Vrijgezellen en hun reinigingsrechten 213 W'VINERS ZOEKEN WERK 1 Dorpstraat was Heereweg Cijfers GAB-Gouda Een klein deel uit nieuw boek 'Rechthuis staat stil te treuren ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 APRIL 1981 De situatie rond het fietspad langs het Slechts vier foto’s uit de ongeveer 150 foto’s en illustraties uit het boek ’’Toen Waddinxveen nog een dorp was". kring te vinden, voor het geval zij bij het V kunnen - onder bepaalde voorwaarden - in aanmerking komen voor een over- Beethovenlaan ter hoogte, van de win kelgalerij Luifelbaan overbodig zijn, aangezien deze nimmer worden ge bruikt en derhalve elders kunnen wor- houdt de stroom van verzoeken om ont- slagvergunningen aan. Veel aange voerde motieven zijn: inkrimping, reor ganisatie, werkvermindering etc. Enerzijds gaan veel arbeidsplaatsen verloren en raken mensen zonder werk, anderzijds is er nog steeds veel bewe- vraag van PvdA-commissielid D. Lont. Dat de Nederlandse Vrijgezellenbond ook Waddinxveen een brief had ge stuurd was omdat de bond zegt te stre ven naar een eerlijker lastenverdeling, gezien dat een vrijgezel minder huisvuil zou produceren, waarbij de vraag ge steld kan worden of men nu voor de CHOPINLAAN Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) heeft in de raadscommissie voor de op enbare werken en -bedrijven meege deeld dat de witte vlekken op het krui spunt Chopinlaan/Beethovenlaan zul len worden vervangen door drie ver hoogde verkeersgeleiders/vluchtheu- vels. Bekeken wordt of de fietserssitua- tie nog meer kan worden verbeterd. vakatures. VERWACHTING Er zijn volgens het GAB in Gouda geen duidelijke signalen dat er op korte ter mijn een verbetering van de arbeid- smarktsituatie zal ontstaan. Nog steeds vast dienstverband~wil aangaan, kan hij ook via het arbeidsbureau de betrokken persoon op uitzendbasis laten begin nen. Voorwaarde is wel dat de betrok kene ingeschreven staat bij het GAB. Ook voor echt tijdelijk werk, waarbij men geen arbeidsovereenkomst wenst af te sluiten, kan via het GAB op uit- Van der Linde zet er de zaak voort, die Dirk Geur reeds in 1584 be zat. Een bijna vierhonderd jaar oude textielhandel. Weinig bedrijven berei ken zo’n hoge leeftijd. Zelfs in de Dorpsstraat niet. De grootste carrosseriefabriek van Nederland is weg. Helaas ook de win kel van Alblas, waar men echt voor delig in zijn spulletjes kon komen. ST. JORIS EN ’T REGTHUYS „Raakende het Rechthuis, staande op den hoek van de Kerkwech, of schoon maar een ordinaire Herberg zynde, zo mag van hetzelve gezegt worden, dat het een trotsch en schoon Gebouw is, hebbende de ag- tervertrekken zeer schoone uitzigten, zodat het van ieder, een bezoek over- waardig is”. van een piekbelasting sprake is. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek zei niets van problemen te weten en zal hier met wethouder A. H. van Gent (PvdA) contact over opnemen. Hij zei nog wel dat de langverwachte gemeen telijke bibliotheeknota inmiddels bij het college van Burgemeester en Wethou ders in bespreking is. De Wad- dinxveende bibliotheek beschikt over 43.821 banden (Juliana van Stolber- glaan 22.539, AF-centrum 18.741, bi bliobus 2.541). Er zouden eigenlijk 61.000 banden moeten zijn. ISOLATIE Binnenkort zal er aan de gemeente een advies worden uitgebracht over de isolatie van scholen. Dat heeft de ad ministrateur van de dienst Openbare Werken en -Bedrijven, de heer C. C. van der Klauw, in antwoord op een vraag van de heer J. B. Borger (VVD) gezegd in de raadscommissie voor de financiën. BOMEN IEPLAAN Dat er een krediet van f 8.000,no dig is voor de vervanging van bomen aan de leplaan heeft moeite opgeleverd bij de heer W, L. M. Kruijk (CDA). In de raadscommissie voor de financiën in de herfst zoveel rommel maak ten”. Dokter Blanken was één van de eerste bezitters van een automo biel. Met een eigen chauffeur, als was het de koetsier van het rijtuig. Voor de deur van de dokterswoning lag nog steeds een paardenpad, in ’t midden van de weg. Maar ook de paarden verdwenen uit het straat beeld. Hoekige bussen van Buitelaar kwamen er voor in de plaats. Er ont stond een dorpsgezicht, zoals we het nu nog kennen. Een straat met zeer oude bedrijven. Hier staat Waddinxveens oudste meu belfabriek, A. van der Loo Zonen. In 1894 begonnen met „het vervaar digen van ronde stokken en latten voor behangerij en houten huishou delijke artikelen”, werd al spoedig overgeschakeld op de fabricage van meubelen. Een idee, dat bijzonder aanstekelijk is geweest voor het hele dorp. WADDINXVEEN Vrijgezellen blijven in Waddinxveen voorlopig reinigingsrecht betalen als ieder ander. Het verzoek van de Nederlandse Vrijgezellenbond, datis voorbesproken in de raadscommissie voor de financiën en zit bij de ingekomen stukken van de vanavond (woensdag) te houden gemeenteraadsvergadering, om een gereduceerd tarief voor reinigingsrechten voor alleenwonenden zal niet worden gehonoreerd. In de raadscommissie voor de financiën heeft burgemeestermr. A. G. Smallen broek gezegd dat het gemeentelijk on derzoek naar de relatie tussen vuilaan- bod en onroerend goedbelastingen voorlopig nog niet is afgerond, omdat meerdere tellingen noodzakelijk blij ken te zijn. Hij kwam hiermee op een WADDINXVEEN/GOUDA Waddinxveen telde in maart 213 werk zoekenden: 136 mannen en 77 vrouwen. Een maand eerder waren dat er nog zes minder: 207 (132 mannen en 75 vrouwen). Dat blijkt uit cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda. In het gewest Gouda bleef het aantal werkloze mannen vrijwel gelijk (-2 tot 2105). Het aantal werkloze vrouwen steeg met 52 tot 826. De vraag naar per soneel bleef nagenoeg op het niveau van de vorige maand 6 tot 289). Op vallend is dat de ontwikkeling in de twee rayons van het gewest heel ver schillend was. In het rayon Woerden daalde het aantal werkloze mannen, terwijl dit aantal in het rayon Gouda steeg. In de metaalsector steeg het aanbod en daalde (enigszins) de vraag. In de bouw nam het aanbod iets af, vooral in de sec tor grond, weg- en waterbouw (g.w.w.), doordat enkele bedrijven weer aan het werk konden gaan. Overigens is het be eld in de bouw in zijn totaliteit nog weinig rooskleurig. Van een forse opleving na het wintersei zoen is dit jaar geen sprake. Er is een struktueel tekort aan werk. In de ver schillende dienstverlenende sectoren elk geval een aantal vakaturemeldingen opgeleverd. EXPERIMENT Het GAB-Gouda is één van de zes GAB-’s die meedoen aan een experi ment waarbij getracht wordt het schep pen van deeltijdbanen te bevorderen. Het experiment duurt tot het eind van 1981. De resultaten zijn bemoedi gend. Wanneer een werkgever (in het werk gebied van het GAB Gouda) bereid is een volletijd-funktie te splitsen in twee (of meer) deeltijdfunkties dan kan hij (onder bepaalde voorwaardën) in aan merking komen voor een premie van f 2.500,voor elke gecreëerde deeltijd- funktie. Bij splitsing van een funktie in twee dus f 5.000, Werknemers en werkneemsters die van een volledige werkkring afstand doen (of van de wens om een volledige werk kring te vinden, voor het geval zij bij het is er sprake van veel aanbod (ook van GAB als werkloos staan ingeschreven) personen die parttime willen werken) en bijzonder weinig vraag. Voor buiten landse werknemers, waarvan er 453 gangssubsidie op het daardoor ontstane werk zoeken, zijn er thans vrijwel geen lagere loon of salaris. Informaties kun nen worden ingewonnen bij het GAB (01820-12844, de heer G. v. d. Heijden of mevrouw B. C. Nesselaar). UITZENDKRACHTEN Wanneer een werkgever niet direkt een hoeveelheid huisvuil dat men produ ceert betaalt of het feit dat het wordt opgehaald. BIBLIOTHEEK In de raadscomissie voorde financiën heeft de heer J. B. Borger (VVD) ge vraagd of er iets van bekend is dat er bijvoorbeeld door personeels- of ruim tegebrek problemen zijn bij de bibliot heek in het Anne Frank-centrum ten aanzien van de vlotte afwikkeling van de bezoekersstroom. De heer A. van Doorn (SGP/H KV/GPV) zei daarop wel te weten dat ervooral op vrijdagavond Doch agent Weeda wist wel zeker, dat de eigenaars van de huizen dit zonder moeite hadden gedaan. Rond de eeuwwisseling was de Dorpsstraat een stille straat, met vriendelijke huisjes onder hoge bo men. De daarop volgende jaren ver anderden maar weinig aan dit beeld. In de dagen van de mobilisatie zag de „photograaf” al enkele blinkende rijwielen voor zijn lens. Al scheen een eenzaam paard nog stilletjes achterge bleven na ’t opheffen van de „paarde- mart”. Er kwam een benzinepomp. Hoewel van auto’s nog geen spoor. Niet het verkeer heeft de bomen geveld. Ze werden gerooid, „omdat de bladeren WADDINXVEEN In het door de Waddinxvener C. Neven ge schreven boek ’’Toen Waddinxveen nog een dorp was” wordt natuurlijk ook het oude dorp beschreven. De huidige Dorpstraat heette toen Heereweg, ”een breede en net bestraate Buurt, aan beide zeiden met zindelyke Huizen bebouwt”. In deze deftige straat werd in vroeger tijd een paardemarkt gehouden en stond een schandpaal, recht tegenover net rechthuis op de hoek Dorp- straat-Kerkweg-West. Over die voormalige Heereweg wordt m het door boekhandel Burger uitgegeven boek onder meer het volgende door de heer Neven geschreven: In de vorige eeuw werd de „Heere weg” Dorpsstraat. Voor de bewoners geen al te grote overgang. Wie in 1688 op moest geven waar hij woon de, antwoordde: „aen het dorp”. En in 1759 was het antwoord: „op ’t dorp”. Evenzo in 1830. Overigens was de Dorpsstraat slechts gedeelte lijk bestraat. In 1862 is er sprake van „het onbestrate gedeelte van het dorp tot aan de witte brug”. Daar be gon het Noordeinde. Aan het andere „einde der Dorpsstraat lag de herberg van Jan Zwanenburg, die gewoonlijk door rumoerig publiek bezocht werd,” zo verhaalt Albert van Os. Hier begonnen op 12 mei 1889 dan ook de „straatschandalen”, die het hele dorp op stelten zetten. Aanlei ding was de „herdenking van de 40- jarige Regeering van Z.M. de Ko- ning”. Sommige ingezetenen hadden geen vlag uitgestoken. Hetgeen dei woede had opgewekt van Zwanen- burg’s herberggasten. Gesterkt door een kan jenever trok de troep weldra door het dorp, onder het motto: geen vlag - geen ruiten. De enige po litieagent kon weinig uitrichten om de bende te beteugelen. Het glasge rinkel was niet van de lucht. Een ooggetuige, beschuldigd van deelna me, ontkende dit heftig. Op de vraag, of hij er niet bij had staan lachen, zei hij: „dit kan wel waar zijn, wie zou bij dat geringting kunnen gaan huilen”. raadsvergadering komt het voorstel aan 1 de orde om bij de begrotingswijziging die thans is. Dat is in de raadscommissie acht mille beschikbaar te stellen voor "rooien en heraanplanten van bomen aan de leplaan-West.” AANDEELHOUDER Het gemeenschappelijk vuilverwer- kingsbedrijf Midden-Holland en Rijn land, waarvan ook Waddinxveen lid is, is aandeelhouder geworden van het vuilverwerkingsbedrijf Rijnmond. Dat hebben wethouder P. F. J. van Schie (CDA) en burgemeestermr. A. G. Smallenbroek meegedeeld. OLIETANKS De heer J. B. Borger (VVD) heeft in de raadscommissie voor de openbare wer ken en -bedrijven aandacht gevraagd voor de niet meer in gebruik zijnde olie tanks in Waddinxveen. Hij ziet hierover gaarne nader bericht van Burgemeester en Wethouders. POLITIEBUREAU In de raadscommissie voor de open bare werken en -bedrijven heeft de heer C. Dijkshoorn (CDA) gevraagd of er bij het politiebureau wel voldoende par- FIETSENREKKEN keerplaatsen zijn gezien het parkeren De heer C. Dijkshoorn (CDA) heeft op de Mozartlaan. Volgens wethouder in de raadscommissie voor de openbare P- F. J. van Schie (CDA) is dat wel het werken en -bedrijven betoogd dat de geval, mede gezien de op eigen terrein fietsenrekken op het trottoir langs de gemaakte parkeerplaatsen. BOMEN In de raadscommissie voor de open bare werken en -bedrijven is gesproken over het verwijderen van een boom na bij de Prunusstraat, het candelaberen van bomen bij het WSE-sportcomplex in de Oranjewijk en het verwijderen van bomen in de groenstrook langs de Noordkade nabij de woningen met de zei hij het een vreemde zaak te vinden nummers 95 en 95a. dat de bomen die eerst geplant zijn nu weer gerooid moeten worden omdat de FIETSPAD bewoners er lastvan hebben. In de van- De situatie rond het fietspad langs het avond (woensdag) te houden gemeente- Noordeinde ter hoogte van de aanslui ting met de Beethovenlaan blijft zoals J 1 r~v t voor openbare werken en -bedrijven af gesproken. Ook aan de moeilijke ver keerssituatie rond de Louise de Colig- nylaan kan door gebrek aan ruimtelijke mogelijkheden niet worden gesleuteld. ging op de arbeidsmarkt. Door het zendbasis personeel worden te werk ge- GAB zijn ruim 1700 bedrijven aange- steld. Voor dit doel is in het GAB- schreven met het verzoek vakatures - gebouw het uitzendbureau Start geve- ook voorde aanstaande schoolverlaters stigd. Informatie: 01820-12844, de heer - op te geven. Deze acquisitie heeft in G. v. d. Heijden. Herberg en rechthuis. Een voor die tijd geen ongebruikelijke combinatie. Op de bovenverdieping vergaderden schout, ambachtsbewaarders en sche penen. Daar sprak men recht in de rechtkamer, daar kwam „het Leesge zelschap” bijeen. „In de leeszaal, een der bovenkamers van de welbekende herberg St. Joris”. De mannen be spraken er gewichtige onderwerpen, hoewel er later eerlijk erkend werd: „Vriendschappelijk Samenzijn was wel een der hoofdmotieven”. Hier vierde de dichtende turfschipper Wil lem Kraan zijn triomf, toen hij met zijn „Lof der Nederlandsche Nijver heid” het „gouden eermetaal in een Letterkundige prijskamp” verworven had. Trotse plaatsgenoten hoorden het hele gedicht aan. Wij hebben al genoeg aan de titel. Koning Willem I, in zijn gouden lijst plechtig opgesteld achter de spreker, luisterde plichtmatig mee. Het gezelschap luisterde echter met rode oortjes naar lezingen met onder werpen als: „Hoe noodzakelijk het is, dat de mensch aan zijn bestemming beantwoordt, om daardoor algemeen heil te bevorderen”. Een wijsheid die geopenbaard werd door Schout de Lange. Pastoor Stoop hield „Een ver gelijking tusschen het goed en het kwaad, dat den mensch op aarde be jegent”, terwijl ds. Wiedeman de Bescheidenheid en ootmoed als de wortels van verdraagzaamheid en liefde” besprak. Burgemeester Van Oosten handelde over de oorsprong en de waarde van den Landbouw en deszelfs in vloed op beschaving, zeden en kun sten”, en zo vlogen de avonden voor bij. Na 1870, toen de drie ambachten tot één gemeente werden samengevoegd, verloor St. Joris z’n hoge functie. Het rechthuis verdween naar de Nesse. De herberg bleef, ’s Konings beeltenis zag sindsdien nog slechts „de rijk- voorzienen disch van poldervereeni- gingen”. De dag kwam zelfs dat het woord herberg verdween, ’t Werd: café Slootjes. U proeft de degradatie. Nog later kwam er op te staan „Slagerij”, „Stomerij” -, geluidstechniek. Thans staat het gebouw stil te treuren. Langs ’t ovale venster schijnen tranen te druppen. Misschien wacht het op de dag, dat iemand aan het Raad huisplein zich zal herinneren dat adeldom verplicht. Tot restauratie, want - schreef Bakker reeds in 1801 - „van waereldlyke gebouwen valt hier zeer weinig te zeggen dan alleen raakende het Rechthuis....” Slechts vier foto’s uit de ongeveer 150 foto’s en illustraties uit het boek "Toen Waddinxveen nog een dorp was". Links boven de Dorpstraat in vroeger tijd, rechts boven de vroegere Kerkweg-Oost met postkantoor. Links onder het station Waddinxveen in een tijd dat er nog geen Oranjewijk was (zie achtergrond) en de leerlingen van de "goeie ouwe Sluisjesschool". zei niets van problemen te weten en zal j den gebruikt. BRUGWEG Uit de laatst gehouden vergadering van de raadscommissie voor de open bare werken en -bedrijven is gebleken dat het gemeentelijk ambtelijk verkeer- soverleg (AVO) voor de Brugweg nau welijks mogelijkheden ziet voor wat be treft de door de bewoners aangedragen suggesties ter verhoging van de ver keersveiligheid. CDA-wethouder P. F. J. van Schie: "Als we de sloot niet dem pen, geeft de noordzijde een mogelijk heid voor verharding, doch waar laten we dan de geparkeerde auto’s?” Over deze zaak krijgt het bewonerscomité van de Brugweg nog bericht.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 9