GOUWEBOS IS NIET VOLDOENDE Gereformeerde jongeren Nieuwe dominee innemend Bruine glansverf Tokion zeer goed Orgel van St. Janskerk in gebruik Dr. J. C. de Moor doet 16 juli intrede Consumentenbondtest verven en beitsen voor buiten: Gereformeerde Kerk moet pastorie aan Souburghlaan gaan verkopen Failliet totaalconclusie, zijn intrede doen als opvolger 19 juli worden bevestigd GESCHEIDEN der. Een nieuwe afspraak daarvoor is ook nog leraar godsdienst te Rotterdam, vanwaar hij naar de Gereformeerde Kerk in Kampen ging. van dominee. De kerkeraad wees dat tekortschieten in haar toezichten toen van de hand. De ven en weer weer eens gaan praten met elkaar. Over de toe komst: Samen moeten we het maken. We geloven dat we die inzet verplicht zijn. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 JULI 1981 Zo oordeelt de Consumentenbond in het julinummer van de Consumenten gids over de produkten van de Wad dinxveense lak- en vernisfabriek Boon- stoppel BV aan de Wilhelminakade. In het al drie jaar durende verf- en beit- sonderzoek van de bond scoorden de kleuren 1501 en 1504 (beiden f 21,80 per liter) van de dekkende beits Tokinol redelijk goed, moest de kleur licht ei ken (401, 16,40 per liter) van de tran sparante beits Tokoleum genoegen ne men met de kwalifikatie matig en werd de proef met de noten-kleur (405, eve neens f 16,40 per liter) na 12 maanden beëindigd. WEER EN WIND De Tokinol-, Tokion- en Tokoleum- ren verkopen - dan zal de jaarlijkse last aan rente, aflossing en rente- bankschuld meer dan f 100.000, gaan bedragen in 1983. De kerk zóu dan binnen enkele jaren een failliete boedel overhouden, zodat er geen andere weg overbleef dan ver koop van de woning aan de Souburg hlaan. Een makelaar zal gaan proberen voor het huis de best mogelijke prijs te krijgen. De volledige opbrengst zal worden gebruikt voor het gedeeltelijk aflossen van de hypotheekschuld, waar door de jaarlijkse rentelast een stuk minder wordt en er in de toekomst wel licht weer sluitende exploitatierekenin gen opgesteld kunnen worden. ONENIGHEID voor ds. Van den Berg. De ’’tijdelijke werkgroep” blijft van mening dat de kerkeraad in zijn pastorale taak is te kortgeschoten, omdat sommigen op het glansverven zelfs eerder barsten te ko men dan in de dekkende beitsen. Dat gebeurde vooral bij de voegen in de houten kozijnen. Een verklaring voor dit verschijnsel kan liggen in het feit dat verf het hout beter afsluit van vocht dan beits. De donkere kleuren (bruin) bleken vrij wel zqnder uitzondering sterker te zijn dan de lichte (wit of crème). Van de lichte kleuren was er niet één even goed donkere kleuren nog ’’redelijk” scoren als de beste donkere. Alleen de Glans verf Tokion Full Color kon - aldus de Consumentenbond - de vergelijking enigszins aan, al moest ook deze verf van de Waddinxveense fabrikant in de drie jaar tijd een keer worden opge knapt, want waar de verf- of beitslaag slecht werd zorgde de Consumenten bond voor bijwerken door te krabben, te schuren, te gronden en af te lakken met hetzelfde produkt als er oorspron kelijk op zat. CONCLUSIE De Consumentenbond sluit de tussen stand van de verf-en beitstest af met de volgende totaalconclusie, waarbij als enige’goede’.” Dat begon reeds in 1768, toen door Mit- tereither en later (1786) door Hess de z.g. karakterregisters en tongwerken werden veranderd. In 1800 begonnen omvangrijke werkzaamheden door Heinemann, die echter voor de vol tooiing daarvan (in 1804) overleed. Zijn werk werd voortgezet door Schmidt en Friderichs en in 1810 werd het orgel op geleverd. De meest grondige restauratie vond plaats van 1836-18839 door Lohman, waarbij met name de tongwerken ingrij pend werden gewijzigd. In de tweede helft van de vorige eeuw (1853-1855) werden door de fa. Batz (Witte Sr.) her stelwerkzaamheden uitgevoerd, terwijl Witte Jr. van 1893-1897 opnieuw wijzi gingen aanbracht. In deze eeuw zijn (o.a. door de Koff en Flentrop) de windladenconstructie en het mecha niek gemoderniseerd. Op 7 december 1971 werd door het col lege van kerkvoogden een voorlopige opdracht voor restauratie van het Moreau-orgel gegeven aan de Ernst Leeflang B.V. te Apeldoorn. Op 18 maart 1976 volgde daarop de defini tieve opdracht, waarbij als adviseurs dr. M. A. Vente en A. J. Keijzer (de vroe ger in Waddinxveen gewoond heb bende organist) werden aangesteld. Het orgel is thans weer geheel in de oor spronkelijke staat teruggebracht met uitzondering van het pijpwerk, dat werd hersteld, zoals het was na de restauratie door Lohman. wordt opgemerkt dat voor de transpa rante beitsen geen totaal testresultaat wordt gegeven, omdat het onderzoek hiernaar is afgesloten: ”De balans na drie jaar slaat door naar de dekkende beits en de glansverf. Transparante beits is minder geschikt voor buitenschilderwerk omdat het erg veel onderhoud nodig heeft. De enige merken waarvan zowel de lichte als de ling naar aanleiding van een boekje van een andere predikant dan als een belij denis. Maar de ’’tijdelijke werkgroep” was niet tevreden met dit antwoord, waarop de kerkeraad aanstuurde op een gesprek met de groep verontrusten onder leiding van een neutrale voorzit ter en dat werd na enig zoeken ds. K. Welbedacht uit Hazerswoude. Het eerste gesprek onder leiding van de Hazerswoudse dominee werd begin vo rige maand gehouden. Daaruit bleek dat er volgens de kerkeraad sprake is van onenigheid binnen de Gerefor meerde Kerk van Waddinxveen als ge volg van accentverschillen, verschillen in woordgebruik, achtergrond, bele ving, geloof en theologische ontwikke ling. Ook wordt de bijbel verschillend uitgelegd. Het in gesprek blijven met de ander is echter een brug slaan naar de ander toe. Anderen in de kerkeraad za gen overigens wél diepgaande verschil len. Naar de mening van de '’tijdelijk werk groep” gaat het zeker om belangrijke verschillen in opvatting, namelijk over Christus zelf. ’’Geloven we namelijk wel in dezelfde Christus?” Belangrijke vragen moeten niet worden gekleineerd met woorden als accentverschillen. Volgens de "tijdelijke werkgroep” heb ben veel kerkgangers moeite met de Om het hoofd te bieden aan verschillen huidige gang van zaken, welke ook al van inzicht op geestelijke vlak is een ge- zondag van de WADD1NXVEEN/GOUDA Vrijda gavond is het gerestaureerde Moreau- orgel in de Goudse St. Janskerk offi cieel weer in gebruik genomen. Het hi storische kerkgebouw was op dat mo ment tot de laatste plaats bezet. Op 30 december 1732 gaven de "Kerk meesters” aan Jacob Francois Moreau, orgelbouwer te Rotterdam, opdracht tot het bouwen van een orgel, dat in 1736 werd opgeleverd. Sindsdien zijn om de twintig a dertig jaar aan het or gel vele-herstellingen verricht en wijzi gingen aangebracht. WADD1NXVEEN/ROTTERDAM Het aan de Noordkade 92c gevestigde bedrijf Reof BV is door de arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam failliet verklaard. Dat gebeurde door rechter commissaris mr. F. W. v. d. Berg. Als curator is aangewezen mr. J. L, G. Bec kers te Gouda. WADDINXVEEN De nieuwe gereformeerde predikant dr. J. C. de Moor komt in een plaatselijke Gereformeerde Kerk die wordt ge kenmerkt door grote financiële zor gen en verdeeldheid op het geeste lijk vlak. PASTORIE In het laatst verschenen numeer van het gereformeerde mededelingenblad "Ontmoeting” schrijft de penningmee ster van de commissie van beheer, de heer S. Seinen, dat zijn kerk in heel ern stige mate in de financiële problemen zit. Omdat de vrijwillige bijdragen van de meeste van de gereformeerde ker kleden (in 1980 f 300.000,te laag is is besloten de door de met emeritaat ge- gane ds. D. J. Modderaar bewoonde pa storie aan de Souburghlaan te ver kopen. ”Er zijn in het verleden verplichtingen aangegaan door de kerk, die in de toen malige situatie volkomen verantwoord waren maar die door het achterblijven van de kerkelijke bijdrage nu niet meer nagekomen kunnen worden”, aldus de heer Seinen in een toelichting op het verontrustende karakter van de finan ciën van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen. De kerk wordt namelijk geconfron teerd met het feit dat kerkleden - ook na drie keer hierover aangeschreven te zijn - weigeren hun toezegging waar te i r j drage op eigen gezag te moeten verla- voor 1981 te verhogen weliswaar een verhoging van f 25.000,te zien, maar een verlaging met f 10.000,zodat in werkelijkheid 15.000,overbleef. Eind vorig jaar had de plaatselijke Ge- P. van den Berg reformeerde Kerk een hypotheek schuld van f 700.000,De jaarlijkse rente en aflossing bedroeg f 80.000, Als besloten zou worden de voormalige pastorie niet te verkopen - omdat som migen menen dat het laatste wat de kerk moet doen is zijn kerkelijke goede- Dr. de Moor, die lid is van de generale synode te Maastricht, heeft intussen gesproken met de jongerenredactie van het plaatselijk mededelingenblad van de Gereformeerde Kerk, ’’Ontmoeting”, welk vraaggesprek inmiddels is gepubli ceerd. Daarin wordt het levensverhaal van de nieuwe Waddinxveense predi kant, die vanuit Waddinxveen met alge mene stemmen was beroepen, verteld en komt ook het feit ter sprake dat dr. de Moor een gescheiden dominee is. ’’Ja renlang heeft het hem bezig gehouden of hij na een scheiding nog wel zou kun nen functioneren als dominee”, schrij ven de jongeren in ’’Ontmoeting”. zijn Hema, Pehalin Edelhout T, Pen- torex YZ en Sadotopp.” ’’Dekkende beits is in het algemeen niet slechter dan glansverf, ook al leek dat twee jaar geleden wel zo. Afgezien van verkleuring hielden de donkere kleuren van Exblarot, Kleur Copperant en Pe halin zich zeer goed. Bij de lichte kleu ren was alleen Tencotop ’goed’.” ’’Glansverven bleken gevoelig voor barsten en bladders. Zeer goed waren de donkere kleur van Ralston, Revilac Prachtverf, Tokion Full Color, Vendex en Vervetal. De meeste witte verven waren ’redelijk’, met Tokion Full Color Dr. de Moor, die inmiddels al afscheid heeft genomen als predikant van de Ge reformeerde Kerk in Kampen, werd 24 september 1937 in het tot de Friese ge meente Westdongeradeel behorende Nes geboren. De domineeszoon studeerde sinds 1957 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan het Calvin College and Seminary in het Amerikaanse Grand Rapids, omdat zijn vader naar Canada ging om te preken. De nieuwe Waddinxveense predikant was van 1962 tot 1968 predikant in het Canadese Ottawa en Saskaton Saskat chewan, daarna in Rotterdam-Hillegers- berg en Rotterdam-Schiebroek. In zijn Nederlandse periode studeerde hij bij prof; dr. C. Berkouwer. In 1980 pro moveerde ds. de Moor tot doctor in de theologie op het proefschrift ”On wee naar een bijbels theo logische methode’*) De predikant was van 1977 tot 1979 WADDINXVEEN/DEN HAAG - Kijkend naar de periode tot 2005 is er in Midden-Holland meer nodig dan het Gouwebos tus sen Waddinxveen en Boskoop, de Goudse en Reeuwijkse Hout en de Zegersloot in Alphen aan den Rijn. Op die lange termijn zal 1100 hectare recreatiegebied in deze streek moeten worden ge creëerd: 600 voor extensieve, 200 voor intensieve en 300 hectare voor amfibische recreatie. In 1995 moet 650 hectare daarvan zijn in gericht. Dat dit een belangrijke ’’krachtin spanning” mag worden genoemd, te meer daar het ’’open karakter” van dit gebied zoveel mogelijk moet wor den gehandhaafd blijkt uit het pas verschenen structuurschema open luchtrecreatie, van de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het schema maakt duidelijk dat ook de Goudse regio in toenemende mate een recreatieve functie krijgt. Van daar dat er in Midden-Holland in de komende 15 jaar 650 hectare nieuw recreatiegebied moet worden aange legd, terwijl ook het'bestaande vaar wegennet moet worden verbeterd om de toenemende recreatievaart te kunnen verwerken. Er is volgens berekeningen van beide ministeries in dit gebied momenteel een groot tekort aan ruimte voor de amfibische recreatie (zwemmen en zonnen), intensieve landrecreatie (picknicken, speel- en ligweiden) en de extensieve landrecreatie (wande len, fietsen, paardrijden). Daarnaast moet het aantal kampeerplaatsen worden vergroot, want de komende i ------ j_-toe_ stand de belangstelling voor het rela tief goedkope kamperen waarschijn lijk sterk toenemen. Het landelijke karakter van de streek biedt goede mogelijkheden voor de extensieve recreatie. Door het aanleggen van fiets- en wandel paden kunnen de in het schema ge noemde 1800 extensieve recreatie plaatsen worden gerealiseerd. De ge bieden waar de intensieve recreatie moet komen wil het Rijk vooral langs de randen van het gebied realiseren. Naast deze vijfduizend plaatsen, die in Alkemade, Rijnsaterwoude, Nieuwkoop en Alphen moeten ko men, moeten er in Alphen, het gebied rond Boskoop en Bodegraven ook nog eens vijfduizend ’’am fibische” recreatieplaatsen komen. WATERSPORT Het totale waterareaal (Nieuwkoopse plassen, Langeraarse plassen, Kager- plassen, Reeuwijkse plassen, Braas- semermeer en Westeinderplassen) wordt op het ogenblik door de re creatievaart overbelast. Aangezien een uitbreiding van de plassen en/of het aantal vaste ligplaatsen (vanwege de natuurwaarde van enkelele plas sen) onmogelijk is zal er ’’regule rend” moeten worden opgetreden, vindt het Rijk. Door met name de Kaag, de Braassemer en de Westein derplassen beter met elkaar te ver binden kan een goede doorstroming van het doorgaande scheepvaartver keer worden bereikt. De opname van de verbinding Oude Rijn-Amsterdam in het hoofdvaarwegennet levert daaraan ook een belangrijke bijdrage. In het Plassengebied. moeten de nog aanwezige, maar uiterst beperkte, uit breidingsmogelijkheden vooral wor den gebruikt voor het maken van toe ristische kampeerplaatsen. Het Rijk stelt zich daarmee in het structuur schema achter de opvatting van de ANWB dat er in de Rijnstreek veel meer campings moeten komen. WADDINXVEEN De 43-jarige nieuwe predikant van de plaatse- De gereformeerde predikant, die lid is lijke Gereformeerde Kerk, dr. T.C. de Moor uit Kampen, zal zondag van, een P^ke partij maar daar geen 19 juli worden bevestigd en zijn intrede doen als opvolger van de de vragen stellende jongeren Peter van begin 1980 met emeritaat gegane ds. D.J. Modderaar. De zich half den Berg, Hugo Bijsterbosch en Sjoerd juli op het adres Groensvoorde 52 vestigende dominee zal in de Veerman dat hij 100 procent horizon- morgendienst worden bevestigd door zijn collega ds. P. van den tahstisch is, juist omdat hij 100 procent Berg. Dat gebeurt in de Ontmoetingskerk. De intrede is ’s middags verticalistisch is. Hij zegt het als zijn op- P IC t- V dracht te zien naast degene te staan aan in ae rs.rUlSKerK. wie evange]je door wil geven. Dr. de Moor vertelt nog voor de kinder doop te zijn, vindt dat kinderen aan het avondmaal mogen deelnemen, houdt bewustmakingsgesprekken, wil gelovige mensen die niet naar de kerk gaan niet veroordelen, noemt wijksgewijs contact met elkaar nuttig om als zodanig als kleine gemeente binnen de grote kerk te kunnen functioneren, denkt dat een do minee mensen dichterbij elkaar moet kunnen brengen en wil ook actief zijn in het gereformeerde jeugdwerk. Op zon dag 6 september leidt hij zijn eerste Waddinxveense jeugddienst. INNEMEND MENS De jongeren die dr. de Moor hebben geïnterviewd noemen de nieuwe Wad dinxveense predikant een innemend mens. Ook een man met principes, wat overigens niet wegneemt dat hij deuren blijft openzetten, dan wel open houdt, WADDINXVEEN/DEN HAAG De bruine kleur (124, f 21,60 per liter) glansverf van Tokion Full Color is zeer goed en de witte glansverf (95, ook f 21,60 per liter) met dezelfde mer knaam blijkt de enige goede te zijn on der de veertien geteste witte verven voor buiten. .’_LIter beoordeling is voorgelegd aan de sprek geweest tussen de kerkeraad al- classis Gouda, zonder nadelig resultaat jaren zaj gezien de economische maken ofmenen de vaste vrijwillige bij- gemene zaken van de Gereformeerde v'" r'“ Kerk en een ’’tijdelijke werkgroep” van gen. Zo gaf een actie om de bijdrage verontruste gereformeerden. Daaraan vooraf ging een gepubliceerde briefwis- seling tussen beide partijen, waarin de Punt staan de kerk te verlaten, omdat ’’tijdelijke werkgroep” haar verontru- °P allerlei vragen geen antwoord wordt sting uitsprak over het belijden van ds. gegeven en omdat er wél grote verschil- 2... en het tekort schieten len van opvatting bestaan. de kerkeraad in het toezicht op de De mogelijkheid bestaat dat dit soort gesprekken tussen de kerkeraad en de "lijdelijke werkgroep" zullen worden voortgezet, eveneens met ds. Welbe- oorzaak van het bekritiseerde "belij- dacht uit Hazerswoude als gesprekslei- den" lag in een catechisatiestencil dat f1 meer was bedoeld als gedachtenwisse- echter nog niet gemaakt. verven en -beitsen van Boonstoppel worden met de produkten van 19 an dere verffabrikanten en -importeurs al sinds 1978 door de Consumentenbond blootgesteld aan weer en wind. Hierbij is.de bond - zo blijkt uit een vijf pagina’s omvattende publikatie in het julinum mer van de Consumentengids - tot de verbazingwekkende conclusie geko men dat de dekkende beitsen net zo’n best en sterk afwerksysteem vormen als de glansverven. Uit het overzicht van de tussenstand na drie jaar blijkt verder dat vrijwel alle transparante beitsen uit de race moesten worden gehaald. Overigens blijft de Consumentenbond doorgaan met het verf- en beitsonder- zoek om te weten te komen welk sy steem uiteindelijk het beste is. In tegenstelling tot het geconstateerde na één jaar praktijkervaring blijken de glansverven op de naar het zuiden ge richte en tamelijk dicht bij zee in een hoek van 45° opgestelde proefkozijnen sterker achteruitgegaan te zijn dan de dekkende beitsen. Gemiddeld bleken er volgens de Consumentenbond in de ook al denkt de betrokkene er anders over. Verder is het de jongelui sterk op gevallen dat de opvolger van ds. DJ. Modderaar, aan wie op 1 februari 1980 emeritaat werd verleend en die thans in zijn woonplaats Alphen aan den Rijn hulpdiensten verricht, prijs stelt op echt menselijk contact en op die manier ook alle mensen - progressief, conservatief, jong, oud - zal kunnen bereiken. De jongelui over de manier waarop dr. de Moor op hen óverkwam: ’’Overbodig is het te stellen dt onze kerk zo’n domi nee nodig heeft. Omgekeerd heeft hij ons ook nodig. Zonder gemeente staat hij machteloos. En wij zullen moeten meehelpen, allemaal, om de moeilijk heden binnen onze kerk op te lossen. We moeten de strijdbijl maar eens begra- n orde op zaken stellen. Het land vruchtbaar maken, de buren maar gaan bezoeken en maar eens tigende dominee zal in de Veerman dat hij 100 procent horizon- Berg. Dat gebeurt in de Ontmoetingskerk. De intrede is ’s middags verticalistisch is. Hij zegt het als zijn op- P c? dracht te zien naast necrene te staan aan

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 13