hun Doelen, leuk boekje De Goudse Schutters en Peruaanse onderscheiding voor W. P. Quartero (65) V A Een boekenbon? Waddinxvener is vice-consul Geen subsidie op ophalen oud papier BB GOUDSE SCHUTTERS EN HUN DOELEN In de raadzaal van het gemeentehuis staan hier temidden van de expositie ALTIJD WELKOM! 'De Goudse nationale gezondheidswees WOENSDAG 1 JULI 1981 De voorpagina van het van een rode kaft voorziene boekje "Goudse Schutters en hun Doelen” van Dick Jonker. Het is een uitgave van de Stichting Matrijs, in samenwerking met de Vereniging Behoud Stads schoon te Gouda. Gouda's burgemeester drs. K. F. Broekens heeft hier het boekje over de historische Goudse Stadsdoelen net gekregen, terwijl Gouda's actievoer ster Nel Goldstein - een oud-Waddinxveense - lachend toekijkt. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen) Matrijs). van Peruaanse produkten van rechts naar links de Peruaanse ambassadeur dr. René Hooper Lopez, een Nederlandse standhoudster, de in Waddinxveen wonende vice-consul van Peru, de heer W. P. Quartero, loco-burgemeester A. H. van Gent en wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). handel Veldwijk BV in het win kelcentrum ”de Passage” ver krijgbare boekje ”De Goudse Schutters en hun Doelen”. Dit alleraardigste boekje, dat is ge schreven door drs."Dick Jonker, werd uitgegeven door de stich ting Matrijs in Utrecht in sa menwerking met de Vereniging Behoud Stadsschoon in Gouda en waarvan het eerste exem plaar werd uitgereikt aan Gou- da’s eerste burger drs. K.F. Broeken, gaat over de Goudse Stadsdoelen aan de Lange Tien deweg die met de slopershamer wordt bedreigt en over de oor spronkelijke gebruikers: de schutters. JT F u rt i 4 f WILHELMINA In de 16e en 17e eeuw werd de bete kenis van de schutterij langzaam ge ringer. De feesten begonnen een steeds grotere rol te spelen en het mi litaire aspect maakte plaats voor een sfeer die meer hoort bij een gezel- ligheidsvereniging voor de rijkere in door moeten berekenen aan de deelne mende gemeenten. Uitgaande van de bestaande regeling, zou deze doorbere kening geschieden aan de hand van de geleverde hoeveelheid huisvuil per ge meente. Dat zou betekenen dat de ’’veroorzakers” -van de extra kosten, namelijk de gemeenten met een subsi dieregeling voor oud-papier, deze nog eens extra afwentelen op de gemeenten die niet een dergelijke subsidieregeling hebben. Deze laatste gemeenten le veren immers meer huisvuil. Het voor stel van het dagelijks bestuur is dan ook de extra kosten door te berekenen aan de hand van het aantal inwoners. Overigens heeft het bestuur van het GVB dat het gescheiden ophalen van huisvuil van groot belang kan zijn in verband met herbruik van grondstoffen en beperking van de milieuvervuiling. Op dit moment ziet het GVB echter meer nadelen daan voordelen. Zo zal, bij verwijdering van oud papier uit het huisvuil, de AVR extra moeten stoken om het resterende huisvuil te verbran den. Daarna wijst het dagelijks bestuur van het GVB er onder meer op, dat de vraag naar kringlooppapier niet groot is, terwijl het aanbod van oud-papier Matrijs wil zich richten op het ver spreiden van deze kennis door het uitgeven van publicatie op geschied kundig terrein; zowel landelijke, als regionale en plaatselijke onderwerpen komen in aanmerking. Daarnaast wil Matrijs in de toekomst proberen ook met andere middelen dan uitgeven haar doel te bereiken, bijvoorbeeld door mee te werken aan het organi seren van tentoonstellingen. De Vereniging Behoud Stadsschoon zet zich in voor monumentenbehoud in Gouda en volgt het gemeentebe- leidt hierin nauwlettend. In februari 1981 heeft Stadsschoon de stichting ’’Goudse Monumentenfonds” opge richt, die alles in het werk stelt om het Doelengebouw gerestaureerd te krijgen. Ook de uitgave van het boek ”De Goudse Schutters en hun Doe len” ziet Stadsschoon als een onder deel van haar actie tot behoud van het gebouw. De bond Heemschut steunt de actie door een bijdrage uit haar ’’Hoegenfonds”. vijf miljoen mensen wonen, maar werd dr. Sj. Theunis, algemeen se cretaris van de NOVIB, f. 50.000,- overhandigd als eerste financiële bij drage voor het ontwikkelingswerk in de krottenwijken. woners van Gouda. In de 18e eeuw ontstonden naast de schutterij vrij korpsen; dat waren meestal uit bur gers bestaande licht gewapende groe pen die voor de rust in de stad en omgeving zorgden. Een bekende daad van het Goudse vrijkorps, onder lei ding van De Lange van Wijngaarden, was het tegenhouden van prinses Wilhelmina bij Goejanverwellesluis in 1787. Wilhelmina was toen op weg van Nijmegen naar Den Haag om daar de toen strijdende partijen, de patri otten en de oranjegezinden, nader tot elkaar te brengen. In de 19c eeuw kwijnden de schut terijen weg. De nationale militie en de nieuw ingestelde gemeentepolitie namen de taken over. In 1907 is de Goudse schutterij definitief opge heven. Het boekje ”De Goudse Schutters en hun Doelen” is gedeeltelijk gevuld met historische overzichten, voor een ander deel met verhalen waarin een fictief persoon in verschillende perio den een rol speelt in de schutterij. Wanneer de schutterijen precies zijn ontstaan is moeilijk te zeggen, maar vast staat dat ten tijde van Jacoba van Beieren (ca. 1425) Gouda een schutterij bezat met ongeveer 100 le den. De schutterij werd ingezet om relletjes in de stad te onderdrukken, maar kon ook als landelijke strijd krachten worden gebruikt. Elke schutterij had een eigen gebouw, waar bijeenkomsten werden gehou den en op het terrein waarvan de schietoefeningen werden gehouden. De oefeningen, en het er op volgen de feest waren een jaarlijks terugke rend hoogtepunt voor een schutter. WADDINXVEEN De aan de Prin ses Beatrixlaan wonende Waddinxve ner W.P. Quartero (65) is door de ambassadeur van Peru in ons land, dr. René Hooper López, onderscheiden met een orde van verdienste, de Mé- ritos por Servicios Distinguidos. Dat gebeurde bij een receptie bij de am bassadeur thuis in Den Haag. De heer Quartero is vice-consul van Peru. De Peruaanse ambassadeur en de on derscheiden Waddinxvener waren dit voorjaar aanwezig in de raadzaal van het gemeentehuis waar op initiatief van de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen een Peru-week werd gehouden, die onder meer bestond uit een expositie van Peruaanse produkten en een infor matieavond over het nieuwe project van de Kerngroep, die na het land bouwproject in het Bovenvoltaanse Torna nu alle aandacht richt op de krottenwijken in het Peruaanse Lima, waar arbeiders proberen door hen overgenomen bedrijfjes draaiende te houden. F. 50.000,- Dr. Hooper López was toen onver wachts de gast van wethouder me vrouw L.M. Oosterbroek-Waagmees ter (VVD), voorzitter van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen, en loco-burgemeester A.H. van Gent. In zijn aanwezigheid werd niet alleen honderduit verteld over het nieuwe aandachtsproject in Lima, de hoofdstad van Peru waar bestuur van de stichting Matrijs is van mening dat hieraan te weinig aan dacht wordt besteed. Volgens Matrijs is de kennis wel degelijk aanwezig, maar blijft zij te vaak liggen bij en kelen omdat het óf ontbreekt aan geld, óf aan know how, óf aan de mensen om deze kennis voor een breed publiek toegankelijk te maken. Het huidige schuttersgebouw aan de Lange Tiendeweg dateert van 1762. De schutterij heeft na 1795 geen ge bruik meer gemaakt van het gebouw, omdat de schutterij in dat jaar als gilde is opgeheven. Daarna is het ge bouw nog voor vele andere doelein den gebruikt. De complete bouw tekeningen van het gebouw zijn nog aanwezig in het gemeentelijk archief, wat erg handig kan zijn bij eventuele restauraties. Het gebouw is kunsthis torisch gezien een fraai voorbeeld van de 18e eeuwse architektuur, van bin nen rijkelijk gedecoreerd, onder an deren door de bekende stucadoor Francois Maza. Verder heeft het stedelijk museum ”Het Catharina Gasthuis” veel voor werpen in huis die aan de schutterij hebben toebehoord of ermee te ma ken hebben gehad; bijvoorbeeld de omstreeks 1425 door Jacoba van Beieren geschonken miskelk, be stemd voor het altaar van het schut tersgilde in de St. Janskcrk. MATRIJS De belangstelling voor publikaties op historisch gebied is de laatste jaren enorm toegenomen, met name op plaatsclijk en regionaal niveau. Het organisaties als de daarnaast j>ok gede- WADDINXVEEN/GOUDA „i„ Verschenen is het ook bij Boek WADDINXVEEN/GOUDA Het verstrekken van subsidie voor het ook in Waddinxveen veel voorkomende op halen van oud papier kan de gemeenten in Midden-Holland en Rijnstreek wel sens lelijk gaan opbreken. De kans is niet denkbeeldig dat als gevolg van der- gelijke subsidies de berg huisvuil, die hoor het Gemeenschappelijk Vuilver- 'verkingbedrijf (GVB) - waarvan ook Waddinxveen lid is - ter verwerking aan he Afvalverwerking Rijnmond wordt aangeboden, zodanig slinkt, dat de ge garandeerde hoeveelheid niet meer wordt gehaald. In dat geval zal de AVR sen forse schadeclaim indienen bij het GVB voor de niet geleverde tonnen vuil, teneinde de begroting fond te krij gen. pit alles stelt het dagelijks bestuur van het GVB Midden-Holland en Rijns- lreek, dat de deelnemende gemeenten s'--' - len van oud papier te verstrekken. De algemene raad van 1 vanavond (woensdag) over deze kwe stie. Mocht inderdaad de situatie ontstaan Bij die gelegenheid pleitte dr. Theu nis voor een vakministerie voor ont wikkelingssamenwerking. ’’Het is een belediging voor de Derde Wereld als ontwikkelingssamenwerking als een wormvormig aanhangsel van Bui tenlandse Zaken wordt beschouwd.” Hij deed een beroep op de politieke partijen om zich bij de kabinetsfor matie sterk te maken voor het in stand houden van een aparte minis ter voor Ontwikkelingssamenwer king. ’’Particuliere NOVIB, maar centraliseerde organen als de gemeen telijke overheid, gesteund door de be volking, moeten duidelijk maken dat ontwikkelingssamenwerking wel de gelijk onder de bevolking leeft.” Hij riep op waakzaam te zijn op ka- binetsfoefjes die een belangenverte genwoordiger van de Derde Wereld in een nieuw kabinet dreigen te wippen. het GVB Midden-Holland en Rijns- sterk afraadt om subsidies op het opha- sterk toeneemt als gevolg van de subsi- dies. Het gevolg is een verzadiging van het GVB vergadert de oud-papiermarkt, waardoor de kans groot is dat het apart ingezamelde oud papier uiteindelijk in dezelfde verbran- ontstaan dingsoven terecht komt als het overige dat de gegarandeerde hoeveelheid huis- huisvuil. In dat geval betekent het vers 'd'! niet wordt gehaald, dan zal het trekken van subsidie niet meer dan de financiële gevolgen daarvan weggooien van geld. dick jonker

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 19