lik? M. Groenendijk 12I/2jaar voor klas van KW-school Waarom de gemeenteraad opknappen Souburgh tot deze zomer uitstelt PvdA-voorstelKleine gezinnen in Souburgh, bouw elders nieuw tehuis. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 6 MEI 1981 De jubilerende leraar van de Koningin Wilhelmina-school M. Groenendijk. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ WADDINXVEEN De gemeenteraad gaat in zijn vergadering van woensdagavond 17 juni opnieuw bekijken wat er met het te ver bouwen en te vernieuwen Huize Souburgh aan de Prins Bernhard- laan moet gaan gebeuren. Op SGP/HKv/GPV-raadslid Arie van Doorn na gingen de raadsleden er op voorstel van de PvdA en het CDA mee akkoord een uitgebreid onderzoek in te stellen naar e- ventuele alternatieve mogelijkheden en gevolgen, omdat het ga randeren van een door het bestuur van de Protestants Christelijke Stichting Bejaardentehuis Souburgh 8,9 miljoen gulden een jaarlijkse last de gemeente weet nog niet op tafel. WADEINXVEEN In de laatst gehouden gemeenteraadsvergade ring heeft de fractie van de Partij van de Arbeid een opmerkelijk alternatief ontvouwd voor de voorlopig uitgestelde verbouwing van Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan, waarvoor de Pro testants Christelijke Stichting Bejaardentehuis Souburgh 8,9 mil joen gulden wil lenen. De socialisten, die bij monde van Dirk Lont hardop zeiden te denken, uitgaande van een aantal verond- derstellingen, kwamen met het idee om Huize Souburgh te gaan bestemmen als huisvesting voor alleenstaanden en 2-persoonsnuis- houdens en elders in ons dorp één of twee nieuwe bejaardente huizen neer te zetten. n gevolgen, omdat het ga de Protestants Christelijk aan te gane geldlening van t van f 150.000,- met zich brengt en de gemeente weet nog niet waar dit geld gevonden moet worden. Voor het onderzoek, dat kwalitatief goed moet zijn, legde de raad prompt f 30.000,- op tafel. 1 a PvdA-VOORSTEL VVD EN D’66 dat tegenwoordig voor je vak is. De PvdA vindt Huize Souburgh in vrij hoge mate geschikt voor de huis- moeilijkheden in en buiten de school. Het is zwaar werk dat hem veel voldoe - soonshuishoudens. De behoefte hier aan is groot. Als er van twee kamers één flatje wordt gemaakt levert dat 45 wooneenheden op. Een dergelijke minder ingrijpende verbouwing kost ongeveer f 25.000,-- per flatje. Gelet op de boekwaarde en verkoop- OPHELDERING VVD’er Jan Borger noemde het ont breken van een dekking voor de jaar lijkse last van f 150.000,- in strijd met een goed financieel beheer en vond dan ook dat er geen ‘ja’ gezegd kon worden tegen de gevraagde ga- rantielening totdat bekend is waar de gemeente het geld vandaan zal moe ten halen. ‘We moeten geen nieuwe lasten aangaan, zonder dat we weten waar we moeten zullen snoeien’. Ook Hans Barth (D’66) signaleerde de lasten voor de gemeente als Huize Souburgh wordt vernieuwd en ver bouwd. Dit karwei noemde hij echter slechts een aanpassing aan het woon- gerief van een woningwetwoning, waarop ook de bejaarden recht heb ben. Hij vond wel dat er meer ophel dering moet komen over een moge lijke vergroting van de capaciteit van de bejaardenhuisvesting in een ver grijzend Waddinxveen. De VVD noemde het PvdA-voorstel eveneens sympathiek. De liberaal Jan Borger stelde dezelfde vraag als Wim Kruijk: Waarom zijn de financiële ge volgen van de gedachte verbouwing niet eerder onderkend. D’66-er Hans Barth zei een aantal zeer aantrekke lijke aspecten te zien in de socialis tische suggesties, al vond hij het plan, dat oplossingen biedt voor huisves ting van alleenstaanden en voor een goed en modern bejaardentehuis, vaag en zeer globaal. Hij hoopte dat een aantal zaken geconcretiseerd zouden worden op een aanvaardbare termijn, maar wees er wel op dat een nieuw bejaarden tehuis dat in princi pe overal (zoals op sportterreinen) moet kunnen worden neergezet, 3 tot 6 jaar vergt. Dat laatste noemde hij moeilijk aanvaardbaar. Burge meester mr. Bert Smallenbroek zei op de gedane voorstellen nu nog niet te willen ingaan, hoewel hij wel vraagtekens plaatste bij de CDA-sug- gesties. KRITIEK Over grote financiële ploblemen voor de gemeente repte ook Wim Kruijk (CDA). Vandaar dat de christen-de- mocraat lichtvaardigheid in de be- ning verschaft, vertelde ons de heer Groenendijk die vond vroeger voor de gehele school benoemd te zijn, terwijl waarde van Huize Souburgh van 1 1/2 miljoen gulden en de door de stichting benodigde 9 miljoen gulden gaan de 45 flatjes - inclusief verbou- wingskosten - tussen de 200 en 300 gulden per maand doen, indien ook gebruik kan worden gemaakt van subsidiembgelijkeheden. Overwogen zou kunnen worden de conversatie- zaal in Huize Souburgh en de andere gemeenschappelijke ruimten te ge bruiken voor bijvoorbeeld een gro tere hoofdvestiging van de biblio theek. Volgens informatie van de PvdA kost de bouw van één of twee nieuwe be- vesting van alleenstaanden en 2-per- jaardentehuizen 11 a 13 miljoen gul- -1I''~ r' den, exclusief de 2 a 4 miljoen gul den kostende grond. Waar deze nieuwbouw gepleegd moet worden is een punt van nadere verkenning. Be kend is dat er al gedachten bestaan om een bejaardentehuis bij het sta tion Waddinxveen neer te zetten op schap f 1,5 miljoen in de exploitatie zal moeten bijdragen, waarvan jaar lijks f 150.000,- (10 procent) voor rekening van de gemeente komt. Volgens Wim Kruijk is de verbouwing en uitbreiding van Huize Souburgh uitgewerkt in een florissante financi- eel-economische tijd en in een perio de dat ook de welzijnsnormen voor bejaarden werden verruimd. Het ver zoek tot renovatie en de provinciale instemming daarvoor stamt immers uit 1977. Naar de mening van de christen-democraat waren B. en W. dus vroegtijdig op de hoogte van de plannen en de hieruit voor de ge meente eventueel voortvloeiende ge volgen, terwijl vier jaar geleden ook werd gesteld dat het aantal verzor- gingsplaatsen op 98 moest blijven. ‘Wij vinden het onbegrijpelijk dat de financiële consequenties van een en ander niet vroegtijdig, dan wel tijdig door uw college zijn onderkend. Het huidige voorstel wekt de indruk dat wij thans met de rug tegen de muur staan en dat voor u niets anders mo gelijk zou zijn’, bekritiseerde Wim Kruijk het college van B. en W. en sprak daarbij van een kwalijke zaak, juist in een tijd van economische te ruggang. PvdA-raadslid Dirk Lont sprak echter van een ingrijpende zaak, omdat het gaat om een omvangrijke verbouwing en reorganisatie binnen Huize Sou burgh en omdat met een opknapprijs van 9 miljoen gulden de gemeente jaarlijks een extra last van f 150.000,- krijgt te dragen gezien de inkomens positie van de Souburgh-bewoners. Hoewel het stichtingsbestuur met de gemeente heeft zorg te dragen voor een goede bejaarden huisvesting en veelwerk heeft verzet om te komen tot een vernieuwd bejaardentehuis voldoet het verbouwingsplan naar het oordeel van de socialist zowel niet aan de optimale verlangens van de stinchting als die van de gemeente. Dirk Lont stelde vast dat er voor die 9 miljoen gulden geen kamer bij komt, dat de nieuwbouw f 250.000,— per kamer/kleine woning gaat kosten, sluitvorming niet wenste. Hij stelde vast dat het gaat om het opknappen van een op zich nog niet oud bejaar dentehuis, waarbij ondanks een fors stuk uitbreiding de opname-capaci- teit exact hetzelfde blijft, dat de op knapprijs 8,9 miljoen gulden be draagt, dat de verzorgingsprijs stijgt van gemiddeld f 1.946,— naar ten minste f 2.745,- en dat de gemeen- SGP/HKV/GPV dat de vernieuwbouw (van 3 kamers 2 kamers maken) neerkomt op f 30.000,- per eenheid en dat de ge meente jaarlijks een ‘gat’ heeft van f 150.000,-, waarvoor nog geen dek king is gevonden. Het PvdA-raadslid stelde dan ook voor in nauw overleg met het stichtingsbestuur en anderen te zoeken naar alternatieve mogelijk- maar enig verwijt op deze punten te maken, blijft wel overeind de inder tijd overeengekomen voorwaarde, dat goedkeuring van de gemeenteraad nodig is voor het aanvaarden van nieuwe verplichtingen en dat er reke ning mee gehouden zou en zal moe ten worden dat de raad, om welke dwingende redenen dan ook, ‘nee’ kan zeggen en dat in het laatste geval de gevolgen van het vooruitlopen op definitieve beslissingen voor rekening van het stichtingsbestuur zouden moeten blijven’. Het CDA toonde zich dan ook geen voorstander van een definitieve be slissing op dit moment en gaf te ken nen dat B. en W., het stichtingsbe stuur, de provincie en zo mogelijk de betrokken ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening zo snel mogelijk om de tafel moeten gaan zitten om uit de ontstane financiële moeilijkheden te komen en om alternatieve huisves- tingsmogelijkheden te onderzoeken. het sportcomplex van Be Fair-voetbal in het Burgemeester Wamaarplant- soen. De Waddinxveense socialisten besef fen dat er aan hun voorstellen voor- en nadelen kleven. Nadelen zijn dat de bejaarden langer moeten wachten op een betere huisvesting en dat er opnieuw veel overleg, tijd en plankos- ten geinvesteerd moeten worden. Voordelen "zijn de bouw van een nieuw, modem bejaardentehuis, geen twee jaar durende rompslomp, bouw- rommel en verhuisperikelen aan de Prins Bernhardlaan en tegemoetko ming aan de grote behoefte aan huis vesting van alleenstaanden en 2-per- soonshuishoudens. Er blijft dan nog wel een ongedekte jaarlijkse last van f 150.00,- wegens bijstansuitkeringen, ‘maar gemeente lijk mogen we dan zeggen dat deze lasten een breder draagvlak hebben in de Waddinxveense bevolking’, OM DE TAFEL ‘Tot heden is aan het stichtingsbe stuur alle medewerking gegeven: van voorbereidingsbesluit af tot het verle nen van de bouwvergunning toe. Zonder het stichtingsbestuur ook heden. Bijvoorbeeld: Huize Souburgh ombouwen voor huisvesting alleen staanden en kleine gezinnen en de bouw van een nieuw en groter bejaar dentehuis of twee kleinere. WONEN EN VERZORGEN Bij het verbeteren van Huize Sou burgh speelde voor SGP/HKV/GPV- fractievoorzitter Dick Uitbeijerse niet alleen het wonen, maar ook het ver zorgen van bejaarden een zeer grote rol. Hij herinnerde er aan dat toén destijds de bejaardenhuisvesting in Waddinxveen wat lang op zich liet wachten diakonieën van drie plaatse lijke kerken het lofwaardig initiatief namen zich in te spannen voor Huize Souburgh zoals we dat nu kennen. ‘Naar de eisen van die tijd een prach tig gebouw, zeker als men in ogen schouw neemt dat de bejaarden in die tijd nog meer valide waren dan nu en zij beter in staat waren een gedeel te voor zichzelf te zorgen. Niemand heeft toen kunnen voorzien dat de huisverstingsnormen zich zo snel zouden wijzigen en ook dat dat het verzorgingselement een zo grote rol zou gaan spelen als nu het geval is’, betoogde Dick Uitbeijerse. WIE DURFT? De SGP/HKV/GPV-voorzitter noem de het verheugend dat B. en W. steeds positief hadden meegewerkt bij de ontwikkeling tot verbouw en renovatie van Huize Souburgh, welk karwei op ‘instructie’ van de provin ciale overheid moet worden uitge voerd. ‘Maar nu het plan is uitge werkt valt enorm tegen het zeer grote bedrag dat daarmede gemoeid is en dan nog wel zonder dat het aantal plaatsen toeneemt. Dit is toch wel een grote tegenvaller’, aldus Dick Uit beijerse, die niettemin akkoord kon gaan met het verlenen van de ge vraagde gemeentegarantie. ‘Zeker, ook wij zien de toenemende last voor de gemeente (duurdere ex ploitatie leidt tot hogere verpleeg- prijzen en meer bijstand) en die baart ons zorgen. Maar wij willen ook in o- genschouw nemen dat door deze ver bouwing Huize Souburgh eigenlijk al leen maar aangepast wordt aan de normen die voor een woningwetwo ning gelden. En welke fractie zou het aandruven dit onze bejaarden op hun levensavond te onthouden? Aanhou den van dit voorstel tot een dekking van de lasten is gevonden is onverant woord, want dat maakt de verbou- wingskosten alleeen maar groter’. WADDINXVEEN In het schoolge- schooldekaan, een vertrouwensfunctie bouw van de protestants-christelijke die hem scholieren doet helpen bij scholengemeenschap voor MA- VO/LTO ’’Koningin Wilhelmina” aan de Sniepweg is vorige week vrijdagmid dag feestelijk'herdacht dat de heer M. Groenendijk (57) twaalf en een half jaar in dienst was van deze school van de Stichting voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs voor Wad dinxveen. De om vier uur beginnende viering was bedoeld voor bestuursleden en collega's van de jubilaris. De heer Groenendijk, die op de MAVO les geeft in handel en dekaan is voor de leerlingen van de tweede en vierde klas, werd toegesproken door voorzitter L. Dekker en directeur J. Willemstein. De aan het Sweelinckhof wonende Wad- dinxvener is overigens al 37 jaar bij het onderwijs werkzaam. Hij begon op de lagere school in Kat wijk waar hij 12 dagen als vervanger op trad. Daarna volgden lagere scholen in Leiden (1944-1948), Boskoop (1948- 1954), Gouda(1954-1968,met in 1956 de overstap naar de MULO) en Wad dinxveen (1968-heden). De geboren Noordwijker heeft in zijn loopbaan niet alleen handel gegeven, maar ook Engels, biologie, natuur kunde en godsdienst. Zo lang in het on derwijs werkzaam zijn heelt de heer Groenendijk getuige gemaakt van veel veranderingen. Gaf hij vroeger in feite les aan alle kinderen, nu ontmoet hij maar een kwart deel (150 van de 600 leerlingen) van de schoolgemeenschap. Het destijds als onderwijzer betrokken zijn bij het wel een wee van de kinde ren, vindt hij nu terug in zijn werk als Sjaak Noteboom De fracties van CDA, VVD en D’66 reageerden sympathiek op de PvdA- suggestie, al ontbreken er op dit mo ment nog heel wat gegevens om te kunnen oordelen over de haalbaar heid hiervan. Maar iedereen had er begrip voor dat in korte tijd die daar voor stond geen panklaar alternatief door de PvdA op tafel kon worden gelegd. Verwacht mag echter worden dat medio juni over deze zaak meer duidelijkheid verschaft kan worden. SGP/HKV/GPV-fractievoorzitter Dick Uitbeijerse betoogde dat het stichtingsbestuur had nagegaan wal een geheel nieuw bejaardentehuis zou kosten, ‘maar dat is nog enkele mil joenen guldens duurder, dus ook geen alternatief’. Hij vond dan ook dat het enige wat over blijft verbou wen en renoveren is, want niets doen ten opzichte van de toekomst is ook niet verantwoord. Later zou de SGP/HKV/GPV-man in stemmen met het door de PvdA ge vraagde onderzoek, zij het dat de ge meentegarantie alsnog moet worden verleend als er in juni geen alternatief geboden kan worden. Alleen SGP/HKV/GPV-raadslid Arie van Doorn zag dat anders en onttrok zich tenslotte aan de besluitvorming. Hij zei nog wel dat het uitvoeren van het onderzoek een verantwoordelijk heid van de gemeente is, doch hij wees er op dat de provincie beslist wat er gaat gebeuren. Huize Sou burgh ombouwen tot kleine flats achtte hij óók geen alternatief, om dat er langs de Prins Bernhardlaan ook nog bejaardenwoningen staan, die dan geisoleerd zouden'worden. Het voorstel van het college van Bur gemeester en Wethouders om het stichtingsbestuur, dat wordt voorge zeten door SGP/HKV/GPV-raadslid Arie van Doom, tóch de gevraagde geldlening te garanderen werd tot de ze zomer aangehouden. In die tussen liggende tijd zal het college grondig met het stichtingsbestuur en ande ren gaan overleggen over eventuele alternatieven, al begreep burgemees ter A.G. Smallenbroek dat het stich tingsbestuur dat verre van plezierig vindt. CDA-raadslid Wim Kruijk hoopte echter dat het stichtingsbe stuur, ondanks hun trappelend on geduld, er begrip voor zal kunnen opbrengen dat enige tijd nodig zal zijn om enkele alternatieve oplossin gen te onderzoeken. De laatst gehouden gemeenteraads vergadering werd voor de behande ling van deze zaak tweemaal ge schorst, terwijl SGP/HKV/GPV- raadslid Arie van Doom gezien zijn betrokkenheid als stichtingsvoorzit ter zich aan de besluitvorming ont trok na nog wel een krachtig ‘nee’ te gen het uitstel, de aanhouding van het voorstel van B. en W. en het in stellen van een onderzoek naar alter natieve mogelijkheden te hebben la ten horen. Maar hij bleef voor al zijn collega’s - ook die van zijn eigen frac tie - een roepende in de woestijn. ‘Er is geen andere mogelijkheid dan op de ingeslagen weg door te gaan. Het is jammer dat dat niet gebeurt en het is jammer dat we als college en raad niet eerlijk durven te zeggen dat we te ver zijn gegaan. Dat zou een e- dele opmerking geweest zijn ten op zichte van de mensen die zich vrijwil lig hiervoor hebben ingezet’, stelde Arie van Doom bitter vast. Volgens hem heeft het bestuur de plannen in nauw overleg met de provincie uitge werkt. Er kwam geen streep op pa pier nadat ‘Den Haag’ zijn instem ming had betuigd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 23