar tachtig miljoen gulden. Dat gaat natuurlijk niet vanzelf. Een van de dingen die we zullen gaan ontwikkelen is de aanbieding van zgn. kant-en-klaar-projekten. Dat wil zeggen we bieden opdrachtgevers een projekt aan om te bouwen, inclusief de financiering. We moeten wel, anders zien ze ons straks, met al die enorme concentraties in de bouw, niet eens meer staan. En Reijm NV zal er bij blij ven horen”. Tot zover het Weekblad voor Wad- dinxveen van acht jaar geleden. We schrijven nu 8 oktober 1980 en weten veel meer. De H. Mis zal worden opgedragen door mgr. dr. AJ. Simonis, bisschop van Rotterdam met assistentie van pastoor P.M. Olsthoom en pater Th. Doesburg. Als muziek is gekozen de Missa Brevis van W.A. Mozart en het orgel zal worden bespeeld door de heer A.J.M. v.d. Hondel. Het kerk koor staat onder leiding van de heer tevens houtsnij- en schilderwerk met J.P. van Oosten. de restauratie uit te voeren omdat men uit ervaring weet dat het er an- WADD1NXVEEN/BOSKOOP Mul- der’s Fabriek van Rollend Materieel in Boskoop, waar tientallen Waddinxve- ners werken, heeft in de eerste helft van dit jaar een omzet bereikt van f 10,5 mln. (v.j. f 300.000,Mede in aan merking genomen de resultaten behaald in het eerste halfjaar zal over 1980 met een lager resultaat dan het afgelopen jaar 0,8 mln.) moeten worden gere kend, aldus de directie. De daling van de resultaten in het eerste halfjaar is te wijten aan de bekende ver minderde activiteiten in de bouwnijver heid, zowel in ons land als in de omrin gende landen. Door in de laatste jaren toenemend om te schakelen naar meer algemene apparatenbouw kon de on derneming de teruggang beperken. Op dit gebied alleen werd in het derde kwartaal voor f 4 mln. aan opdrachten verkregen met vooruitzichten die posi tief lijken. ders niet meer van komt. Uit het ver slag van deze bespreking citeren wij: ”In een meubelmakersdorp als Wad- dinxveen moet iemand te vinden zijn die bereid is deze werkzaamheden te verrichten (geldt eveneens voor schil derwerk)”. OPDRACHT Na ontvangst van een definitieve aan bieding van orgelbouwer Jos Vermeu len wordt in een bespreking op 3 ok tober 1979 (behoudens het fiat van de dekenale en bisdommelijke finan ciële commissie) besloten de op dracht tot restauratie aan Jos Ver meulen tot verstrekken. Men besluit miljoen gulden en 250 medewerkers. Directeur van de groep bouw en cons tructie werd toen de heer J. Reijm, die het bedrijf intussen al lang heeft verla ten en een eigen bureau voor bouwza ken drijft. Voor de heer Reijm kwam het directeurschap bij Van der Vliet- Wernink toen enigszins als een verrassing. 1972 Het Weekblad voor Waddinxveen van 27 april 1972: „Ik heb me dat destijds bij die hele gang van zaken wel enigszins anders voorgesteld”, vertelt hij ons nu. „Ik was eigenlijk van plan om de raad van de dokter op te volgen en het een beetje kalmer aan te gaan doen. Van daar ook die fusie met Van der Vliet- Wernink. U moet het zo zien dat ik di recteur, maar ook de enige financier was van een bedrijf met 250 mensen in dienst. Dat is natuurlijk, als je een beetje oog wilt hebben voor de continuïteit, een personeelsblacTdat rond de fusie Het orgel in de rooms-katholieke St. Victorkerk na de restauratie. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). onverantwoorde situatie. Het voortbe staan van Reijm NV, met die omzet en met al die kreativiteit die die mensen daar inbrengen, mocht niet afhankelijk worden gesteld van mijn gezondheid stoestand.” De heer Reijm heeft zich dan ook ver baasd over de geruchten en berichten in de krant destijds die suggereerden dat Reijm NV als zelfstandige onderneming zou hebben opgehouden te bestaan. „Daar is helemaal niets van waar. Reijm NV blijft én als naam én als onderne ming voortbestaan in dit grote geheel. De heer Blonk is daarom benoemd tot een intussen tot 3 a 4 miljoen gulden ge stegen rentelast, die alle reserves heeft opgeslokt. Achter de schermen stelt ook het Wad dinxveense gemeentebestuur pogingen in het werk om de verloren gegane werkgelegenheid voor de toekomst te behouden, alhoewel de gemeentebe stuurders weinig mogelijkheden hebben om in te kunnen grijpen. Want het fail lissement van Reijm BV betekent in Waddinxveen wel een verdubbeling van het aantal werklozen De medewerkers, onder aanvoering van oud-voorzitter van de onderneming sraad en kandidaat-raadslid voor het CDA H. Heller, proberen in ieder geval te redden wat er te redden valt én heb ben intussen hun misgenoegen uitge sproken over teleurstellende uitspraken die met name burgemeester mr. A.G. Smallenbroek in de regionale pers zou hebben gedaan Het was begin 1972 toen het Weekblad voor Waddinxveen meldde dat J. Reijm NV was overgenomen door Van der Vliet-Wernink. Het bedrijf aan de Dorpstraat had toen een omzet van 40 De magazijnbalg loopt bij krach tige proeven geheel leeg. De pijpen staan goed op de lade en zien er zeer overwegend degelijk en gaaf uit. De intonatie valt moeilijk te beoor delen, maar is in deze ruimte zeer be scheiden. De oorspronkelijke functie, geheel opnieuw n.l. begeleiden van het koor is nog 1 De kas is deerlijk gehavend en in minder passende kleuren geschilderd. Voor de vormgeving noodzakelijk snijwerk is verloren gegaan. Loze pij pen staan te wankelen en zijn ge kneusd. Het naaldhout is in geringe mate aangetast door houtworm. Elec- trische leidingen zijn op de kas ge schroefd. De registertractuur is lawaaierig. Door slijtage zijn dé trekkergaten in de kas te ruim. De toetstractuur is beter, behalve die van het pedaal, die ook wat la waaierig is. De windlade is lek, waardoor bij meerder registergebruik veel windaf- val optreedt en het pijpwerk geen stemming houdt. Begin vorig jaar vroeg het RK parochiebestuur de Orgelbouw- adviescommissie der Gereformeerde Organistenvereniging een advies uit te brengen over de staat waarin het orgel van de St. Victorkerk zich be vond en hoe men dacht over een eventuele restauratie van het instru ment. RAPPORT Op 19 april 1979 bracht de Orgel- bouwcommissie een rapport uit waar in werd geconcludeerd dat het orgel weliswaar door meer dan honderd jaar trouwe dienst aan en gebruik door vele generaties niet onberoerd was gelaten, hetgeen de volgende op merkingen opleverde: Een jaar later mag het resultaat ge zien en gehoord worden. Jos Ver meiden heeft er een goed klinkend en perfect werkend instrument van gemaakt en het ’’meubelmakersdorp” heeft inderdaad de benodigde am bachtelijke hulp opgeleverd. Het houtsnijwerk is door de heer G.W. de Wit in zijn oude luister hersteld en de firma Gerts heeft de orgelkas f en in bij het instru- u ment passende kleuren in de verf duidelijk aanwezig in de klankgeving, gezet. Het orgel zal een werkzaam maar dat desondanks restauratie aandeel hebben in de pontificale verre te verkiezen was boven de aan- viering van aanstaande zondag, schaf van een electronenklavier. WADDINXVEEN Wanneer komende zondag in de rooms- katholieke St. Victorkerk een pontificale viering wordt gehouden ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de kerk, zal te vens het gerestaureerde orgel voor het eerst zijn feestelijke klan ken over de parochianen uitstorten. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 WADDINXVEEN - In de nota van toelichting op de begroting 1981 van de gemeente Waddinxveen consta teert het college van B. en W. dat de Waddinxveense weekmarkt zich in de afgelopen twintig jaar qua aantal kra men zich heeft ontwikkeld tot een volwaardige markt. Het aantal kra men - aanvankelijk dertig - is inmid dels gestegen tot ca. 110 kramen. Deze ontwikkeling van spectaculaire groei is voorbij. Kortgeleden heeft het College van B. en Wop advies van de marktcommissie, besloten over te gaan tot een vaste branche- verdeling. Hierdoor werd formeel vastgelegd dat de markt in onze ge meente een gesaneerde markt is. De kraamverdeling is nu vastgesteld op 69 standplaatsen, 37 losse stand plaatsen en drie plaatsen voor stand werkers. Hierna kan worden overge gaan tot een brancheverdeling. Als deze brancheverdeling helemaal vast staat is de opvolging van een vrij ge vallen plaats voor hen mogelijk die in dezelfde branche werkzaam zijn als die was weggevallen. De hedendaagse consument ziet de markt als een geijkte aankoopplaats voor tal van artikelen. Gelet wordt op presentatie, service, een passend prijsniveau, ruime sortering, kwaliteit en goede bereikbaarheid van het marktterrein. Kwalitatief is de markt öp een hoog peil. De ingevoerde markttijden voldoen in de praktijk goed. Serviceverlening aan de kooplieden heeft ook de gemeentelijke belang stelling en het college tracht een ver betering van de energievoorziening te bewerkstelligen, waarnaar door hen is gevraagd. F'-' r'! MM* w t ti

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 3