Rondom de hefbrug Nieuwe Revu (1) Nieuwe Revu (2) Gouwe-aquaduct Gouwe-aquaduct (1) jSS. te WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 9 nationale gezondheidsweek Adjudant H. van der Spoel in Nieuwe Revu. i Het gezin Van den Dool in Nieuwe Revu. >- 2e k tzeheftótverve- Aim Varfrommelde veruftersborderi. eer verpranC telefoonboek, om gebogen autoantennes. eer ka- potgetr^tepupeteak, once-de- ien die tót een tetelamtoesttó zijn gepeuterd Misnoegd toont ad- jucant H. van der Spoel van de Wadd^xveense hjksDoitóe de me. Hst verzaadde schroot sa! de Komende maarden a-s aan schouwe!^ lesmateriaal stenen dinner de actie die esi dezer da gen is gestart met het cost de ver nielzucht in de ver rusting re hek pen Een luxe geO&chie vnor een p«i- Het geillustreerde weekblad Nieuwe Revu schrijft overigens nog wel eens vaker over Waddinxveners. Eerder dit jaar troffen we bijvoorbeeld adjudant De vraag of het kunstwerk onder de Gouwe in rijksweg A 12 nu het Gouwe-aquaduct moet worden ge noemd, zoals Rijkswaterstaat dat nu een paar jaar doet, of de Gouwe- en ouderling van de Centrale Her vormde Gemeente H. van der Spoel tussen de blote vrouwen in het blad aan met verfrommelde verkeersbor- Voor het welslagen van de ’’open dag onder water van de Gouwe” op za terdag 3 oktober - enkele dagen voor de officiële opening van het Gouwe- aquaduct in rijksweg A 12 op dins dag 6 oktober - wordt er door de Stichting Midden-Holland Promotie in Gouda hard gewerkt aan een totaalprogramma dat er zijn mag. De rijbanen van het Gouwe-aqua duct zullen die eerste zaterdag in oktober volledig bezet worden met een reeks activiteiten die vele dui zenden mensen een poosje aange naam bezig zullen houden, maar ook een blik zullen gunnen op het tunnel- gedeelte van het aquaduct, waar en kele dagen later alleen auto’s zullen mogen rijden. De Stichting Midden-Holland Promo tie, die aan de Westhaven 52 in Gouda (tel. 01820-14877) zetelt, en waarvan uit Waddinxveen namens de plaatselijke industriële club CDA- raadslid C. Dijkshoorn lis is, coör dineert alles en zet alles in om de open dag in goede banen te laten leiden. Zo wordt er zelfs gehoopt dat er die dag "gedenkmateriaal” verkocht zal kunnen worden, zoals bijvoorbeeld lepeltjes, vlaggetjes, kop en scho tels met daarop afbeeldingen van het kunstwerk in de verbinding Lo nden-Warschau. Ook de gehandicapten en mensen die moeilijk ter been zijn kunnen naar de open dag komen, omdat het recre atiegebeuren Duinrell een treintje ter beschikking heeft gesteld, dat hen gratis over het aquaduct-terrein zal vervoeren. Op dinsdag 4 augustus is er een ver gadering geweest van de stichting Midden-Holland Promotie met alle nog Een preventive actie dus. De boosdoeners wtden tot oen oudere teehfedsgroep gerekend, -Tt 13 tot en mot8 aar, Een "k ets moetij benaderbaar ’“■teiachsp .,v.3 eigen clubgebouw geen spaander iteeüteten. Zo gingen tóe horigen tekeer," brom! de ilidant. „Ais je ze paki boor je 'i- -det: sche Courant: ’’Daar is inderdaad moed voor nodig. Erg veel moed. Je doet het niet zomaar. Je laat alles achter: je familie, je vrienden en ken nissen, m’n oude moeder, maar ook je huis waar je erg aan gehecht bent. In hetzelfde GC-artikel leggen tuin der Dirk van den Dool en zijn vrouw uit waarom hij met zijn vier kinde ren is vertrokken. In het geillustreerde weekblad Nieu we Revu van deze week komt de Waddinxveense familie van den Dool aan het woord. Gerda (42), Dirk (45), Dik (17), Nanda (15), Arjan (12) en Mariëlle (10) roepen daarin de lezers toe: ’’Binnen twee jaar zou ons tuindersbedrijf failliet zijn. Socia le lasten, de fiscus, hypotheek en rente, het is niet meer op te brengen. Elke cent die een kubieke meter aardgas meer gaat kosten, kost mij f. 10.000,- per jaar. In Australië hoef ik niet te stoken”. Australië, dat is voor de familie Van den Dool het beloofde land gewor den, waar huis en werk overigens nog niet geregeld zijn. De Waddinx veners vormden in Nieuwe Revu één van de zes stellen, die onder het motto ”Zij, die gaan emigreren, groeten u” aan het woord werden gelaten. Volgens de Emigratie dienst in Den Haag neemt het aantal mensen dat gaat emigreren weer onrustbarend toe. De dienst kreeg dit jaar 6400 de finitieve aanmeldingen, daarvan zijn er 2500 al vertrokken. Gingen er in 1952 4900 mensen het land uit, nu gaan er elk jaar 5000 mensen naar Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en een enkeling naar Brazilië en de Ve renigde Staten van Amerika. De Emigratie dienst in Nieuwe Revu over de opvang in Australië: ”Wij hebben daar drie medewerkers die de emigranten opvangen en helpen met werk, en huisvesting. Als dat gere geld is wordt een garantie naar Ne derland gestuurd en dat is voor de Australische regering genoeg om toe gelaten te worden. De familie Van den Dool had een tuindersbedrijf aan de Abraham Kroesweg. Nieuwe bewoners zijn daar nu met de achtergelaten kassen bezig. Na een tijdelijk verblijf bij ken nissen in Reeuwijk werd half juli het KLM-vliegtuig naar het Austra lische Perth gepakt. In het stadje Armadale aan de westkust wordt ge probeerd door hard werken een nieuw leven op te bouwen. Over de moedige stap om te emi greren zei Gerda van den Dool vlak voor haar vertrek nog tegen de Goud- den, een verbrand telefoonboek, om gebogen autoantennes, een kapotge- trapte papierbak, onderdelen die uit een telefooncel zijn gepeuterd en ga zo maar door. Dat was volgens de Waddinxveense politieman een maandje vandalisme. Het verzamelde schroot diende als lesmateriaal voor het voorafgaande aan de officiële opening van het nieuwe politiebureau aan de Mozart- laan vandalisme-project onder het thema: ’’Gezond gedrag op straat”. Vorig jaar werd in Waddinxveen - zo is algemeen bericht - voor dik 'n ton schade aangericht aan gemeentelijk bezit. Een topje van de ijsberg, want de vernielzucht gericht op auto’s, woningen, tuinen en winkels is mogelijk een grotere schadepost. Bekend is dat gemiddeld slechts één van de tien slachtoffers aangifte doen en dat een pveneens gering aantal bereid is om als getuige op te treden. Als voorzitter van een werkgroep ’’vandalisme” vond de heer Van der Spoel gemeente, onderwijs en mid denstand bereid om mee te denken aan een vorm van bestrijding van gul dens verslindend kattekwaad, onder wijsprojecten op school, een puzzel actie, een open dag op het politie bureau en aangepast politieoptreden moesten scholieren uit vijfde, zesde en brugklas doen inzien hoeveel leed zij anderen kunnen berokkenen. Zij vormen de ’’nieuwe generatie” vandalen die eigenlijk nog niks op hun kerfstok hebben. Een preven tieve actie dus. De boosdoeners worden tot een oudere leeftijdsgroep gerekend, zo van 13 tot en met 18 jaar. Een moeilijk benaderbaar gezelschap. ”Er zijn erbij die van hun eigen clubge bouw geen spaander heel lieten. Zo gingen die krengen tekeer, bromt de adjudant. ”Als je ze pakt hoor je steeds weer dat ze het uit verveling doen. ”We liepen er toevallig langs en toen deden we het, zeggen ze vaak. Wij vragen dan weleens of ze een fiets hebben en hoe zij het zou den vinden als ze die helemaal ka pot terug zouden vinden. Dat helpt wel eens. Overigens is de adjudant Van der Spoel zich ervan bewust dat zijn ludieke project nauwelijks meer be oogde dan het bestrijden van symp tomen. De diepere oorzaken van on gezond gedrag op straat zitten in gebakken in de maatschappij en ou ders kun je ook niet wettelijk ver plichten hun kinderen beter of strenger op te voeden. ”Het was pure noodzaak. Er was voor mij geen toekomst meer in de tuinderij. Je hebt de keuze: of mo derniseren of de tuinderij verkopen en op een flatje gaan zitten. De kos ten zijn in Nederland de laatste jaren erg hoog geworden. Vooral de gas- prijs is omhoog gevlogen, maar ook de sociale lasten zijn veel te hoog geworden. Het is het systeem in Nederland. Je zit hier boven op el kaar. Er zijn weinig toekomstmoge lijkheden voor je kinderen. De wet jes en regeltjes, het vergunningen stelsel. De sociale voorzieningen. Al die buitenlanders die aan de heroine zijn verslaafd. Dat alles tel je bij el kaar op en dan kom je tot de conclu sie dat het voor ons niet meer aan trekkelijk is om hier te blijven wonen”. Het is geen toeval dat wij naar Aus tralië gaan emigreren. We worden daar opgevangen door de emigran tenvereniging van de gereformeerde kerk in Australië. Die zorgt voor werk en woonruimte daar”. ”Je gaat eerst bij jezelf te rade. Ik heb er veel met mijn vrouw over ge praat, maar ook informatie ingewon nen bij kennissen die in Australië wonen. In augustus vorig jaar is de heer van Leeuwen, die secretaris is van de emigratievereniging in Armadale, met ons komen praten. Hij was toen op vakantie in Neder land. Die heeft alles met ons doorge nomen. Na dat gesprek hebben we de knoop doorgehakt’’. ”De kinderen gaan allen nog naar school. In feite worden ze opgeleid voor de WW. Nou, ze mogen van mij alles doen, maar niet hun hand op houden. Als je in Australië één keer werk weigert, wordt onmiddelijk de uitkering gehalveerd tunnel, zoals aanvankelijk (ook de overheid) eerst deed, heeft de Gou wenaar dr. A. Scheijgrond met een ingezonden brief in de Goudsche Courant beantwoord. Naar zijn mening is de naam Gouwe-aquaduct onterecht en moet er van Gouwe- tunnel worden gesproken. Dr. Scheijgrond: "Ik meen dat de naam Gouwe-aquaduct ten onrechte is gekozen, omdat daarbij de nadruk wordt gelegd op een bijzaak in plaats van op de hoofdzaak, iets dat voort durend aanleiding zal geven tot begripsverwarring: ja. zelfs al heeft gegeven, en op een niet onvermake lijke manier. Het nieuwe en indrukwekkende kunstwerk, waaraan ongeveer zes jaar werd gewerkt, werd ontworpen en tot stand gebracht in het belang van het verkeer te land, het wegverkeer over de rijksweg Utrecht-Rotterdam/ Den Haag (de A 12). Het is een prestatie, waarop Rijkswaterstaat met recht trots mag zijn. Om een vlot verkeer over de rijks weg te bevorderen was de bouw van een tunnel (volgens Van Dale: o.m. een doorgang onder een rivier) onder de Gouwe noodzakelijk gewor den; de brug over de Gouwe geeft teveel aanleiding tot ’’filevorming en vertraging”! Die Gouwe-tunnel is in middels gereed gekomen en zal op 6 oktober in gebruik worden gesteld. Voor een ongehinderd verkeer door de Gouwe bleek bovendien de bouw van een aquaduct (alweer volgens de Van Dale: o.m. een brug-kanaal) nodig. Dat aquaduct ligt er al gerui me tijd; het scheepvaartverkeer is door de bouw ervan niet of nauwe lijks verstoord geweest. Het is een be langrijk en, de bodemgesteldheid in aanmerking genomen, waarschijnlijk noodzakelijk kunstwerk. Het aquaduct is evenwel secundair ten opzichte van de tunnel. De tun nel moest er komen, hoe dan ook, met of zonder aquaduct. Het is im mers niet zo dat bij een tunnel onder een rivier een aquaduct be hoort en het omgekeerde is evenmin het geval. Dat de combinatie niet mogelijk is, blijkt wel uit de tunnels onder onze grote rivieren. En om te zien, dat de aanleg van een aquaduct niet te maken behoeft te hebben met een tunnel, is het niet nodig naar Italië te gaan om daar de aquaducten van de oude Romeinen (waterleidingen over gemetselde bogen, ook alweer volgens de Van Dale) te bewonderen, maar te gaan kijken naar het aqua duct in de ringvaart van de Zuid- plaspolder in Nieuwerkerk aan den IJssel. Waar het bij mij om draait, is dat Rijkswaterstaat voor het gehele kunstwerk een onjuiste naam ge bruikt, waarschijnlijk omdat het La tijnse woord aquaduct (waterlei ding) deftiger (want voor velen onbegrijpelijker) klinkt dan het ver trouwde woord tunnel (weliswaar ontleend aan het Engels, maar in onze taal al sinds jaar en dag opge nomen). Eigenlijk gaat het aan de Gouwe om een combinatie van twee kunst werken: een aquaduct waardoor het water van de Gouwe stroomt en een tunnel, daaronder. Aangezien de tunnel het hoofdwerk is - de Gouwe stroomt immers al sinds eeuwen op dezelfde plaats - was het logisch ge weest aan het gehele tweeling- kunstwerk de naam Gouwe-tunnel te geven. Een naam die veel gemakke lijker in de mond ligt en ook dui delijker is. Rijkswaterstaat is van officiële zijde tijdig op de hoogte gesteld van de bezwaren tegen de naam Gouwe- aquaduct; men heeft erop gewezen dat de tunnel een primair, het aquaduct een daarvan afgeleid (se cundair) kunstwerk is en dat daarom de naam Gouwe-tunnel verre de voorkeur verdient. Tot welke verwarring deze onjuiste naamgeving kan leiden, kon men de zer dagen in een der kranten lezen. Die krant wist namelijk mede te delen dat binnekort het ’’aquaduct onder de Gouwe zal worden ge opend”. Men moet er niet aan den ken wat de gevolgen zouden zijn als inderdaad daartoe zou worden over gegaan. Maar ja, het zijn niet altijd koks die lange messen dragen. Rijkswaterstaat zou er goed aan doen bij de naamgeving van kunst werken geen dure woorden te ge bruiken, maar duidelijk Nederlandse. Het is niet nodig de verloedering van onze taal van overheidswege te be vorderen!” colleges van Burgemeester en Wet houders uit Midden-Holland (22 ge meenten) en ondernemersverenigin gen. Men toonde zich zeer enthou siast over het initiatief de regio Mid den-Holland op deze wijze meer be kendheid te geven, hetgeen slechts mogelijk is door de geweldige mede werking die de stichting van het Ministerie van Verkeer en Water staat krijgt. Inmiddels heeft een groot aantal bedrijven zich bereid verklaard mee te werken aan de open dag op 3 oktober. Op het programma staat onder meer: Muziek. Muziek zal onder andere worden verzorgd door de drumband van de padvinderij uit Reeuwijk. Tevens zal de groep van Michel van Es van de partij zijn. Meerdere drumbands kunnen zich melden om op deze dag te spelen. Wielerronde. Op initiatief van de heer T. Hopman, voorzitter Kamer van Koophandel, organiseert Gouda’s Excelsior in samenwerking met Jan Janssen een wielerronde, waarbij de top van de Nederlandse amateurs aanwezig zal zijn. Jan Janssen ver schijnt zelf ook aan de start. De wie lerronde zal zich afspelen in en bij het aquaduct. S.O.S. De S.O.S.-dienst Gouda heeft aangeboden belangeloos actief te zijn tijdens de open dag. Hierdoor zal er een goede communicatie zijn met de politie, ambulances en dergelijke. Jazz-ballet. De Christelijke Gym nastiekvereniging De Jodan Boys zal een gymnastiekuitvoering en een jazz-ballet geven. Luchtactiviteiten. Burrough Com puters zorgt voor een zeppelin, die een week van te voren wordt op gelaten bij het aquaduct. Met Rijks waterstaat wordt hierover nog over leg gepleegd. Tevens zal de firma Ne- derhoff een kraan neerzetten, die tot 90 meter hoog kan, waarin een ’’Midden-Holland boodschap” gehe sen kan worden. Loterij. Niet te vergeten is de lo terij die georganiseerd zal worden. Binnenkort zullen in de winkels in de regio Midden-Holland reeds loten te koop zijn. De prijzen zullen weer de moeite waard zijn. Aanwezigen. Voorts zullen aanwe zig zijn: Hoogheemraadschap van Schieland met een watervervuilings- stand, een zogenaamde ’’materialen stand” van de ’’makers” van het aquaduct, waar gezien kan worden hoe en waarmee het aquaduct tot stand is gekomen, Spaarbank Rot terdam, de firma Zwart uit Gouda met tapijten, een kunstmarkt, meu bels uit Waddinxveen, uitgebreide presentatie van het recreatieschap De Reeuwijkse Plassen, de fa. Van Meeteren uit Moordrecht met stroop wafels, bomen en planten van de fa. Moons, wol en stoffen van boetiek ”De Zilverberk” uit Zevenhuizen, standwerkers, de firma Unique uit Bodegraven met werkkleding, de Nederlandse Kabelfabriek (NKF) uit Waddinxveen en de Goudsche Ver zekeringsmaatschappij. Dit is een greep uit de activiteiten op deze dag. Gehoopt wordt dat nog veel meer bedrijven zich zullen aan melden. Een kraampje is reeds be schikbaar voor f. 55,- incl. schoon maakkosten. Aangezien er ruimte genoeg is, is iedereen van harte welkom deel te nemen aan deze dag. Alle bedrijven - ook die bedrijven die halffabri katen of grondstoffen maken - zijn van harte welkom: het is immers ook aantrekkelijk voor het publiek eens iets ’’anders” te zien dan de kant en klare produkten. Muziek korpsen zijn ook van harte welkom: er kan geen muziek genoeg zijn op deze feestelijke dag. Bedrijven die zich op wülen geven voor deelname aan deze dag kunnen zich wenden tot drs. J.C. Brink of mevrouw C.P.J. Kattestaart, tel. 01820-14877. De stichting Midden- Holland Promotie kan voor kramen zorgen, die geplaatst zullen worden door Marktbedrijf T. Post Zn. B V. ttekorps dal narmaiite-- aan niets meer toekomt behalve verkeers zaken en „grote crimmaiiieit' Maar opper Van eer Spoel is het dw. ‘n ton schadeaangericht aan moeilijk' -- ge-neent&iiik bez.t con looje van geze—' Wadtónxvaensö njksptóme de de ijsberg, want de vermelzuch! oogst van een maandje vandalis- gericht op auto’s, wownaen. tu>- spaarder heer «eten, Zo gin -*■--* --K?.- tóe krengen teiteer,*'bromt- iangs er toen deden we het," zeggen ze vaak. Wij vragen dar i voorzitter van een werkgroep weteens of. ze een Ms - - - -*-r—hoe zij hel zonder: vinden als ze die neiemaai kapot fentg zeoden vmcem. Dat iie-:pi weleens.' ,v. Een bBiar,gr:jk element m de ectis de stijging uit net vandalisme is ook om ;n een roidnapei ----- kirdeien ais slachtoffer te laten reageren oo vormen van vande- polifiebureau en ’isme Eer verschijnsel dat Overi gens meer dsn eer oerzask goed zal Vong isar werd e? voor zo ven ZAOHE ACTHE TEGEN VANDAUSME niks op hun kerfctok, hebber heelt Om er een paa' te noemen: ateshge(pasct'eppen), verveling, wraak en frustratie Over igens >s adjucam Van der aar. Een Snoei z-cn ervan bewust det zijn -derbaar :uclökegrojec4 nauweitjks mc-er gemeentelijk bezit Een looje vatï gezelschep ,Er zijn erbij dte van beoogt dan het bestrijden van de ijsberg, want de vsmleiiuchl nop eigen clubgebouw geen symptomen De diepere couaken up auto’s, worênpen. tu>- spaander lieer iieteh. Zo gingen van ougszoed gedrag op straat oen en winkelsmoge-nk een ü-.q k/ongen tek^r,' brom! Ce ad- zitten mgebakken m de maat- yotRte schadepost. 3-zfcard s indantAis je ze pak! boor ja schappij en ouders kun je ook dat gemiddeld slechts een van de steeds weer dat ze hef uit verve- niet wettel verptichter- hun ktfi- lien siacntoffers aangifte doen en img öoen. .We liepen e: toevallig deren beier of strenge: op te voe- daf een eveneens gernig aama langs er- toen dwtóc we tiet." den. bereis is als getuige op te tredenzeggen- ze vaakWij vragen dar Maar in een wetenschappelijke Als voorzitter van een werkgroep weteens o? ze een l ebben en aanpak van het probleem zoals vandalisme vond de heer Van hue zij hel zoudsr: vinden als ze m grote steden wê! gebeurt ge- öer Spoel gemeente, once’wijs die netemaal kapot terug zouden looit hé niet. Eeri dorps- cl wijks- eri middenstand bereid cm mee vmcen. Dal htópl weleens.gewtjze aanpak kan voigecs hem te denken aan een vorm van be- Een bsiangrjk element -n da actie de stijging uit net vandalisme ha- sv jdtrg van gufcons verslindeed ra aan ook cm n eer rot enspei ten Zonder er op ‘os te t ammen Aattekft&adonpe»waprojecten kirdei en als slachtoffer te laten De Wagdvixveense burgen; is be op school oen puzzèisctie, een - - - -- open dag op* aangepast politieoptreden moe ten scnöiwen u« wjtoe. zesde sn brugklas doen inzien hneuee; leed Z:j snoeren kunnen berokke nen. Zij vormen de ..mouwe ge neratievandalen die eigenlek Familie Van de Dool uK Waddlncfcxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 11