Kwart eeuw bij Sliedrecht BV Minister geeft visie op het belang van de bewustwording Horloge met inscriptie aangeboden Foto Film Sjaak Noteboom vernieuwd Een horloge met inscriptie van directeuren G. C. en T. Sliedrecht voor de trouwe medewerkers Jo Dongelmans familieleden, collega’s, belangrijk Het nieuwe interieur van Film Foto Sjaak Noteboom in het winkelcentrum "de Passage". (Foto: Weekblad voor o. rechts) en Jaap de Jong (links). Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 WADDINXVEEN Zoals bericht komt minister drs. J. de Ko- ning van Ontwikkelingssamenwerking maandagavond 27 oktober om acht uur naar De Bonkelaar op uitnodiging van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking W addinxveen. 1850, Sliedrecht Speelgi hebben de trouwe med< Dongelmans en bedrijfsleider Jaap de Jc jgens een dienstverband van 25 jaar. D; jkgebouw Zuid te midden van gepensioneerden en anderen. en I wegens een dienstverband wijkgebouw Zuid WADDINXVEEN - De Waddinxveense speelgoedmakers anno joed BV aan de St. Victorstraat 54, ewerkers, machinaal houtbewerker Jo Tong in het zonnetje gezet lat gebeurde vrijdag in het midden I j Waddinxveen/Sjaak Noteboom STRAATARM Het inkomen volking is zeer Pw jaar). Slechts regering van nationale sen militairen; in plaats van de volksver tegenwoordiging kwam een advies raad. Europoort en Delta waren mooie ar tikelen, maar werden niet zo gewaar deerd. Een moeilijke opgave was de ontwikkeling van de hobby-bouwdo- zen in de vorm van boerenwagens. Toch resulteerde het in de bekroning van ”Het speelgoed van het jaar 1977” en vindt steeds meer zijn weg naar de hobbyisten. Ook de vernieu wing van de bestaande artikelen is een belangrijke zaak geworden. Volgens directeur T. Sliedrecht gaat het hier om twee medewerkers die ieder op eigen wijze en plaats hun bij dragen hebben geleverd aan kwali teitswerk en vormgeving. Jo Dongel mans die 11 oktober 1955 bij Slie drecht in dienst trad als machinaal houtbewerker, was daarvoor een we reldreiziger. Op verschillende plaat sen in het buitenland is hij werkzaam geweest. Totdat hij zijn moeder niet meer alleen kon laten. Aanvankelijk zou hij voor korte duur als machinaal houtbewerker bij Slie drecht blijven, maar dit liep uit door dat de werkzaamheden en verhou dingen onderling zodanig waren, dat het werkverband automatisch ver lengd werd. ”Je bent een nauwgezet medewerker, die met overleg, vakbe kwaamheid, materialenkennis en grote concentratie het werk ten uit voer bracht”, aldus de heer Slie drecht. ”Ook jouw inzet werkte mee aan het gezegde dat eerlijk houten speelgoed nog bestaat en in den lan de bekend staat als kwaliteitsproduk- ten van de speelmakers-van-huis-uit”. systeem, waarvoor wij verschillende onderscheidingen kregen van de pers en ”Het speelgoed van het jaar 1975”, is door product-vernieuwing nog steeds een gewild artikel. Het heeft zijn plaats gevonden tussen de grote merken uit de gehele wereld”, aldus directeur Sliedrecht. per hoofd van de be laag (ong. 220 gulden in normale tijden is er net voldoende voedsel om in leven te blijven. Door het lage inkomen is de binnenlandse vraag ook zeer ge ring. Het gebrek aan grondstoffen en energiebronnen, de hoge transport kosten, de zeer kleine binnenlandse jnarkt, het gebrek aan geschoolde ar beid en kapitaal, en de concurrentie van de gunstiger gelegen buurlanden maken het voor Boven-Volta zeer moeilijk een industriële sektor op te zetten. WADDINXVEEN Met een open huis is vorige week donder dag van ’s Middags vier uur tot ’s avonds negen uur na drie dagen verbouwing heropend de geheel gemoderniseerde en opnieuw in gerichte zaak van Foto Film Sjaak Noteboom in het winkelcentrum "de Passage”. In deze welbekende op en top Waddinxveense foto- en filmzaak is het nu nog plezieriger kiezen en kopen, omdat het win kelpand sfeervol, efficiënt en overzichtelijk is ingedeeld. Iede reen ondervindt plezier en gemak om een verantwoorde keus te doen uit een breed assortiment ar tikelen. Voortaan zijn ook bij Foto Film Sjaak Noteboom de kleurenpasfo- to’s direct klaar en heeft de hob bysector achterin de zaak een ge heel eigen ruimte gekregen, door dat de winkelruimte kon worden vergroot. De veranderde winke- lindeling maakte het mogelijk om de winkel op het adres Passage 47 op moderne leest te schoeien en een eigentijds gezicht te geven. Het open huis van vorige week was dan ook voor velen aanleiding de bewondering voor de ver nieuwde zaak niet onder stoelen of banken te steken. Een aantal plezierige aanbiedingen zorgde ervoor dat de heropening bijzon der luister werd bijgezet. ’’Steeds moeten wij attent zijn, om onze modellen zo te maken, dat ze de belangstelling hebben en houden van het publiek. Voorwaar een moei lijke opgave in deze tijd van steeds maar duurder wordende materialen en verhoging van kosten. Door je grote ijver en inzet ben je de man ge worden, Jaap, van de afdeling hout en lakbewerking: de bedrijfsleider. Door je oprechtheid en kordaatheid ben je de man op de juiste plaats”, aldus de heer T. Sliedrecht die zijn beide trouwe medewerkers een horloge met inscriptie aanbood. Nu de Kerngroep besloten heeft om naast het Toma-project in Boven- Volta (Afrika) aandacht te gaan be steden aan een project in Peru (La- tijns-Amerika) leek het volgens de le den van de Kerngroep goed eens met elkaar te praten over de verschillen in benadering die er zijn voor de twee werelddelen, waarin deze twee lan den zijn gelegen. Drs. De Koning zal in zijn inleiding zijn visie geven op het belang van de bewustwording in Nederland ten aan zien van de ontwikkelingsproblema tiek en de rol van de gemeenten hier bij. Na de inleiding is er gelegenheid tot diskussie. Voor de pauze zullen leerlingen van een tweetal Waddinxveense scholen de openbare Mr.A. de Roosschool en de protestants-christelijke Groen van Prinstererschool) een toneel stukje opvoeren over ontwikkelings samenwerking. TOTAAL VERSCHILLEND Zoals in het Weekblad voor Wad dinxveen reeds is gemeld, heeft de Kerngroep besloten om naast het Toma-project in Boven-Volta aan dacht te gaan besteden aan een pro ject in Peru. Peru als Latijnsameri- kaans land en Boven-Volta als Afri kaans land zijn totaal verschillend en hebben een geheel andere ge schiedkundige ontwikkeling doorge maakt. De benadering van de twee landen in het kader van de ontwik kelingssamenwerking moet daarom aangepast zijn aan de specifieke si tuatie van elk land afzonderlijk. Minister De Koning zal hierop in gaan tijdens zijn inleiding in De Bonkelaar. De afgelopen jaren is er al veel ge schreven over Boven-Volta en met name over Toma. Over Peru daaren tegen nog vrijwel niets. In het kader van de te houden diskussie willen we de gegevens over de beide gebie den voor u samenvatten, waarbij de ze week Boven-Volta en volgende week Peru de aandacht zal krijgen. BOVEN-VOLTA Boven-Volta is een westafrikaanse republiek met bij benadering 6 mil joen inwoners. Het land is ruim 8 keer zo groot als Nederland. Het grenst nergens aan zee; de kortste af stand tot de kust bedraagt ca. 800 km. Boven-Volta heeft een tropisch, relatief droog klimaat met hoge temperaturen en een regen- en droge tijd. De regen, ca. 600 mm. per jaar, valt er i waardoor paden en onbegaanbaar worden en vruchtbare bovenlaag Gedurende 8 a 9 maanden per jaar is de verdamping groter dan de neerslag. Behoudens mangaan en fosfaat bezit Boven-Volta geen bodemschatten van betekenis. De uitvoer is eenzijdig ge richt op levende dieren, katoen en aardnoten. Ruim 90 procent van de bevolking is werkzaam in de land bouw. De met de traditioneel ge bruikte methoden bereikte produkti- viteit is dermate gering, dat er nauwe lijks ruimte is om gelden te besteden aan de noodzakelijke investeringen. Tengevolge van de ongezonde leef omstandigheden in de vruchtbare ri vierdalen (rivierblindheid) wonen grote groepen boeren in de centrale Mossi plateau’s. De hier optredende overcultivatie leidt al snel tot on vruchtbaar worden van de grond, waarna dan weer nieuwe stukken worden ontgonnen met gelijk resul taat. Hierdoor ontstaan steeds gro tere vlakten waarop weer en wind vrij spel hebben. JAAP DEJONG Jaap de Jong kwam op 6 mei 1955 bij Sliedrecht als jongste bediende op het bedrijfskantoor. Hij was een jon gen met een brede belangstelling, die graag overal op en in zat. Na een in- werkperiode werd hem de calculatie toevertrouwd van de te maken arti kelen. Maar ook de productie zelf had zijn belangstelling. Het hand werk, dat hem op de technische school was bijgebracht, kwam nu goed te pas voor het maken van werkmodellen, hulpstukken en frais- m allen. In de werkbesprekingen gaf hij altijd zijn visie op verbeteringen van model len, verbetering van routing en het plaatsen van machines. Altijd actief en een vraagbaak voor iedereen. Ook in de praktische uitvoering van nieu we artikelen had Jaap een belangrijk aandeel. ”In de opbouw van de fabricage van kampeermeubelen is veel tot stand gebracht. Maar door de bittere con currentie moesten deze artikelen worden afgestoten. Het E10-wegen- Door gebrek aan land en aan uitzicht op een betere ekonomische toestand trekken de delen van de jonge be roepsbevolking naar de buurlanden Ghana en Ivoorkust om daar tegen ter plaatse lage lonen ongeschoolde arbeid te verrichten. Dit is de deplo rabele toestand waarin het straat arme Boven-Volta zich bevindt. Het is dan ook duidelijk waarom Boven- Volta concentratieland is van de Ne derlandse ontwikkelingspolitiek. POLITIEKE SITUATIE Tot nu toe beperkt ons verhaal zich tot een aantal klimatologische en agrarische omstandigheden als verkla ring voor de huidige toestand. Hoe was het in het verleden en hoe is de politieke situatie? De geschiedenis van Boven-Volta is voornamelijk die van haar bewoners de Mossi’s. Ge durende 4 a 5 eeuwen bestonden in Boven-Volta een aantal koninkrijken waarvan de koningen aan het hoofd stonden van een uitgebreid admini stratief apparaat. Hierbij lieten zij hun gezag tot in de kleinste dorpjes gelden. Aan het eind van de 19-de eeuw ver overden de Fransen het Mossi-gebied. Ze voerden belastingen in die alleen in Europese munt konden worden betaald. Daar in Boven-Volta zelf nauwelijks aan geld te komen was, werden vele gedwongen in een van de buurlanden te gaan werken. Boven dien werden dwangarbeiders voor de aanleg van havens en spoorlijnen ge bruikt. In 1946 kwam aan deze sla venarbeid een eind. De traditionele economie was inmiddels dermate aangetast door de Europeanen dat arbeidsmigratie een deel van het eco nomisch systeem was geworden. ONAFHANKELIJK Op 5 augustus 1960 verklaarde Boven-Volta zich tot een politiek on afhankelijke staat. Het land ontwik kelde zich tot één-partij staat, waar bij de president (Yameogo) het vrij wel geheel voor het zeggen had. Daarentegen kwam verzet, vooral van de vakbonden, en het leger werd ge vraagd om in te grijpen. In 1966 nam een militaire junta onder leiding van Lamizana het bewind over. Na de verkiezingen van 1970 waren meer partijen in het parlement vertegen woordigd. Lamizana werd toen pre sident. Bij moeilijkheden tussen rege ring en parlement in 1974 zette La mizana het parlement buiten spel en stelde de grondwet buiten werking, ^u^.vvvunu.pvj^, Er kwam een I o o meestal in enkele plensbuien vernieuwing, bestaande uit burgers paden en wegen '1* ~1 J erosie de bedreigt. dan -Mrr ■d -

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 5