Waddinxveen moet de Meer nieuws over Muskusrat laat zich in W’veen tering naar de nering gaan zetten I nog niet zien de maaltijdsdnjf 1981: 1,5 ton, 1982: 3 ton Een boekenbon? I Intercarribbean MEDAILLES VOOR TWEE PTT’ERS F? I i B I B B 0 g fe nationale gezondheidsweek Medailles voor de jubilerende PTT’ers I. van Harskamp (15 jaar Bedrijfszelfbescherming} wees matig met vet eet veel plantaardige produkten llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NIET SEIZOENGEBONDEN BOEKHANDEL VELDWIJK BV Passage 53 - Telefoon 01828-2620 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli en G. F. Royens (10 WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen gaat de tering naar de nering zetten. In een bezuinigingsnota die het college van Burgemeester en Wethouders heeft uitgebracht en die op dit moment druk wordt be sproken wordt op de gemeentebegroting voor dit jaar bijna anderhalve ton bezuinigd, terwijl de voorgestelde bezuinigingen in 1982 nog eens ruim drie ton in het laatje van de gemeente zullen moeten brengen, of lie ver houden. Zo zijn er al op veel plaatsen in onze streek pvc-buizen met vangfuiken aan gebracht, zoals één aan de Hoogeveen- seweg bij Boskoop, vijf bij het Noordp- lasgemaal in onze buurgemeente, twee in de polder Laag Boskoop en vier aan twee kanten in de Gouwe, ter hoogte van de zijde in Boskoop. Deze vangfui ken worden aangelegd bij belangrijke waterlopen en -inlaten. jaar EHBOFoto's: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom}. WADDINXVEEN Het was er nog niet van gekomen om het u te melden maar uit handen van de chef alge mene zaken op het gemeentehuis, de heer W.F. Meijer, hebben de PTT’ers I. van Harskamp en G.F. Royers medailles opgespeld gekregen omdat zij er respectievelijk 10 jaar vrijwillig EHBO-werk en 15 jaar werkzaam heden voor de PTT-bedrijfszelfbescherming (BZB) op hadden zitten. De uitreiking van de medailles met oor konde was in handen van de gemeenteambtenaar bij de afwezigheid van de burgemeester mr. A.G. Smallen- broek. Het gebeuren vond plaats in het gemeentehuis in aanwezigheid van de echtgenotes van de jubilarissen en anderen. In de toespraken stond centraal de bereidwilligheid van de twee PTT’ers om vrijwillig werkzaamheden voor de EHBO en de BZB te doen. In het verleden heeft de Waddinxveense BZB-ploeg de titel "landskampioen mogen dragen, waarbij de heer Van Harskamp bij menige wedstrijd het commando voerde. Volgens het PTT-district ’s-Gravenhage wordt de Waddinxveense ploeg gekenmerkt door een geweldige in zet en werklust. Dit voorjaar legde de BZB-ploeg beslag op de eerste plaats met 268 punten. De Wad dinxveense BZB’ers staan dus hun mannetje. WADD1NXVEEN/DEN HAAG Hoewel in Waddinxveen nog geen enkele muskusrat is gevangen behoort deze gemeente wel met Alke- made, Woubrugge, Bodegraven, Boskoop en Gouda tot een kwetsbaar gebied nu ook in de provincie Zuid-Holland de muskusrat meer terrein wint. Dat blijkt uit de pas verschenen Nota Muskusratbestrijding van het provinciaal bestuur, waarin een systeem van permanente vangmiddelen wordt aanbevolen. 0 BEZUINIGING red.)”, aldus B. en W. RECEPT Dan volgt nu het recept: WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 JULI 1981 zwembad zuinigd. langere termijn ook winst op de af schrijving wordt verkregen (het aange kochte apparaat kan dan immers nog jaren mee terwijl het op de begroting al is afgeschreven). Ook deze methode vinden B. en W. echter niet acceptabel, omdat ook daarmee niet wordt ingegre pen in wat het college als het werkelijke kwaad ziet: er wordt meer uitgegeven dan er binnenkomt. Daarom kiest men een bezuiniging soperatie. Zo werd op het gemeente huis in twee vacatures volstaan met me dewerkers met een lagere rang (en dus lager salaris) dan hun voorgangers en is de geplande derde gemeentebode ge schrapt. Volgend jaar zullen ook de sportvereni gingen mee moeten bezuinigen. Het college wil dan 20.000 gulden van de ge- meentesubsidie afhalen. WADDINXVEEN Ook Wad dinxveen kent een actiecomité "Ne derland Oké”, dit met het oog op de van 29 augustus tot en met 6 sep tember te houden Nationale Ge zondheidsweek rond de thema's ro ken, voeding, alcohol, medicijnge bruik, veiligheid, bewegen en stress. De Waddinxveense actiegroep die plaatselijk gezondheidsactiviteiten organiseert wordt voorgezeten door VVD-wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester. Met het oog op de Nationale Ge zondheidsweek "Nederland Oké” verzorgen de comitéleden/diëtistes Mieke Droog (Juliana van Stolber- glaan 36) en Marijke Visser (El zenhorst 35) om de veertien dagen een vaste rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen over zijn dage lijkse voeding. Wie daarover vragen heeft kan daarover terecht bij de ge noemde Waddinxveense vrouwen. Vandaag in deze tweede aflevering aandacht voor gezonde voeding met de maaltijdschijf onder het motto: eet veel plantaardige produkten, wees matig met vet, bedenk dat ie dere maaltijd even belangrijk is en zorg voor de nodige afwisseling. WADDINXVEEN/GOUDA In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is nieuw ingeschreven Intercarribbean Krause Nederland BV, Rotterdam, met als vestigingsplaats Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: het deelnemen in, het voeren van be heer over en het financieren van andere ondernemingen en de handel in- en de exploitatie van onroerend goed. Maat schappelijk kapitaal f 500.000, waarvan geplaatst/gestort 300.000, Directie: A. F. Troost te Den Haag en W. Ziegenhals, Aumuele (Duitsland). Rijstsalade ’’Oriëntale” 150 g rijst (liefst zilvervliesrijst) 4 plakken verse ananas of ananas op water 2 bananen 2 sinaasappels 2 eetlepels gewelde krenten en rozijnen 50 g gare kipfilet 2 eetlepels ongezouten pinda’s voor de saus: 4 eetlepels magere yoghurt 2 eetlepels mayonaise 1/2 theelepel sojasaus 1/2 theelepel gemberpoeder 1 theelepel kerripoeder zout 1. Kook de rijst volgens de gebruiks aanwijzing en laat hem op een zeef af koelen. 2. Snijd de ananas in stukjes. doende is dat niet, maar om het mes niet al te fors in de uitgaven te zetten wordt de rest voorlopig gedekt door uit de reserves geld te halen en dat te ge bruiken voor de versnelde afschrijving van investeringen ter waarde van ruim één miljoen gulden. Door de openbare verlichting vroeger op halve kracht te zetten en 's nachts van één tot vijf uur geheel uit te doen wordt dit jaar vijfduizend en volgend jaar vijftienduizend gulden bespaard. De lampen in de sporthal aan de Sniep- weg worden niet voor viertien maar voor vierduizend gulden vervangen, terwijl er op het personeel voor het 15.000 gulden wordt be- Naast deze stellen B. en W. nog een aantal bezuinigingen voor, die in totaal bijna anderhalve ton besparen. Vol- Pel de bananen en snijd ze in niet al te dunne plakjes. Schil de sinaasappel zo dik af dat ook de witte onderhuid wordt verwijderd. Snijd de vruchten daarna in plakjes. 3. Schep de ananas, banaan, si naasappel, krenten en rozijnen voor zichtig door elkaar. 4. Snijd de kipfilet in kleine blokjes. 5. Maak de saus door de mayonaise met de yoghurt te ver mengen. Voeg daarna de sojasaus, gemberpoeder en kerripoeder toe. Maak de saus eventueel op smaak af met wat zout. 6. Schep de helft van de saus door de bijna koud geworden rijst en Iaat deze daarna 30 minuten in de koelkast staan. 7. Schep de vruchten en stukjes kipfilet door de rijst. Doe alles over in een schaal. Schenk de rest van de saus over de salade en strooi er tenslotte de pinda’s over (eventueel wat kleiner gehakt). Deze salade kunt u bv. opdienen bij fon due, barbeque of op een feestje. MIEKE DROOG J uliana van Stolberglaan 36 MARIJKE VISSER Elzenhorst 35 De bezuinigingsoperatie is volgens het college noodzakelijk geworden nu uit de onlangs uitgebrachte voorjaarsnota is gebleken dat er op de begroting voor 1981 een tekort is van ruim twee ton, terwijl men van de minister te horen heeft gekregen dat Waddinxveen dit jaar 185.000 gulden minder van het rijk te verwachten heeft. De tekorten dekken door het beno digde geld uit de reserves te halen vindt het college "verwerpelijk”, aangezien de reserves dan snel worden uitgeput. De inkomsten van de gemeente op voeren door onder meer hogere ge meentebelastingen willen B. en W. ook niet omdat dit een direct aanslag op de inkomens van de inwoners betekent. "De inwoners krijgen voor stijging van de gemeentelijke belastingen geen tege moetkoming in de overigens toch al ge korte prijscompensatie”, aldus het col lege. Een derde mogelijkheid is om investe ringen versneld af te schrijven, waar door op korte termijn rentewinst en op Het aantal muskusratten dat in de eer ste vier maanden van 1981 is gevangen in Zuid-Holland, is ten opzichte van 1980 bijna verdubbeld: 1010 tegen 572. H. Pinkse, chef polder- en milieuzaken bij Provinciale Waterstaat noemt deze toename "verontrustend”. Ook in onze omgeving zijn zeer recent sporen van muskusratten gevonden, maar vangsten zijn nog niet gedaan. De onlangs verschenen Nota Musku- srattenbestrijding Zuid-Holland schetst een somber beeld. Hoewel het aantal vangsten in deze streek vorig jaar nog zeer gering was (5), wordt verwacht dat binnen enkele jaren de hele provincie besmet zal zijn met muskusratten. Ook wordt 2,5 ton van de reserves aan gewend om het resterende tekort te dekken.” Omdat het hier om een een malige onttrekking gaat achten wij dit "Vanwege de kwetsbaarheid van dit ge- niet in strijd met het vorengestelde (dat bied moet de ontwikkeling nauwlettend deze methode verwerpelijk is dus, WADDINXVEEN In vergelijking met zo’n dertig jaar geleden is er veel veran derd in de voedingsgewoonten van de Nederlander. De voedingsvoorlichting heeft zich aan deze veranderingen zo veel mogelijk aangepast. De basis van de voorlichting bestond evenwel nog steeds uit de Schijf van Vijf die in 1953 werd geïntroduceerd. Mede als gevolg van het feit dat in de voedingsvoorlichting meer nadruk is komen te liggen op de preven tie van de welvaartsziekten ontstond de behoefte aan een voorlichtingsinstru- ment dat meer met deze "nieuwe” voe dingsvoorlichting in overeenstemming is. Vandaar dat het voorlichtingsbureau voor de Voeding (VOVO) de maaltijd schijf het licht heeft laten zien. De voe dingsgewoonten zijn immers veranderd. In plaats van tekorten aan bepaalde voe dingsstoffen hebben we nu meer te ma ken met een overvloed aan voeding. Wel vaartsziekten zoals hart- en vaat-ziek- ten, overwicht en tandbederf komen steeds meer voor. Deze ziekten worden voor een deel veroorzaakt door een minder goede voedingssamenstelling. Wat is goede voeding Goede voeding is gevarieerd, zodat in alle benodigde voedingsstoffen wordt voorzien. Hij voorkomt ziekten,1 zowel t.a.v. ziekten, die ontstaan door een tekort aan voedingsstoffen als t.a.v. de wel vaartsziekten. Hij is aangepast aan de energiebe hoefte. Hoe ziet de schijf eruit De schijf bestaat uit vier vakken, twee grote en twee kleine vakken. De voe dingsmiddelen uit de grote vakken vor men een heel belangrijk onderdeel van elke maaltijd. Het zijn plantaardige pro dukten; ze vormen de basis van onze voeding. De voedingsmiddelen uit de kleine vak ken hebben we ook nodig. Maar we heb ben er minder van nodig dan vele men sen denken. De grote vakken zijn: 1. Aardappelen, graanprodukten en peulvruchten. 2. Fruit en groenten. De kleine vakken zijn: 3. Melk, vlees, vis, kip en ei. 4. Vet. Naast de voedingsmiddelen in deze vak ken kan er nog ruimte zijn voor andere produkten (bv.: zoet broodbeleg, sla saus, koekjes, limonade). Deze ex traatjes moeten natuurlijk bijzaak zijn. De komende weken zullen wij de ven schillende vakken en de extraatjes ver der uitdiepen. Het VOVO geeft een folder uit met de maaltijdschijf: folder nr. 100, gezonde voeding met de maaltijdschijf. Te.bestel- len: VOVO, Postbus 85700, 2508 CK ’s-Gravenhage (Prijs f. 3,50 excl. porto kosten). in het oog gehouden worden. Afhanke lijk hiervan, zal het aantal muskusrat tenbestrijders- uitgebreid moeten wor den”, stelt het rapport, op basis waar van wordt gezegd dat de provinciale muskusratbestrijding in dit jaar ruim drie ton gaat kosten. KWETSBAAR De polder- en boezemkaden in dit ge bied zijn zeer kwetsbaar voor beschadi gingen door muskusratten. Het geringe profiel en de grote lengten van de ka den brengen met zich mee dat voor Zuid-Holland een andere bestrijding- smethode moet worden toegepast, dan voor de rest van Nederland. Bij TNO is momenteel een onderzoek aan de gang naar biologische musku srattenbestrijdingsmiddelen. Het richt zich met name op de mogelijkheden die lokstoffen zouden kunnen bieden. Het onderzoek zal vier jaar duren en de ko sten (1,2 miljoen gulden) komen voor rekening van het rijk. L’° r' 1° o p'

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 23