I I S Zaterdag jeugd- markt Passage J lllllllll I Welzijnsbeleid geheel in handen van gemeente WIJ EISEN Welzijnsplanning in Waddinxveen Benoemd 1 Twee inspraakbijeenkomsten over welzijn DANK U urn HOND IN GOOT 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 MEI 1981 geven welke welzijnsactiviteiten door S zorgen dat er meer samenhang komt in het welzijnswerk en dat de zeggenschap KADERWET Zoals al is aangegeven is het doel van deze kaderwet te bevorderen dat het aanbod van welzijnsvoorzieningen zo danig wordt, dat iedere burger en reeds overeenkomt met de wensen van de ge meente en de bevolking. Het is de be en proefregio’s in ons land aangewezen waar de decentralisatie over het gehele welzijnsgebied wordt doorgevoerd. Dit is om ervaring op te doen. Bij het staps- J J J X1! satie heeft het Ministerie van C.R.M. als eerste fase gekozen voor de decen tralisatie van het sociaal-cultureel werk als onderdeel van het brede welzijns werk. Een keuze waar de gemeente Wad dinxveen zich bij heeft aangesloten. Mevrouw E. Boon-Schultz uit Wad dinxveen is tot lid van de plaatselijke EHBO-afdeling gekozen. WADDINXVEEN De heer G. Ha gen uit Winsum (Groningen) is door B. en W. van Waddinxveen benoemd tot hoofd van de afdeling onderhoud en dienstverlening van de dienst openbare werken. Hij treedt per 1 augustus in dienst. In dit plaatje ontbreekt nog een heel be langrijk onderdeel, nl. de mening van zoge- nota ’’Welzijn” moeten opstellen. In deze nota zal vermeld moeten worden wat er aanwezig is op het welzijnster rein binnen de gemeente en welke be hoeften er hierover bij de bevolking le ven. Deze ’’inventarisatienota” moet worden vastgesteld door de gemeente raad. Vervolgens moet de gemeente een Welijnsplan opstellen waarin de uit- in het vierjaren Welzijnsplan van de ge meente ook de andere onderdelen van het welzijnswerk te behandelen en met elkaar in samenhang te brengen. WAT ZIJN SOCIAAL- CULTURELE ACTIVITEITEN Sociaal-culturele activiteiten zijn acti viteiten gericht op de volgende doel stellingen: het bevorderen van leerprocessen van individuele burgers eh groepen met het oog op de verschillende ver mogens van de mens en de vermeer dering van kennis, de ontwikkeling van inzichten en vaardigheden en de bepaling van standpunten en hou dingen; het bevorderen van bewustwording van de bevolking en groepen daaruit van de eigen woon-werk en leefsitua tie en de daarin voorkomende waar den en normen en het ondersteunen bij vormgeving aan de samenleving; dat deze nieuwe wet: de zogenaamde ’’Kaderwet Specifiek Welzijn” nog tij- die op het welzijnsterrein actief zijn wil- worden behandeld. len we de lezers van het Weekblad voor Waddinxveen de nodige achtergrondin formatie geven. het verzoek om commentaar. In deze nota wordt aangegeven waarom de ge- voorlopig wil beperken tot het sociaal- groep nog niet hebben bereikt. Slechts de bevolking kan als consument van sociaal-culturele activiteiten een uit spraak doen over de wenselijkheid van culturele voorzieningen in ons Gou- wedorp, als een overzicht van gesig naleerde knelpunten en van wensen en behoeften inzake toekomstige ontwikkelingen. Om hier bijvoor beeld achter te komen kregen 62 ins- stellingen in Waddinxveen een vra genlijst toegezonden. men tot een gemeentelijk Welzijnsplan, een programma en hoe zij zich het plan ningsproces voorstelt. Ook wordt in deze nota een samenvatting gegeven van de doelstellingen en uitgangspun ten van de gemeente met betrekking tot het te voeren welzijnsbeleid. Wat het Om de behoeften en wensen van de be volking te leren kennen organiseert de planningsgroep op dinsdagavond 9 juni om 20.00 uur in de raadzaal van het ge meentehuis een inspraakavond. Op iij ..ïa t uw mening kenbaar te maken als consu ment van sociaal-culturele activiteiten en wensen. WADDINXVEEN Met welzijn heeft ook in Waddinxveen iedereen van doen. Om zoveel mogelijk mensen invloed te laten uitoefenen op de organisatie en de kwaliteit van het plaatselijk welzijnswerk heeft de over heid, bepaald dat het geld dat hiervoor nodig is niet meer vanuit ”Den Haag” zal worden verdeeld, maar door de gemeente zelf. En daarover moet natuurlijk stevig gepraat worden om te bereiken dat het geld overal op donderdagavond 18 juni om acht uur in het gemeentehuis. Deze twee de avond is speciaal belegd voor instellingen die in Waddinxveen so ciaal-culturele activiteiten uitvoeren. De opmerkingen die tijdens de in spraakbijeenkomsten voor de bevol king en voor de instellingen worden gemaakt en de opvattingen van de ge meentelijke planningsgroep daarover zullen hun weerslag vinden in een apart hoofdstuk, dat aan de gemeen telijke inventarisatienota zal worden toegevoegd. Daarna kan dit stukje werk naar B. en W. toe, waarop het een maand lang ter inzage gelegd kan worden en tenslotte de gemeente raad de nota kan vaststellenn aan-huis folder nadere bijzonderheden over deze inspraakavond vernemen. Het is van groot belang dat u op deze avond uw stem laat horen. De inventa risatienota van de planningsgroep kan pas volledig zijn na een geslaagde en druk bezochte inspraakavond. En u weet het: de inventarisatienota gaat de basis vormen voor het op te stellen welzijnsplan. kunnen uitoefenen op de politieke be sluiten, die worden genomen over de activiteiten in het welzijnswerk en de financiële middelen die daarvoor nodig zijn. In de toekomst zal de gemeente één al- Het mag nu wel duidelijk zijn gewor- zeer breed is. Omdat voorzien kan worden dat een decentralisatie vap het welzijns beleid op alle onderdelen een zeer om vangrijke en moeizame operatie zou zijn, heeft de Rijksoverheid aan de ge meente de vrijheid gegeven deze decen tralisatie stapsgewijs door te voeren. formuleerd. In dit plan moet worden aangegeven hoe de gemeente denkt te bereiken, dat er een samenhangend geheel van wel- het bevorderen van de betrokken heid van de bevolking of groepen daaruit bij zelfstandige vormgeving van de maatschappelijke en cultu rele verbanden, gericht op het ge meenschappelijk tot stand brengen van mogelijkheden voor ontmoeting en ontplooiing. Deze sociaal-culturele activiteiten kun- voor het op te stellen welzijnsplan. nen vorm krijgen in werk- en voorlich tingsbijeenkomsten, manifestaties, pro jecten, cursussen en lessen. Zij worden Met ingang van 1 mei is tot medewerker op de afdeling onderwijs benoemd de heer A. Moons uit Waddinxveen. Hij volgt de heer J. Koene op, die is be noemd tot commies ter secretarie van de gemeente Mijdrecht. In het hedendaagse spraakgebruik wor den vaak de termen ’’welvaart” en ’’welzijn” met elkaar in verband ge bracht en soms met elkaar verward. Welvaart heeft te maken met niet mate riële zaken. Men denkt hierbij dan aan de ’’secundaire” levensvoorwaarden, die vooral tot uiting komen in de vrije tijdsbesteding (recreatie) maar ook in de sociale en medische verzorging (maatschappelijk werk, het Groene Kruis enz.) en vorming en onderwijs (e- ducatie). Omdat de overheid er al lang van over- lan samen met alle betrokkenen (instel lingen, verenigingen, burgers) ont werpt. WADDINXVEEN Komende zaterdag wordt van 10.00 tot 17.00 uur in het winkelcentrum ”de Passage” voor de derde maal in successie een jeugdmarktgehouden, die - blijkens de eerste reacties - bijzonder goed blijkt aan te slaan bij de Waddinxveense lieverdjes. Op de in het Weekblad voor Waddinxveen geplaatste oproepen om zich in te laten schrijven als junior-markthandelaar kwamen maar liefst 50 aanmeldingen binnen van meisjes en jongens tot 14 jaar. Dat zijn er even veel als vorig jaar. Op de 80 meter lange tafels die op het Passage-winkelplein zullen worden neergezet, gaan zo’n 75 kinderen proberen hun waar aan de man te bren gen. Een kleine greep uit het zeer grote assortiment geeft al de volgende i i opsomming: 2e-hands kleding, postzegels, stripbladen, plantenstekjes, poppen, racebaan, huishoudelijke artikelen, boeken, speelgoed, poppen kast, sieraden enz. Elk uur zullen diverse koopjes worden rondgeroepen zodat een ieder daar zijn voordeel mee kan doen. Dat het zaterdag 30 mei druk gaat worden op ”de Passage” staat in ieder geval voor de Passagewin- keliers vast. goed terecht komt. De gesprekken hierover zijn in de ge meentelijke planningsgroep sociale ac tiviteiten sinds vorig jaar volop aan de hierover bij de gemeenten en dé bevol- gang. Met het oog op de komende in- king gelegd wordt. Het is de bedoeling spraakbijeenkomsten voor de bevol king als ’’gebruikers” van de welzijns voorzieningen en voor de instellingen dens de huidige kabinetsperiode zal band en kunnen worden ontplooid in werkzaamheden als: vormings- en oi voor volwassenen opbouwwerk kunstzinnige vorming amateuristische kunstbeoefening en volkscultuur club- en buurthuiswerk jeugd- en jongerenwerk sportieve recreatie peuterwerk. In september 1979 werd door de ge meente een startnota Welzijnsplanning: stellingen en een aantal sleutelfiguren. ’’Laten we Welzijn” uitgebracht en aan ---1 - - -’ de instellingen op het gebied van het a sociaal-cultureel werk gezonden met de bevolking. Het is vrijwel zeker dat er het verzoek om commentaar. In deze onder de bevolking van Waddinxveen nota wordt aangegeven waarom de ge- wensen leven ten aanzien van sociaal- meente zich bij de welzijnsplanning culturele activiteiten die de plannings- cultureel werk en wordt ingegaan op de ’’Rijksbijdragenregeling sociaal- culturele activiteiten”. Voorts wordt ui teengezet hoe de gemeente denkt te ko- de bestaande activiteiten. Moeten deze in de toekomst alle worden voortgezet? Welke activiteiten vindt men belangrijk en welke niet? Welke activiteiten mist men in Waddinxveen? INSPRAAK BEVOLKING Het behoeft naar onze mening nauwe lijks een toelichting waarom het van groot belang is dat de bevolking zelf aangeeft waar de behoefte aan sociaal- culturele activiteiten ligt. Gebeurt dit niet, dan is het gevaar groot, dat ande ren uitmaken waaruit de behoefte aan sociaal-culturele activiteiten bestaat. Ook al bestaat de indruk dat Wad dinxveen reeds over voldoende sociaal- culturele voorzieningen beschikt, dan nog is het wenselijk een inzicht te krij gen in de mate van behoefte om priori teiten te kunnen vaststellen. Met name wanneer binnen afzienbare tijd ook op het geld ten behoeve van sociaal- culturele activiteiten bezuinigd zal moeten worden, zullen op basis van deze prioriteiten keuzes gemaakt moe ten worden. - nog niet vervulde - behoeften aan sociaal-culturele activiteiten er binnen die instellingen leefden. Zowel de be staande activiteiten als de levende be hoefte aan sociaal-culturele activiteiten zullen moeten worden opgenomen in de eerdergenoemde ’’inventarisatie nota”, die de basis zal gaan vormen Naast de contacten met de bestaande instellingen, die men kan zien als ’’pro ducenten” van sociaal-culturele activi- bij voorkeur uitgevoerd in groepsver- teiten heeft de planningsgroep gesprek- i-1 i--J— ken gevoerd met een twintigtal sleutel figuren in Waddinxveen. Van deze sleu- mtwikkelingswerk telfiguren mocht verwacht worden, dat zij enerzijds een goed inzicht hebben in de bestaande sociaal-culturele activitei ten en anderzijds dat zij op de hoogte zijn van hetgeen er onder de bevolking van Waddinxveen leeft. Samengevat beschikt de Plannings groep voor het opstellen van de inven tarisatienota thans over de bestaande activiteiten en behoeften aan sociaal- culturele activiteiten in Waddinxveen zoals opgegeven door de bestaande in- wat er in een bepaalde gemeente welzijnsvoorzieningen g moet worden decentralisatie welzijn sbeleid). Voorts zijn velen van mening dat er in Nederland een uitstekend pakket aan welzijnsvoorzieningen aanwezig is. Ook Allereerst zal de gemeente een 1 vindt de regering nu, dat de bevolking naamde Welzijnsnota of Inventarisatie- (de instellingen en verenigingen die «-n— welzijnswerk verzorgen en de ’’gebrui kers” van dit welzijnswerk) tot nu toe te weinig de kans hebben gehad om mee te praten over de gewenste ontwikke ling in het welzijnswerk. Om in deze situatie verandering te brengen heeft de regering een nieuwe wet voorbereid, die ervoor moet gaan sociaal-cultureel werk enz. Onder recreatie tenslotte vallen alle ac tiviteiten en voorzieningen die te ma- ken hebben met ontspanning zoals Wel is het de bedoeling in de toekomst sport en spel, openluchtrecreatie, mu- 1 - J- ziek, zang, toneel, kunst en een aantal aspecten van cultureel werk. Een groot aantal van de hierboven ge noemde activiteiten zal rechtstreeks onder de nieuwe wet gaan vallen, ter wijl voor een aantal andere er afzonder lijke wetten zullen blijven bestaan. J‘ J te komen voor een bijdrage van het Rijk ten behoeve van het welzijnswerk zal de gemeente moeten voldoen aan een aan tal voorwaarden. Allereerst zal de gemeente Voordat de inventarisatienota door de gemeentelijke planningsgroep aan het college van Burgemeester en Wet houders en aan de gemeenteraad zal worden aangeboden zullen er in de maand juni twee inspraak bijeenkom sten worden belegd. Eén op dinsdag avond 9 juni om acht uur in het ge meentehuis voor de bevolking en één •■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■IB planningsproces betreft benadrukt de gemeente in deze nota dat dit proces gekenmerkt zal moeten worden door openheid en openbaarheid. In de nota deed de gemeente voorts het voorstel over te gaan tot de instelling van een Planningsgroep sociaal-culturele activi teiten. In oktober 1979 werden de com mentaren op de startnota door de ge meente verwerkt en werden nota en commentaren door de gemeenteraad behandeld. Tevens werd de ’’Verorde ning op de planningsgroep sociaal- culturele activiteiten” door de gemeen teraad vvastgesteld. Nog in dezelfde maand werden de instellingen die zich bezighouden met sociaal-culturele acti- voor de komende vierjaren worden ge- ?in§s?roeP Yoor dragen. In januari gangspunten voor het welzijnsbeleid v*te>ten uitgenodigd leden voorde plan- J niH/lcrtmAn to rlrnrtnn In 198Ölieeft de gemeenteraad de leden benoemd en op 12 maart werden deze geïnstalleerd en konden de werkzaam heden een aan vang nemen. zijnsvoorzieningen tot stand komt, dat STAND VAN ZAKEN Nadat de planningsgroep een advies deze avond is er gelegenheid uitgebreid - had uitgebracht over een concept- doehn®nmue.nte,<?lt W!1,ZIJ"S^ verordening over de inspraak en het -x i planningsproces, heeft hij zich het afge- over bestaande activiteiten lopen jaar voornamelijk met het inven- Op korte termijn zult u via een huis- - tariseren van de sociaal-culturele acti- N.aaSt_dIt vler‘JareP Welzijnsplan zal de viteiten, zoals die in Waddinxveen door de verschillende instellingen worden verzorgd. Dit gebeurde in nauwe sa- WADDINXVEEN - De gemeente lijke planningsgroep sociaal-culturele aktiviteiten heeft vorige week het eerste concept van de inventarisatie nota sociaal-culturele aktiviteiten het licht doen zien. Dit lijvig stukje werk van 130 pagina’s dient als basis voor de opstelling van een welzijns plan voor vier jaar en een welzijns- programma voor één jaar. Met deze papieren in de hand kan van het rijk geld verkregen worden om het wel zijnsbeleid in Waddinxveen vorm te geven De in een grote oplage verschenen in ventarisatienota geeft zowel een be schrijving van de bestaande sociaal- gemeente tevens jaarlijks een jaarpro gramma moeten opstellen. In een jaar- programma wordt meer in detail aange- menwerking met de bestaande instellin- geven welke welzijnsactiviteiten door gen. welke instelling in het betreffende jaar Via een uitgbreid vragenformulier wer- worden uitgevoerd. Zowel het vier- den de instellingen niet alleen verzocht jaren Welzijnsplan als de verschillende jaarprogramma’s moeten worden vast- bestaande instellingen invloed zullen 8este d door de gemeenteraad Vervol- gens worden beiden ingediend bij het Ministerie van C.R.M., waar men na gaat of de gemeente aan de bovenge noemde voorwaarden voldaan heeft. gemene bijdrage krijgen van het Rijk den dat het ’’Welzijnsterrein” voor de subsidiëring van het totale wel- 1 J zijnswerk. Hoe deze bijdrage wordt ver deeld over de verschillende welzijnsac tiviteiten binnen een gemeente bepaalt de gemeente dus voor haarzelf. tuigd is dat het welzijn van de mens er Binnen het welzijnsterrein zijn globaal om vraagt dat bepaalde activiteiten drie soorten te onderscheiden: zorg, moeten kunnen worden verricht en dat educatie en recreatie. Onder zorg Wel zijn er een aantal proefgemeenten hiervoor faciliteiten beschikbaar moe- wordt verstaan alle activiteiten en voor- ten zijn, worden veel van deze ’’welzijn- zieningen die te maken hebben met de dieerd. In de vijftiger jaren werder zelfs zondheidszorg, gezinsverzorging, be- een speciaal ministerie voor ingesteld. Dit ministerie (het huidige van Cultuur, Recreatie en I'j' geeft het geld, nodig voor het welzijns- uitgbreid vragenformulier wer- een overzicht van hun activiteiten te ge ven, maar tevens om aan te geven welke sactiviteiten” door de overheid gesubsi- verzorging van de medemens, zoals ge- jaardenzorg, maatschappelijk werk enz. gewijze doorvoeren van de decentrali- Educatie betreft alle activiteiten en - Maatschappelijk Werk) voorzieningen die te maken hebben met scholing en opvoeding, zoals on- werk, meestal in de\orm van subsidies derwijs, vormingswerk, opbouwwerk, rechtstreeks aan de instellingen die zich met het welzijnswerk bezig houden. Ook in de gemeente Waddinxveen wor den tal van activiteiten op welzijnsge bied gesubsidieerd door C.R.M. Daar naast werden een aantal activiteiten ge subsidieerd door de gemeente zelf (ge meentelijke subsidieverordening). De laatste jaren heeft steeds meer de mening postgevat, dat niet ”de Centrale Overheid” zou moeten beslissen over aan gesubsidieerd Om in de toekomst in aanmerking ten behoeve van het welzijnswerk zal de

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 19