de Rondonu Oude Boerderij ’’Willem II Werk Moeders Hout (1) Hout(2) Eminent Leon van Gelder De Unie Rooie vrouwen VLAKDRUKMONTEUR DRUKKERIJ VELDWIJK B.V. Prijs tot 1 juni a.s. 24,90 I BOEKHANDEL BURGER f Toen Waddinxveen nog een g dorp was Vereniging ,,De Waddinxveense Weegbrug” BW j 99 Kepa 2 Op onze afdeling vlakdruk-montage hebben wij plaats voor een vr./mnl. of iemand die daarvoor opgeleid wil worden. Telefoon 01828-4788 Oranjelaan 9 Postbus 116, 2740 AC Waddinxveen Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Een schitterend boek met een historische terugblik in het verleden van ons dorp, met meer dan 150 foto’s en illustraties. Daarna 28,90 Alleen verkrijgbaar en te bestellen bij Dorpstraat 80-Tel.01828-22987 Waddinxveen O Geschreven door C. NEVEN. Houtskeletbouw kan leiden tot kosten- en energiebesparing WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 APRIL 1981 f '*0® •is sil It Kazimierz 4 We hebben er voor u een paar opge schreven Zojuist binnen: 3-TON1- GE HOORN met micro foon. Wielaard voor de fiets, Dorpstraat 22-28, Waddinxveen, tel. 01828- 2009. UW TELEV1SIEDOK- TER. 24 uur service, 3 maanden garantie. Ook voor andere elektrische apparatuur: 01828-3500. Zo staat er op de uitnodiging van de op maandagavond 4 mei te houden vergadering in café-restaurant De De uitnodiging voor de jaarvergade ring van de Vereniging "De Waddinx veense Weegbrug”, die waakt over de bekende weegbrug aan de Noordka- de, wordt altijd gesierd met een oude foto. O KOEL- EN DIEPVRIE ZERS serie 1981, o.a. Esta, Marijnen, Zanussi, Linde, A.E.G. Ook weer volop 2e keus tegen lage prijzen. Diepvriezers 5 jaar garantie en 5 jaar inhoudsverzekering. Keuze uit 200 a 300 stuks van 50 tot 600 liter. J. Spruit, Dorpstraat 53, Bieiswijk, tel. 01892-2563, b.g.g. 6054. hfh I hefbrugi Mr. Gerrit Brokx: ”Bij deze ontwik keling moet echter ook nog een aan tal vragen worden gesteld, waarop ik nog geen antwoord heb gekregen. Vragen die te maken hebben met kwaliteit en kostenbeheersing. An ders gezegd: kan bij de huidige kwa liteitsnormen houtskeletbouw leiden tot lagere kosten?” "Besparingen van 20 procent, waar over wel eens is gesproken, zijn nog niet proefondervindelijk aangetoond. Welke positieve effecten heeft de eenvoudige bouwmethoden? Voert de korte bouwtijd tot beperking van arbeidskosten en renteverliezen? Is de voorbereidingstijd een probleem of mag een versnelling worden ver wacht? Hoe ontwikkelen de arbeids kosten, de rentestand en de materi aalkosten zich ten opzichte van el kaar en welke gevolgen heeft dit voor de mogelijkheden van houtskelet bouw ten opzichte van andere bouw methoden? Welke gevolgen zou een grootschalige houtskeletbouw heb ben voor onze binnenlandse arbeids markt en bouwmateriaalmarkt en voor onze handelsbalans?” "Op deze vragen is het antwoord nog niet gegeven, want de vereiste gege vens zijn nog onvoldoende voorhan den. Wanneer het antwoord overwe gend positief is kan houtskeletbouw een bijdrage leveren aan de kosten beheersing. Ieder initiatief in dit ka der heeft overigens mijn waardering. Het gaat daarbij vooral om funda mentele oplossingen binnen het be staande bouwprogramma. Talrijk zijn de initiatieven voor de bouw van, wat wordt gepresenteerd als goedkope woningen. "Zeer geachte heer directeur. Heten Kazimiers Kepa Ik zijn uit de Pools Ik zijn meubelmaker vakman, Ik kunnen maken ook ander werk. Erg zijn dankbaar wanneer hier vin den werk in Holland. Wachten op heer welwillend ant woord Dank u wel!" Mijn adres is: LODZ-WIDZEW VL LERMONTOWA3-M38-BL342 POLAND door velen onderschreven werden. Het wetenschappelijk werk van Van Gelder is in sterke mate bepaald door zijn loopbaan. Zoals veel onderwijs kundigen van de eerste generatie be gon hij in de school: onderwijzer, schoolpsycholoog, medewerker en directeur van een pedagogisch cen trum en tenslotte hoogleraar. ‘Die nemen ze me niet af’, zei hij over zijn lange praktijkervaring in een inter- vieuw. ‘Ik heb ruimschoots mijn lang ste periode voor de klas gestaan. Ze kunnen me alles verwijten, maar niet dat ik de praktijk niet ken’. De rela tie tussen die praktijk en de theorie is een van de pijlers waarop zijn denken rust. Theorievorming dient uit te gaan van reëel gevoelde pro blemen in de (school)praktijk en bij te dragen tot oplossing daarvan. Een duidelijke verantwoording bevatten o.a. zijn dissertatie ‘Ontsporing en correctie’ (1953) en zijn oratie ‘Deelname en distantie’ (1964). Prof. dr. Van Gelder was niet alleen in de schoolpraktijk, maar ook in an dere situaties intensief betrokken bij het voortgezet onderwijs. De grondgedachten van de Nederlandse middelschoot zijn mede door Van Gelder ontwikkeld. De praktische opzet werd sterk door hem gestimu leerd. Hermen Jacobs heeft, als voor zitter van de Innovatiecommissie Middenschool, vanaf 1973 de prakti sche uitvoering van de middenschool- projecten en de doordenking van en reflexie daarop mede geleid. Zijn pleidooi voor duidelijke keuzen door ‘het beleid’ zal Van Gelder van harte o nderschrijven Sinds de gemeenteraad alleen met de stem van de PvdA-fractie tegen op woensdagavond 25 maart besloot het oude politiebureau aan de Kerk- weg-Oost 228 en 228a zonder erf pacht voor de prijs van f. 170.000,- (kosten koper) aan de heer A. Ver sloot van het naastgelegen café- restaurant De Unie te verkopen zijn de borrel- en bargrapjes in dit eet- en drinkhuis niet van de lucht. ging men die boomstammen uithol len om ze beter geschikt te maken voor het vervoer over het water. ’Holland’, betekent in het oud Ne derlands niets anders dan houtland. Onze vroege voorouders bouwden zich hutten van naast elkaar geplaat ste boomstammen waarbij ze de na den dichtstopten met leem, dezelfde stof waar we nu nog ónze baksteen van maken. In de eeuwen die volgden werd er op ruime schaal roofbouw gepleegd op de natuurlijke houtopstand. Tot aan de Renaissance waren bijna alle huizen van hout. Door de gunstige ligging van Nederland werden wij een zeevarend volk. En vooral in de Zaan streek waar de meeste scheepswerven waren gevestigd, ontstond een hoog ontwikkelde houttechnologie met een grote faam. Door de wind aan gedreven zagerijen verwerkten de aangevoerde boomstammen tot bal ken en planken van gewenste dikten en lengten. Tot op de dag van vandaag is hout een materiaal dat op zeer grote schaal wordt toegepast. Naast de meubel- en papierindustrie is de bouwnijverheid één van de belangrijkste houtver werkende bedrijfstakken. De gunstige eigenschappen spelen daarbij uiteraard een grote rol. Hout is sterk, duurzaam, gemakkelijk te verwerken en milieuvriendelijk. De man naar wie de openbare Leon van Gelderschool aan de Essengaarde is genoemd, prof.dr.L. van Gelder, heeft - in aanwezigheid van een aan tal Waddinxveners - afscheid geno men als hoogleraar in de onderwijs kunde aan de Rijksuniversiteit van Groningen, welke functie hij sinds 1964 heeft bekleed. Prof. dr. Van Gelder heeft grote be tekenis gehad voor de onderwijskun de. Die kon overigens door de aard van zijn vakgebied, zijn wetenschaps opvatting en zijn persoonlijkheid niet beperkt blijven tot Groningen alleen. In de bundel ‘Onderwijskun digen van de twintigste eeuw’, onder redactie van Q. van der Meer en H. Bergman, worden Ligthart, Kohn- stamm en Boeke als Nederlandse on derwijskundigen geprofileerd. Van Gelder zou, als nestor en een van de grondleggers van de onderwijskunde in Nederland, naast hen een plaats verdienen. Hij heeft zich met vrijwel alle terreinen van onderwijs bezigge houden, publiceerde veel (de lijst van zijn publikaties omvat ongeveer 350 titels) en bracht bij talloze ge legenheden zijn opvattingen naar vo ren. Wie zoveel terrein bestrijkt en standpunten niet uit de weg gaat, kan rekenen op kritiek. Toch bleef die doorgaans welwillend, omdat Van Gelders intenties met het onderwijs Uitreiking Zilveren Houtzaagmolen aan Wiima Nederland B. V. 'Hou is sterk, duurzaam, gemakkelijk te verwerken ea miheuvnendehjk' Deze gunsüge eigenschappen vu hout noemde Staatssecretaris G. Ph Brokvan Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ia zijn rede ter gele genheid van de uitreiking van de Zilveren HouUaagraolen op donderdag J •pril in het RAl-Coag>cscciMrum m Amsterdam Deze prijk wordt jaarhjks uitgcreikl tan het bedrijf dat. of de iruiefling of persoon die zich bijzonder verdienstelijk beeft gemaakt voor de bevorde ring Vin een verantwoorde toepassing van hoor Dit jaar ging de prijs naar R~.-4-t-.it Wilma Nederland B VNamens dit bedriif nam ie W 4- v- Hout is naar alle waarschijnlijkheid de eerste grondstof die de oermens leerde te gebruiken om er eenvoudige gebruiksvoorwerpen van te maken. Later, in het stenen tijdperk, was de mens in staat van vuursteen gereed schappen te maken die de mogelijk heid boden het hout te bewerken. De tastbare resten daarvan zijn door archeologen uit de bodem gehaald. Er werden stenen bijlen, messen, za gen en raspen gevonden waarmee eertijds het hout naar keuze kon wor den gekapt, men kon er de gewenste vorm aan geven. Inmiddels hadden veel mensen zich een vaste woonplaats gekozen en men begon een eigen onderkomen te bouwen. Dat betekende ook de eerste toepassing van hout in de bouw. De toenmalige bewoners van onze streken waren veetelers. Vooral in het oosten van het land zijn op diverse plaatsen de fundamenten aangetroffen van boerenhofsteden uit die tijd. Om zichzelf en zijn vee te beschermen tegen agressieve soort genoten en vraatzuchtige roofdieren bouwde de prehistorische mens dik wijls een palissade om z’n hoeve. En ook daar gebruikte hij boomstamme tjes, dus hout voor. Uit archeologische vondsten is ko men vast te staan dat hij ook reeds de kunst verstond om vuur te maken. Er zijn stookplaatsen aangetroffen die onmisbaar ten doel hadden om een ruimte te verwarmen. Als brand stof zal zeker hout gebruikt zijn. Bij na iedere vinding die de mens deed betrof een nieuw toepassingsgebied van hout. De eerste vaartuigen zijn waarschijnlijk boomstammen ge weest die in het water lagen. Later PvdA betekentPolitiebureau Voor De heer Arie Versloot. VVD, de partij die voor het voor stel stemde en slechts succesvolle woorden aan het adres van de heer Versloot sprak, staat voor: Wij Vechten Voor De Unie. Het CDA, die een motie over erf pacht in de dorpskom uit 1978 links liet liggen, staat volgens de volksmond voor Culinair Demo cratisch Aperitief ('s zondags geslo ten). In het Weekblad voor Waddinxveen van woensdag 25 maart schreven we bij wijze van aankondiging over de cursus Vrouwen Oriënteren zich in de samenleving (VOS) onder meer het volgende, als onderdeel van een vraaggesprekje met een oud-cursiste van de in ’t Ketelhuis te geven cur sussen: Waarom ben je naar de VOS-cursus gegaan? ”Ik ben er min of meer in gerold, door een vriendin. Daarvoor wist ik niet wat een VOS inhield. Wat ik wel gehoord had was dat er schei dingen van kwamen, en dat er alle maal "Rooie Vrouwen” waren”. Van Rooie Vrouw-Bep Vermeij (Win gerd 205, tel. 3891) kregen we hier op de volgende reactie: ”In uw arti kel van 25 maart over de VOS-cur- sus intervieuwt u een vrouw over de ze cursus. Hierin zegt zij dat zij bang was naar zo’n cursus te gaan, omdat zij dacht dat er alleen maar „rooie vrouwen” zaten. Wij verba zen ons over deze onterechte angst voor rooie vrouwen en zouden het zeer op prijs stellen, wanneer wij met deze vrouw kennis konden maken om haar te vertellen wat „rooie vrou wen" zijn. Bovendien lijkt het ons nuttig wanneer u de Rooie Vrou wen van Waddinxveen eens inter- vieuwde”. Een bericht uit de landelijke pers: De Reclameraad, die op de STER-recla- me moet letten, heeft de klacht on gegrond verklaard van de Consumen tenbond tegen een tv-reclame van Eminent-orgels, waarin Pim Jacobs te zien is. In dat reclamefilmpje beveelt de jazz musicus en presentator Pim Jacobs de kijkers aan een grammofoonplaat je bij Eminent aan te vragen. Ze kun nen daarop dan zelf horen hoe snel iemand, met wat muzikale aanleg, orgel kan leren spelen. De Consumentenbond vindt dat Emi nent misbruik maakt van het gezag en vertrouwen dat Pim Jacobs bij veel mensen heeft. De Raad merkt daarentegen op, dat de bond niet zegt waar dit misbruik volgens haar dan wel uit bestaat. Mis bruik van gezag en vertrouwen kan de Raad in de reclameboodschap niet ontdekken. Even nadat we vorige week in het Weekblad voor Waddinxveen de aan dacht hadden gericht op de langs de ringvaart ten oosten van de Kanaal dijk door het Waddinxveense bouw bedrijf J. Reijm BV in aanbouw zijnde bungalow volgens de hout- skeletbouwmethode houdt staats secretaris mr. Gerrit Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in het Amsterdamse RAI-Congrescentrum een toespraak over de houtskeletbouw. De onderminister, die hout sterk, duurzaam, gemakkelijk te verwer ken en millieuvriendelijk noemde, gaf daarmee het Waddinxveense bedrijf, dat met het houtskelet- systeem Erwa letterlijk en figuurlijk behoorlijk aan de weg timmert, een behoorlijke steun in de rug. Gerrit Brokx kort en krachtig: ’’Hout skeletbouw kan leiden tot kasten en energiebesparing”. Die uitspraak "haalde” zelfs de Nederlandse Staats courant van vrijdag 3 april. Dan hoort u het ook eens van een ander! De staatssecretaris van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening juicht het toe dat er steeds meer woningen worden uitgevoerd in de houtskelet bouw en is dan ook bereid ten gun ste van de houtskeletbouw een deel van de Voorschriften en Wenken in te trekken. Daartoe zal de bewinds man eerst om advies vragen. NEDERLANDSE STAATSCOURANT Niet alleen meer dan tweehonderd Waddinxveners zoeken volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda werk in of buiten Waddinxveen. Dat doet ook de in Polen wonende Kazi mierz Kepa. De man schreef in zijn beste Nederlands ene brief aan het Waddinxveense bedrijf REOF BV aan de Noordkade met het verzoek hem te helpen in onze gemeente aan de slag te komen als meubelma ker. Op verzoek van dit Waddinxveense bedrijf geven wij de brief van Kazi mierz Kepa graag aan de directies van hier gevestigde meubelbedrijven door. Het lijkt ons in ieder geval at tent als de Pool op zijn minst ant woord krijgt van bijvoorbeeld Wad dinxveense Ondememerskring In dustrieel Contact Waddinxveen (ICW): Op pagina twee van het Weekblad voor Waddinxveen staat geen infor matie meer over de actie Moeders voor Moeders. Aan deze urineverza- meling van zwangere vrouwen voor strikt medische doeleinden van Orga non in Oss komt officieel per 1 mei een einde. Moeders voor Moeders staakt dan niet alleen in Waddinx veen, maar ook in vele omringende plaatsen, met de werkzaamheden. En dat betekent dat u de plaatselijk vertegenwoordigster mevrouw Rietveld-Bus van de Justus van Ef- fenlaan 5 hierover ook niet meer behoeft te bellen. Moeders voor Moeders staakt met de inzameling in een groot aantal Nederlandse ge meenten, uit een oogpunt van effi ciency, heroriëntatie en afzetpro- blemen, welke zijn ontstaan door de toegenomen concurrentie op de wereldmarkt. Unie de oude Waddinxveense boerde rij "Willen II”. Deze boerderij werd gebouwd in 1840 en gesloopt in 1939. Voorzit ter P. Oudijk van de vereniging ”De Waddinxveense Weegbrug" woont op de vernieuwde boerderij "Willem II” in het hartje van de Zuidplaspol- der. Op de foto de oude boerderij "Willem II”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 19