Nog in 1981 rijkssubsidie voor een kinderdagverblijf? Burgemeester had drie redenen om naar Smallingerland te solliciteren G Ruilbeurs 1 Met de trein kun je er niet komen, met het vliegtuig wel Weekblad keek rond in Drachten ZONDAG VIERING VAN ZILVEREN JUBILEUM PASTOOR OLSTHOORN Bezwaarschriften tegen niet- inschrijving als woningzoekende PvdA-werkgroep houdt dat voor mogelijk Ik ben zeer gelukkig met deze benoeming u W1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 MEI 1981 ners) heeft. en de heer R.J.B. Swart ie Zeven J, niet aan de vereis- inschrijvingsnormen, zoals econo- heid om de geestelijk leider van de rooms-katholieke St. Victorparochie te feliciteren met zijn 25-jarig jubi leum. El Ei ve de st: Aa vai W si ti< g! fe tij n< ec d; le rij St (3 W ov nil bc br tie O< O: D< w< vo Di sc op nii ba mi m, di nc tw se va m: Zi P'< D gr 1$ ci is M Het zou overdreven zijn te zeggen dat Drachten gesticht werd door rendier- jagers, maar een feit is dat sinds hun komst dit gebied altijd bewoond is geweest en ook dat de gemeente Smallingerland (krap 50.000 inwo ners) een springend hert in z’n wapen E vo< Ra dei zijc bie ten eer eei gei VEENKOLONIE Drachten zegt van zichzelf dat het is gegroeid van veenkolonie tot een ka raktervol dynamisch centrum in het hart van het noorden. In deze tweede plaats van Friesland is een bijna volle dig voorzieningenpakket op allerlei terrein aanwezig en zijn bossen en meren vlakbij, met zuivere lucht, met alle ruimte bovendien voor wie er wonen wil. 2 LEAO-scholen en 1 muziekschool. Voor sport en recreatie zijn bijna vier dozijn sportvelden beschikbaar, 8 tennisbanen en een tennishal, 3 sporthallen, 1 atletiekbaan, 1 draf- sportbaan, 3 verwarmde zwembaden, 1 springschans voor polsstokversprin- gen, 1 open manege en 1 jachthaven. In Drachten staan verder nog de ook in het westen bekende schouwburg “De Lawei”, waarbij ook de raadzaal en de trouwzaal een plaats hebben gekregen, een openbare leeszaal, een streekmuseum, een ziekenhuis met 315 bedden, een verpleeg- en reacti- veringscentrum, een inrichting voor zwakzinnige kinderen met 460 bed den, een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen, twee gezins vervangende tehuizen voor lichame lijk en geestelijk gehandicapten, 3 be jaardencentra, 2 serviceflats en een dienstencentrum voor bejaarden. Zo zagen we onder meer het 13 ver diepingen hoge Servotel, een unieke kruising tussen serviceflat en hotel- garni - overigens één van de weinige vormen van hoogbouw in deze Friese plaats. Nauwelijks een halve dag na het be kend worden van de benoeming van mr. Smallenbroek tot burgemeester van Smallingerland dronk het Week blad voor Waddinxveen al koffie bij ”In de derde plaats, maar wat mij be treft mag het ook de eerste of de tweede plaats zijn, betekent Smallingerland.... eh.... Drachten een grote uitdaging. Daar kan en daar mag wat gebeuren. Ik heb wat gegevens daarover gekregen. Het werk trekt mij primair. De proble matiek van Smallingerland ken ik na tuurlijk niet wezenlijk. Ik hou mij wat dat betreft nu op de vlakte. Ik kom nu niet met uitspraken, die ik niet waar kan maken. Globaal weet ik er wat van, maar ik ben niet op de hoogte van het beleid van Smallingerland. Ik weet wel dat Drachten de grootste gerefor meerde gemeente van Nederland heeft en dat CDA en PvdA de grootste parti jen in de gemeente zijn.” Mr. Smallenbroek heeft zo zijn opvat tingen over het voeren van gemeente politiek. ’’Voor mij zijn alle raadsleden gelijk”, zegt hij, maar dat is niets op merkelijks. Wel opmerkelijk is dat hij - na overleg met de wethouders - de voorzitters van de fracties, die niet in het college zijn vertegenwoordigd, eens in de maand bijeen roept voor een in formeel gesprek. Ze zeggen dat ze dat een geweldige methodiek vinden. Op deze manier worden ze eerder van de zaken op de hoogte gesteld en geven ze ook hun opvattingen daarover, die ik weer in het college ter sprake breng”. Het is dan ook niet verwonderlijk dat een voorstel van b. en w. in Wad- OUD KLOOSTER We merkten dat toen we na de lunch, die we met de gemeentelijke voor lichter en de kabinetschef gebruikten in het Drachtense restaurant De Wil genhoeve (het culinaire hart van Friesland), nog een rondritje door de gemeente maakten alvorens weer terug te rijden naar het 220 kilome ter verderop gelegen Waddinxveen. Eerder hadden we al rondgekeken in het gemeentehuis dat voor een deel is ondergebracht in een oud klooster en van waaruit nog een blik gewor pen kan worden op de oorspronke lijke kloostertuin met perenbomen uit die tijd. Mr. Bert Smallenbroek WADDINXVEEN Zaterdag is het weer de laatste zaterdag in de maand dus wordt er in het wijkgebouw De Pad destoel aan de Lijsterbesstraat weer een ruilbeurs gehouden. Daar kan gedu rende de gehele dag geruild worden si garenbandjes, postzegels, stickers, oude kaarten, lucifermerken, speldjes endergelijke. Daarbij passeerden we ook z’n secretaresse, die naar ons gevoel te mooi voor woorden is. Maar, zo werd ons verteld, ze zal het gemeentehuis - dat je alleen maar kunt binnenkomen door het passeren van een bronzen bok zonder uiterlijk vertoon - op het zelfde moment verlaten als haar bur gemeester. volledig aan zuivelzaken te wijden als voorzitter van de Zuivelbond FNZ. Smallingerland wordt de derde ge meente van burgemeester Smallen broek. In korte tijd heeft hij nogal car rière gemaakt. Hij is namelijk 44 jaar en zit ”nog maar” tien jaar in het vak. Het vertrek uit Waddinxveen houdt in dat hij voor de tweede keer in zijn loopbaan binnen één ambtsperiode - die duurt zes jaar - van gemeente wisselt. De eerste keer was dat Harmelen en nu dus Wad dinxveen. ”Het lukt met solliciteren, ’t Kan ook niet lukken” luidt zijn eenvou dige verklaring. De naam Smallenbroek is net zo onlo smakelijk verbonden met AR en gere formeerde kerk als volkstuintjes met spoorlijnen. Bij Smallingerlands nieuwe burgemeester is dat niet anders. Al heeft de AR dan plaats gemaakt voor CDA, helemaal uit het gezicht verdwe nen zijn de ’’anti’s” niet. Mr. Smallen broek spreekt nog van de ”AR-hoek waar hij uit komt en nog mee te maken heeft. Dat begrip zal nog wel een poosje in zwang blijven. ’’Kijk maar naar de CDA-fractie in de Tweede Kamer, waar men nog steeds van drie partijen uitgaat”. WAAROM? Waarom heeft de heer Smallenbroek voor Smallingerland gekozen? ’’Daar spelen een hoop factoren een rol bij. Het is een promotie, maar wat mij be treft mag men in de eerste plaats stel len, dat ik uit het noorden kom en er ook wel naar terug wil. Ik woon inmid dels twintig jaar in het westen, maar het noorden heeft voor mij bekendheid. Ik heb mij daar altijd goed gevoeld. Het is - om alle misverstand te voorkomen - geen kwestie van nostalgie. Ik denk, dat ik hier nog wel de noordeling ben geble ven en ik denk dat men dat hier ook wel zo vindt. Tja, waar blijkt dat uit.... Ik ben redelijk ronduit dacht ik. Niet recht praten wat krom is. En een beetje hoe kig. Overigens, hier in westerlijk Neder land kom je in het bestuursapparaat no gal wwat noorderlingen tegen. De gemeente-secretaris van Waddinxveen - de heer Meuleman - is, om een voor beeld te noemen, ambtenaar in Gaa- sterland geweest. Ik zou het zo willen zeggen: voor mij is de weg van het we sten naar het noorden niet langer dan die van het noorden naar het westen. Voor westerlingen is dat vaak wel het geval”. WADDINXVEEN/DRACHTEN - Het Friese Drachten, de hoofdplaats van de 14 kernen tellende gemeente Smallingerland, is een oude veenko lonie die in korte tijd een stedelijke allure heeft gekregen. In dit gebied, waar Waddinxveens burgemeester mr. A.G. Smallenbroek vanaf woensdag 16 September de scepter gaat zwaai en, verschenen na het einde van de laatste ijstijd (zo’n 15.000 jaar ge leden) de eerste bewoners; rendier- jagers - in een toendra-achtig land- schap waarin later bossen ontston den - vissers en boeren. VEERTIEN KERNEN De gemeente Smallingerland kent zo als gezegd 14 woonkernen: Drachten, Oudega, Nijega, Opeinde, Rottevalle, Houtigehage, Drachtster Compagnie, Boombergum, De Wilgen, Smalle Ee, Kortehemmen, De Veenhoop, De Tike, en Goëngahuizen. De bossen daar sluiten aan op het Drents-Friese Wold en het water op het Friese me rengebied. In Drachten kun je met de trein (nog) niet komen, maar wie weet komt de Zuiderzeelijn (Gro- ningen-Drachten-Heerenveen-Emmel- oord - Lelystad-Almere-Amsterdam er ooit. Voorlopig rijdt er alleen een goederentrein tussen Drachten en Groningen. Maar de plaats is wel per vliegtuig te bereiken. In Drachten is een airstrip met landingsbaan van 1.350 meter met perfecte nachtverlichting en ge schikt voor toestellen tot 6 ton. De gemeente telt bijna 100 scholen, waaronder 3 scholengemeenschap pen, 2 pedagogische academies, 1 op leidingsschool voor kleuterleidsters, 1 opleidingsschool voor verplegen- den, 2 lagere technische scholen, 1 middelbare technische school, 1 middelbare landbouwschool, 1 lagere agrarische school, 2 huishoudscholen, WADDINXVEEN Zondagmorgen 31 mei wordt tijdens de eucharis tieviering van kwart voor twaalf in de Ontmoetingskerk het zilveren priesterfeest van pastoor P.M. Olst- hoom gevierd. Na afloop van deze WADDINXVEEN in de vanavond (woensdag) te houden vergadering van de raadcommissie voor de bezwaar- en beroepschriften zullen drie bezwaarschriften worden behan deld tegen een besluit van het college van Burgemeester en Wethouders om zich niet te kunnen laten inschrijven als woningzoekende in de gemeente Waddinxveen. Volgens B. en W. voldoen de betref fende indieners van de bezwaar schriften, de heer J. Groeneveld van de Justus van Effenlaan 22 te Wad dinxveen, mejuffrouw AJ. Sekeris, Willem de Zwijgersingel 62 te Gouda en de heer R.J (W es t-Duitsland) te i mische en sociale gebondenheid. WADDINXVEEN Op het moment dat de PvdA-notitie ’’Kinderdag verblijf en buitenschoolse opvang” eind vorige maand aan het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad werd gezonden dienden de PvdA-Tweede-kamerleden dr. D. A. Th. van Ooijen en me vrouw G. Schaapman een initiatief-wetsontwerp in, waarin wordt voor gesteld het overblijven tussen de middag op kleuter- en lagere scholen een i J De plaatselijke PvdA-werkgroep had al vastgesteld dat er ook in Waddinxveen behoefte bestaat aan opvang van schoolgaande kinderen tussen de mid dag, zodat er meer opvangmogelijkhe den moeten komen tussen twaalf uur en half twee. Gevonden wordt wel dat het overblijven op school valt en staat met een goede organisatie en verantwoorde begeleiding, terwijl het eigenlijk een ge ïntegreerd onderdeel van de school moet vormen. BETALEN Volgens het initiatief-wetsontwerp van de twee PvdA-Tweede-Kamer-leden moeten de ouders de extra kosten van het overblijven op school tussen de middag betalen. Docenten mogen niet verplicht worden toezicht te houden. Het invoeren van overblijfmogelijkhe den is onlangs in de Wet op het Basison derwijs, die in 1983 van kracht wordt, vastgelegd. De PvdA-Tweede- Kamerleden vinden echter dat er niet gewacht kan worden tot die wet van kracht is geworden. Het overblijven op school is maar één facet uit de PvdA-notitie aan B. en W. en de gemeenteraad, waarover we al eerder in het Weekblad voor Wad dinxveen schreven. In deze notitie van de twee jaar geleden opgerichte werk groep van de PvdA, met als leden Do Blom, Jettie Bonsel, Elisabeth van Dijk, Paul van Gessel (voorzitter), Dirk Lont, Annemarie van Immerzeel, Bep Vermeij en Cocky Janssen, staan ook nog de volgende twee belangrijkste conclusies: Als de gemeente snel aan de slag gaat met het uitwerken van een plan, is de kende) vrouwen. In Nederland zijn mo menteel ruim 150 kinderdagverblijven. Twee jaar geleden werden er, landelijk gezien, bijna 6800 kinderen opgevangen in kinderdagverblijven, terwijl er onge veer 2100 op een plaats wachten. In Waddinxveen - momenteel is men aangewezen op het kinderdagverblijf i Harlekijn in Gouda - meldden zich een jaar geleden spontaan 17 ouders bij een behoeftepeiling. Volgens de werkgroep is een nadere behoeftepeiling gewenst, waarbij vooral aandacht geschonken i zou moeten worden aan groepen die in een achterstandssituatie verkeren. Naar verwachtingzal de wenselijke dag- capaciteit in de buurt van de 25 a 30 kinderen liggen. Als het kinderdagver blijf er eenmaal is zal volgens de werk groep een sneeuwbaleffect optreden. De plaats voor een eerste kinderdag- i verblijf zal in het centrum van Wad dinxveen gezocht moeten worden, maar volgens de werkgroep moet ver der worden gestreefd naar een zo groot I mogelijke spreiding. Daarbij zou ge- I bruik gemaakt kunnen worden van l oude scholen of leegstaande schoollo- I kalen. Voor bestuurlijke ondersteuning l van het op te richten kinderdagverblijf I adviseert de werkgroep de vorming van I een vereniging of stichting, waarin elk I geval vertegenwoordigers van de stich- I ting Peuterspeelzalen, het onderwijs, de I maatschappelijke dienstverlening en de I gemeenteraad. Naast de stichting van een kinderdag- I verblijf achten de samenstellers van het I rapport uitbreiding van de opvangmo- I gelijkheden voor schoolkinderen ge- I wenst. Alleen een behoeftepeiling naar I (meer) overblijfmogelijkheden (tussen I twaalf en half twee) leverde al een I stroom van positieve reacties op. Naast I overblijfmogelijkheden moeten er vol- I gens de werkgroep ook opvangmoge- I lijkheden buiten de school worden ge- I schapen. ”Als aansluiting op kinder- I dagverblijven is buitenschoolse opvang I een welhaast vanzelfsprekende zaak". I aldus de PvdA-werkgroep. het Bureau Voorlichting van het Ge meentelijk Informatiecentrum aan het Moleneind ZZ in Drachten. Vrijdagmorgen om half elf konden we in de voormalige boerderij daar voorlichter Bas den Oudsten op de hoogte stellen van het feit dat ’’on ze” burgemeester dit najaar ’’zijn” eerste burger drs. R. Zijlstra zou op volgen. Dit nieuws bleek zich nog nauwelijks als een lopend vuurtje te hebben verspreid, maar Radio Frys- lan en de Leeuwarder Courant brach ten daar in de loop van de dag ver andering in. In dit kloostergedeelte bevindt zich ook de burgemeesterskamer. Een bij zonder sfeervolle ruimte, waarin we uitvoerig konden rondkijken omdat burgemeester Zijlstra - de broer van de directeur van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra - op dit moment op zakenreis in Amerika is. Een gemeente waar men bijvoorbeeld de volgende produkten maakt: Scheerapparaten, beauty-care artike len, rubber transportbanden, duim stokken, metalen schakelkasten en schakelmateriaal, enveloppenvulma- chines, shag, sportkleding, landbouw machines, non-ferro produkten, op slag- en transportinstallaties, staal constructies, veevoeders, zonwerin gen, betonprodukten, accumulato ren, drukwerk en carrosserieën. plechtigheid is er in de kerk gelegen WADDINXVEEN ”Ik ben zeer gelukkig met deze benoeming”. Dat liet Waddinxveens burgemeester mr. A.G. Smallenbroek vorige week aan de pers in Friesland en Midden-Holland weten na het bekend wor den van zijn benoeming per 16 september tot burgemeester van de Friese gemeente Smallingerland. Hij volgt in deze tweede grote plaats van Frie sland drs. Rinse Zijlstra op, die op 1 september dit ambt neerlegt om zich plaats te geven in de bestaande wetgeving. kans groot dat het ministerie van CRM nog dit jaar met subsidie over de brug komt voor de oprichting van een kin derdagverblijf in Waddinxveen. De be hoefte aan een dergelijke opvangmoge lijkheid voor kinderen tot vier jaar is duidelijk aanwezig. Wat betreft de PvdA-werkgroep wordt nu zo snel mogelijk een gemeentelijke werkgroep geformeerd die de plannen concreet op papier gaat zetten. Burge meester en wethouders hebben dat voorstel momenteel in beraad. In de vo rige week gehouden raadsvergadering maakte niemand gebruik om bij het punt ingekomen stukken en mededelin gen over dit onderwerp het woord te vragen. In aanmerking voor subsidie komen op dit moment gemeenten van minimaal 20.000 inwoners. Van die gemeenten komen de grootste als eerste in aanmer king, maar volgens de werkgroep wor den er uitzonderingen gemaakt voor ge meenten die in hun kinderdagverblijven extra aandacht schenken aan opvang van buitenlanders en achterstandsgroe pen. Hoewel Waddinxveen slechts 21.000 inwoners telt, acht de werkgroep de kans op een spoedige subsidie toezegging ’’vrij groot” als de gemeente spoedigmet een goed uitgewerkt plan komt, waarin ook relaties zijn aangege ven met het overige kinderopvangwerk voor kinderen tot twaalf jaar. GROEIENDE BEHOEFTE In het rapport constateertde werkgroep een groiende behoefte aan kinderop vang, onder meer door veranderde op vattingen over opvoeding en een toe name van het aantal uithuizige (wer- dinxveen vrijwel nooit sneuvelt. Hoog- uitzonderingsgevallen neemt het col- stens komt er een amandement op. In lege het terug.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 26