Vrouwenwerkgroep wijst man de deur OVERBLIJVEN OP SCHOOL Winnaars van Doelstelling van Werkgroep Vrouwen emancipatie Felle kritiek op discriminatie van mannen Waddinxveense Reddingsbrigade Op avond met politiek vrouwenforum in De Bonkelaar Marktverkoop Welfarewerk Waddinxveen Reactie van de Werkgroep etalagewedstrijd ”de Passage” PvdA-werkgroeppleit voor meer mogelijkheden Reactie van Rooie Vrouwen WADDINXVEEN Namens de afde ling Waddinxveen van de Rooie Vrou wen in de Partij van de Arbeid heeft contactvrouw Bep Vermeij (Wingerd 205, tel. 3891) als volgt gereageerd op het gebeurde van donderdagavond in het jeugd- en vrijetijdscentrum "De Bonkelaar”: 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I *vos de Kruyf, P. Lebbing, W. Lebbing, M. daag zullen vorige De F Ten van i enkele van de geleid Klin- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 APRIL 1981 We willen hierop niet een uitzondering maken voor welke (manlijke) journalist dan ook. We betreuren het dat hier geen begrip voor op kon worden ge bracht. Om de forumleden dan ad hoe te bena deren of zij wisten dat alleen vrouwen aanwezig zouden zijn óf om een stem ming in de zaal hierover te willen hou den, lijkt ons niet op de weg van de journalist te liggen. We hopen dat men begrijpt dat wij het beleid voor onze bijeenkomsten uitstip pelen en daar dan ook met de hele werkgroep de verantwoordelijkheid voor dragen. Verwacht niet dat het mo gelijk is om 5 minuten voor de aanvang WADDINXVEEN Op de Wad dinxveense weekmarkten van vrijdag 1 en 8 mei zal de afdeling Waddinxveen van het vrijwillige Welfarewerk van het Rode Kruis, een groot aantal door ge handicapten en bejaarden vervaardigde artikelen, ten verkoop aanbieden. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Welfare werk. WADDINXVEEN Namens de onder verantwoordelijkheid van de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Wad dinxveen" werkende Werkgroep Vrouwen emancipatie Waddinxveen heeft Ineke van der Meulen (Justus van Effenlaan 20, tel. 2747) als volgt gereageerd op het ge beurde van donderdagavond in het jeugd- en vrijetijdscentrum ”De Bonke laar”: ”Bij deze wil de Werkgroep Vrouwene mancipatie Waddinxveen graag nog even terug komen op de vervelende si tuatie, die ontstond op de politieke avond voor vrouwen donderdagavond in De Bonkelaar. We willen nogmaals benadrukken dat wij het belang van een journalist in de zaal ook hoog waarderen. Echter één van onze principiële uitgangspunten is tot op dit moment nog steeds dat wij ochtenden/avonden alleen voor vrou wen organiseren, in de hoop vrouwen op deze manier verder op weg te helpen naar meer mondigheid en gelijkwaar digheid in onze maatschappij. Mannen hebben naar ons idee tot nu toe meer dan vrouwen de gelegenheid gehad om hun ideeën en opvattingen naar buiten te dragen. Wij denken dat het daarom drempelverlagend kan wer ken om alleen met vrouwen over ver schillende vraagstukken te praten. nen in het kort als volgt worden samengevat: *Op de openbare Klaas de Vries- school (Herman Heijermanslaan) rea geerden 108 van de 175 betrokken gezinnen. Voor minstens 57 kinderen werden overblijfmogelijkheid ver langd, waarvan 9 ouders iedere dag. *Op de protestants-christelijke De Savomin Lohmanschool (Linden- gaarde) reageerden 71 van de 170 ge zinnen en werd voor minstens 22 kin deren overblijfmogelijkheid gewenst (4 iedere dag). *Op de rooms-katholieke Mgr. Bek- kerschool (Peter Zuidlaan) reageer den 125 van de 230 gezinnen en werd voor minstens 76 kinderen overblijfmogelijkheid verlangd. Maar liefst 10 ouders zeiden aan zo’n voor ziening iedere dag behoefte te heb ben. verblijven is buitenschoolse opvang een welhaast vanzelfsprekende zaak.” Dat ook in Waddinxveen grote be hoefte bestaat aan opvang van scho lieren tussen twaalf uur en half twee - onder leiding van vrijwilligers vindt inmiddels op enkele scholen opvang van meisjes en jongens tussen de middag plaats - blijkt uit een enque- te, die de PvdA-werkgroep vorig schooljaar onder de ouders heeft ge houden. De resultaten hiervan kun- van ’’vrouwelijke” M. A. van Pinksteren, W. Rodenburg, E. Smalienbroek, R. Verkley, H. C. van Vuuren, S. de Waal, M. J. van Witteloo- stuyn, M. Willemse, J. La Grand en M. La Grand. VOORSTEL Voordat de persvertegenwoordiger besloot in alle rust gevolg te geven aan het gedane verzoek om het ge bouw aan de Beukenhof weer te verlaten deed hij tevergeefs aan de naar hem toe gekomen vrouwe lijke werkgroep leden het voorstel om aan de al aanwezige vrouwen in de zaal te vragen of zij er mee konden instemmen dat iemand weg moest omdat hij een man is en om aan de leden van het politieke vrou wenforum te vragen of zij instemden met de voorwaarde van de Werkgroep Vrouwenemancipatie Waddinxveen dat mannen de deur moet worden gewezen. Hierop werd niet ingegaan, terwijl ook niet werd gevonden dat WADDINXVEEN Vorige week vrij dag is voor een aantal leden van de Waddinxveense Reddingsbrigade een belangrijke dag geweest: 40 jeugdleden hebben op de avond deel genomen aan het jaarlijks brevetzwemmen voor de brevetten 3 en 4 van de K.N.B.R.D. Van dit aantal zijn er niet minder dan 38 geslaagd. De namen van de gelukkigen zijn: Bre vet 3: M. J. Achterberg, J. Ellers, L. van Heyst, J. C. Kool, M. van Noort, J. van Nielen, J. Schaap, M. van der Stam, W. van Vliet en F. Winkel. Brevet 4: G. Broere, M. A. J. Böhm, P. van Brero, G. J. Brinksma, S. van Doorn, S.'Groenendijk, S. D. A. Hart- koorn, W. Hofman, R. van ’t Hoog, T. J. Janssen, S. Kraan, M. H. de Kruyf, J. Lughthart, F. P. de Man, R. Molenaar, den, zij het dat de christen-democra- te Jos Groenendijk-Bemard nog wel heeft laten blijkèn het niet eens te zijn met de voorwaarde dat mannen - ook als zij slechts hun werk doen - moesten worden geweigerd. A beek d. Joode, J. v. Stolberglaan 17. Mariel Knuist, Schielandweg 17, M. Ancher, Nic. Beetslaan 196, Ingrid Ver kley, Fortunalaan 14, J. v. d. Berg, Sta tionsstraat 19, M. v. Berkesteyn, Minervalaan 3, M. B. v. Groll, Oostpol- derweg 110, W. Brenkman, Pr. Bea- trixlaan 42, P. v. Bergen, Julianastraat 26, Astrid Keyser, Berkengaarde 38, Sandra Keyser, Berkengaarde 38, Jaqueline Verbakel, Noordkade 115, Marcel Verbakel, Noordkade 115, Si mone Wijnbeek, J. v. Stolberglaan 17, Simon Versloot, Kerkweg-Oost 226, Mary Versloot Kerkweg-Oost 226, Na ncy Verboom, Wilhelminakade 98, Ma rika Verboom, Wilhelminakade 98, R. Brenkman, Pr. Beatrixlaan 42. ’’Gezien de ervaringen elders (infor matie van landelijke werkgroep ’’Tijd voor school”) neemt de deelname snel toe als eenmaal een opvang aan wezig is,” aldus de PvdA-werkgroep. ”De laatste jaren is de maatschappe lijke noodzaak aan overblijfmogelijk heden, vooral op de kleuter- en lagere scholen sterk toegenomen. Dit wordt o.m. veroorzaakt door veranderde omstandigheden en verkeersveilig- heidsaspekten. Het overblijven op school is echter slechts één aspect van kinderopvang voor kleuters en lagere schoolkinderen”. ”Om tot een beter opvangbeleid te komen is het noodzakelijk om te vens te streven naar: Meer aaneenge sloten schooltijden, plaatselijk op elkaar afgestemde schooltijden, regio naal op elkaar afgestemde vakanties en geen (plotselinge) extra vrije uren en dagen”. WADDINXVEEN In het Weekblad voor Waddinxveen van van- i onze lezers tegergeefs zoeken naar een verslag van het ige week donderdagavond in het jeugd- en vrijetijdscentrum Bonkelaar gehouden politieke vrouwenforum. Deze openbare thema-avond was georganiseerd door de onder verantwoordelijk heid van de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Waddinxveen” werkende Werkgroep Vrouwenemancipatie Waddinxveen, die al twee seizoenen gewoon is thema-avonaen en ochtenden te beleg gen welke kennelijk alleen voor vrouwen toegankelijk zijn. een dergelijke peiling op de weg van de journalist ligt. De discussie over het weige: mannen speelde zich af in minuten voor de aanvang forumdiscussie, die werd door werkgroeplid Ineke kenberg. De geweigerde persverte genwoordiger slaagde er nog wel in de enige gekozen volksvertegen woordigster in het forum, CDA- gemeenteraadslid Jos Groenendijk- Bemard, naar haar mening te vra gen en haar nadrukkelijk te wijzen op het haar op dat moment in zijn volle omvang bekend geworden ge geven dat iemand om zijn geslacht werd geweerd van een openbaar, middels affiches, pamfletten en persberichten, aangekondigde avond. Maar dit leverde geen zichtbaar ef fect op. Volgens de Werkgroep Vrouwenemancipatie is en was alge meen bekend dat op hun bijeenkom sten mannen worden geweerd. Gebleken was namelijk dat de eerder op de politieke avond in De Bonke laar aanwezige mannen, die politieke affiches en verkiezingsmateriaal een plaats hadden gegeven, de ruimte weer moesten verlaten, zo zij van plan waren geweest te blijven. Later op de avond werden de ook toeval lig aanwezige gemeenteraadsleden Dirk Lont (PvdA), Charles Wijnen (PvdA) en Gijsbert Blom (CDA) - na een vergadering wilden ze aan de bar wat gaan drinken - door de vrou wen te verstaan gegeven op te kras sen, aan welk verzoek na enig gemor werd voldaan. BRIEVEN Het Weekblad voor Waddinxveen heeft in brieven aan het college van Burgemeester en Wethouders, de ge meenteraad, de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum ’’Waddinxveen”, het CDA-gemeenteraadslid Jos Groe- nendijk-Bernard en de Werkgroep Vrouwenemancipatie Waddinxveen fel geprotesteerd tegen het feit dat mannen op openbare bijeenkomsten van de Werkgroep Vrouwenemanci patie Waddinxveen worden geweerd en gevraagd aan dit discriminerende toelatingsbeleid onverwijld een einde te maken. Het geraakte toelatingsbeleid wordt volstrekt in strijd genoemd met in ternationale verdragen over de rech ten van de mens, de voorwaarden waarop het gemeentebestuur van Waddinxveen instellingen en organi saties subsidieert en ook de reglemen ten van de Stichting Jeugd- en Jon gerencentrum ’’Waddinxveen”. Het wordt ook onbegrijpelijk en onbe staanbaar genoemd dat - althans voor zover bekend - de forumleden (alleen de VVD was als landelijke politieke partij afwezig) aan het gebeurde van donderdagavond geen directe gevol gen hebben kunnen of willen verbin- En dat betekent - zo is vorige week donderdagavond vastgesteld - dat mannen niet worden toegelaten, zo ook niet de journalist B.J. Wouden berg die direct nadat hij in de zaal van De Bonkelaar een plaats had ge vonden door de werkgroepleden Ineke Klinkenberg en Ineke van der Meulen vriendelijk doch dringend werd verzocht de ruimte weer te verlaten, omdat hij als man niet kon worden toegelaten. Dat hij kwam om zijn journalistieke werk te doen veranderde daar niets aan. WADDINXVEEN Er bestaat ook in Waddinxveen grote be hoefte aan opvang van schoolgaande kinderen tussen de middag. Dat zegt de Waddinxveense PvdA-werkgroep in de notitie ’’Kin derdagverblijf en buitenschoolse opvang”, die naar het college van Burgemeester en Wethouders is gestuurd om te bereiken dat er ook meer opvangmogelijkheden komen tussen twaalf uur en half twee. Gevonden wordt wel dat het overblijven op school valt en staat met een goede organisatie en verantwoorde begeleiding, terwijl het eigenlijk een geïntegreerd onderdeel van de school moet vormen. ’’Het is bekend dat vele ouders on derwijl noodoplossingen gebruiken (dure hulp, buurvrouw, gastgezin, sleutelkind enz.). Het is dan ook lo gisch dat het creëren van overblijfmo gelijkheden door talrijke instanties wordt aanbevolen, van Emancipatie- commissie tot Nederlandse Gezins raad. Sinds kort voert de overheid op het terrein van buitenschoolse opvang dan ook een experimenteel beleid. Als aansluiting op kinderdag- WADDINXVEEN Van maandag 6 tot en met zaterdag 18 april heeft het winkelcentrum ”ae Passage” een etalage-actie gehouden. In de etalages waren een aantal eieren geplaatst, die elk waren voorzien van een letter of een lettergreep. Als deze letters of letter grepen in een bepaalde volgorde wer den geplaatst, ontstond er een slagzin, welke op speciale deelnemersformulie- ren moest worden ingevuld. Bij de Spaarbank Rotterdam in het win kelcentrum "de Passage” liggen prijzen klaar voor de volgende deelnemers aan de etalage-actie van Waddinxveens hoofdwinkelcentrum: f 100,R. de Kooter, Oostpolder- weg60. f 50,M. Schroten, Nic. Beetslaan 53. ƒ25,H. J. Schroten, Nic. Beetslaan 53. ƒ10,E. M. Brenkman, Prinses Bea trixlaan 42, P. van Bergen, Julianastraat 26,B. Ancher, Nic. Beetslaan 196, E. M. Brenkman, Pr. Beatrixlaan 42, J, den Bekker, Sweelinckhof 4, E. M. Brenk man, Pr. Beatrixlaan 42, W.Wijn- ”De Rooie Vrouwen afdeling Wad dinxveen, die afgelopen donderdag in het politieke vrouwen forum en in de zaal van De Bonkelaar vertegenwoor digd waren, leggen de verantwoorde lijkheid voor het weigeren van mannen die avond geheel in handen van de or ganisatie. De organisatie berustte bij de Werkgroep Vrouwenemancipatie Wad dinxveen. Zij hadden ons wel op de hoogte gesteld dat er geen mannen mochten komen, maar dat zelfs een mannelijke vertegen woordiger van de pers werd geweigerd en bovendien een aantal gemeenteraad sleden, die in een ander gedeelte van de zaal na een vergadering wat wilden drinken, gaat ons te ver. Om misverstanden te voorkomen, wil len wij beklemtonen dat de verantwoor delijkheid voor de incidenten ligt bij de Werkgroep Vrouwenemancipatie Wad dinxveen. De Rooie Vrouwen van de PvdA betreuren de voorvallen.” van onze avond over zo’n belangrijk punt te discussiëren. Wel zijn wij ten al len tijde bereid om ons beleid en de filo sofie hierachter nog eens nader door te praten. Als laatste menen wij altijd zeer duide lijk geweest te zijn in onze berichtge ving dat wij met en voor vrouwen wer ken. Wij verwijzen dan ook gaarne naar de uitnodigingsbrief aan de forumleden (waaruit blijkt dat de forumleden wi sten van het alleen aanwezig zijn van vrouwen) en onze doelstellingen. We hopen dat hiermee een misverstand is opgelost en we vertrouwen op nog een goede voortzetting van de contac ten met het Weekblad voor Waddinxveen.” WADDINXVEEN De Werkgroep Vrouwenemancipatie Waddinxveen werkt onder de verantwoordelijkheid van de Stichting Jeugd- en Jongeren centrum ’’Waddinxveen” en is bezig aan het tweede seizoen in De Bonke laar en ’t Ketelhuis. In het bijna afge lopen seizoen werden er thema-bij- eenkomsten belegd over het milieu vriendelijk huishouden, vrouw en arbeid, moeder-zijn en - afgelopen donderdagavond - vrouw en politiek. Tijdens de woensdagavond 27 mei in De Bonkelaar te houden grote af- sluitavond treedt de toneelgroep Proloog op met een stuk gemaakt over en voor vrouwen en hun lichaam. Gewerkt wordt er aan de hand van doelstellingen, welke de Werkgroep Vrouwenemancipatie Waddinxveen - die van gemeentewege wordt ge subsidieerd voor het houden van VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) - als volgt op papier heeft gezet: ”Een vrouw in deze maatschappij groeit op in een bepaald rolpatroon. Voor veel vrouwen betekent dit rol patroon een beperking voor haar ont plooiing. Zij ’’rolt” voort in dat pa troon. Sprake van een echte vrije keuze is er in wezen niet. Daarom willen wij samen met vrouwen stil staan bij dit rolpatroon om alsnog keuzes te kunnen maken en de rol- beperkingen te doorbreken. Doorbreken van bestaande beper kende rolpatronen *Wij willen samen met andere vrou wen alles wat gelijke rechten en mo gelijkheden voor vrouwen in de prak tijk en in theorie in de weg staat, ver anderen. Werken naar gelijke rechten en moge lijkheden voor vrouwen t.o.v. man nen in deze maatschappij Ruimte scheppen voor vrouwen die proberen anders dan op de ’’traditio nele” manier te leven. *Het stimuleren van activiteiten die gericht zijn op bewustwording van vrouwen. *Het doorbreken van bestaande ste reotiepen van een ’’echte man” en een ’’echte vrouw”. Stimuleren van een daadwerkelijk bezig zijn van vrouwen in de maat schappij ’Vrouwen bewust maken dat de struktuur van onze huidige maat schappij (historisch gegroeid) mede gebaseerd is op de verschillen tus sen man en vrouw. Het opwaarderen eigenschappen *Samen werken aan de opwaardering van eigenschappen, die als typisch vrouwelijk gezien worden, zoals emo tionele openhartigheid, d.w.z. het zich vrij kunnen uiten, in het bijzon der voor wat betreft gevoelens van kwetsbaarheid, zwakte e.d. Deze activiteiten zijn in het algemeen bestemd voor vrouwen die zich door de huidige rolverdeling belemmerd voelen in hun mogelijkheden en zoe ken naar wegen om verandering te brengen in hun rol en positie. Bovenstaande doelstellingen heeft de werkgroep tot nu toe gestalte willen geven in de navolgende acti viteiten: *Praatgroepen *Thema-avonden *J ongerenpraatgroep *Realisering vrouwentrefcentrum (nog in opzet) Voordragen van een kandidate voor de planningsgroep sociaal culturele activiteiten in de gemeente Wad dinxveen. In deze activiteiten proberen we steeds een ’’lage drempel” te leggen om een zo groot mogelijke groep vrouwen te bereiken. Echter ons steeds bewust blijvend van het feit dat bij ’’lage drempel activiteiten” de bovenomschreven doelstellingen niet ’’verstopt” mogen blijven, om dat het gewenste effekt anders uit blijft en vrouwen onze emancipa toire aspekten niet kunnen herken nen. Immers traditionele vrouwen groeperingen houden zich ook met ’’lage drempel activiteiten” bezig, echter veelal vanuit een heel andere visie”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 17