Achttien grieven van ondernemers !L_ Waddinxveens bedrijsleven pleit voor spoedige aanleg nieuw terrein TORRAS Ambtelijke molens brengen schade toe aan ondernemingen Opbrengst collecte VOLOP KWALITEIT! Vergadering PPR-afdeling Wet verbiedt Vossejachten via 27MC- Apparatuur Pianorecital in uitverkocht gemeentehuis 1 Supersnelle kollektie jonge mode en jeans voor alle dag WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 willen van WADDINXVEEN ”Zij horen er ook van- ZUIDKADE 6-WADDINXVEEN^ (veiling) terrein Bredeweg tot nieuw i en ander naar aanleiding van het door E.T.I. in 1977 ingestelde onderzoek. Hierbij stond voorop, dat vestiging van vei- lingverwante bedrijven aldaar hoge prioriteit diende te hebben; dit mede in verband met de succesvolle ont wikkeling van het kassengebied in de omgeving, onder meer als gevolg van de verplaatsing van bedrijven uit met 1 .1 1 TT*. name 1 van landschapsschoon en milieuvrien delijkheid werd deze kassenuitbrei- ding afgeschermd door een verant- WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen/Boskoop/Reeuwijk van de Politieke Partij Radikalen (PPR) houdt dinsdag 4 november haar vol gende ledenvergadering. Ditmaal ten huize van Ineke Verheul, Peuleyen 174 (tel. 5376), ’s avonds om 20.00 uur. Ie dereen (ook niet leden) is welkom. Deze ledenvergadering staat in het te ken van het najaarscongres van de PPR (verkiezingscongres) op 14 en 15 no vember en alles er om heen. Nadruk ligt op het ontwerp verkiezingsprogramma dat uitvoerig besproken zal worden. In deze gesprekken is gepleit voor een snelle en soepele wijze van wer ken met betrekking tot de invulling van het streekplan Zuid-Holland- Oost. Voorts werden de Kamer van rewar tussen overheden en adviseren- Koophandel en Fabrieken voor Mid den Holland, het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, het Ne derlands Christelijk Werkgeversver- en de regionale kring van on lede voor geestelijk gehandicapten, die ook in Waddinxveen is gehouden. De opbrengst hiervan bedraagt f 5.282,89. Dat is bijna een kwart meer dan vorig jaar. Wie de collectebus heeft gemist kan altijd nog gireren. Het gironummer is 1122222 ten name van het landelijk collectebureau zwakzinnigenzorg te Utrecht. WADDINXVEEN/DEN HAAG Minister ir. D. S. Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) stelt zich op het standpunt dat zogenaamde vossejachten via de 27MC-apparatuur in auto’s verboden zijn. Bij deze evenementen is het de be doeling, dat een bepaalde auto wordt gelocaliseerd met de hulp van 27MC- apparatuur. De Vossejacht neemt daarbij het karak ter aan van een wedstrijd op de weg. Ar tikel 24 van de Wegenverkeerswet staat wedstrijden op de weg echter niet toe, tenzij er een onteheffmg is verleend. Als het gaat om rijkswegen kan de ont heffing worden verleend door de mini ster van Verkeer en Waterstaat. Gaat het om andere wegen, dan zal men zich voor een ontheffing in beginsel moeten wenden tot Gedeputeerde Staten van de betrokken provincie. Overigens staat het nog allerminst vast, dat vosse jachten voor een ontheffing in aanmer king zouden komen. Eventuele aanvra gen zullen in ieder geval worden ge toetst aan de verkeersveiligheid. De provinciale- en gemeentebesturen zullen op de hoogte worden gebracht van het standpunt van de minister. gesteld; De onzekerheid: wel of geen verplaat sing, wel of geen uitbreiding, wekt on genoegen; waar kunnen we genoegdoe ning krijgen? Het niet bijtijds kunnen uitbreiden bengt schade met zich mee; waar kan deze worden geclaimd Nu de overheid geen bedrijfsterrein beschikbaar kan stellen persisteren wij bij het door ons gedane verzoek om bouwvergunning; wij kunnen niet lan- De rentabiliteit van ons bedrijf wordt i WADDINXVEEN Het pianorecital van Reinbert de Leeuw betekende vo rige week donderdagavond in een uit verkochte raadzaal van het gemeente huis de start van een tweede serie ka mermuziekconcerten. Reinbert de Leeuw speelde - verrassend genoeg - geen werken van 20e eeuwse componi sten, maar had zijn programma geheel gewijd aan de 19e eeuwse componist Franz List en dan met name de latere werken van deze romanticus. De Leeuw opende met drie delen uit de ’’Années de Pélerinage”, muzikale im pressies die Liszt noteerde op zijn rei zen naar Zwitserland en Italië. De in druk die het landschap of persoonlijke ontmoetingen op hem maakten vorm den de aanleiding tot het schrijven van deze muziek. De eerste twee delen ga ven een impressie van de boompartijen van cypressen rond de Villa d’ Este, waar Liszt als gast van een kardinaal ge logeerd heeft. Het zijn uitermate gril lige stukken, die evenwel door De Leeuw op briljante wijze vertolkt wer den. Vooral in de verstilde passages viel „uiv zÜn prachtige touché en zijn verassend bij” was het motto van de nationale col- pedaalgebruik op. Voor de pauze werden nog vijf kleine miniatuurtjes gespeeld, die een totaal onbekende Liszt tot klinken brachten. Sommige ervan getuigden van een, wonderlijke visionaire opvatting: men zou ze eerder aan een modern compo nist dan aan een laat-romanticus toe schrijven. Het programma na de pauze was geheel gewijd aan de relatie tussen Liszt en Wagner. Beide componisten hebben el kaar niet alleen op muzikaal gebied we derzijds geïnspireerd; ze raakten ook aan elkaar gelieerd doordat Wagner o.a. getrouwd is geweest met Cosima, de dochter van Liszt. Zowel de bewerkingen van operafrag- menten (Parsifal en Tristan und Isolde), als de meer verstilde herinnering aan de dood van Wagner (Am Grabe Richard Wagners) en het voorgevoel van die dood (La Lugubre Gondola I en II), maakten grote indruk. De Leeuw is er volledig in geslaagd zijn publiek voor deze toch niet steeds erg toegankelijke muziek te winnen. De voelbaar gespannen aandacht en het ovationele applaus aan het slot van het concert vormden daar het overtuigende bewijs van. (tussen spoorlijn stuurd aan het i de Kamer van 1 we kunnen geen extra personeel aanne men, want we hebben geen ruimte; noemt men dit een werkgelegenheids beleid? van groot belang; we kunnen niet uit de voeten; We beschikken reeds lang over een vergunning tot uitbreiding van ons be drijfsgebouw; op verzoek van de ge- I aan gegeven; we waren gaarne bereid iot verplaatsing; we hebben nu geen ze kerheid dat er op redelijke termijn een oplossing komt; Ook wij willen uitvoering gaan geven WADDINXVEEN Het Waddinxveense bedrijfsleven, verenigd in de ondememerskring ’’Industrieel Contact Waddinxveen5’, pleit voor het zo spoedig mogelijk beschikbaar komen van een bedrijfsterrein in dit Gouwedorp. Dat gebeurt in een brief aan de nog in te stellen werkgroep voor het bedrijfsterrein Coenecoop i en Kanaaldijk), waarvan afschriften zijn ge- provinciaal bestuur, de gemeente Waddinxveen en Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Wij hebben hierdoor de indruk ge kregen, dat de instanties geen be grip hebben voor het feit, dat deze (gezonde) ondernemingen worden belemmerd in hun aktiviteit. Reeds vele jaren wordt niet meer geïnves teerd, omdat nieuw terrein was be loofd; produktie kon niet worden verhoogd”. Concluderend het I.C.W. dat de bedrijfsterreinen in Waddinx veen (Bredeweg en Coenecoop) tot nu toe niet zijn bezien in relatie tot die van omliggende gemeenten; de uiteindelijke behoefte aan be drijfsterreinen i.v.m. de toekomstige werkgelegenheid groter is dan het huidige bedrijfsterrein Coenecoop; de ligging van het veilingterrein aan de Bredeweg en Coenecoop aan de Zuidelijke Dwarsweg van eminent belang is voor (transport) bedrijven in Waddinxveen in verband met de gunstige ligging t.o.v. de rijkswegen; een snelle ontwikkeling van plan nen noodzakelijk is teneinde te voor komen dat bedrijven, die niet konden investeren, ten ondergaan; tot nu toe door regionale- en pro vinciale instanties te weinig cq. in het geheel geen rekening is gehouden met een toename van het aanbod op de arbeidsmarkt in Waddinxveen en in de regio. WADDINXVEEN Het alsmaar wachten op een nieuw bedrijfsterrein in Waddinxveen heeft een aantal bedrijven, die nauw bij deze zaak be trokken zijn, in gesprek gebracht met het bestuur van de ondernemers- kring ’’Industrieel Contact Waddinxveen”. De grieven die de Wad dinxveense ondernemers toen hebben geuit zijn deze: PAS OP DE PLAATS Nadat de Nota Kernenbeleid door de gemeenteraad van Waddinxveen in de raadsvergadering van juni 1978 was aangenomen, hebben de bij de I.C.W. aangesloten ondernemingen deze no ta is een vast gegeven aanvaard. Se dertdien heeft het bedrijfsleven, voor zover in de kernen gevestigd, een.pas op de plaats moeten maken, omdat door het gemeentebestuur van Wad dinxveen geen bouwvergunningen voor nieuwbouw en/of uitbreiding van bedrijfsruimten binnen de kernen meer werden afgegeven en van nieuw bouw en/of uitbreiding elders binnen de gemeente, wegens het ontbreken van bedrijfsterrein, geen sprake kon zijn. ’’Zowel het niet kunnen uitwijken als het niet mogen uitbreiden binnen de kernen wreekt zich nu en doet scha de aan de rentabiliteit van de onder nemingen en tevens aan de werkge legenheid. Dit is des te schrijnender, nu uit een onlangs gehouden regio naal onderzoek is gebleken, dat het aantal te verwachten arbeidsplaat sen in de regio aanzienlijk hoger ligt dan enige jaren geleden werd aange nomen. Het is onbegrijpelijk, dat, waar landelijk alom wordt gesproken over het funktioneren van de arbeids markt, men regionaal daar niet naar handelt. Hier manifesteert zich het steeds door het I.C.W. bepleite stand punt, dat snelle realisering van een nieuw bedrijfsterrein noodzakelijk is”. De overheid is tekort geschoten in het moet niet te lang duren; treffen van maatregelen ter voorziening Kan detailhandel wel worden voort- in bedrijfsterrein; gezet, wanneer men naar het bedrijf- Dit wekt irritatie op, remt het onder- sterrein wórdt overgeplaatst? nemen, ondernemingen verplaatsen In 1978, 1979 en voor het laatst op 8 zich reeds geheel of gedeeltelijk naar januari 1980 zijn gesprekken gevoerd plaatsen buiten deze regio of overwe- met het college van Burgemeester en gen zulks te doen, waardoor verlies cq. Wethouders van Waddinxveen, daarna minder uitbreiding van arbeidsplaatsen zijn de gesprekken opgeschort. Het feit optreedt; dat de realisering van de plannen te lang In het bezit zijnde bouwvergunningen op zich laat wachten, dit als gevolg van voor uitbreiding en/of nieuwbouw zijn de discussies en controversen tussen de in (goed) overleg met het College van gemeentelijke overheid en Gedepu- Burgemeester en Wethouders van teerde Staten over ligging en aanslui- Waddinxveen jaren opgehouden, maar ting van het bedrijfsterrein, de gebrek- men kan nu niet langer meer wachten; kige financiële middelen van de over- van belang hierbij is niet alleen de uit- heid, de matiging in de uitgifte van rijk- breiding van de produktie, waar de sgelden, brengt de ondernemer ertoe markt om vraagt, doch ook ruimere zich af te vragen, of het verplaatsen presentatie van modellen, uitbreiding van zijn bedrijf niet overbodig wordt en van kantoor- en showruimte en verbe- verspilling van overheidsgelden bete- tering van het aanzicht van het bedrijf; kent in verhouding tot het nut, dat de Gaarne wordt medegewerkt aan de plaatselijke overheid zich met de verp- verplaatsing van het bedrijf, maar het laatsing (kernenbeleid) voor ogen heeft woorde beplanting. ”Ook ten aanzien van het plan ’’Bredeweg” hebben besprekingen plaatsgevonden met het College van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, met Gedeputeerde Sta ten en met de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol- land. Wederom werd geen gehoor ge vonden. Dit is voor het I.C.W. onbe grijpelijk geweest, omdat hier sprake was van een vrij groot terrein, dat naar behoefte in fasen zou kunnen worden ontwikkeld, niet gelegen na bij woongebieden, wél vlak bij grote wegen, tevens ideaal voor in Wad dinxveen gevestigde transportbedrij ven, waarvan enkele, in de kernen v van Waddinxveen gevestigd, niet kunnen uitbreiden”. ”Van aantasting van het landschap is juist in dit gebied niet zo’n sprake, omdat het als het ware ligt geklemd tussen spoorlijn en rijksweg. Door zijn omvang en zijn ligging is dit ge bied bovendien uitermate geschikt als regionaal bedrijfsterrein. Pogingen van de Coöperatieve Tuiniersvereni- ging Gouda en Omstreken (één van de leden van het I.C.W.) om bedrij ven, die nauw met de veiling verbon den zijn, op het veilingterrein geves tigd te krijgen, leidden uiterst moei zaam tot succes. Men mag er toch wel van uitgaan, dat een goede eko- nomisch verantwoorde exploitatie van de veiling aan de Bredeweg moge lijk is, hetgeen van groot belang is voor de werkgelegenheid in de gehele regio”. Het I.C.W. heeft dan ook met teleur stelling geconstateerd, dat er in Mid- den-Holland geen sprake is van een duidelijke visie op de ontwikkelingen van het bedrijfsleven. In feite ont- bréékt zelfs een beleid, ook wat be treft nieuwe werkscheppende vesti gingen. PLAN COENECOOP Toen het zich liet aanzien, dat de be sluitvorming omtrent het plan Brede weg als gevolg van het dwarsliggen van allerlei regionale en provinciale instanties, een langdurig proces zou worden, heeft het College van Burge meester en Wethouders van Waddinx veen het plan opgevat, om ’’Coene coop” te bestemmen als bedrijfster rein. Het I.C.W. is in diverse bespre kingen steeds haar voorkeur blijven uitspreken voor het plan Bredeweg. Gezien echter de trage gang van za ken rond het plan Bredeweg, heeft het I.C.W. zich node bij dit nieuw te ontwikkelen plan ’’Coenecoop” neer gelegd. Het te ontwikkelen plan Coe necoop zou bepaalde eisen stellen aan de ondernemingen m.b.t. de milieu-aspekten (stank, hoogte der gebouwen en geluidshinder), omdat dit terrein in de nabijheid van een woonwijk gelegen is. ”Tot onze verbazing hebben de on dernemingen, die zo nauw bij deze zaak betrokken waren wegens öf vertrekken uit de kernen wege het kernenbeleid, het Westland. Uit overwegingen öf vertrekken, omdat zij ter plaatse niet meer konden uitbreiden verno men, dat ook t.a.v. het terrein Coene coop moeilijkheden werden gemaakt. als gevolg aan onze bouwvergunning, aangezien wij in de krant hebben gelezen, dat de zaak behoorlijk vast zit; we willen nog wachten tot 1 januari 1981; Het is uiterst zuur te moeten wachten tot een overheid in al zijn geledingen overeenstemming (vaak politiek) heeft bereikt en daadwerkelijk stappen gaat doen; Onze bereidwilligheid heeft tot niets geleid; door het lange wachten zijn de gerwachten; investeringen hoger geworden en het De rentabiliteit van ons bedrijf wordt uitstel heeft het bedrijf economisch aangetast, voortbestaan wordt onzeker; niets opgeleverd u/p irunnpn oppn pvtra nprsnnppl aannp- De politieke impasse moet doorbro ken worden; misschien kunnen onder nemingen er iets aan doen; Een gezamenlijk standpunt van de be- Routing is voor een transportbedrijf drijven kan misschien de overheidsin stanties overtuigen van een snellere weg, duidelijker overleg en planning, zonder beloften, die niet nagekomen worden Er moet een krachtig beleid worden meente hebben wij er geen uitvoering gevoerd; aan opopvpn- u/p u/arpn oaamp hprpiH Het (politieke) geharrewar moet niet op de rug van de ondernemingen wor den uitgevochten; snelle beslissing is geboden; men moet ondernemers niet de kans ontnemen om te ondernemen. 0.0.11 gvgvvvil, VYV VYO1V11 gOOlllV UV1 tot verplaatsing; we hebben nu geen In het schrijven vragen de Waddinx veense ondernemers aandacht voor de wel aanzienlijke vertraging, die het ontwikkelen van een bedrijfsterrein in Waddinxveen door, politiek gehar de instanties heeft opgelopen. ”Wij menen er goed aan te doen u een overzicht te geven van de feiten zoals zij zich in de afgelopen jaren bond binnen Waddinxveen hebben voorge- dememingen van deze inzichten in de daan, gezien door de bril van een on- ontwikkeling van bedrijfsterreinen dememer. Ondernemers moeten vaak in Waddinxveen in kennis gesteld, op uiterst korte termijn belangrijke beslissingen nemen. Het steekt hen, dat zij met betrekking tot het aan vragen van vergunningen voor nieuw bouw en/of uitbreiding stuklopen op ambtelijke molens”. "Verlies van arbeidsproduktiviteit en hogere kosten zijn hiervan het gevolg. Alleen al het feit, dat instanties voor een ingediend plan, zoals dat voor het bedrijfsterrein Coenecoop, meer dan een jaar nodig hebben om er over te kunnen adviseren, spreekt boekdelen, vooral wanneer men zich realiseert, dat de gemeente Waddinx veen reeds enige tijd geen uitgeefbaar bedrijfsterrein beschikbaar heeft. Door deze gang van zaken wordt niet alleen schade toegebracht aan de plaatselijke ondernemingen, doch ook aan de huidige en toekomstige werkgelegenheid. Het wordt dan ook hoog tijd, dat voor ondernemingen ongewisheden in zekerheden worden omgezet,” aldus de brief. KERNENBELEID De brief gaat in op het plaatselijke kernenbeleid, het plan Bredeweg en het plan Coenecoop.Van industriële zijde is bij de voorbereiding van het kernenbeleid duidelijk gesteld, dat de Nota kernenbeleid belangrijke gevolgen heeft voor de in de kernen gelegen bedrijven; het de taak van de overheid is om tijdig voor (vervangend) bedrijfster rein zorg te dragen; milieuproblemen (b.v. stank, ge luidshinder) bij toekomstige ontwik kelingen een steeds grotere rol zullen gaan spelen, hetgeen van belang is PLAN BREDEWEG voor de plek van vestiging van be- Reeds in 1978 heeft het I.C.W. sterk paalde (minder milieuvriendelijke) gepleit voor de bestemming van het bedrijven in een bestemmingsplan; bij het ontbreken van bedrijfster- bedrijfsterrein, één rein niet mag worden gestreefd naar inperking van bedrijven in de kernen van Waddinxveen; het noodzakelijk is, dat onderne mingen ruimschoots tevoren op de hoogte worden gesteld van de be leidsvoornemens van het College van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. Het bestuur van het I.C.W. heeft in het voorjaar van 1978 afzonderlijke gesprekken gevoerd met gedeputeer den van CDA, Pvda, WD en D’66.

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 21