Project wil iets doen aan toenemend jeugdvandalisme Welzijnszaken” van start groot succes Vernielingen Vernielingen Vernielingen Vernielingen Vernielingen Reeks van activiteiten tot 23 mei 80.000 gulden werd er in 1980 vernield Vernielingen geeft men nauwelijks aan TT* £3 Eigen Wijze Poëzie werd Nieuwe commissie geïnstalleerd 2.000 wit STOM RAAR NIET DIE Cc 2 A LEUK GEK DIE DEUK DAT DAAR ..N: ELLENDE DIE BENDE de officiële opening van het nieuwe ig 22 mei, bedragen on net Waddinxveense ge- 1 Xs PLEK 4 ZO KROM WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie heeft een in teressant project opgezet om te trachten het vandalisme in onze gemeente terug te dringen. Onder het motto ’’Gezond gedrag op straat” wordt in samenwerking met de gemeente, de scholen en de winkeliers gedurende enige weken een' campagne gevoerd om de aandacht te vestigen op het zinloze van de vele vernielingen, bekladden en beschadigen. De kosten van dit bijzondere vandalis- meproject, voorafgaande aan politiebureau aan de Mozartlaan op vrijdag 22 mei, bedragen geveer vijfduizend gulden en zullen door h< meentebestuur worden betaald. De nieuwe raadscommissie Welzijnszaken. Zittend van links naar rechts Fred de Ruijter (VVD), wethouder Anne van Gent (PvdA, voorzitter) en Dick Uitbeijerse (SGP/HKV/GPV). Staand van links naar rechts de gemeente ambtenaren F. I. Nieuwesteeg en drs. C. J. M. Seelen, Hans Barth (D '66drs. Gijsbert Blom CDAen Marie Boere (PvdA). Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). A 'A i het voor GE V' Project »an Politie/Gemeente/Onderwijs en Middenstand Waddinxveen Project tan Politie/Gemeente/Onderwijs en Middenstand Waddinxveen Project tan Politie/Gemeente/Onderwijs en Middenstand Waddinxveen Politie/Gemeente/Onderwijs en Middenstand Waddinxveen I- I S Project tan De nieuwe commissie neemt deel van de taken over van de gemeente lijke commissie-oude-stijl voor kunst, cultuur, recreatie enjeugd. In de eer ste vergadering, waarin tot laat in de avond werd beraadslaagd over taak en werkwijze, werd gesproken over Leeuwen (piano), Leeuwen (dwarsfluit) op muziek van Nico. WADDINXVEEN Vorig jaar kwamen bij de Waddinxveense rijkspolitie 272 meldingen bin nen van vernielingen. Een jaar eerder (1979) waren dat er 103. Algemeen in den lande wordt aangenomen dat het werkelijke aantal vernielingen en andere ui tingen van vandalisme tien keer zo hoog is. In 1980 betrof de schade aan gemeente-eigendommen in Wad dinxveen ongeveer 80.000 gulden. De woningbouwvereniging moest voor het repareren van vernielde brievenbussen, kapotte ruiten, besmeurde deuren, portalen, mu ren, liften e.d. 20.000 gulden neer leggen. De uitrukkosten voor de brand weer voor het blussen van brand jes, die baldadige jeugd had ge sticht, bedroegen 7500 gulden. Daarbij komt dan ook alle sch- hade die de PTT (telefooncellen, brievenbussen), particulieren (au tospiegels, tuinen) en winkeliers en bedrijven ondervonden. door de jeugd van 13 tot 18 jaar ge pleegd en dat vaak in groepsverband. Aan de hand van een speciaal lesmo del wordt op twintig scholen project onderwijs gegeven over vandalisme. De onderwijzers, met wie wij de plannen hebben besproken, zijn ent- Tjebbe Tjebbes, gitarist, wist op in drukwekkende wijze gedichten te il lustreren, zoals het humanistisch ge tinte gedicht van Ida Meeuse. Frans Vogel, dichter, bracht met zijn Niet Machina de aanwezigen tot schater lachen. De gedichtenstroom, die zeer geva rieerd was, werd muzikaal afgewis seld door de bariton Herman van de Pavoordt, begeleid door Nico van Leeuwen, piano. Zij oogsten keer op keer een langdurig applaus; even als de begaafde blokfluitist Jan Quik, die Renaissancemuziek speel de. Het gehele experiment stond on der regie van Kees Wijting, die een bewonderenswaardige prestatie lever de. Hij en enkele andere medewer kenden werden door de voorzitter van het Humanistisch Verbond ver rast met Mexicaans aardewerk, dat geïmporteerd wordt door de huma nistische organisatie Abal. Onder zocht wordt van het experiment een jaarlijks terugkerend festival te maken. WERKGROEP Dat gevoel van machteloosheid en moedeloosheid wil de rijkspolitie in Waddinxveen doorbreken en men heeft er de zaken grootscheeps aan gepakt. Er werd een werkgroep ge ïnstalleerd, waarin politiemensen, winkeliers, onderwijzers en ambte naren deelnamen en het resultaat housiast en willen graag meewerken. Er zijn films en diaseries beschikbaar en de klassen kunnen gesprekken voeren met politiemensen, personeel busonderneming, ambtenaren of brandweerlieden. De leerlingen kun nen werkstukken maken, vandalisme in eigen omgeving registreren, etc.” van veel praten is dat in de periode van 8 april tot eind mei op vele fronten een campagne wordt gevoerd om alle jonge en oudere Waddinx- veners op het vandalisme te wijzen. Adjudant Van der Spoel: ”Wij rich ten onze acties vooral op de kinde ren in de leeftijd van 10 tot 13 jaar omdat wij de hoop hebben bij die groep nog wat te kunnen bereiken. Echt grote vernielingen worden WADDINXVEEN/GOUDA - Het poëtisch en muzikaal experiment ’’Eigen Wijze Poëzie”, vorige week donderdag in de Goudse Agnietenka- pel, is een groot succes geworden. Ongeveer 150 aanwezigen bezetten niet alleen alle stoelen, tal van hen moesten genoegen nemen met een plaatsje op de grond of de trap die naar het balcon leidt. Het experiment dat georganiseerd was door het Humanistisch Verbond Gouda en omstreken had van heinde en verre de aandacht getrokken van dichters en dichteressen. Zij hadden gedichten van allerlei aard ingezon den; degenen onder hen die hun ei gen gedicht lazen deden dit met vol le overtuiging en oogsten niet zelden een warm applaus. Sommige gedich ten waren van religieuze aard, het geen voor de organisatoren geen en kel bezwaar was. Humanisten zijn immers van mening dat mensen aller minst eenheidsproducten zijn laat staan dat ze geneigd zouden zijn tot censuur. Eén van de hoogtepunten van de avond was ongetwijfeld de Tjechische dichteres Jana Beranova die eigen werk las. Grote aandacht kreeg ook het lyrische gedicht Mor genstond van de Gouwenaar Henk Kooyman, dat muzikaal omlijst werd door Nico van Marie José van en anderen WADDINXVEEN - In het gemeen tehuis is vorige week dinsdagavond een nieuwe raadscommissie geïnstal leerd. Het betreft hier de door wet houder A.H. van Gent (PvdA) voor gezeten commissie welzijnszaken, waarvan lid zijn de heren M. Boere (PvdA), D. Uitbeijerse (SGP/HKV/ GPV), drs. G. Blom (CDA), H.P. 50 J Project van Politie/Gemeente/Onderwijs en Middenstand Waddinxveen het verzoek van de muziekschool om een extra subsidie voor de aan schaf van een vleugel, over de herzie ne begroting 1981 van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek ’’Waddinxveen”, de belangstelling voor de gemeentelijke zwembaden in 1979 en het verslag van de plan- ningsgroep sociaal-culturele activi teiten over 1980. I SCHOONMAKEN ”Als het even mogelijk is, moeten de jongelui zelf de aangerichte schade herstellen, zoals het weer schoonma ken van bekladde muren of het ge- klieder van viltstiften,” aldus de adju dant. Over dit eigen-rechtertje-spelen is contact geweest met de officier van justitie, die geheel achter het be leid van de Waddinxveense politie staat. In ernstige gevallen zal uiter aard ook een proces-verbaal worden opgemaakt. Het motto ’’Gezond gedrag op straat” is zo gekozen, dat het vanda- lismeproject een vervolg kan krijgen in andere acties. Volgend jaar bij voorbeeld wil de rijkspolitie het om gaan met het milieu céntraal stellen en ook een project rond verkeersge drag staat op het verlanglijstje. vandalisme. Bepaalde ’’vandalisme- gevoelige objecten” worden extra in de gaten gehouden”. Als jongelui worden betrapt volgt op het politiebureau een gesprek in aanwezigheid van de ouders. Op die manier hoopt de politie de mentali teit van laat-maar-waaien te door breken en de dader te wijzen op de gevolgen en het leed dat door van dalisme ontstaat. De ongeïnteres seerdheid van veel ouders in het doen en laten van hun kinderen heeft de politie van Waddinxveen tot de vaste regel gebracht om altijd de ouders naar het bureau te halen. Negen procent van de Nederlandse bevolking heeft jaarlijks op de een of andere manier te lijden onder de ver nielzucht van met name de jeugd. ”Het komt zoveel voor, dat het ge vaar dreigt te ontstaan dat de bevol king allerlei uitingen van vandalisme als iets normaals gaan zien. In ieder geval iets waarover je je niet druk maakt”, aldus adjudant H. van der Spoel, plaatsvervangend groepscom mandant in Waddinxveen en voorzit ter van de plaatselijke werkgroep ’’Vandalisme”. In veel gemeenten overheerst het ge voel van machteloosheid. In iedere plaats worden jaarlijks voor tien duizenden guldens schade aange richt. Er is weinig aan te doen. Meer surveilleren door de politie is vaak door de onderbezetting van de korp sen niet mogelijk. De ervaring leert dat talloze slachtoffers van vanda lisme niet eens meer aangifte doen bij de politie. De overheersende mening is: ”Wat maakt het uit om naar de politie te gaan als de auto- antenne is afgebroken, muren zijn beklad of de kettingkast van de fiets is ingetrapt”. WADDINXVEEN Het project ’’Gezond gedrag op straat”,opge zet door de rijkspolitie, de ge meente, het onderwijs en de mid denstand, omvat in de periode tot de opening van het nieuwe groeps- en rayonbureau aan de Mozartlaan op vrijdag 22 mei en het open huis op zaterdag 23 mei een reeks van activiteiten. In wil lekeurige volgorde kunnen ge noemd worden; Een blauwkleurige folder met informatie en adviezen van de po litie. Een lesproject voor de scholen, waarvoor een speciaal lesmodel met achtergrondinformatie voor onderwijzers en docenten is ge maakt. Hiermee worden vooral vijfde en zesde klassers bereikt. Ouderavond en informatieavon den. Puzzelactie in de etalages van diverse middenstanders. Daarin worden vernielde goederen, dan wel foto’s van vernielingen ge toond. Open dat in het nieuwe politie bureau met expositie van werk stukken van scholieren en een foto-expositie. Affiches in alle winkelcentra. Gerichte politie-surveillance met het oog op het vandalisme. Dat kan omdat de Wad dinxveense rijkspolitie werkt met wijkteams. Dit toezicht gebeurt lopendof per fiets. Verspreiding van blauwe buttons metde tekst ’’Van dalisme Nee!” Tekenwedstrijd. Verspriding telefoonsticker. Koffiemaaltijd politiepersoneel. DIE OPEN DAG Op zaterdag 23 mei wordt een open dag in het nieuwe politiebureau geor ganiseerd, dat een dag eerder offici eel is geopend door de Commissaris van de Koningin. In de hal van het bureau zullen werkstukken van de scholen worden geëxposeerd. In de scholen en de zeven winkel centra van Waddinxveen zullen affiches worden opgehangen met aansprekende opschriften als ’’Ellende die bende”, ’’Niet leuk die deuk” en ’’Stom zo krom”. Maar er gaat nog meer gebeuren in Waddinxveen. Adjudant Van der Spoel: ’’Gedurende de actie zal er aangepast gesurveilleerd worden, toegespitst op het terugdringen van het vandalisme. De politiemensen zullen te voet en per fiets de wijken intrekken om folders uit te reiken en de mensen aan te spreken over Barth (D’66) en F.H. de Ruijter (VVD). 4 wwl 4 I V

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 29