Rondom de hefbrug AMNESTY MTERNATIOML Schrijf een brief Vacature Miva-actie Aanstekers Nes Ammim Toi-Toi Het weten waard Dansen DASH Nederland Oké in ’t kort Een boekenbon? Gouwe-aquaduct (3) Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 n 4 t WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 De stukjes Gouwe-aquaduct (1) weg J natuurlijk 8 f nen, staan DOET ’T... ALTIJD! Bij sigarenspeciaalzaak A. van der Krans aan de Kerkweg-Oost weet men ons precies te vertellen wat een correct gebruik van aanstekers in houdt. Deze week bestaat de knal- aanbieding van de winkelier aan de voet van de hefbrug dan ook uit het te koop zijn van drie aanstekers tegen zeer lage prijs. Aanstekers zijn instrumenten die een vlam produceren. Door verkeerd ge bruik raakt de aansteker vroeg of laat defect. Dit kan gevaar opleveren, vooral wanneer kinderen ermee gaan spelen. Ten sterkste moet worden af- geraden de aansteker in de buurt van vuur te vullen of lange tijd aan hitte bloot te stellen. Ter voorkoming van storingen dienen de volgende in- strukties: - derlands, I g schrijfpapier Nederland Oké is de naam van een actie die zich richt op gezondheid. Deze actie is in het najaar van 1980 van start gegaan en is bedoeld voor alle Nederlanders. Want met z’n allen worden we steeds vaker ziek, lopen we steeds vaker naar de dokter en slikken steeds meer medicijnen. Maar we doen ook verbazend weinig om dat te voorkomen. Het lijkt wel of wij Nederlanders gezondheid en ziek te steeds meer gaan beschouwen als zaken, die we maar aan de bevoegde instanties moeten overlaten. Het besef dat een mens makkelijk zelf iets kan en moet doen aan z’n ge zondheid lijkt te vervagen. Afgezien van de ellende die ziekte met zich meebrengt, dreigt ziek-zijn ook onbe taalbaar te worden. Nu al kosten de gezondheidsvoorzieningen ons zo’n 30 miljard gulden per jaar. Dat geld moeten we met z’n allen opbrengen en dat wordt steeds moeilijker. Daar- de TOOS-soos aan de J.W. Friso - weg en starten begin september. Van danssociëteit Le Grand Consul ontvingen we een persbericht waarin we onder meer lezen: ”Ook in het verleden zijn danslessen georgani seerd in gebouw”Het Trefpunt” en, naar wij van het bestuur van ”Het Trefpunt” begrepen hebben, dat niet naar volle tevredenheid. Zeer ook tot onze spijt, daar een aantal danslus- tigen wellicht een remming voelen om zich voor een cursus op te geven. "Dansschool Le Grand Consul” heeft zijn vaste vestiging in Rotterdam en verzorgt daarnaast dans cursussen in 7 andere gemeenten, waaronder straks (naar wij innig hopen) Waddinxveen. Onze instrukteurs zijn vakkundig en in een periode van 3 maanden, bent ook U in staat op feestjes, par tijen en de vrijdansavonden die wij in Waddinxveen zullen organiseren ge zellig mee te dansen. ’’Zoals wij onze uiterste best doen om cursisten gezellig en uiteraard ook leerzame avonden te bezorgen, zo geldt dat straks vanzelfsprekend ook voor Waddinxveen. Als U graag wilt dansen, maar U bent, wellicht door slechte ervaringen in het verle den, nog niet geheel zeker van Uw zaak, komt U dan alstublieft gewoon de eerste keren even bij ons kijken. Het kost Uniets, bovendien leren wij U en U ons kennen. Misschien is de beslissing voor U dan veel makke lijker te nemen. ’’Voor hen die nu al enthousiast zijn en graag straks op 28 september wil len gaan meedoen, het lesrooster: 18.30 - 19.30 uur Jeugd beginners, 19.30 - 20.30 uur Jeugd Gevorder den, 20.30 - 21.45 uur Ouderen be ginners, 21.45 - 23.00 uur Ouderen Gevorderden. Het lesgeld bedraagt voor jongeren f. 95,-, voor ouderen kost een cursus f. 105,- per persoon.” komen de sportclubs voor steeds moeilijker problemen te staan. Dash, dat als topmerk in een tiental voorgaande promoties met o.a. de Nederlandse Spoorwegen en via de VW’s met dagattracties, jaarlijks de aandacht vestigt op haar product heeft nu een actie ontwikkeld die naar twee kanten werkt: a. Aandacht gericht naar het product, b. Hulp aan de Nederlandse sportclubs. De campagne is als volgt samenge steld. In de periode van 1 september tot en met 1 december 1981 kan via zoon of dochter, buren of vrienden bij elke sportvereniging, die aange sloten is bij de Nederlandse Sport Fe deratie, worden gespaard. De sport verenigingen kunnen de lipjes van een 2 kg. Dash-koffer met een minimum aantal van 50 stuks en een maximaal aantal van 5000 inleveren tegen f. 2,- per lipje, hetgeen betekent dat de sportclub minimaal f. 100,- en maxi maal f. 10.000,- kan verdienen. Let wel, alleen de sportclub kan de ge spaarde lipjes inleveren. Óm U een indruk te geven: Dash verkoopt ongeveer 350.000 pakken per maand, dus ruim 1 miljoen pak ken in de actieperiode. Wanneer alle lipjes worden ingeleverd dan bete- kent dit dat Dash twee miljoen gul den moet uitbetalen. Voorts bestaat er voor de individuele deelnemers de mogelijkheid om tegen korting een sportjack te kopen. De campagne wordt ondersteund door de gebruikelijke advertenties in dag- en weekbladen met materiaal als displays, schapkaarten en raambiljet ten en een mailing naar de sportvere nigingen in Nederland. vermelding van Uw naam, adres en de dag en tijdstip waarop spullen op gehaald kunnen worden. Bij voorbaat vriendelijk dank.” IZoaZs bericht wil de amateur-toneel- pereniging Toi-Toi de aandacht van f- Waddinxveners blijven vragen voor t‘<Mr nieuw op te richten jongeren cabaret. De toneelvereniging vindt het jam mer, dat jongeren met cabarettalent Heen terecht kunnen via de scholen, kiar wordt veel aan cabaret gedaan, naar buiten de scholen is er geen mo elijkheid. andaar dat ”Toi-Toi” het plan heeft 'Pgevat te starten met een jongeren iep. Een ieder vanaf 16 jaar, die er ■ti voor voelt zelf bezig te zijn met muziek - teksten - decor - toneelspel dichting kan verdere inlichtingen T,jgen bij Mieke Bruining, Omloop tel. 4743. 1981, zijn er voor kinderen van tot 14 jaar weer diverse club- en andere activiteiten. We hebben elke week dinsdags een knutselclub voor kinderen van 6 tot 12 jaar van 4 uur We hebben weer voor u een niet bij de Waddinxveners aangemelde vaca ture bij het onderwijs. Uit een ad vertentie in het dagblad Trouw blijkt dat de protestants-christelijke scholengemeenschap voor MAVO/ LTO ’’Koningin Wilhelmina” aan de Sniepweg 57 per 1 oktober 1981 een leraar algemene technieken vraagt. Het gaat hier om mechanische tech niek en het betreft een volledige weektaak. Inlichtingen over deze functie kun nen worden ingewonnen bij adjunct- directeur J.G. Holdermans, telefoon 2293 (thuis) of adjunct-directeur H. van ’t Spijker, tel. 5579 (thuis). De sollicitaties moeten worden ge richt aan schooldirecteur J. Wil- lemstein. tenissen. Daarom roepen wij alle kerken op om Israël niet te veroordelen, maar solidariteit en begrip voor haar po sitie te tonen; - om zich te bekommeren om het lot van alle onschuldige mensen die, aan beide zijden van de grenzen, gedood of gewond worden, of onder vrese lijke spanningen moeten leven; - om te werken aan wegen die leiden tot verzoening tussen de volken in dit gebied, in plaats van bij te dragen aan de polarisatie van Israëli’s en Pa le Stijn en; - en om te bidden voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten, opdat alle mensen er in veiligheid en in menselijke waardigheid zullen kun nen leven. Organisaties van Ziektekostenverze keraars, de Nationale Kruisvereni ging, de Nederlandse Sportfederatie, de Stichting Volksgezondheid en Ro ken, het Veiligheidsinstituut, de Ve reniging van Nederlandse Zieken- i en het Voorlichtingsburo voorde Voeding. De actie vindt zijn hoogtepunt in de Nederland Oké gezondheidsbeurs in het Ahoy-complex te Rotterdam; een persoonlijke kennismaking met al die zaken die Nederland wat meer oké kunnen maken. Wilt U wat meer weten over roken, voeding, alcohol, medicijngebruik, veiligheid, bewegen en andere zaken die met gezondheid te maken hebben? Alle belangrijke landelijke instanties op die terreinen daan worden vanaf 17 augustus door zijn op de beurs present. Ook veel be- drijven die niet stil zitten als het om gezondheid gaat, zullen op de beurs hun produkten en diensten onder de aandacht brengen. Maar daar blijft De Waddinxveense Rineke Vos woont al weer twee jaar in Israëls christelijke nederzetting Nes Am mim. Ze heeft ons dezer dagen ge schreven om aandacht te vragen voor de gezamenlijke reactie van de bewo ners van Nes Ammim, als teken van solidariteit van Nes Ammim met Israël in haar moeüijke omstandig heden van deze tijd. ’’Omdat we aan deze brief zoveel mo gelijk bekendheid willen geven, wil ik u vriendelijk vragen om deze geza menlijke brief als ingezonden brief in het Weekblad voor Waddinxveen te plaatsen. Bij voorbaat heel hartelijk dank voor uw medewerking”, schrijft Rineke Vos in haar brief, die ons via haar aan de leplaan 40 wonende moeder mevrouw G. Vos-Hilgers bereikt. De brief waarover Rineke Vos spreekt bevat de volgende inhoud: "Als christenen die solidariteit met Israël en het joodse volk voelen, en die tot uitdrukking brengen door in Israël te leven, willen wij protes teren tegen een eenzijdige veroorde ling van Israël en het gebrek aan begrip voor haar omstandigheden, zoals dat door een groot gedeelte van de wereld aan de dag wordt gelegd. Hoewel het Israëlische volk verdeeld was in haar reaktie op de dreiging van buiten haar grenzen, zijn er enkele aspekten in de joodse levenservaring, waarvan de meeste mensen in het buitenland zich te weinig rekenschap geven. Wij zijn er ons zeer diep van bewust, dat velen van onze buren leven met herinnereingen aan de tijd dat zij, of hun ouders, de Holocaust door maakten. Zij ondervonden een angst en verschrikking die nauwelijks door buitenstaanders kan worden bevat. Dit roept een zeer elementair verlan gen bij hen op om al het mogelijke te doen om zich ervan te verzekeren dat hun gezinnen en hun samenle ving niet vernietigd zal worden. Tegen de achtergrond moet men de Israëlische reakties zien, en het beleid ten aanzien van buurlanden, die meerdere oorlogen tegen hen hebben gevoerd, die weigeren het be staansrecht van hun staat te erken- en die militaire eenheden toe- vanaf hun grondgebied te opereren. Geconfronteerd met deze dingen voelt de Israëlische samenleving zich zeer beledigd en in de steek gelaten door de europese en amerikaanse reakties op de recente gebeur- Een oproep van de jongeren groep Savage Skulls (Woeste doods koppen): "Wij, gebruikers van het jongerencentrum Gemaal Van de Breggen aan de Kanaaldijk 5 hebben behoefte aan oud meubilair. Bij voor keur stoelen en banken zijn welkom. Indien U niet in de gelegenheid bent een en ander zelf bij het gemaal te bezorgen, willen wij het graag bij U op komen halen. Hiervoor kunt U bellen, De Bonkelaar, tel. 7272, met In samenwerking met het bekende zeeppoedermerk Dash heeft de Ne derlandse Sport Federatie een promotie-campagne ontwikkeld voor sportverenigingen. In verband met de matige financiële gesteldheid, de toe nemende belastingdruk en de verho ging van huren op sportaccomodaties '°or de Waddinxveners geldt dit sei- - “en meer dan ooit dat dansen ple ur voor twee is. Maar liefst drie >nsscholen vragen plaatsgenoten ten ins. Want dansen is een wereld vol feer, gezelligheid, muziek en ont manning. Op de advertentiepagina’s het Weekblad voor Waddinxveen tyen reeds op to t dansen: Dansinstituut "Sfeer” van H. van 'artmerssen (tel. 070-834401), die •et ingang van afgelopen maandag Ukelijks aan het begin van de werk- leeh ’s avonds tussen half acht en c?en uur inschrijvingen verzorgt de gezellige danslessen in de in- *”e zaal van café-restaurant De njeaan de Kerkweg-Oost. Danssociëteit ”Le Grand Consul”, ^oor men zich op kan geven bij beheerder van het Gereformeerd trenigingsgebouw Het Trefpunt aan e Stationsstraat. De cursussen voor •pnners en gevorderden en voor Migen starten op maandag 28 Member. Dansscholen Joke en Willem Hajee 010-736518, 733545, 01196- ’15), waarvoor men zich kan laten drijven bij mevrouw Bep de Mik- Tol, Noordeinde 14, tel. 8074. danslessen worden gegeven in VUURSTEEN AANSTEKERS Vuursteengruis en stof moeten één keer per maand van het raspwieltje en de brander worden geborsteld. Alleen vuursteentjes van de juiste dikte en lengte mogen worden ge bruik t. Vuurstenen dienen vervangen te worden voordat de oude vuursteen opgebruikt is. Het restant van de oude vuursteen moet worden verwij derd. Pas dan vervangen door een nieuwe. ELECTRONISCHE- EN BATTERIJ AANSTEKERS Anders dan het geval is met vuur steenaanstekers moeten electro nische- en batterij-aanstekers worden bediend door een lichte druk op de knop. Door vallen, stoten en schokken kan het electrische gedeelte defect raken. Aangezien stof vijand no. 1 is van electronische- en batterij-aanstekers is het raadzaam deze zoveel moge lijk stofvrij te bewaren, c.q. mee te nemen. Voorzichtigheid is geboden bij het verwijderen van stof rond de gas nippel. De beste methode hiertoe is het gas met kracht te laten ont snappen. VLAMREGELING EN BIJVULLEN De vlamhoogte dient te worden af gesteld op 25 tot 35 mm. hoogte. Zo weinig mogelijk aan het schroef je draaien waarmee de vlamhoogte kan worden geregeld. Door te vaak hieraan te draaien slijt de pakking waardoor er gas ontsnapt. Bijvullen, indien de vlam te laag wordt door een tekort aan gas. Niet proberen dit op te heffen door aan de vlamregeling te draaien. Direkt nadat de gastank is gevuld zal de temperatuur van het aansteker- huis dalen, waardoor de ontsteking kan weigeren. Dit betekent niet dat de aansteker defect is. Zodra de tem peratuur weer normaal is (ca. 1 mi nuut na het vullen) zal de onsteking weer normaal functioneren. Tijdens het vullen dient de aanste ker ondersteboven te worden gehou den. Door het busje aanstekergas te schudden zal de druk toenemen en dus het bijvullen vergemakkelijken. Een bericht over de kinderacti- viteiten in De Bonkelaar gedurende om moeten wij Nederlanders weer le- het seizoen 1981/1982: ”Ook dit ren dat voorkómen nog altijd beter is seizoen, beginnende op 1 september dan genezen. Daarom is Nederland g Oké nodig. Acht landelijke organisaties werken samen in de stichting Nederland Oké: Koninklijke Algemene Vereni- ging Volksbond tegen Drankmis- tot half zes. Er wordt dan gewerkt bruik, het Kontaktorgaan Landelijke met hout, papier, leer, klei, etc. De gemaakte dingen mogen natuur lijk mee naar huis genomen wor den!” Elke woensdag is er een doe- en knutselclub voor kinderen van 6-8 - jaar van 13.45 uur tot 15.15 uur. Er fondsen worden leuke dingen gemaakt, maar ook worden er spelletjes gedaan, speurtochten uitgezet, als ’t weer toe laat naar buiten, toneelstukjes ge daan, etc. Nieuw dit jaar is de in stuif of filmmiddag, elke 1ste en 3e woensdag van de maand voor kinde ren van 9 tot 14 jaar. ’’Voor de kleuters is er nog steeds de instuif, elke laatste woensdag van de maand. Aanmel dingen voor de clubs kunnen ge- de strook in te vullen en in te sturen of af te geven aan de Bonkelaar. Kosten t/m december 1981 zijn voor de knutselclub 6-12 en voor de doe- knutselclub 6-8 jaar f. 11,25 of Tiet niet bij. Er zal meer te beleven f. 0,75 per keer. Voor de’instuif zijn. Véél meer. 9-14 jaar en de kleuterinstuif bedra gen de kosten f. 1,- per keer. De stukjes houwe-aquaduct [1) en Gouwe-aquaduct (2) in de vorige aflevering van rondom de hefbrug heeft Waddinxvener W. van der Heijden, wonend aan het Jan van Bij- nenpad 19, aanleiding gegeven tot het volgende commentaar: ”In het Weekblad voor Waddinxveen daadwerkelijke hulp! van woensdag 12 augustus las ik tot mijn grote verbazing, dat dr. Scheij- grond het nieuwe kunstwerk bij de Gouwe brug, heel simpel tunnel wil noemen. Volgens mij is dat niet mogelijk. Immers, door een tunnel gaat het verkeer heen, zoals de Maas- en Hemtunnel, terwijl we in het bui tenland de tunnels dwars door de bergen hebben. Maar een aquaduct is een bak met water die boven de weg hang, en daar kan het verkeer alleen maar onder door, maar niet doorheen. Wil men een eenvoudiger naam voor aquaduct hebben, dan kan men spreken van een weg onder water door maar niet van tunnel. Ik ben bij dat formidabele kunstwerk meerdere malen wezen kijken. Het was voor mij een koddig en zeer fan- tasties gezicht om op enige afstand het scheepvaartverkeer over de te zien gaan, hier zal ik nog even aan moeten wennen.” Onder het motto "Overbrug die af stand” houdt de Missie Verkeersmid delen Aktie (MIVA) in het week einde van 29-30 augustus haar lande lijke collecte en giro-aktie. Het doel is: in een bliksemaktie aan 816 missionarissen en landeigen krachten vervoermiddelen verschaf fen voor het missionair- en ontwik kelingswerk in de derde wereld. Ver voer om het veelsoortig werk voor medemensen ginds voort te kunnen zetten. Steun het MIVA-programma 1981 royaal, en maak uw gift over op giro: 27 22 49 t.n.v. MIVA, Vijverstraat 12, 4818 ST Breda. Helpt, omdat het echt nodig is! De MIVA dankt U namens de missionarissen voor uw Na enkele maanden van wat minder aktiviteiten, roept de werkgroep Waddinxveen van Amnesty Interna tional alle Amnestyleden en belang stellenden op om te komen schrijven voor de vrijlating van gewetensge- vangenen overal ter wereld. Door dit schrijven aan staatshoofden, j rechters, gevangenis-directeuren en j andere belangrijke machtige perso nen, krijgt men de gelegenheid om persoonlijk te protesteren tegen poli tieke onderdrukking, wrede behande lingen, martelingen van mensen, on rechtmatig vasthouden van mensen. Men kan een beroep doen op de akti viteiten om een gevangene vrij te la ten, en/of wrede behandelingen te stoppen, of vragen om een goede me dische behandeling, e.d. Elke maand weer staan er wrede on menselijke dingen in het kontakt- blad van Amnesty International, "Wordt Vervolgd”, en een lijst met zeer urgente gevangenen waarvoor ge schreven kan worden. De werkgroep van Amnesty wil ook de Waddinxveners in de komende maanden de gelegenheid geven om te schrijven in de Bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan, op de le woensdag van de maand ’s avonds van 18.30 - 20.30 uur. Aanwezig zijn daar: Amnestyleden die iedereen met raad en daad ter zijde staan, voorbeeldbrieven in het Frans, Duits, Engels, Spaans en Ne- luchtpostvellen (0,85), schrijfpapier en postzegels (0,65), wennen, stickers en affiches en in formatiemateriaal. rWees actief, en schrijf ook dit sei zoen een brief!” Iedereen is van harte welkom! Kontaktadres: Her- mien Kleyer, Heuvelhof 28, tel. I ivond.

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 13