Neurochirurg werd dikwijls misverstaan GEZONDHEIDSFEUILLETON Zijn er dieren in nood? van Diabeten Festival sloeg goed aan Onthutsende Hartekreten MENSEN DIEREN EN DINGEN Nu: positief heden en hoopvolle toekomst HOND IN GOOT 30 SEPTEMBER 1981 .a1 oV oV geving. en de vochtproductie tegenhouden. Daarom kan nu ook een tijdens de operatie weggenomen stukje schedel weer worden teruggeplaatst. Moeilijk vak Inderdaad was in dat begin de neuro chirurgie nog een zeer moeilijk vak, waaraan veel risico’s waren verbon den. De neuroloog kon slechts ten naaste bij aangeven, waar zich een tu mor in de hersenen moest bevinden of waar zich een afwijking in de rug voordeed. De röntgenologie kon nog geen werkelijk goede, scherpe hersen- foto’s maken. Zo moest de neurochi rurg alleen op globale aanwijzingen trachten de tumor of de zieke plek te bereiken. Ook de diagnose van een ze daar doelloos en onnatuurlijk rond schommelen. Dat hoort bij de stad; daar is men trots op. Nu al deze verrassende vooruitgangen voor de patiënt zoveel meer kans op hulp en herstel bieden zijn er toch nog grote toekomstverwachtingen. ging Scheveningen. Aan dit festival werd ook deelgeno men door het majorettenpeloton en de drumband van Excelsior in Boskoop. Vooral de drumband liet zeker geen slechte indruk achter. De drumband van Excelsior tijdens het zaterdag gehouden festival. PU o ‘Als dieren gillen, dan is dat een soort reflex op bepaalde prikkels, want wie zegt dat ze pijn hebben? Ze zeggen niks verstaanbaars. Ze zijn stom, stomme dieren.’ ‘Dieren hebben geen gevoel.’ De mensen wel, allemaal, dat kun je wel merken. En de mens is ook intelligent; dat is wat anders dan die stomme beesten. Daarom moet je mensen ook niet te streng straffen als ze rottig doen tegen stomme beesten, want dat kun je die mensen niet kwalijk nemen, ze staan er boven. Ze hebben misschien net een moeilijke dag gehad bij hun baas, of thuis, of ze zijn gewoon zo opgevoed. Ze doen ook allerhande onderzoekin gen op dieren, die altijd nuttig zijn en nodig, al was het maar om erop te pro moveren. Een aapje thuis is ook niet gek, al- Na deze al grote omwentelingen ont wikkelde zich in de jaren 60 ook voor de neurochirurgie de microchirurgie, die bij de oogheelkunde en door de KNO-arts al werd toegepast. Hieraan heeft de Turkse specialist Vasargil, die in Zürich werkte, veel bijgedragen. Bij microchirurgie wordt het beeld van de zieke plek 10 tot 25 maal vergroot en daarom kunnen zeer fijne instrumen tjes worden gebruikt. Bepaalde her sendelen kunnen, bij vergroting van het beeld en sterke belichting, veel be ter worden bestudeerd en zo kunnen abnormale structuren, nauwkeuriger worden onderscheiden van het norma le weefsel, zodat de operatie veiliger en directer kan worden verricht. Dat is een enorm voordeel. Bovendien blij ken nu hersentumoren voor 50 pro cent goedaardig te zijn. Zij kunnen meestal goed en geheel worden wegge nomen. Oppakken en meenemen! Hartekreten van Diabeten, dat fraai en kleurrijk is geïllustreerd door leer lingen van de kunstacademie Artibus in Utrecht, is ingedeeld in hoofdstuk ken, die ieder een aspect van het leven van de diabeet belichten, zoals De eerste verschijnselen, Ziekenhuisopna me en de relatie met de arts, De hypo en hyper, Dieet en snoepen, Spuiten en slikken. De reacties op het werk en op school en Diabeten en vrije tijd. Het bevat bijdragen van kinderen tot grijsaards, van ontroerende rijmpjes (De naald gaat in mijn been/ook met Kerst, ik vind het gemeen) tot onthut sende verslagen. Zoals die van de man, die in staat van zogeheten hypo(glyke- mie), waarvan de verschijnselen een beetje lijken op dronkenschap, in de ‘Er wordt’, zegt de neurochirurg, ‘nu gewerkt aan een onderzoekmethode om de stofwisseling in de hersens zichtbaar te maken. Nü leggen de on derzoeken nog een bestaande toestand vast, maar wij willen voor onze ogen zien, hoe de hersenen werken bij trom- Over die problemen gaat dan ook dit boekje en vooral over het onbegrip en de vooroordelen van de buitenwereld,1 niet alleen van collega’s op het werk, van medeleerlingen op school, van fa milieleden en vrienden, maar volgens de voormalige Staatssecretaris van Volksgezondheid, mr. E. Veder-Smit, in het voorwoord zelfs ook uit onver wachte hoeken zoals onderwijzend personeel en zelfs artsen. Zij noemt twee nadelen, die de diabeet onder vindt bij het leiden van een zo normaal mogelijk leven: de handicap zelf èn de -vaak schrijnende - reacties uit de om- De staat van hypoglykemie, veroor zaakt door te weinig suiker in het bloed. De symptomen lijken op dron kenschap. Amsterdamse Leidsestraat door twee politie-agenten wordt aangetroffen. ‘Oppakken en meenemen!’, is de on middellijke reactie, ‘Die vent is als een kanon.’ Het slachtoffer heeft de poli tiecel maar nèt overleefd. Geïnteresseerden kunnen Hartekreten van Diabeten bestellen door overma king van 6,45 op postgirorekening 401246 t.n.v. DVN-Utrecht. Natuurlijk werkt de neurochirurg nog altijd met bijzonder grote risico’s, om dat bij operaties aan het zenuwstelsel en aan bloedvaten in de hersens er al tijd kans op functiestoornissen blijft bestaan en deze kunnen leiden tot een blijvende handicap. Maar de gevaren die vroeger aan deze operaties waren verbonden, zijn nu tot een minimum verkleind en het is nog maar bij uit zondering, dat een patiënt na een neu- rochirurgische operatie een verlam ming overhoudt, verklaart de specia list. ‘Dieren zijn aan de mens toever trouwd’, zegt de godsdienst. ‘Het is een misdrijf, om dieren die aan uw zorgen zijn toevertrouwd, onvoldoen de te verzorgen of zonder noodzaak of redelijk doel pijn of geweld aan te doen’, zegt de wet. Als men verzorgen vertaalt met goede \oeding en licha melijke verzorging, goede zorg voor welzijn, functioneren, spelen en ver pleging bij ziekte en als men begrijpt, wat met ‘redelijk doel’ bedoeld wordt in 1981, dan heeft de wet de zaken toch al lang goed vastgelegd. Wie ziet, wat er gemiddeld van vervol gen en straffen terecht komt, komt tot de conclusie dat de overheid, de maat schappij en vele individuele mensen zeer onzorgvuldig met hun mede schepselen omgaan. Medeschepselen, die zij niet missen. Als de dieren weg zijn, zal de mens van eenzaamheid sterven (Seattle). Er zijn natuurlijk ook heel veel goede en aardige mensen. Mensen, die echt houden van dieren, mensen die dieren beschouwen als me deschepselen en die vinden dat het een voorrecht is, dat we soms met die vrienden mogen samenleven, mensen, die vervuld worden met diepe droefenis als ze zien, wat sommige an deren, weliswaar minderheden, maar soms zelfs overheden, met dieren uit halen, mensen, die in machteloze woede zich alleen voelen, terwijl ze niet beseffen, dat ze met velen te samen iets kunnen uitrichten, mensen, die dit alles ook hun kinderen duidelijk maken. Ook het grote probleem van de bloedstelping in de hersens werd opge lost. Bij een operatie aan organen of ledematen kan men bloedvaten dicht drukken, maar hersenen verdragen natuurlijk geen enkele druk. Vroeger moest de chirurg die bloedvaten heel voorzichtig dichtschroeien, en dat ter wijl de hersenen tijdens de operatie zwellen en overmatig vocht produce ren. Medicijnen, tijdens de oorlog uit gevonden, kunnen nu bloedstelpen, hef zwellen van de hersens tegengaan AMSTERDAM - Rondom de neurochirurgie heeft in de loop der jaren jjeel wat misverstand bestaan en nóg weet ‘men’ in feite veel te weinig af van wat de neurochirurg doet en kan. Hij wordt nog altijd te vaak ge- jjien als de specialist die een ‘wanhoopsvak’ heeft: die er aan te pas moet komen wanneer er gevreesd wordt voor hersentumoren of als het ‘hope loos’ schijnt te zijn bij nek- of rugbreuk, en die ‘hernia’s niet eens meer Ijl opereren'. Lange tijd gold hij als de geheimzinnige chirurg, die de schedel weer op z'n plaats zette. De man, die levensgevaarlijke ‘rugge- thans in het begin nog niet. Leuk, chi que, en als het hinderlijk wordt, doe je het gewoon de deur uil. Een goudvis in een kommetje heeft het trouwens best fijn, en de kanarie ook, weten zij veel. Die weten niet eens meer wat vliegen en zwemmen eigenlijk kan zijn, dus dat missen ze niet. Mensen worden pas opgesloten als ze echt iets misdaan hebben, maar niet voor het martelen van dieren. Soms noemt men dat zelfs verdienstelijk. bose, hersenbloedingen, attaques en andere vaatstoornissen. Daaraan wordt nu hard gewerkt. Het zal moge lijk worderi, met radio-actieve stoffen die een korte werking hebben, op de computer de totale hersenwerking aan te tonen. Dan kunnen wij zien, hoe veel zuurstof en bloed bepaalde herse nen krijgen toegevoerd en hoe zij die verwerken. Een andere toekomstver wachting is het opereren met laserstra len, die van buitenaf abnormale weef sels kunnen vernietigen. Op een be perkt lichamelijk gebied wordt deze stralingswerking al toegepast, maar in de hersenen kan dit nog niet. Wij ho pen echter, dat het spoedig zal komen. Eén van de obstakels hiertoe is het nog ontbreken van voldoende (zeer kost bare) apparatuur, waarvoor niet alleen financiële middelen nodig zijn, maar ook mankracht.’ ■rikken' gaf en wiens operaties verlammingen konden teweegbrengen... >e neurochirurg van nu kent die over- lijfselen van bakersprookjes en fa- els wel. Hij wil graag over zijn echte erk praten, om die uit angst voortko- lende verhalen weg te nemen. Na- mrlijk heeft een neurochirurg nooit en schedel ‘opgelicht’ om er eens oed onder te kijken, laat staan zo’n chedel een poosje terzijde gelegd. Dat an helemaal niet bij een levend mens. )ok is het niet waar, dat hij alleen maar optreedt als er een ‘hopeloos’ iektegeval is en dat degenen die onder jjn handen zijn, nooit meer echt beter ainnen worden. ‘Gelukkig niet’, zegt lij, ‘want waar zouden wij dan blijven net ons werk? Integendeel, wij kun- len steeds meer prachtige operaties verrichten en wij zien veel goed gene- :en patiënten!’ Waar komen die vreemde verhalen dan vandaan? Zij stammen uit de Eerste tijd van de neurochirurgie: in ons land kort na 1930. Daarvóór, rond- om de eeuwwisseling, trad er in Lon- Iden, Parijs en Wenen al een enkele l(experimenterende) neurochirurg op, imaar de mogelijkheden waren toen nog gering. De grote stoot tot ontwik keling van dit medisch specialisme werd gegeven door de Amerikaanse neurochirug dr. Cushing en zijn leer ling dr. Dandy, twee historische na men op dit gebied. Ook in ons land be gonnen omstreeks 1930 befaamde neurologen grote belangstelling te to nen voor chirurgie op hun terrein. De Nederlandse neuroloog dr. Brouwer liet zijn assistent dr. Oljenick naar Amerika gaan om bij dr. Cushing te studeren en later zijn kennis over te dragen aan Nederlandse collega’s. Zo kon, na rijpe studie, in de jaren 30 in ons land de neurochirurgie goed van start gaan. Aan deze beginperiode zijn de namen van de neurochirurgen De Vet, Lenshoek, Verbeek en Verbiest onverbrekelijk verbonden. hernia was nog uiterst moeilijk te stel len. In die tijd waren daarom deze operaties die zo sterk hebben te maken met het zenuwstelsel, vaak bijzonder gevaarlijk en daarom ook was er geen grote zekerheid omtrent het welslagen. Gelukkig is er nu heel veel veranderd. Na de Tweede Wereldoorlog - u ziet, daar komen wij altijd weer op terug -nam ook de neurochirurgie een grote vlucht. Ten eerste ontwikkelde de röntgenologie zich stormachtig: u weet al hoe uiterst fijn nu de onder zoeken kunnen worden verricht, ter wijl er bij het maken van foto’s geen problemen meer bestaan. De uitvin ding van de antibiotica verminderde zeer sterk de infectiekansen en de op zienbarende verbetering van de narco- setoepassing bracht voor de neurochi rurgie zelfs een apart specialisme daar in mee. Zeer weinig operaties worden nu nog zonder volledige narcose vol- voerd. De gevoelige apparatuur toont alles aan, wat de chirurg moet weten. Zeehonden- en nertsjassen trekken we nu niet meer aan. Dat zie je meer in Duitsland. In Maastricht houdt men onder het motto ‘veur de bère’, beren die gek worden in kleine betonnen kooien, om bekeken te worden, zoals tig overgierende helicopter die het ge luid enige tijd overstemde. Vooral de majorettenpelotons hadden wat pro blemen met het tijdelijk wegvallen van •hun muziek. Drumfanfare T.T.H. Hazerswoude sleepte in de topklasse de ereprijs van de gemeente Boskoop in de wacht. Een zelfde ereprijs ontving ook het majorettenpeloton van Wijkvereni- De computer En ja, ook bij de neurochirurgie is de moderne computer, die noteert, re kent en feilloze uitkomsten geeft, de grote hulp geworden. Sinds 1973 kan de zogeheten computer-tomografie ook heel kleine afwijkingen binnen de schedel tijdens het röntgenonderzoek zichtbaar maken. De computer geeft aan, welke toegankelijkheid de ver schillende hersenweefsels en abnorma le processen hebben voor bestraling. Hierdoor kunnen afwijkingen in de hersenen in een eerder stadium dan vroeger zichtbaar worden gemaakt. in tumoren ontstaan en die moeten worden weggenomen. De belangrijk ste en meest verrichte rugoperatie geldt echter de hernia en het is niet waar, dat neurochirurgen niet meer zouden voelen voor deze operaties. Maar als er geen dwingende reden tot direct opereren bestaat, wordt in het algemeen eerst geprobeerd de patiënt te behandelen met moderne medicij nen, bedrust en fysiotherapie. Indien deze middelen helpen, waarom dan te opereren? Maar als ze niet tot gene zing leiden, wordt er wel degelijk geo pereerd, tegenwoordig zelfs veel vaker dan 10-15 jaar geleden. Open rugje Hoe komt het, dat er babies kunnen worden geboren met een open rugje? Dat is, vertelt de neurochirurg, een storing in het sturingsmechanisme van het wervelkanaal, die al voorkomt bij de ongeboren baby. Hierdoor raken ruggemerg en zenuwen niet op hun juiste plaats en de vochtkolom, die ruggemerg en hersenen omgeeft, puilt dan door de niet-gesloten plek uit. De spieren zijn slap en een vochtblaas is al zichtbaar op de rug. Zo’n open plekje kan variëren van zó klein dat het nooit wordt ontdekt, tot een grote bobbel op de rug die een zenuwafwijking en zelfs verlamde beentjes kan veroorza ken. Soms gaat het verschijnsel van een open rugje gepaard aan het ont staan van een zogenaamd waterhoofd. Dan wordt het hersenvocht niet nor maal verwerkt en hoopt zich op in de hersenkamers. De nog tere schedel groeit dan uit met de vochtophoping. Hieraan kan nu iets worden gedaan door het inbrengen van een buisje, dat het vocht naar andere lichaamsholten, bijvoorbeeld de buik, afvoert. Met de ze operatie wordt voorkomen, dat het hoofd abnormaal groot uitgroeit: dat komt zelden meer voor. Een water hoofd kan ook ontstaan doordat bij dc geboorte door andere oorzaken een sluitingsdefect in de schedel optreedt. Deze twee tragische verschijnselen blijven voor de specialisten die bij de behandelingen ervan in teamverband werken (neuroloog, neurochirurg, uroloog, orthopaedisch chirurg en kinderarts) een groot probleem. Soms kan er worden geopereerd, soms ook niet en dan begint er een zorgelijk lij den. De grote moeilijkheid is, dat aan gedaan ruggemerg of hersenweefsel niet kan worden gerepareerd. Anders is het bij het breken van rug of nek. Dat gaat om de wervel en als het ruggemerg daarbij niet is gekraakt, kan die wervel bij volkomen stilhou den van de breuk weer goed aan elkaar groeien. Wordt in de nek het rugge merg beschadigd, dan kan dat dood of totale verlamming van armen en benen teweegbrengen, wordt het merg later in de rug beschadigd, dan kunnen de benen blijvend verlammen (de zogehe ten dwarslaesie). In dit verband waarschuwt de neuro chirurg voor twee dingen: bij een auto- aanrijding kan iemand die niet in de riemen zit, door de onverwachte schok met het hoofd naar achteren schieten, waardoor nekbreuk kan ontstaan. Ook bij duiken in een ondiep zwem bad of in rotsige wateren kan men door aanraking van het hoofd met de harde grond nek of rug breken. Daar om: ‘Duik nooit als je niet precies weet, waarin’, zegt hij. Nog even praten wij over de afschuwe lijke aangezichtspijn, soms veroor zaakt doordat een bloedvat op een ze nuw drukt. Dr. Dandy probeerde om streeks 1930 al, de zenuw door te snij den en zo de pijn op te heffen. Ook nu gebeurt dit nog, maar het aantal van deze (heel mooie!) operaties is sinds 15 jaar sterk afgenomen, omdat er toen uitstekende pijnwegnemende medicij nen op de markt kwamen. Nu heeft de patiënt dus de keus tussen een operatie en medicijnen-voor-het-leven. Zelf kiezen Ja, u leest dit goed: de patiënt heeft de keus. Dat betekent, dat ook de neuro chirurg tegenwoordig uitvoerig met de patiënt bespreekt wat er het beste kan gebeuren. Vooral op zijn terrein blij ven er dikwijls risico’s te nemen en te rekenen met eventuele consequenties, waartoe een operatie kan leiden. ‘Vooral bij grote operatics is het van het meeste belang, dat een patiënt pre cies weet, waar hij of zij aan toe is’, zegt de specialist, ‘samen met de pa tiënt wegen wij de zaken legen elkaar af en proberen wij tot de juiste beslis sing te komen. Wanneer wij alles goed hebben uitgelegd, blijkt het dat een patiënt na een operatie veel beter be reid is, bepaalde consequenties onder ogen te zien, die te aanvaarden en toch dankbaar te zijn voor wat er is gedaan, ook al blijft er misschien een enkele handicap over. Operaties, waarbij het zenuwstelsel in het spel is, blijven nu eenmaal een ernstige zaak. Maar wij zien zoveel vooruitgang in onze moge lijkheden waar het de behandeling van hersenen en ruggemerg betreft, dat wij steeds positiever worden in onze hoop volle verwachtingen'. Ja, er zijn vele dieren in nood en vrij wel altijd door het optreden van men sen. Er zijn zelf hele diersoorten in nood, met de kans te worden uitge roeid. Daarover zullen we het deze keer niet hebben. We blijven wat dich ter bij huis. Wij mensen in de be schaafde wereld geven zelfs geld om de uitroeiing van bedreigde diersoorten tegen te gaan. Wij hebben huisdieren. We hebben relaties met dieren en we schaffen ze aan als speelgoed voor de kinderen. Dat is goed voor ze, voor de kinderen. Wel lastig in de vakantie. Het pension is te duur. Dus loslaten op de autobaan, of soms, stiekum vastbinden aan een boom, zodat ze niet teruglopen naar huis en ook niet overreden worden. Ach nee, dat doen de meesten van ons niet. Nee, we houden de dieren voor de kinderen, om te oefenen of voor ons zelf, om ze te leren gehoorzamen. Dat is leuk, een hond die doet wat je zegt. Soms kost dat wel enige training. Dat wil zeggen: straf als ze een eigen willetje hebben, net als in het circus. Ook leuk, zo’n circus, vooral voor de kinderen. Wat ook leuk is: sport met dieren. Er zijn ruiters die alles wagen voor de eer. Soms kost het een paard, dat is het risico. Riskante sport, maar wel erg spannend. Duivensport is ook riskant. En je kunt er veel mee verdie nen, net als met de paardensport. Sommige duiven halen het niet, dat is jammer, maar wie niet waagt die niet wint. Het is toch heel wat anders dan hanengevechten en stierengevechten -Trouwens wel zo leuk om te zien want dat is zo primitief. De meesten van ons zijn natuurlijk wél echt lief voor de paarden en de duiven, maar ja, er is een aantal van die dieren, dat niet zo’n prettig leven heeft. Het heeft toch wel iets met opvoeding te maken; tenslotte zijn de dieren er om de mens te dienen. Rotkat, katjes, pak ze, die beesten zijn zo gluiperig, rothond trouwens ook, altijd dat ge ren in de flat om de salontafel, met zijn grote lijf. Het is goed dat zijn staart is afgehakt, anders gingen de glazen er aan. Dat is trouwens ook no dig voor de tentoonstelling, want een bouvier met oorspronkelijke oren en staart is geen bouvier volgens de keur meesters en dan krijgen we geen prijs. Leuk, zo’n prijs voor een verminkte hond. Het is ook maar een beest. Hij weet trouwens ook niet beter, behalve natuurlijk bij het verminken zelf en een poosje erna, maar ja, dat is toch zo gebeurd. Dat geldt trouwens ook voor het slachten, tenminste als de varkens niet nog leven als ze aan de haak gaan. Dat geeft dan wat gegil, maar ja, als dat langzamer gaat wordt het vlees wel duurder. Dat is trouwens met de legbatterijen ook prima gere geld: meer kippen op minder opper vlak, dat is economisch en de kuikens gaan op de lopende band, behalve als ze niet helemaal goed zijn; dan wor den ze levend in de ton op elkaar ge gooid. Dat kan nu eenmaal niet anders meer, zeggen ze. We leven immers in 1981 en we praten over groeiend normbesef en over relaties tussen schepselen, tussen mensen en dieren. UTRECHT - ‘Dorst hebben als een woestijn’, zo omschrijft de zesjarige Francesco Mulder in het zojuist ver schenen boekje Hartekreten van Dia beten een van de symptomen van dia betes mellitus (suikerziekte), waaraan honderdduizenden Nederlanders lij den. Hartekreten van Diabeten, met als ondertitel ‘Honderduizenden Ne derlanders wachten op uw antwoord’, bevat een bloemlezing van de overstel pende hoeveelheid reacties, die de Dia betes Vereniging Nederland DVN ont ving op haar oproep aan de leden om eens hun ervaringen als suikerpatiënt op papier te zetten. Het boekje is gesponsord door Spruyt-Hillen te Via- nen, een onderneming, die o.a. als le verancier van injectiemateriaal voor diabeten nauw betrokken is bij de pro blemen waarvoor suikerzieken dage lijks komen te staan. to' De patiënten moesten toen nog onder plaatselijke verdoving worden geope reerd, want het was absoluut nodig, dat de chirurg met de patiënt in con tact kon blijven. De patiënt moest kunnen aangeven hoe hij zich voelde, of hij in staat was goed zijn ledematen te bewegen en te ademen. Bij hersen operaties moest vaak^en stukje van de schedel blijvend worden weggenomen! opdat na de operatie overvloedig op tredend hersenvocht kon worden op gevangen. Zowel bij hersen- als bij rugoperaties door verlammingsver schijnselen of gevoelsstoornissen kon den optreden. Tijdens grote en inge wikkelde operaties werd niettemin ook toen al alles gedaan om de patiënt zo goed mogelijk te begeleiden: zusters leidden de patiënt af met voorlezen en de chirurg praatte rustig en vriende lijk, zonder zijn grote inspanningen te tonen. BOSKOOP - Het veertiende drum band- en majorettenfestival, georgani^ seerd door de Christelijke Muziekver eniging Concordia, is andermaal goed aangeslagen. Een fors aantal be langstellenden sloeg zaterdagmiddag de verrichtingen van de zestien deelne mers gade. Concordia hield het aardig droog op het Raadhuisplein maar on dervond veel hinder van een regelma- AÓ'' i\*e Van de hersenen gaan wij nu naar de rug. Vrijwel alle neuro-chirurgische operaties die daaraan voorkomen, hebben te maken met het ruggemerg en het wervelkanaal. Er kunnen daar- Helaas waren er rondom deze opera ties ook nog fabels. Ten eerste waar het betreft de lumbaalpunktie, in de volksmond ‘ruggeprink’ genoemd. Het is niet waar, zegt de neurochirurg, dat dit ingrijpen gevaarlijk is en het is evenmin waar, dat vanwege kansen op verlammingen de hernia-operaties worden vermeden. eX vA We' Onder redactie van mevrouw De Vries-Hooft o\ Xv®e

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 11