hefbrug de tel Rondom Kolderdag Ontmoeting Het weten waard Kinderpostzegels Zonnebloem Collecte Israël P. T. Rooks 50e Gelede bus Docent De Rank w' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 MEI 1981 gemeentebode P. T. Rooks Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Het werk van De Zonnebloem. Beelden van de kolderdag van de Prof. Kohnstamm-MA VO. I Vorige maand ontving mr. W. Kuil man directeur van de NV Verenigd Streekvervoer Westnederland, de sleutels van bussenpark De EHBO-ploeg van Waddinxveen is bij districtswedstrijden in Hoek van Holland op een vierde plaats ge ëindigd. U weet van ons dat we het uit een oogpunt van werkgelegenheid in de Streekvervoer Westnederland, eigen woonplaats onjuist vinden als sleutels van de 50e gelede bus in het ook in Waddinxveen gevestigde scho- bussenpark van Westnederland. De len verzuimen vacatures zo volledig heer Kuilman memoreerde in zijn toespraak de eerste bestelling van ge lede bussen in 1976. ‘In oktober 1976 werden de eerste 8 gelede bus- sen ingezet op het zeer drukke traject christelijke school voor LHNO ‘De Rank’ aan de Esdoomlaan, die voor indiensttreding per 17 augustus een mannelijke of vrouwelijke bevoegde docent vraagt voor het geven van En gels (20 uren). Wie hierop wil reageren moet zijn sol licitatiebrief sturen aan de algemeen secretaris van de CBTB West-Neder- land, Zuiderhoutlaan 12, 2012 PJ Haarlem en kan voor inlichtingen te- Jaarlijks worden door de Scouting groepen in Waddinxveen een aantal verschillende activiteiten georgani seerd. Daarnaast organiseert ook het District IJsselstreek, waartoe ook de ze Waddinxveense Scoutinggroepen behoren, één keer per jaar een grote activiteit voor deze groepen. Dit jaar wordt dit: Ontmoeting 1981. Een 3-daags gebeuren voor verken ners en padvindsters/gidsen in Aus terlitz. Ongeveer 220 meisjes en jon gens in de leeftijd van 11-15 jaar rei zen donderdag 28 mei op eigen gele genheid naar Austerlitz, waar op het Scouting-terrein ruimte is gereser veerd voor 8 subkampen, waarvoor dan weer 50 vrouw/man subkamplei- ding klaar staat. Direkt na aankomst is het tenten op zetten en keukens met tafels pionie ren (pionieren is uit houten palen en touw iets construeren). De officiële opening is bepaald ’s middags om 14. 00 uur, waarna direkt het eerste spel, een zgn. bosbouwspel, gespeeld gaat worden. Na de warme (zelf klaargemaakte) maaltijd en een door de deelnemers zelf opgezette kermis volgt ’s avonds het in Scoutingkringen traditionele kampvuur met een kampvuurpro- gramma door de leden zelf. De vrij dag wordt geheel in de natuur door gebracht met een 6 uur durende puz- zletocht en ‘s avonds een avondspel. De zaterdagochtend is voorbehouden voor een recreatief sportprogramma. De sluiting, welke in het begin van de middag is gepland, wordt o.a. opge luisterd door de bekende Goudse Padvinders Mars Band, welke in een half uur durende show de deelnemers de kracht zal inblazen, die daarna vermoeid doch tevreden weer naar huis keren. Dinsdag 28 mei namen de examen- klassers van de Kohnstammschool voor openbaar MA VO aan de Mau- ritslaan op een bijzonder geslaagde manier afscheid van school en lera ren. In alle vroegte was op het schoolplein een open lucht rechtszaal ingericht in middeleeuwse stijl, com pleet met beklaagdenbank, getuigen bank, schavot met schandpaal en pu blieke tribune. De eerste bel was deze morgen niet het sein tot het begin van de lessen, maar tot het optreden van het Kohn- stamm-tribunaal. Tot verrassing van iedere niet-ingewijde verscheen een stoet van verklede vierde-klassers, sommigen onherkenbaar in hun uit monstering van rechters, advocaten, beul en gerechtsdienaars, edellieden, kloosterzusters en gepeupel. De leraren moesten op de beklaag denbank plaatsnemen. In een perfect georganiseerde show werden zij één voor één voor de vierschaar geleid waar zij in een fraaie tekst op rijm hun schoolse zonden kregen te ho ren. Hoewel de verdedigers hun best deden, de rechters waren onverbidde lijk: allen moesten voor langere of kortere tijd aan de schandpaal. Voor een kwartje per worp mocht het publiek hen vervolgens bekogelen met natte sponzen. De opbrengst van dit waterballet was voor het door de school geadopteerde S.O.S.-kind in India. Het bracht heel wat geld in het laatje Alleen de heer en mevrouw Van der Stelt (de conciërge en zijn echtgeno te) werden vrijgesproken. Sterker nog: als dank voor al hun goede zor gen werden zij door de rechtbank be dacht met een fraaie plantenbak. Voor alle betrokkenen een evene ment om met plezier op terug te zien, in de rij van kolderdagen van de afgelopen jaren een originele uitschie ter. Zoetermeer-Den Haag. De indienst- stelling van de Sprinter-treinen op de in mei 1977 geopende spoorlijn Zoe termeer-Den Haag betekende welis waar een verwachte beëindiging van de busexploitatie op dit traject, maar zeker niet het einde van de gelede bus. Er waren meer intensieve ver voersstromen in het Westnederland gebied: Krimp en-/Cap elle a/d IJssel- Rotterdam en Vianen-Utrecht. In het begin van 1978 werd dan ook de volgende serie van 14 gelede bus- sen in bedrijf genomen, waarmee het totaal kwam op 22 wagens. Dit materieel heeft naast de belangrijke voordelen in de dagelijkse exploitatie en de goede rij-eigenschappen, onder meer door luchtvering en automati sche versnelling, in de beginfase wel te kampen gehad met kinderziekten op het technische vlak. Met name heeft de constructie, waarmee de aanhanger aan de voorwagen is beves tigd, extra aandacht van de techni sche dienst opgeëist. De ontwikkelingen in de vervoervraag bleven een stijgende lijn vertonen, waardoor de behoefte aan meer ge leed busmaterieel groter werd. Dit heeft geresulteerd in de bestelling van opnieuw 30 gelede bussen, waarmee het bussenpark (totaal 530 bussen) uit 52 gelede bussen zal bestaan’. De heer Kuilman merkte verder op dat Westnederland prima ervaringen heeft met de gelede bussen. ‘De reizigers beoordelen het rijcom- fort als zeer comfortabel, waartoe za ken als volledige luchtvering, automa tische versnelling en een laag geluids niveau bijdragen. De 30 Vetter gelede bussen verschillen naast de carrosse rie ook met het onderstel van de eer ste 22 gelede bussen bij Westneder land. Op technisch gebied is met na me door de verschillende constructie van de aanhanger aan de voorwagen een belangrijke besparing in het on derhoud bereikt. De verschillen met het bestaande materieel betekenen echter niet, dat dit bustype een vreemde eend in de ‘Westnederland’ bijt is. In 1980 zijn, eveneens als ge volg van een groter vraag naar bussen dan er produktiecapaciteit in Neder land beschikbaar was, 50 complete Mercedes 0305 in dienst gesteld. De componenten van de Vetter gelede bus komen in hoofdzaken met deze Duitse standaardbus overeen. Een belangrijke voorziening op deze Duitse bussen is een zogenaamde re tarder, te omschrijven als een rem in de versnellingsbak. De slijtage van de remschijven wordt hiermee belangrijk verminderd, wat tevens een geringere belasting voor het milieu meebrengt. De gelede bussen zijn uitstekend wendbaar en kunnen dan ook goed meekomen in het verkeer. Het rijden met deze bijna 18 meter lange bussen levert voor de chauffeurs geen pro blemen op, mede door het bedie ningsgemak dat dit materieel ken merkt. In de huidige tijd, waarin ook het o- penbaar vervoer op de centen moet passen, spelen de exploitatieresulta ten van de gelede bussen een grote rol. ‘Met de exploitatie van gelede bussen in het streekvervoer wordt kostenver laging bereikt zonder de kwaliteit van de vervoervoorziening aan te tasten. De besparingen in de exploitatiekos ten worden bereikt door bij zeer drukke vervoersstromen met minder busritten dezelfde vervoercapaciteit te bieden. De vervoerstoename in de spits maakt frequentieverhoging noodza kelijk. Bij een gunstige frequentie, De opbrengst van de kinderpostzegel- actie van 1980 - waarvoor ook tien tallen Waddinxveense kinderen actief zijn geweest is vastgesteld op f. 15.000.000,- (vijftien miljoen gul den). Daarmee is, in een tijd waarin men weer geneigd is dubbeltjes om te draaien, met dubbeltjes en kwartjes een stijging van maar liefst f 2,2 mil joen tot stand gebracht. Plaatselijk comité’s voor kinderpost zegels en de enorme menigte school kinderen kunnen met trots terugzien op hun actie, waarmee honderden projecten voor lichamelijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen mogelijk worden gemaakt. Juist nu de overheid met name nieu we initiatieven maar druppelsgewijs subsidieert, zijn de kinderzegelm.il- joenen welkom en hard nodig. Ook in vele Derde Wereldlanden zullen weer initiatieven voor de jeugd wor den ondersteund. bijvoorbeeld een zeveneneenhalve-mi- nutendienst, kan verdere stijging van de vervoervraag uit kostenoverwegin gen het beste worden beantwoord met het inzetten van gelede bussen. De capaciteit van een gelede bus ligt ongeveer 1,7 maal boven die van een standaardbus. Dat betekent, dat de exploitatie met 50 gelede bussen 50 chauffeurs vraagt, i.p.v. de 1,7 x 50 is 85 chauffeurs die nodig zouden zijn bij exploitatie met standaardbussen. Bovendien wordt het verschil tussen het aantal in te zetten bussen in de spitsuren en het aantal bussen in de daluren kleiner bij het rijden met ge lede bussen. Hierdoor ontstaat een betere benutting van de werktijd van chauffeurs. Ook in Waddinxveen wordt er in de loop van volgende week gecollecteerd voor de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor minder validen A VO-Nederland. Mevrouw J. ter Beek-Bek van het Zuringveld 4 vertel de ons dat mede in het kader van het Internationaal Jaar van Gehandicap ten 1981 A VO-Nederland nadrukke lijk onder ieders aandacht wil bren gen dat één op de dertien Nederlan ders gehandicapt is. Ook in ons land betekent dat nog altijd: leven in een maatschappij die - letterlijk en figuur lijk - overal drempels heeft opgetrok ken. De drempel van verkeerd gepar keerde auto’s en fietsen. De drempel van het ‘openbaar’ vervoer. De drem- van ontoegankelijkheid van ge bouwen, recreatiemogelijkheden. Voor veel gehandicapten, obstakels in het dagelijks leven. A VO-Nederland (giro 625000 te A- mersfoort) streeft ruim 50 jaar naar een samenleving, waarin de gehandi capten dezelfde kansen en mogelijk heden hebben als niet-gehandicapten. Bij huisvesting en werk, bij sport, de spel, recreatie en vakantie, bij vervoer enz. Op woensdag 20 mei zal Socutera, na het journaal op Nederland 2, Waddinxveense gemeentebode P.T. Rooks heeft, gadegeslagen door zijn vrouw en zijn collega C. van Gils en echtgenote, op de Flevohof in Bid- dinghuizen de vlag van de gemeente Waddinxveen gehesen. De Waddinx veense vlag zal het gehele zomersei zoen in het nieuwe land wapperen. De officiële gemeentevlag staat daar temidden van ruim 400 andere ge- meentevlaggen uit het hele land, de 11 provincievlaggen en de immens grote Koninkrijksvlag (9 x 6 m). Dit ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het 150 ha grote recreatie- projekt Flevohof, dat tevens perma nente presentatie van de Nederlandse Land- en Tuinbouw is met prachtige onder de aandacht te brengen van de plaatselijke bevolking. Zaterdag kwamen we in het dagblad Trouw een advertentie tegen van de De Waddinxveense Wil de Goeij-Huis- man van de Onderweg 75 heeft in een brief aan het dagblad van Rijn en Gouwe haar mening gegeven over de reactie van Israëls premier Menachim Begin op de uitlatingen van de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt in het algemeen en de posi tie van Israël in het bijzonder. Ze er gert zich aan eenzijdige berichten o- ver deze zaak. Wil de Goeij-Huisman: ‘Wat door de Arabieren en vele ande re landen doodgezwegen wordt is, dat toen in 1947 door de Verenigde Naties aan Israël een land werd toe gekend ook de Palestijnen verschei dene stukken land rondom Israël pel heen kregen toegewezen. Maar door de diverse oorlogen - waar de Arabie ren ook zeker schuldig aan waren - is dit in de verdrukking geraakt en ver dwenen. Daar praten de Arabieren maar liever niet over, want zij kun nen het best gebruiken om op zo’n manier andere landen op te zetten te gen Israël. Ook de Arabieren willen heus geen stuk land afstaan aan Palestijnen. Zo bezorgd zijn ze ook weer niet, hoewel ze er zelf debet aan zijn dat de Palestijnen geen land meer het journaal op Nederland 2, een hebben. De reactie van premier Begin filmpje over de doelstelling en het was misschien erg fel, maar volgens werk van A VO-Nederland vertonen, mij volkomen begrijpelijk. Het spectaculaire sluitstuk van de tra ditionele actie Harten 5 vormt zon der twijfel de uitzending van het Zonnebloem-Harten 5-Gala via Ne derland 2 op zaterdag 23 mei vanuit de Pathmoshal in Enschede van 20.27 uur tot plm. 22.30 uur. Show-master Willem Ruis zal zijn quiz spelen met echtparen van wie een der partners gehandicapt ~is. De toeschouwers-schare zal ditmaal be-, staan uit door de Zonnebloem gese lecteerde gasten. Dit zijn zieken, ge handicapten en hulpbehoevende be jaarden. Daarmee eindigt dan de jaarlijkse ac tie die het mogelijk maakt dat zeer veel zieken en gehandicapten kunnen deelnemen aan Zonnebloem-vakan- tieweken in groepsverband, in aange paste bungalows/sta-caravans en aan boottochten, ontspanningsmiddagen enz. Voor de financiering hiervan worden Nederlanders opgeroepen om vijf piek (of meer) af te staan van hun va kantiegeld of spaartegoed enz. Dat is dan voor piekfijne vakantie/ontspan ning. Het geld kan worden overge maakt op gironummer 11.55.555 ten name van Harten 5 Zonnebloem, Breda. Via een thermometer zal op de t.v. te volgen zijn hoeveel giften zijn binnengekomen. In het politieke forum dat vrijdag 15 mei om acht uur ’s avonds in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bon- kelaar wordt gehouden onder voor zitterschap van TROS-Kieskeurig-pre- sentator Wim Bosboom is het CDA vertegenwoordigd door Joep de Boer, defensiespecialist in de CDA- Tweede Kamerfractie. Deze foruma vond is georganiseerd door de jonge renwerkgroep van De Bonkelaar. Spe ciaal voor de jongere kiezers komen aan de orde: (jeugd)werkloosheid, (jongeren)huisvesting, kernenergie, kernwapens, abortus, emancipatie, buitenlanders-beleid en dienstplicht/ dienstweigeren. De spreekuren van de rechtskundige dienst van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) zijn in Waddinx veen op elke eerste woensdag van de maand van 19.00 tot 20.00 uur ten huize van de heer P. Verbree, Schu- berthof 39. Zijn telefoonnummer is 7498. tuinen en parken, die momenteel in volle bloei staan. Op een centraal gelegen terrein van Flevohof werden tijdens de Natio nale vlaggendag op dinsdag 14 april de ruim 400 gemeentevlaggen offi cieel gehesen door de gemeentebodes in uniform van al deze gemeenten. De bodes waren met hun echtgenotes deze dag te gast op Flevohof. Na de massale vlaghijsing van de ge meentevlaggen werd de Koninkrijks vlag gehesen door de loco-burgemee- ster van Dronten, de gemeente waar Flevohof gehuisvest is. De vlaggendag werd georganiseerd in samenwerking met de heer Sierksma van de Stichting voor Banistiek en Heraldiek en de heer M. Agterberg, gemeentebode van Schipluiden, te vens voorzitter van de Bode kring West-Nederland en specialist in de bestudering van het bode-ambsteken. Deze zogenaamde bodebus is een onderscheidings- en waardigheidste ken van edel metaal, dat door de bode bij bijzondere gebeurtenissen gedragen wordt. Dus ook tijdens de Nationale Vlaggendag op Flevo hof. Volgens beide heren was deze dag uniek, omdat in Nederland nooit eerder zoveel gemeente-vlaggen en gemeentebodes op een dag bijeen zijn geweest. f -i. A

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 7