Gehandicaptendorp Hooge Burgh” uiterst moderne inrichting -ï I Ej gal Sm L F I 99 WAAROM IK? I t ES OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO 6868 i i i i II II l| II ll II I I I I I I I I I I i I I I I >1 I a >1^' f '"v" - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 JUNI 1981 het werk in de Hooge Burgh is N.v:d.Wilt Simon Carmiggelt: "Ik ben nu 67 en al mijn héle leven lang is het Rode Kruis voor mij het zelfde als: helpen hier en overal". Receptie en opleidingsvleugel in het ’Raadhuis’ Dorpsschout Het allerprilste 'begin in Nieuwveen was in het huis van een vroegere Dorpsschout en waarin 8 mensen wer den opgenomen. In de loop van de tijd is het ene huis na het andere aange- Verzorging Het is duidelijk dat waar bijna de gehele verzorging te maken heeft met het me chanisch transportsysteem, dit omge keerd ook grote invloed heeft op de methode van de verzorging. De con tainers moeten b.v. in de stations op een gemakkelijke hoogte hangen. De warme maaltijden worden geser veerd voor zes personen die op een lo pende band in de container worden ge laden. Als alles vlot verloopt kan met een minimum aan keukenpersoneel el ke 12 seconden een complete maaltijd voor zes personen worden verzonden. ‘Dit art is tot stand gekomen door ge bruikt te maken van documentatie van de Stichting) eenvoudig. Alleen de vertrekknop van de het station indrukken en de contai ner zoekt geheel automatisch zijn ei gen station in het civieledienstenge- bouw weer op. Mate van Zelfstandigheid De stichting hanteert bij de opname het criterium of de betrokkene waar voor opname gevraagt wordt echt op verzorging in een inrichting aangewe- o zen is of heeft de betrokkene nog een kocht en met elkaar verbonden waar- - grotere-mate van zelfstandigheid dat Uniek transport Het transport op de Hooge Burgh is uniek. Van het Ministerie van Volks gezondheid heeft de Johannes Stich ting toestemming gekregen om een speciale transportinstallatie te bou wen. Het transport gaat ondergronds inplaats van boven de grond, zoals ge- M.J. Geieinse, algemeen directeur van de Hooge Burgh in Zwammerdam. van I ook thans de Bijbel. De doelstelling is primair: Het brengen van een aange past leefmilieu van geestelijk gehandi capten, door o.a. gebruik te maken van aan moderne inzichten getoetste behandeling, teneinde tot een opti maal welzijn van de geestelijk gehan dicapte te komen. Het was voor een inrichting als deze echter onontkoombaar om gehandi capten van niet protestantse huize niet op te nemen. Eenvoudigweg omdat de overheid denkt aan regionalisatie van de Gezondheidszorg. Dat brengt o.a. mee dat de Stichting voor opname ge bonden is aan de Provinvie Zuid- Holland. Daarbij hebben de regio’s Gouda en Leiden een voorkeursrecht met betrekking tot de opname. ’Johannes Stichting’. Deze Stichting heeft een tweede huis te Huis ter Heide en een derde te Diemen bij Amsterdam. Voorheen was de thans geheten ’Hooge Burgh’ - waar van de heer N.J. Geieinse Algemeen directeur is - te Nieuwveen gevestigd. De inrichting te Nieuwveen heeft bestaan vanaf het jaar 1887 onder de naam ’Johannes Stichting’. De inrich ting te Huis ter Heide is in het jaar 1923 gereedgekomen. 'Op de vraag waarom de inrichting van uit Nieuwveen naar Zwammerdam is verhuisd, is niet zo gemakkelijk een antwoord te geven. Men kan niet zo maar zeggen dat de inrichting te Nieuwveen tekort schoot. Dat is jaren lang eigenlijk niet het geval geweest. De inrichting te Nieuwveen was niet bestemd voor de verpleging van zwak zinnigen. Volgens de statuten was die inrichting eigenlijk bestemd voor de opvang van hulpbehoevende, al leenstaande onverzorgde mensen, waarbij de zwakzinnigheid geen rol speelde. De geestelijk gehandicapte is meestal ook lichamelijk gehandicapt. De Hooge Burgh heeft voor deze mensen een speciaal paviljoen voor chronisch bedlegerigen. Daar worden de ergst gestoorde kinderen verpleegd, die niet ambulant zijn, maar die de gehele dag op bed liggen of in een box en die op alle mogelijke manieren gehandicapt en misvorm zijn. Bij dergelijk gehan dicapten is het erg moeilijk te peilen of zij nog bewustzijn hebben van het le ven. Zekerheid daaromtrent is er dan ook nooit. In de Stichting wordt hardnekkig gesproken over huisgenoten. Zij heb ben dan ook wel degelijk een zinnig le ven waar men contact mee kan heb ben. Debielen worden in de Hooge Burgh niet opgenomen, omdat die veel meer op hun plaats zijn in een gezinsvervan gend tehuis. Bij uitzondering worden Christelijk centrum ’De inrichting is ook vandaag nog een Christelijk centrum voor geestelijk ge handicapten. En dat betekent dat de Stichting ook vandaag de dag zich nog bewust is van de verantwoorden kheid, welke zij draagt tegenover God en de Bijbel en aan wie wij verantwoording verschuldigd zijn. Als resultaat van intensief overleg tus sen alle medewerkers heeft men ge tracht daaraan inhoud te geven door te stellen een Christelijk Instituut te zijn. De grondslag en inspiratiebron ZWAMMERDAM - Onder de rook van de tot de gemeente Alphen aan den Rijn behorende dorpsgemeenschap Zwammerdam, is sinds enkele jaren één van de modernste inrichtingen voor zwakzinnigen gehuisvest. Deze inrichting Draagt de naam ’Hooge Burgh’ en is één van de inrichtingen die uitgaat van de vereniging door uiteindelijk het bewonersbestand tot 350 kon oplopen. De ’Hooge Burgh’ is dus opgezet naar moderne opvattingen met betrekking tot de zwakzinnigenzorg. Het diende deels ter vervanging van de inrichting te Nieuwveen en tegelijker tijd een ver dubbeling van de capaciteit. Deze is nu 600 verpleegden, of zoals men zegt ’huisgenoten’. Het huis is thans alweer te klein. deze niet in een inrichting mag worden opgenomen. Ten tweede: is de nood zo groot dat daarin moet worden voorzien. Als dat het geval is dan wordt ook alles op al les gezet om de opname in de kortst mogelijke tijd te realiseren. In de inrichting worden huisgenoten van alle leeftijden opgenomen. De jongste is een jaar en de oudste 88 jaar. Dorp De ’Hooge Burgh’ is een zwakzinni gen inrichting en is als zodanig erkend. Men probeert een dorp van en vóór geestelijk gehandicapten te zijn. De in richting is dan ook opgezet als een dorp - zie de luchtfoto - met verspreid liggende bebouwing. De paviljoens zijn als het ware om een dorpsplein heengebouwd. In die bebouwing wo nen de huisgenoten. Het kerkgebouw staat in het midden van het centrum, rechts daarvan is de sporthal, dat is een ruimte voor bewe gingstherapie en psychotherapie. Er is een ontwikkelingscentrum dat men met een beetje fantasie een schooltje zou kunnen noemen. Op dit gebouw is men bijzonder trots, want dat is een unicum voor de zwakzinnigenzorg in Nederland en in de wereld. In dat schooltje komen de kinderen in groepjes van zes, onder begeleiding van een groepsleider en worden daar getest door een kleine staf van mede werkers. In dat gebouw is o.a. een ka mer met zand gevuld. In een andere ruimte ligt alleen een groot luchtkus sen. Dat dient om heel primitieve vor men van bewegen te doen ervaren en er is een ruimte voor bewegingsthera pie. Er zijn spellokalen met blokken enz. waar constructief gewerkt kan worden. Intern wonen en mentoraat Wanneer een verpleegkundige op de stichting komt werken kan zij, als ze dat wil, gebruik maken van interne huisvesting. Daartoe zijn veertig 5 ka merwoningen beschikbaar. De mede werkers van het mentoraad proberen begeleiding te geven bij het zoeken naar de eigen verantwoordelijkheid ten opzichte van zichzelf en tenopzichte van elkaar.’ wel eens mensen die van hoog debiel- niveau zijn bovendien zodanige ge dragsstoornissen vertonen, opgeno men omdat opname noodzakelijk is. Gehuchten Rondom de gebouwen heen is er een gehuchtswijze opbouw van de woonsi tuatie. Het dorp bestaat uit vier ge huchten, twee met twee paviljoens en twee-"met drie paviljoens. Elk pavil joens is weer verdeeld in drie wonin gen die los van elkaar staan. Ze zijn gegroepeerd om een open patio en bie den huisvesting aan 18 personen. In ’De Hooge Burgh’ zijn 600 personen, voor een deel kinderen en groten, maar ook bejaarde groepen. Er is een plantsoenendienst, die belast is met de zorg voor de plantsoenen. Verder is er een dagactieviteitencen- trum waar elke dag zo’n 300 huisgeno ten actief bezig zijn, terwijl daar ook iets van vorming en scholing gedaan wordt. Enkele huisgenoten werken mee in de linnenkamer en sommigen zijn werkzaan in de huishoudelijke dienst. Er zijn er natuurlijk velen die daartoe niet in staat zijn. ’De Hooge Burgh’ heeft 400 man per soneel in dienst. De kosten van het ge hele project bedroeg indertijd 70 mil joen gulden. de vereniging toestemming gekregen om als eerste, proef te nemen met een mechanisch transportsysteem. Dit ziet eruit als een soort stoeltjeslift, waardan containers(bakken van 40x60x50 cm hoog) of gevulde plastiekzakken aanhangen. De totale lengte van de rails is ongeveer 3000 meter waarbij dan nog 1000 meter re- miserails komen. De snelheid bedraagt ongeveer 15 meter per minuut. Bij maximumgebruik kan elke 12 secon den een lading worden verstuurd. Het geluidsniveau is opvallend laag en ver gelijkbaar met een electrisch speel- goedtreintje. De transporttijden liggen tussen de 20 en 45 minuten, afhankelijk van de af standen. Voor de veiligheid ligt het he le systeem in tunnels onder de grond en het komt in de ’stations’ telkens bo ven. In elk huis is een station, dat eruit ziet als een grote driedeurs kast waarin de zendingen aankomen en blijven hangen totdat ze weer verder verzon- de_n worden. Er zijn Jn~fótaaT35 huisstations. Bo- vendien zijn er open verzendstations in de verschillende afdelingen. Door de beperkte afmetingen en het gewicht (38) kg kan niet alles via het mecha nisch transport worden verzonden. Toch zijn de dagelijkse verzendingen aanzienlijk. Deze zijn 500 voor de keuken, 200 containers voor de schone was, 50 containers magazijngoederen en 50 zakken huisvuil. Samen een dui zend verzendingen met een inhoud ge lijk aan 10 goederenwagons. De bediening van het systeem is uiterst eenvoudig. In de verzendstations Eigenlijk sinds Dr. Hoeing in het bestuur van de vereniging kwam, is in de jaren zeventig, de ’Johannes Stich ting’ in een snel tempo zich gaan ont wikkelen tot een uiterst moderne zwakzinnigen inrichting zoals de ’Hooge Burgh’ dat momenteel is. Gesteld mag worden dat de inrichting te Nieuwveen, die in 1976 definitief werd verlaten, tekort schoot vanaf het moment dat de inrichting zich duide lijk op zwakzinnigen verpleging ging toeleggen. Toen stond ook vast dat de gebouwen en de outillage volstrekt niet konden beantwoorden aan de ei sen die gesteld worden. i i i s! «ff Om de zeer vele transporten te verzor gen die dagelijks plaats moeten heb ben over een zó groot oppervlak, heeft ming gestuurd door een nummer op een soort telefoonschijf te draaien. Het terugsturen uit de huizen is al even De luchtfoto doet de situering van de drie gehuchten goed tot uitdrukking komen. -

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 27